aging depression title image tcm7 244043 - چهار درمان افسردگی فصلی را بشناسیم

چهار درمان افسردگی فصلی را بشناسیم

 • افسردگی فصلی

  افسردگی فصلی چیست؟

  افسردگی فصلی ، که اغلب اختلال عاطفی فصلی (SAD) نامیده می شود ، افسردگی ای است که هر ساله در یک زمان اتفاق می افتد ، معمولاً از پاییز شروع می شود ، در زمستان بدتر می شود و در بهار پایان می یابد. نوع نادری از افسردگی فصلی ، معروف به “افسردگی تابستان” ، از اواخر بهار یا اوایل تابستان شروع می شود و در پاییز پایان می یابد.

  این بیماری بیشتر در افرادی مشاهده می شود که در مناطق ابری یا در عرض های جغرافیایی زیاد (مکان های دورتر از شمال یا جنوب خط استوا) زندگی می کنند. افرادی که به عرض های جغرافیایی بالاتر نقل مکان می کنند ، بیشتر تحت تأثیر افسردگی فصلی قرار می گیرند.

  افسردگی فصلی به صورت یک اختلال جداگانه در نظر گرفته نمی شود اما نوعی افسردگی است که با الگوی فصلی مکرر مشخص می شود و علائم آن در حدود 4 تا 5 ماه در سال است. بنابراین ، علائم و نشانه های افسردگی فصلی شامل علائم مرتبط با افسردگی اساسی و برخی علائم خاص است که برای افسردگی فصلی الگوی زمستانی و الگوی تابستانی متفاوت است. هر فرد مبتلا به افسردگی فصلی تمام علائم ذکر شده درادامه مقاله را تجربه نخواهد کرد.

  چه عواملی باعث افسردگی فصلی می شود؟

  علت دقیق این بیماری مشخص نیست ، اما شواهد به شدت نشان می دهد که ، برای کسانی که به آن آسیب پذیر هستند ، با تغییر در دسترس بودن نور خورشید ایجاد می شود. یک نظریه این است که با قرار گرفتن در معرض نور خورشید ، ساعت بیولوژیکی داخلی که باعث تنظیم خلق و خو ، خواب و هورمون ها می شود ، تغییر می کند. قرار گرفتن در معرض نور ممکن است ساعت بیولوژیکی را تنظیم کند.

  نظریه دیگر این است که مواد شیمیایی مغز (انتقال دهنده های عصبی ، مانند سروتونین) که اطلاعات را بین اعصاب منتقل می کنند ، ممکن است در افراد مبتلا به افسردگی فصلی تغییر کند. اعتقاد بر این است که قرار گرفتن در معرض نور می تواند این عدم تعادل را اصلاح کند.

  یافته های دیگر نشان می دهد که افراد مبتلا به SAD بیش از حد ملاتونین تولید می کنند – هورمونی که برای حفظ چرخه خواب و بیداری طبیعی مهم است. تولید بیش از حد ملاتونین می تواند باعث افزایش خواب آلودگی شود . سروتونین و ملاتونین به حفظ ریتم روزانه بدن که به چرخه فصلی شبانه روز مرتبط است ، کمک می کنند. در افراد مبتلا به افسردگی فصلی ، تغییرات سطح سروتونین و ملاتونین ریتم طبیعی روزانه را مختل می کند. در نتیجه ، آنها دیگر نمی توانند با تغییرات فصلی طول روز سازگار شوند ، که منجر به خواب ، خلق و خو و تغییر رفتار می شود.

  کمبود ویتامین D ممکن است این مشکلات را تشدید کند زیرا اعتقاد بر این است که ویتامین D باعث افزایش فعالیت سروتونین می شود. علاوه بر ویتامین D مصرف شده با رژیم غذایی ، بدن هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید روی پوست ، ویتامین D تولید می کند. با کمبود نور روز در زمستان ، افراد مبتلا به SAD ممکن است سطح ویتامین D کمتری داشته باشند ، که این امر ممکن است مانع فعالیت سروتونین شود. افکار و احساسات منفی در مورد زمستان و محدودیت ها و استرس های مرتبط با آن در میان افراد مبتلا به افسردگی فصلی (و همچنین دیگران) رایج است. مشخص نیست که اینها “علل” یا “تأثیرات” اختلال خلقی هستند ، اما می توانند کانون مفیدی برای درمان باشند.

  200313 depression isolation stock se 332p 72b2d9cac9a926cbf71ed996b813616c.fit 760w - چهار درمان افسردگی فصلی را بشناسیم

  علائم اختلال افسردگی فصلی 

  اگر احساس افسردگی فصلی می کنید ممکن است بسیاری از علائم افسردگی اساسی را داشته باشید، از جمله:

  • تقریباً هر روز احساس افسردگی می کنید
  • از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که قبلاً لذت می بردید
  • تغییراتی در اشتها یا وزن را تجربه می کنید
  • مشکل در خواب
  • احساس سستی یا آشفتگی
  • داشتن انرژی کم
  • احساس ناامیدی یا بی ارزشی
  • در تمرکز مشکل دارید
  • داشتن افکار مکرر درباره مرگ یا خودکشی

  برای افسردگی فصلی الگوی زمستانی ، علائم خاص دیگر، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • خواب بیش از حد (پرخوابی)
  • پرخوری ، به ویژه با ولع مصرف کربوهیدرات ها
  • افزایش وزن
  • کناره گیری اجتماعی (احساس “خواب زمستانی”)

  علائم خاص برای SAD الگوی تابستانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • مشکل خواب (بی خوابی)
  • اشتهای ضعیف ، منجر به کاهش وزن می شود
  • بی قراری و تحریک
  • اضطراب
  • رفتار خشونت آمیز

  تشخیص افسردگی فصلی

  اگر فکر می کنید از افسردگی فصلی رنج می برید ، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی یا یک متخصص بهداشت روان در مورد نگرانی های خود صحبت کنید. ممکن است از آنها پرسشنامه های خاصی را دریافت و پر کنید تا مشخص شود علائم شما با معیارهای افسردگی فصلی مطابقت دارد یا خیر.

  برای تشخیص افسردگی فصلی ، فرد باید معیارهای زیر را داشته باشد:

  آنها باید دارای علائم افسردگی اساسی یا علائم خاص تری باشند که در بالا ذکر شده است. اپیزودهای افسردگی باید حداقل در 2 فصل متوالی در فصول خاص (یعنی فقط در ماه های زمستان یا ماه های تابستان) رخ دهند. با این حال ، همه افراد مبتلا به افسردگی فصلی هر ساله علائمی را تجربه نمی کنند.
  این قسمت ها باید بسیار بیشتر از سایر قسمت های افسردگی باشد که ممکن است فرد در سایر اوقات سال در طول زندگی خود داشته باشد.

  SAD Comic - چهار درمان افسردگی فصلی را بشناسیم

  چه کسانی بیشتر درگیر افسردگی فصلی هستند؟

  افسردگی فصلی در زنان خیلی بیشتر از مردان اتفاق می افتد  تقریباً نیم میلیون نفر در ایالات متحده از افسردگی فصلی رنج می برند اگرچه حتی بسیاری از آنها نمی دانند که به این بیماری مبتلا هستند. در حالی که 10 تا 20٪ ممکن است از نوع خفیف افسردگی زمستانی رنج ببرند. سه چهارم مبتلایان زن هستند و افسردگی معمولاً از اوایل بزرگسالی شروع می شود. افسردگی فصلی همچنین می تواند در کودکان و نوجوانان اتفاق بیفتد،افراد مسن کمتر درگیر آن می شوند. این اختلال در بیشتر ساکنان دورتر از شمال که ساعات روشنایی روز در زمستان کمتر است بیشتر دیده می شود. به عنوان مثال ، افرادی که در آلاسکا یا نیوانگلند زندگی می کنند ممکن است بیشتر از افرادی که در فلوریدا زندگی می کنند ، به آن مبتلا شوند. در بیشتر موارد ،افسردگی فصلی از بزرگسالی آغاز می شود.

  افسردگی فصلی در افراد مبتلا به اختلال افسردگی اساسی یا اختلال دو قطبی ، به ویژه اختلال دو قطبی II ، که با دوره های مکرر افسردگی و هیپومانیک همراه است (شدت کمتری نسبت به دوره های شیدایی کامل و معمول مربوط به اختلال دو قطبی I) ، بیشتر دیده می شود. علاوه بر این ، افراد مبتلا به آن به سایر اختلالات روانی مانند اختلال کمبود توجه ، بیش فعالی ، اختلال خوردن ، اختلال اضطراب یا هراس نیز مبتلا هستند.

  افسردگی فصلی گاهی در خانواده ها ارثی می شود و بیشتر در افرادی که خویشاوندی با سایر بیماریهای روانی مانند افسردگی اساسی یا اسکیزوفرنی دارند ، شایع است.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۹۲۱۲۷۷۳۷۲۴

  درمان افسردگی فصلی

  درمان های افسردگی فصلی به چهار دسته اصلی تقسیم می شوند که ممکن است به تنهایی یا به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار گیرند:

  • نور درمانی
  • روان درمانی
  • داروهای ضد افسردگی
  • ویتامین دی
   با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود درمورد اینکه کدام روش درمانی یا ترکیبی از روشها برای شما مناسب است صحبت کنید.

  1.نور درمانی
  از دهه 1980 ، نور درمانی یک پایه اصلی برای درمانافسردگی فصلی است. هدف آن این است که افراد مبتلا به آن را هر روز در معرض نوری روشن قرار دهد تا آفتاب کمرنگ طبیعی را در ماه های تاریک جبران کند.

  برای این روش درمانی ، فرد هر روز حدود 30 تا 45 دقیقه ، معمولاً اولین ساعات صبح ، از پاییز تا بهار ، جلوی یک جعبه نوری بسیار روشن می نشیند. جعبه های روشنایی ، که حدود 20 برابر روشن تر از نور داخلی معمولی هستند ، نور UV را که به طور بالقوه مضر است ، فیلتر می کنند و این امر برای اکثر افراد یک درمان ایمن است. با این حال ، افراد مبتلا به بیماری های خاص چشمی یا افرادی که داروهای خاصی مصرف می کنند و حساسیت به نور خورشید را افزایش می دهند ممکن است نیاز به استفاده از روش های درمانی جایگزین یا استفاده از نور درمانی تحت نظارت پزشکی داشته باشند.

  2.روان درمانی یا “بحث درمانی”
  شناخت درمانی رفتاری (CBT) نوعی گفتاردرمانی است که هدف آن کمک به افراد در یادگیری نحوه کنار آمدن با شرایط دشوار است. CBT همچنین برای افراد مبتلا به افسردگی فصلی سازگار شده است. این درمان به طور معمول در دو جلسه هفتگی به صورت گروهی به مدت 6 هفته انجام می شود و بر جایگزینی افکار منفی مربوط به فصل زمستان (به عنوان مثال ، درباره تاریکی زمستان) با افکار مثبت تر تمرکز دارد. CBT- همچنین از فرایندی به نام فعال سازی رفتاری استفاده می کند که به افراد کمک می کند تا فعالیت های دلپذیر و سرگرم کننده در محیط داخلی یا فضای باز را برای مقابله با از دست دادن کار مورد علاقه ای که معمولاً در زمستان انجام می دهند ، تعیین و برنامه ریزی کنند.

  هنگامی که محققان مستقیماً CBT را با نور درمانی مقایسه کردند ، هر دو روش درمانی به یک اندازه در بهبود علائم افسردگی فصلی موثر بودند. به نظر می رسد برخی علائم با نور درمانی کمی سریعتر از CBT بهتر می شوند. با این حال ، یک مطالعه طولانی مدت که بیماران افسردگی فصلی را برای دو زمستان دنبال می کرد ، نشان داد که به نظر می رسد اثرات مثبت CBT با گذشت زمان طولانی تر است.

  3.داروها
  از آنجا که SAD ، مانند انواع دیگر افسردگی ، با اختلال در فعالیت سروتونین همراه است ، داروهای ضد افسردگی به نام مهارکننده های انتخابی جذب مجدد سروتونین (SSRI) نیز در صورت بروز علائم ، برای درمان افسردگی فصلی استفاده می شوند. این عوامل می توانند به طور قابل توجهی خلق و خوی بیماران را افزایش دهند. SSRI هایی که معمولاً استفاده می شوند شامل فلوکستین ، سیتالوپرام ، سرترالین ، پاروکستین و اسکیتالوپرام هستند.

  سازمان غذا و داروی ایالات متحده  همچنین نوع دیگری از داروهای ضد افسردگی ، بوپروپیون را به صورت انتشار آزاد تأیید کرده است که می تواند از عود دوره های افسردگی جلوگیری کند ، زیرا هر روز از پاییز تا اوایل بهار بعدی مصرف می شود.

  همه داروها می توانند عوارض جانبی داشته باشند. با پزشک خود در مورد خطر احتمالی استفاده از این داروها برای بیماری خود صحبت کنید.

  4.ویتامین دی
  از آنجا که بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری اغلب کمبود ویتامین D دارند ، مکمل های غذایی ویتامین D ممکن است به بهبود علائم آنها کمک کند. با این حال ، مطالعات انجام شده بر روی اینکه آیا ویتامین D در درمان افسردگی فصلی موثر است ، یافته های مختلفی ایجاد کرده است ، و برخی نتایج نشان می دهد که آن به اندازه نور درمانی موثر است .

  methode times prod web bin 9843e446 4bdc 11e8 9812 5f003d09c84c - چهار درمان افسردگی فصلی را بشناسیم
  افسردگی فصلی

  آیا می توان از SAD جلوگیری کرد؟

  از آنجا که زمان شروع افسردگی فصلی در زمستان بسیار قابل پیش بینی است ، افرادی که سابقه این بیماری را دارند ممکن است از شروع درمان های ذکر شده در بالا قبل از پاییز برای جلوگیری و یا کاهش افسردگی بهره مند شوند. تا به امروز ، مطالعات بسیار کمی این سوال را بررسی کرده اند و مطالعات موجود هیچ مدرک قانع کننده ای مبنی بر اینکه شروع نور درمانی یا روان درمانی زودتر از موعد می تواند از بروز افسردگی جلوگیری کند ، پیدا نکرده است. فقط درمان پیشگیرانه با بوپروپیون ضد افسردگی از بروزاین بیماری در شرکت کنندگان در مطالعه جلوگیری کرد ، اما همچنین خطر عوارض جانبی آن بیشتر است. بنابراین ، افراد مبتلا به افسردگی فصلی اگر می خواهند برای جلوگیری از وقوع افسردگی زودهنگام درمان را شروع کنند ، باید با ارائه دهندگان خدمات بهداشتی خود مشورت کنند.

  اگر احساس افسردگی کرده اید و برخی از علائم فوق را دارید ، برای بررسی به پزشک خود مراجعه کنید. آنها فرم مناسب درمانی را برای شما توصیه می کنند.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۹۲۱۲۷۷۳۷۲۴

   

  بیشتر بخوانید:

  پنج راهکار کاهش حسادت

  نقش هورمون سروتونین در اختلالات روانی

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  ۱ دیدگاه دربارهٔ «چهار درمان افسردگی فصلی را بشناسیم»

  1. بازتاب: افسردگی پنهان

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  به بالای صفحه بردن