افسردگی چیست؟

علائم افسردگی

 •  

  افسردگی چیست؟

  داستان از اینجا شروع شد که یه شب با خودم فکر کردم که چرا نزدیک به یک ماهه که گیتارمو دستم نگرفتم و وقتی به گیتارم گوشه اتاقم نگاه کردم که یه لایه خاک روش نشسته به این فکر کردم که چرا دیگه حس و حال آهنگ زدن رو ندارم .

  وقتی جواب سوالمو پیدا نکردم سریع گوگل رو باز کردم و مشغول به مطالعه علایم افسردگی شدم…

  افسردگی یه وضعیت جدیه که بر نحوه تفکر، احساس و رفتار فرد تأثیر منفی میذاره ، برخلاف غم عادی، افسردگی پایداره و به طور قابل توجهی در عملکرد زندگی روزمره اختلال ایجاد می کنه.  علائم  افسردگی می تونه هفته ها، ماه ها یا سال ها ادامه داشته باشه و در صورت  عدم درمان ، می تونه  منجر به اختلالات قابل توجه، مثل اقدام به خودکشی بشه.

  افسردگی یه بیماری شایع و جدی پزشکیه که بر احساس ما، طرز تفکر و نحوه عملکرد ما تأثیر منفی میذاره اما خوشبختانه قابل درمانه. افسردگی باعث احساس غم و اندوه و یا از دست دادن علاقه به فعالیت هایی می شه که یه زمانی از اون لذت می بردیم  و این می تونه منجر به انواع مشکلات روحی و جسمی بشه و می تونه توانایی ما رو برای عملکرد در محل کار و خونه کاهش بده.

  در ادامه بخوانید: افسردگی درمانش چیست؟

  Depression Affects Men 750x430 - افسردگی چیست؟
  افسردگی چیست ؟

  علائم افسردگی می تونه از خفیف تا شدید متفاوت باشه و می تونه شامل موارد زیر باشه:

  • احساس غمگینی یا داشتن خلق و خوی افسرده
  • از دست دادن علاقه یا لذت به فعالیت هایی که زمانی از آن لذت می بردید
  • تغییر در اشتها – کاهش یا افزایش وزن بی ارتباط با رژیم غذایی
  • مشکل در خوابیدن یا خواب زیاد
  • از دست دادن انرژی یا افزایش خستگی
  • افزایش فعالیت بدنی بدون هدف (مثلاً ناتوانی در نشستن، قدم زدن، دست زدن) یا حرکات یا تکلم آهسته (این اعمال باید آنقدر شدید باشد که توسط دیگران قابل مشاهده باشد)
  • احساس بی ارزشی یا گناه
  • مشکل در تفکر، تمرکز یا تصمیم گیری
  • افکار مرگ یا خودکشی

  علائم باید حداقل دو هفته طول بکشه و باید نشون دهنده تغییر در سطح عملکرد قبلی شما برای تشخیص افسردگی باشه.

  همچنین، شرایط پزشکی (به عنوان مثال، مشکلات تیروئید، تومور مغزی یا کمبود ویتامین) می تونه علائم افسردگی رو شبیه سازی کنه، بنابراین مهمه که در مورد این علل کلی پزشکی در خودتون اطلاعات کافی داشته باشین.

  اگه میخواین برای بهبود افسردگیتون تجربه درمانی متفاوتی داشته باشید با متخصصان ما تماس بگیرید

  هنر ما حال خوب شماست 

  ۶۸۵۸ ۲۲۶۳ ۰۲۱  –  ۲۰۰۶ ۲۲۶۲ ۰۲۱

  افسردگی از هر 15 بزرگسال (7/6 درصد) در هر سال یک نفر رو تحت تاثیر قرار می ده. و از هر شش نفر یک نفر (16.6%) در دوره ای از زندگی خودشون افسردگی رو تجربه می کنن. افسردگی می تونه در هر زمانی رخ بده، اما به طور متوسط، اولین بار در اواخر نوجوانی تا اواسط 20 سالگی ظاهر می شه.

  زنان بیشتر از مردان به افسردگی مبتلا می شن. برخی از مطالعات نشون می ده که یک سوم زنان در طول زندگی خود شون یک دوره افسردگی اساسی رو تجربه می کنن. زمانی که بستگان درجه اول (والدین/کودکان/خواهر و برادر) افسردگی داشته باشن، درجه بالایی از وراثت پذیری (تقریباً 40%) وجود داره.

  حتما بخوانید : چهار هدف روانکاوی افسردگی

  depression symptoms 750x430 - افسردگی چیست؟
  افسردگی چیست ؟

  تا اینجا برام موضوع جالب شد و علاقه مند شدم تا بیشتر مطالعه کنم چون احساس می کردم علایم افسردگی رو در وجود خودم دارم …

  افسردگی با غم یا اندوه / سوگ متفاوته

  مرگ یکی از عزیزان، از دست دادن شغل یا پایان دادن به یک رابطه، تجربه های دشواریه، طبیعیه که احساس غم و اندوه در واکنش به چنین موقعیت هایی ایجاد بشه کسانی که از دست دادن رو تجربه می کنن اغلب ممکنه خودشون رو  “افسرده” توصیف کنن

  اما غمگین بودن با افسردگی یکسان نیست. فرآیند سوگواری برای هر فردی طبیعی و منحصر به فرده  و برخی از ویژگی های افسردگی رو هم داره . هم غم و هم افسردگی ممکنه شامل غم و اندوه شدید و کناره گیری از فعالیت های معمولی باشه اما این دو از جنبه های مهم متفاوت هستن :

  • در غم و اندوه، احساسات دردناک به صورت موجی ظاهر می شوند که اغلب با خاطرات آمیخته می شوند اما در افسردگی شدید، علاقه (لذت) برای بیشتر از دو هفته کاهش می یابد.
  • در غم و اندوه معمولاً عزت نفس حفظ می شود اما در افسردگی شدید، احساس بی ارزشی و نفرت از خود رایج است.
  • در افسردگی شدید، افکار، به دلیل احساس بی ارزشی یا عدم لیاقت زندگی یا ناتوانی در کنار آمدن با درد افسردگی، بر پایان دادن به زندگی متمرکز می شوند در صورتی که در غم و اندوه معمولی ، به این شکل نیست .

  غم و اندوه و افسردگی می تونن با هم وجود داشته باشن ،برای برخی افراد، مرگ یکی از عزیزان، از دست دادن شغل یا قربانی یک حمله فیزیکی شدن یا یک فاجعه بزرگ می تونه منجر به افسردگی بشه. هنگامی که غم و اندوه و افسردگی همزمان اتفاق می افتن ، اندوه شدیدتر می شه

  تمایز بین غم و اندوه و افسردگی مهمه و می تونه به افراد در دریافت کمک، حمایت یا درمان مورد نیاز، کمک کنه.

  اگه میخواین برای بهبود افسردگیتون تجربه درمانی متفاوتی داشته باشید با متخصصان ما تماس بگیرید

  هنر ما حال خوب شماست 

  ۶۸۵۸ ۲۲۶۳ ۰۲۱  –  ۲۰۰۶ ۲۲۶۲ ۰۲۱

  عوامل موثر بر افسردگی

  افسردگی می تونه هر کسی رو تحت تاثیر قرار بده ، حتی فردی که به نظر می رسه در شرایط نسبتا ایده آل زندگی می کنه.

  عوامل متعددی می تونن در افسردگی نقش داشته باشن:

  • بیوشیمی: تفاوت در برخی مواد شیمیایی در مغز ممکن است به علائم افسردگی کمک کند.
  • ژنتیک: افسردگی می تواند در خانواده ها ایجاد شود. برای مثال، اگر یکی از دوقلوهای همسان افسردگی داشته باشد، دیگری به احتمال 70 درصد در طول زندگی به این بیماری مبتلا می شود.
  • شخصیت: به نظر می رسد افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند، به راحتی تحت فشار استرس قرار می گیرند و یا افرادی که عموماً بدبین هستند، بیشتر در معرض افسردگی قرار دارند.
  • عوامل محیطی: قرار گرفتن مداوم در معرض خشونت، بی توجهی، سوء استفاده یا فقر ممکن است برخی از افراد را در برابر افسردگی آسیب پذیرتر کند.

  بعد از اینکه کلی اطلاعات در مورد افسردگی پیدا کردم و تقریبا مطمئن شدم که دچار افسردگی هستم حالا به فکر درمان خودم افتادم …

  افسردگی چگونه تشخیص و درمان می شه؟

  اولین قدم برای تشخیص، مراجعه به پزشک برای ارزیابی پزشکیه. برخی داروها و برخی شرایط پزشکی مانند اختلال تیروئید می تونن علائمی مشابه افسردگی ایجاد کنن پزشک می تونه با انجام معاینه فیزیکی، و آزمایشات این احتمالات رو رد کنه و سپس بیمار رو به یک متخصص رواندرمانگر ارجاع بده.

  پس از تشخیص، فرد مبتلا به افسردگی با روش های مختلفی قابل درمانه. روش های اصلی درمان افسردگی، استفاده از  داروهای ضد افسردگی و همچنین روان درمانیه که می تونن به صورت ترکیبی هم مورد استفاده قرار بگیرن

  افسردگی یکی از قابل درمان ترین اختلالات روانیه. بین 80 تا 90 درصد از افراد مبتلا به افسردگی در نهایت به خوبی به درمان پاسخ می دن

  داروها:  داروهای ضد افسردگی برای کمک به اصلاح ساختار شیمیایی مغز تجویز می شن، این داروها آرام بخش، نیستند. آنها عادت ساز نیستند. به طور کلی داروهای ضد افسردگی هیچ اثر محرکی بر افرادی که افسردگی رو تجربه نمی کنن ،ندارند.

  داروهای ضدافسردگی ممکنه در یک یا دو هفته اول استفاده ،بهبودی ایجاد کنن، اما ممکنه اثربخشی کامل اونها بعد از دو تا سه ماه مشاهده بشه. اگر بیمار بعد از چند هفته بهبودی کمی داشته باشه یا هیچ بهبودی نداشته باشه، روانپزشک اون می تونه دوز دارو رو تغییر بده یا یک داروی ضد افسردگی دیگه اضافه یا جایگزین کنه.  مهمه که در صورت عدم تاثیر دارو یا بروز عوارض جانبی به پزشک خودتون اطلاع بدید.

  روانپزشکان معمولاً توصیه می کنن که بیماران تا شش ماه یا بیشتر پس از بهبود ، به مصرف دارو ادامه بدن.

  روان درمانی: رواندرمانی گاهی به تنهایی برای درمان افسردگی خفیف استفاده می شه. برای افسردگی متوسط ​​تا شدید، روان درمانی اغلب همراه با داروهای ضد افسردگی استفاده می شه. درمان شناختی رفتاری (CBT) در درمان افسردگی موثره. CBT شکلی از درمانه که بر حل مشکل در زمان حال متمرکزه.

  روان درمانی ممکنه فقط فردی باشه یا به صورت گروهی باشه، به عنوان مثال، خانواده درمانی یا زوج درمانی می تونه به حل مسائل در این روابط نزدیک کمک کنه. درمانگر در گروه درمانی ،افراد مبتلا به بیماری های مشابه رو در یک محیط حمایتی گرد هم جمع می کنه و با این کار می تونه  به شرکت کننده کمک کنه تا یاد بگیره که دیگران چگونه در موقعیت های مشابه با موضوع کنار میان.

  بسته به شدت افسردگی، درمان ممکنه چند هفته یا بیشتر طول بکشه. در بسیاری از موارد، بهبود قابل توجهی در 10 تا 15 جلسه ایجاد می شه.

  anxiety treatment 750x430 - افسردگی چیست؟
  افسردگی چیست ؟

  درمان تشنج الکتریکی (ECT)  : یک درمان پزشکیه که معمولاً برای بیماران مبتلا به افسردگی شدید که به درمان‌های دیگه پاسخ نداده‌اند، اختصاص داده می شه. این روش شامل یک تحریک الکتریکی مختصر مغز در زمانیه که بیمار تحت بیهوشیه. یک بیمار به طور معمول دو تا سه بار در هفته و در مجموع 6 تا 12 درمان ECT دریافت می کنه. و معمولاً توسط تیمی از متخصصان پزشکی آموزش دیده از جمله روانپزشک، متخصص بیهوشی و پرستار یا دستیار پزشک مدیریت می شه. ECT از دهه 1940 مورد استفاده قرار گرفته

  تعدادی از کارها وجود داره که افراد می تونن برای کمک به کاهش علائم افسردگی انجام بدن. برای بسیاری از افراد، ورزش منظم به ایجاد احساس مثبت و بهبود خلق و خو کمک می کنه. داشتن خواب با کیفیت کافی و به طور منظم، خوردن یک رژیم غذایی سالم و اجتناب از الکل نیز می تونه به کاهش علائم افسردگی کمک کنه.

  اگر علائم افسردگی رو تجربه می کنید، اولین قدم اینه که به رواندرمانگر خود مراجعه کنید. در مورد نگرانی های خودتون صحبت کنید و درخواست ارزیابی کامل کنید. این شروعی برای رسیدگی به نیازهای سلامت روان شماست ، من هم تصمیم گرفتم یه کلینیک روانشناسی خوب که درمانگرهای با تجربه و خوبی داره پیدا کنم

  حتما بخوانید: چهار درمان افسردگی فصلی را بشناسیم

  اگه میخواین برای بهبود افسردگیتون تجربه درمانی متفاوتی داشته باشید با متخصصان ما تماس بگیرید

  هنر ما حال خوب شماست 

  ۶۸۵۸ ۲۲۶۳ ۰۲۱  –  ۲۰۰۶ ۲۲۶۲ ۰۲۱

  چرا افسرگی در زنان بیشتر از مردان است ؟

  افسردگی در بین زنان دو برابر مردان است. حدود 20 درصد از زنان حداقل یک دوره افسردگی رو در طول زندگی خود تجربه می کنن دانشمندان در حال بررسی بسیاری از علل بالقوه و عوامل موثر در افزایش خطر ابتلا به افسردگی در زنان هستن . عوامل بیولوژیکی، چرخه زندگی، هورمونی و روانی-اجتماعی منحصر به فرد برای زنان ممکنه با نرخ بالای افسردگی زنان مرتبط باشه. برای مثال، محققان نشان داده‌اند که هورمون‌ها بر احساسات و خلق و خو تأثیر می‌گذارند.

  قبل از نوجوانی، دختران و پسران تقریباً یکسان افسردگی رو تجربه می کنن. با این حال، در سنین نوجوانی، دختران بیشتر از پسرها به افسردگی مبتلا می شن. تحقیقات به چندین دلیل احتمالی برای این عدم تعادل اشاره می کنه. تغییرات بیولوژیکی و هورمونی که در دوران بلوغ رخ می ده احتمالاً به افزایش شدید میزان افسردگی در بین دختران نوجوان کمک می کنه. علاوه بر این، تحقیقات نشان داده که دختران بیشتر از پسران پس از تجربه موقعیت‌ها یا رویدادهای دشوار احساس بدی دارن و این نشون می‌ده که اونها بیشتر مستعد افسردگی هستن

   

  5 750x430 - افسردگی چیست؟
  نوبت روانشناس

  مطالب پیشنهادی: 

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: