10 نشانه اختلال دوقطبی

اختلال دو قطبی نوعی اختلال خلقیه که با دوره های تغییر شدید احساسات به نام تغییرات خلقی تعریف می شه.این تغییرات شامل سه نوع خلق (جنون ، شیدایی و افسردگی) هست. اختلال دو قطبی I شدیدترین شکل این اختلاله ، که دوره های جنون به مدت هفت روز ادامه داره.

 • اختلال دوقطبی

  اختلال دوقطبی

  تعریف اختلال دو قطبی :

  اختلال دو قطبی نوعی اختلال خلقیه که با دوره های تغییر شدید احساسات به نام تغییرات خلقی تعریف می شه.این تغییرات شامل سه نوع خلق (جنون ، شیدایی و افسردگی) هست. اختلال دو قطبی I شدیدترین شکل این اختلاله ، که دوره های جنون به مدت هفت روز ادامه داره. اختلال دو قطبی II شامل دوره های شیدایی و افسردگیه. اختلال سیکلوتایمیک از دو قطبی I و II شدت کمتری داره و شامل چرخه هایی از علائم هیپومانیک و افسردگیه که حداقل 2 سال طول می کشه اما نمی تونیم اون رو دوره های خلقی کامل بدونیم. سایر اختلالات دو قطبی مشخص و نامشخص شامل علائمیه که در سه دسته دیگه نمی گنجه .

  Childrens mental health 1024x683 1 - 10 نشانه اختلال دوقطبی
  اختلال دوقطبی

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

   

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۲۱۲۲۶۲۲۰۰۶

  علائم اختلال دوقطبی

   

  شدت علائم متفاوته و افراد دوقطبی ممکنه همه این علائم رو نداشته باشن اما این موارد رایج ترین اونهاست :

  1_نوسانات خلقی :

  نوسانات خلقی ، از شدیدترین تا پایین ترین حد ، یکی از بزرگترین نشانه های اختلال دو قطبیه. در حالی که بسیاری از افراد به دلیل وجود هورمونها یا عوامل دیگه دچار تغییرات خلقی می شن ، اما وقتی تغییرات خلقی مکرر باشه و در خواب و فعالیتهای روزمره اختلال ایجاد کنه ، ممکنه نشانه اختلال دوقطبی باشه.

  2_چرخه های افسردگی :

  بیشتر افراد مبتلا به اختلال دو قطبی دوره های شیدایی و افسردگی رو تجربه می کنن. علائم یک دوره افسردگی عبارتند از: احساس غم و اندوه شدید ، احساس گناه ، بی ارزشی یا درماندگی ، بی علاقگی نسبت به فعالیت هایی که قبلاً لذت می بردن و حتی افکار خودکشی! بسیاری از افراد که قبلاً تشخیص داده نشده بودن ، در پاسخ به یک دوره افسردگی به دنبال درمان اختلال دوقطبی خودشون هستن ، که می تونه منجر به تشخیص نادرست اختلال افسردگی اساسی بشه.

  با این حال ، داشتن دوره های افسردگی همیشه نشانه اختلال دو قطبی نیست. بعضی از افراد مبتلا به اختلال دو قطبی I دوره های جنون شدید دارن اما هیچ دوره افسردگی ندارن . اما اگه علائم افسردگی برای چند هفته طول بکشه و با علائم دوره های جنون متناوب باشه ، به احتمال زیاد نشانه اختلال  دوقطبیه.

  شش دلیل ارگاسم دروغین و نمایشی

  3_رفتار پرخطر :

  در دوره های شیدایی ، افراد مبتلا به اختلال دو قطبی بیشتر از یک فرد عادی رفتارهای پرخطر انجام میدن. مطالعه ای که توسط محققان گروه روانپزشکی دانشگاه آکسفورد انجام شد نشون داد که افراد مبتلا به اختلال دوقطبی نسبت به یک گروه دیگه که دوقطبی نیستن بیشتر در یک شبیه سازی رایانه ای رفتارهای پرمخاطره دارن.

  برخی از تصمیمات خطرناکی که در زندگی واقعی توسط افراد دوقطبی گرفته شده عبارتند از: خرج کردن افراطی پول، از دست دادن کار، رابطه جنسی پرخطر.

  4_انرژی افراطی :

  در طی یک دوره جنون ، افراد مبتلا به اختلال دوقطبی ممکنه بصورت ناگهانی برنامه هایی برای انجام کارهای بیش از توانایی جسمیشون تنظیم کنن و معتقدند که می تونن هر کاری رو که برنامه ریزی کردن انجام بدن . از اونجا که افراد مبتلا به اختلال دو قطبی II دوره های شیدایی کمتری رو تجربه می کنن (هیپومانیا) ، ممکنه متوجه نشن که چطور این افزایش انرژی در طی یک دوره هیپومانیک با افزایش انرژی طبیعی متفاوته ، اما افرادی که اونها رو می شناسن می تونن این رفتار رو تشخیص بدن و کنترل کنن.

  5_عزت نفس و خود بزرگ بینی :

  انجمن روانپزشکی آمریکا ، عزت نفس و بزرگواری شدید رو به عنوان علائم اختلال دوقطبی قرار داده ، همچنین بزگواری رو به عنوان “یک احساس اغراق آمیز نسبت به عظمت ، اهمیت یا توانایی شخص” تعریف می کنه. گرچه بزرگ بینی در سایر اختلالات روانی مانند اختلال شخصیت خودشیفته شیوع بیشتری داره ، اما می تونه نشانه ای از اختلال دو قطبی باشه. افراد دوقطبی معمولاً در دوره های شیدایی بزرگواری رو تجربه میکنن.

  1405893736123 - 10 نشانه اختلال دوقطبی

  لطفا بخوانید : شش روش خود سرزنش گری

  6_صحبت سریعتر از عادی :

  هنگامی که افراد مبتلا به اختلال دو قطبی دچار جنون می شن ، ممکنه سریعتر یا بلندتر از حد معمول صحبت کنند. در طول یک دوره جنون ، افراد دوقطبی ممکنه الگوهای گفتاری نامنظمی مثل عقب موندن در مکالمه یا صحبت بیش از چیزی که معمولا دارن داشته باشن. ممکنه فردی با اختلال دوقطبی متوجه نشه که سریعتر از حد معمول صحبت می کنه ، اما کسی که اون رو خوب بشناسه احتمالاً متوجه این موضوع میشه.

  7_مشکل در تمرکز :

  مشکل در تمرکز می تونه نشونه ای از اختلال دوقطبی در طی دوره های شیدایی و افسردگی باشه. در دوره های افسردگی ، کمبود انرژی میتونه تمرکز رو برای  فرد سخت کنه ، و همچنین ممکنه این افراد خودشون رو فراموش کرده باشن. در طول دوره های جنون ، انرژی زیاد تمرکز بر روی هر کاری رو برای فرد سخت می کنه و به راحتی حواسشون پرت میشه .

  8_تحریک پذیری :

  تحریک پذیری یکی دیگه از علائم اختلال دو قطبیه. کارشناسان بهداشت روان همچنان بحث می کنن که آیا تحریک پذیری شدید در کودکان برای تشخیص آنها به دوقطبی بدون وجود دوره های جنون کافیه یا نه ، وقتی تحریک پذیری با سایر علائم همراه میشه ، احتمالاً نشانه های اختلال دوقطبیه. افراد دوقطبی ممکنه این احساس تحریک پذیری رو در اعمال جسمی تحریک ، مثل گام برداشتن یا فشار آوردن به دست نشون بدن .

  9_خواب نامنظم :

  در صورت همراه بودن با سایر علائم ، دشواری در خواب یا خواب زیاد ممکنه از نشانه های اختلال دو قطبی باشه. در دوره های شیدایی ، افراد دو قطبی کمتر از حالت عادی می خوابند اما خیلی زیاد انرژی دارند.  هنگام تجربه یک دوره افسردگی ، افراد مبتلا به اختلال دوقطبی احتمالا بیشتر میخوابند و همچنان احساس خستگی میکنند یا در خواب مشکل دارند و از فرسودگی رنج می برند.

  Bipolar 1280x429 1 - 10 نشانه اختلال دوقطبی
  اختلال دوقطبی

  10_تغییرات در اشتها :

  افراد مبتلا به اختلال دو قطبی ممکنه در دوره های شیدایی ، هنگامی که در خواب و تغذیه مشکل دارن اشتهاشون رو از دست بدن . هرچند بسیاری از عوامل ، از جمله داروهای خاص ، می تونن باعث کاهش اشتها بشن ، اما اگه این علامت همراه با علائم دیگه بروز کنه ، می تونه نشانه اختلال دوقطبی باشه.

  اختلال دو قطبی طیفیه که کمی متفاوت بر همه تأثیر می گذاره: یک فرد مبتلا به دوقطبی ممکنه هر ده علامت رو داشته باشه ، در حالی که فرد دیگه فقط چند علامت رو تجربه کنه. اگه شما یا یکی از اطرافیانتون ترکیبی از این علائم رو دارید ، لطفاً از یک متخصص پزشکی مشاوره بگیرید تا بتونید تحت معالجه قرار بگیرید و علائم و حالاتتون رو شروع کنید.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

   

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۲۱۲۲۶۲۲۰۰۶

  بیشتر بخوانید :

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  ۲ Comments
  1. […] لطفا بخوانید : ده نشانه اختلال دوقطبی […]

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: