روانشناسی بالینی | بهترین مرکز روانشناسی در شمال و غرب تهران

روانشناسی بالینی شاخه ای از روانشناسی است که مرتبط با ارزیابی و درمان بیماری های روانی، رفتار های غیر طبیعی و مشکلات روانپزشکی می باشد. روانشناسی بالینی علم روانشناسی را با درمان مشکلات پیچیده انسانی ادغام می کند.

 • روانشناسی بالینی

  روانشناسی بالینی شاخه ای از روانشناسی است که مرتبط با ارزیابی و درمان بیماری های روانی، رفتار های غیر طبیعی و مشکلات روانپزشکی می باشد. روانشناسی بالینی علم روانشناسی را با درمان مشکلات پیچیده انسانی ادغام می کند. روانشناسی بالینی شغلی هیجان انگیز برای افرادی است که به دنبال کار در یک زمینه چالش برانگیز و با ارزش هستند.

  مرکز روانشناسی بوجیکا، یکی ز مراکز معتبر و متخصص در زیمنه ی ارائه ی خدمات روانشناسی بالینی به مراجعین عزیز می باشد. شما هم اکنون می توانید برای تعیین نوبت مشاوره و آگاهی از تعرفه های قیمتی، اینجا را کلیک کنید و با بوجیکا تماس بگیرید.

  تاریخ روانشناسی بالینی

  تأثیرات اولیه در زمینه ایجاد رشته ی روانشناسی بالینی کارها و تحقیقات  سیگموند فروید، روانشناس اتریشی است. او یکی از اولین افرادی بود که بر روی این ایده تمرکز داشت که بیماری روحی چیزی است که می تواند ار طریق صحبت با بیمار درمان شود و توسعه رویکرد گفتار درمانی فروید است که اغلب به عنوان اولین کاربرد علمی روانشناسی بالینی مطرح می شود.

  11 - روانشناسی بالینی | بهترین مرکز روانشناسی در شمال و غرب تهران
  روانشناسی بالینی

  لیتنر ویتمر، روانشناس آمریکایی اولین کلینیک روانشناسی را در سال 1896 با تمرکز ویژه بر روی کمک به کودکانی که اختلالات  یادگیری داشتند تاسیس کرد. همچنین ویتمر اولین کسی بود که برای اولین بار در سال 1907 عنوان “روانشناسی بالینی” رسما بر روی این شاخه از روانشناسی گذاشت. ویتمر، که دانشجوی سابق ویلهلم ونت بود، روانشناسی بالینی را به عنوان  “مطالعه افراد از طریق مشاهدات یا آزمایشات با هدف القای تغییر مثبت” تعریف کرد.

  تا سال 1914، 26 کلینیک دیگر که به فعالیت روانشناسی اختصاص داده شده بود در ایالات متحده تاسیس شد. امروزه روانشناسی بالینی یکی از محبوب ترین حوزه ها و بزرگترین فرصت های شغلی در رشته روانشناسی در سراسر جهان است.

  نقش جنگ جهانی دوم در گسترش روانشناسی بالینی

  روانشناسی بالینی در دوران جنگ جهانی اول گسترده تر شد، چراکه روانشناسان ارزش ارزیابی ها و درمان روانشناختی را برای بهبود وضعیت سربازان نشان دادند. در سال 1917، “انجمن روانشناسی بالینی آمریکا” تاسیس شد، اگر چه که تنها دو سال بعد با تاسیس “انجمن روانشناسی آمریکا (APA)” جایگزین شد.

  در طول جنگ جهانی دوم، از روانشناسان بالینی برای کمک به درمان عارضه ای به نام شوک پوسته، که در حال حاضر به عنوان اختلال استرس پس از ضربه (PTSD)شناخته می شود، استفاده شد. همین تقاضای ارتش برای کمک روانشناسانه به جانبازان از جنگ برگشته بود که به گسترش روز افزون علم روانشناسی دامن زد. در دهه 1940 ایالات متحده هیچ برنامه ای نداشت که مدرک رسمی دانشگاهی در زمینه روانشناسی بالینی به کسی اعطا کند. تا اینکه اداره جانبازان ایالات متحده تعدادی برنامه های آموزشی در سطح دکترا را راه اندازی کرد و تا سال 1950 به بیش از نیمی از همه کسانی که دکترای فلسفه ((Ph.D  درسطح روان شناسی دادشتند، مدرک افتخاری در رشته روانشناسی بالینی نیز اعطا شد.

  تفاوت روانشناسی بالینی و عمومی

  در حالی که تمرکز اولیه در روانشناسی بالینی به طور عمده بر روی علم و تحقیق بود، برنامه های تحصیلات تکمیلی شروع به اضافه کردن تأکید بیشتری بر روان “درمانی” کرد. در برنامه های روانشناسی بالینی، این رویکرد امروزه به عنوان دانشمند- مربی یا مدل بولدر شناخته می شود. بعدها، درجه دکترا روانشناسی (PsyD)، که تاکید بیشتری روی تمرین حرفه ای داشت، به جای تحقیق صرف، ظاهر شد. این مدرک دکترای تخصصی-عملی در رشته روانشناسی بالینی به عنوان مدل محقق-مربی و یا مدل “وایل” شناخته می شود.

  رشته ی روانشناسی بالینی رشد و گسترش چشمگیری کرد و نیاز روزافزون روانشناسان(درمانگران روانی) در امروزه را موجب شد.

  به ظور کلی تفاوت عمده ی روانشناسی با روانشناسی بالینی در رویکرد علمی- عملی آن دو است. روانشناسی عمومی علمی است که تنها از لحاظ نظری به بررسی نحوه و الگوهای رفتاری روانی، شیوه های ادراکی و غیره می پردازد و الگوی مغذی- حسی را تبیین می نماید. در حالی که از طرف دیگر علم روانشناسی بالینی به جای تحقیق و بررسی صرف، اما با تکیه به دستآورد های روانشناسی عمومی، به شکل عملی دست به تلاش برای درمان افراد مبتلا به عارضه های روحی و روانی می زند. پزشکی که در روانشناسی بالینی کار می کند، یک درمانگر است، در حالی که روانشناس عمومی یک نظریه پرداز است.

  روانشناسی بالینی چیست؟

   

  طبق ارزیابی انجام شده 22.1 درصد از افراد 18 ساله و بالاتر، حدود یک پنجم از بزرگسالان، در هر سال از حداقل یک اختلال روانی قابل تشخیص رنج می برند. روانشناسان بالینی با فراهم کردن خدمات مشاوره و  روان درمانی این اختلالات را درمان می کنند و تقریبا در همه ی موارد روش درمانی آنها از دارو درمانی موثر است.

  09 - روانشناسی بالینی | بهترین مرکز روانشناسی در شمال و غرب تهران
  روانشناسی بالینی

  جهت استفاده ار خدمات روانشناسی و روانپزشکی مرکز مشاوره بوجیکا در زمینه کودک، خانواده، زوج درمانی و سایر اختلالات روانشناسی و تعیین نوبت رزرو از متخصصین مرکز می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

  09212773724-02126636858

  روان درمانی به تنهایی و یا در ترکیب با دارو به منظور رسیدگی به درمان طیف گسترده ای از مسائل مربوط به سلامت روان، از جمله اضطراب، افسردگی، سوء مصرف مواد و سایر اختلالات روانی که می تواند فرد، خانواده، زندگی اجتماعی و فردی او را ویران کن، موثر است. درمان روانشناسی بالینی یک فرایند درمانی به صورت همکاری بین بیمار و روانشناس بالینی است. روانشناس بالینی با استفاده از جهت گیری های مختلف درمان که در تحقیقات علمی ریشه دارد، به بیمار کمک می کند تا احساساتش را درک کند، رفتار خود را تغییر دهد و تغییرات زندگی خود را در مسیر صحیح هدایت کند.

   

  افرادی که ممکن است در معرض غم و اندوه، ناراحتی، اضطراب و ناامیدی قرار دارند، بهتر است به درمان روانشناسی بالینی توجه بیشتری داشته باشند. افرادی که متوجه می شوند انجام فعالیت های روزانه برایشان روز به روز دشوارتر می شود و یا کارهایی که می کنند برای خود یا دیگران مضر است، نیز بهتر است به یک روانشناس بالینی مراجعه کنند.

   

  روند درمانی برای بیماران ممکن است به شکل فردی یا گروهی صورت بگیرد. اگر نزدیکان فرد نیز مشکلاتی در مواجهه با وضعیت فرد دارند و از آنها اذیت می شوند، بهتر است این درمان به صورت گروهی ، برای همه ی آنها صورت گیرد.

  هزینه روانشناسی بالینی

  این درمان می تواند تحت پوشش بیمه قرار گیرد، که البته این به سیاست های شرکت بیمه ای که با او طرف قرارداد هستید بستگی دارد. برای آگاهی از اینکه بیمه شما هزینه های روان درمانی را پوشش می دهد یا خیر، بهتر است با شرکت بیمه تماس بگیرید. برخی از بیمه ها نیز هستند که تنها تعدادی از جلسات روان درمانی را پوشش می دهند، به یاد داشته باشید در این مورد نیز از بیمه سوال کنید که تا چه تعداد از جلسات را پوشش می ئهد.

  هزینه ی روان درمانی، به صورت کلی به تعداد جلساتی بستگی دارد که به روانشناس مراجعه می کنید. هر چه تعداد بیشتر باشد، طبعا هزینه هم بالا تر می رود. اما هزینه ی دریافتی هر پزشک با دیگری متفاوت است. عموما هزینه ی جلسات به صورت ساعتی محاسبه می گردد و هر پزشک بسته به سابقه و کیفیت کارش قیمت متفاوتی نسبت به دیگری دارد.

  پیش از شروع درمان بهتر است پای تلفن درمورد هزینه ی هر جلسه، و اینکه آیا بیمه قبول می کند یا خیر، از مرکزی که انتخابش کرده اید سوال بپرسید.

   

  مباحث روانشناسی بالینی

   

  مراقبت پیشگیرانه – خدمات مشاوره و ارزیابی توسط روانشناسان بالینی ارائه می شوند، برای شناسایی مسائل بهداشت روانی بیماران عنصری کلیدی هستند. روانشناسان بالینی آموزش دیده اند تا به بیماران کمک کنند تا بتوانند استراتژی های همکاری و سلامت رفتاری را بیاموزند تا بتوانند خودشان آنها را گسترش دهند و سلامت روحی و روانی خود را بعد از درمان حفظ کنند. به این منظور که با بروز مشکلات جدید در آینده نیاز مبرمی برای مراجعه ی مجدد به روانشناس نداشته باشند.

   

  تست روانشناسی بالینی

  روانشناسان بالینی برای درک و ارزیابی صحیح از بیمار و جنبه های گوناگون مشکلی که با آن درگیر است ممکن است در طول جلسه از بیمار بخواهد تست هایی را انجام دهد. نتایج این تست ها، که به لحاظ علمی معتبر هستند، به روانشناس کمک می کند تا شناخت بهتری از وضعیت و شخصیت بیمار داشته باشد.، تا بتواند درمانی متناسب با شخصیت او برای مشکلش ترتیب دهد.

  روانشناسی بالینی کودک و نوجوان

  کودکان و نوجوانان عموما برای حل برخی مشکلات از قبیل اختلالات یادگیری ی سندروم های بیش فعالی، ممکن است به کمک یک روانشناس نیاز داشته باشند. روانشناس علاوه بر مشاوره و کمک مستقیم به کودک، راهکار های کلیدی برای نحوه ی برخورد والدین با کودک را نیز به آنها آموزش می دهد.

  بازار کار روانشناسی بالینی

  امروزه با گسترش روز افزون این علم و افزایش تعداد افرادی که به وجوب آن واقفند، رفته رفته بازار کار آن هم داغ تر شده است. امروزه روز به روز به تعداد دانشجویانی که مایلند در این رشته کار کنند افزوده می شود

  جهت استفاده ار خدمات روانشناسی و روانپزشکی مرکز مشاوره بوجیکا در زمینه کودک، خانواده، زوج درمانی و سایر اختلالات روانشناسی و تعیین نوبت رزرو از متخصصین مرکز می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

  09212773724-02126636858

  مطالب پیشنهادی:

  انواع خیانت

  سرد شدن رابطه بعد از زایمان

  برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روانشناسی بالینی اینجا را کلیک کنید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  Source

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: