نمیتوانم ابراز احساسات کنم چیکار کنم ؟

ابراز احساسات

ابراز کردن احساسات با واژه های مناسب، یک توانمندی به ظاهر ساده و بسیار ظریف است . احساسات یک قسمت اساسی از آنچه شما هستید است ، اما ممکن است گاهی اوقات پیچیده و کاملاً گیج کننده باشد.

 • احساسات بزرگ و چگونگی صحبت در مورد آنها

  احساسات یک قسمت اساسی از آنچه شما هستید است ، اما ممکن است گاهی اوقات پیچیده و کاملاً گیج کننده باشد. دانستن چگونگی نام بردن از آنها و صحبت درباره آنها – چه با خودتان و چه با دیگران – بخشی اساسی در ایجاد سلامت عاطفی است.

  برای تعیین وقت از متخصصان روانشناسی در زمینه ی مشاوره فردی با شماره های زیر تماس بگیرید.

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۲۱۲۲۶۲۲۰۰۶

  بیشتر بخوانید: بهترین دکتر پانیک در تهران

  خوشبختانه ، شما مجبور نیستید به تنهایی در روند شناسایی احساسات خود حرکت کنید. پل اکمن ، روانشناس و محقق برجسته احساسات ، بیش از 100 دانشمند را مورد بررسی قرار داده و از اطلاعات آنها برای توسعه آنچه به نام اطلس احساسات معروف است استفاده کرد.

  این ابزار تعاملی ، احساسات را به پنج دسته اصلی تقسیم می کند:

  1. عصبانیت
  2. ترس
  3. غمگینی
  4. انزجار
  5. به خاطر داشته باشید که این تنها یکی از روشهای دسته بندی احساسات است. به عنوان مثال ، یک مطالعه اخیر نشان می دهد که 27 نوع احساس وجود دارد. اما مفهوم  از پنج نوع احساس اصلی ، چارچوب مناسبی برای از بین بردن پیچیدگی تمام احساسات ارائه می دهد.

   در اینجا نگاهی می اندازیم که هر یک از این پنج دسته شامل چه مواردی است.

   1.لذت بردن

   مردم به طور کلی دوست دارند احساس خوشبختی ، آرامش و خوبی داشته باشند. شما ممکن است این احساسات را با لبخند زدن ، خندیدن ، یا سرگرمی خود بیان کنید.

   ممکن است احساس لذت کنید:

   • شما با افرادی که به آنها اهمیت می دهید نزدیک و متصل هستید.
   • شما احساس امنیت و امنیت می کنید.
   • شما در حال انجام کاری هستید که باعث ایجاد لذت حسی می شود.
   • شما جذب یک فعالیت می شوید.
   • شما احساس آرامش و آرامش می کنید.لذت بردن.

  456 - نمیتوانم ابراز احساسات کنم چیکار کنم ؟

  اگر لذت و احساسات مربوط به آن گریزان است ، سعی کنید به سایر احساسات یا احساساتی که مانع ایجاد میکند نگاهی بیندازید ، مانند:

  • مشکل در تمرکز بر آنچه در حال حاضر اتفاق می افتد
  • نگران بودن
  • فشار
  • روحیه کم یا اضطراب آور

  2.نگران بودن

  هر کس هر از گاهی احساس غم می کند. این احساس ممکن است مربوط به یک رویداد خاص باشد ، مانند از دست دادن یا رد شدن. اما در موارد دیگر ، ممکن است شما هیچ تصوری از دل ناراحتی نداشته باشید.

  به سختی می توان غم و اندوه را متزلزل کرد ، اما بسته به شرایط شما ، این نکات ممکن است کمک کند:

  • سوگواری. 

   عزاداری یک قسمت طبیعی از غم و اندوه است . خواه در تلاش برای بهبودی از دست دادن ، جدایی، تغییر یا عدم دستیابی به هدفی باشید ، تصدیق ضرر می تواند به شما در پذیرش و تحقق آن کمک کند. همه به روش خود غصه می خورند ، بنابراین آنچه را که در حق شما احساس می شود انجام دهید. این ممکن است به شما کمک کند در مورد دردی که می کشید صحبت کند ، اما همچنین ممکن است به راحتی به سادگی برای مدتی با احساسات خود بنشینید یا آنها را خلاقانه بیان کنید.

  • کاری معنادار انجام دهید. 

   انجام کاری برای کمک به دیگران یا بازگرداندن جامعه می تواند به شما کمک کند با دیگران ارتباط بیشتری برقرار کنید. اگر اخیراً شخصی را که به آن علاقه داشتید از دست داده اید ، فکر کنید که پروژه ای را که به آن علاقه داشته اند به پایان برسانید یا وقت خود را به هدفی که از آن پشتیبانی می کنند ، اهدا کنید.

  • برای پشتیبانی تماس بگیرید. 

   وقتی در یک نقطه پایین قرار دارید این گفته راحت تر از انجام است. سعی کنید افرادی را در زندگی خود به یاد بیاورید که از شما مراقبت می کنند و احتمالاً می خواهند به شما کمک کنند. درد دل درد به موقع آرام می شود ، حتی اگر فعلاً تصور آن را نداشته باشید.

  3.ترس

  ترس وقتی اتفاق می افتد که هر نوع تهدیدی را احساس کنید. بسته به آن تهدید قابل درک ، ترس می تواند از خفیف تا شدید باشد.

  به خاطر داشته باشید که میزان ترس شما همیشه با شدت تهدید مطابقت ندارد. به عنوان مثال ، اگر شما با اضطراب زندگی می کنید ، ممکن است در اطراف موقعیت هایی که تهدید زیادی ایجاد نمی کنند ترس داشته باشید – هرچند این ترس را کمتر واقعی نمی کند.

  ترس یک احساس کاملاً طبیعی است  اما مواردی وجود دارد که می توانید برای مبارزه با آن انجام دهید:

  • به جای اجتناب از ترس ، با آن مقابله کنید. 

   اگر از چیزی می ترسید ، خواه بحث جدی باشد ، ملاقات با افراد جدید یا رانندگی ، طبیعی است که بخواهید از منبع ترس خود دور شوید. اما این اغلب می تواند ترس شما را بدتر کند. در عوض ، سعی کنید با ترس خود با خیال راحت روبرو شوید. به عنوان مثال ، اگر به طور ناگهانی ترس از رانندگی پیدا کردید ، سوار ماشین خود شوید و بلافاصله دوباره رانندگی کنید. اگر کمک می کند ابتدا به خانه نزدیک شوید ، اما از آن اجتناب نکنید.

  • خود را از ترس خود منحرف کنید. 

   گاهی اوقات ترس می تواند چنان طاقت فرسا شود که فکر کردن در مورد چیز دیگری دشوار باشد. اما نشخوار کردن، یا اجازه می دهد که همان افکار بارها و بارها بازی کنند ، می تواند تأثیر منفی بر وضعیت عاطفی شما بگذارد. همچنین می تواند ترس را بدتر کند. اگر احساس می کنید در حال نگرانی یا منبع استرس هستید ، چیزی را که باعث حواس پرتی می شود امتحان کنید. به یک کتاب صوتی یا پادکست گوش دهید ، با دستورالعمل جدیدی که باید روی آن تمرکز کنید آشپزی کنید یا با برخی از موسیقی های انرژی بخش به پیاده روی یا دویدن بپردازید.

  • ترس را منطقی در نظر بگیرید. 

   لحظه ای فکر کنید و به ترس خود فکر کنید. آیا کاری در این مورد می توانید انجام دهید؟ آیا واقعاً      می تواند به شما آسیب برساند؟ در صورت تحقق ترس شما ، بدترین اتفاقی که می تواند بیفتد چیست؟ در آن سناریو چه  می کنید؟ دانستن اینکه چگونه می توانید با ترس خود کنار بیایید می تواند احساس ترس کمتری داشته باشد.

  اگر این نکات غیرممکن یا طاقت فرسا به نظر می رسند دلسرد نشوید – انجام آنها به تنهایی دشوار است. همکاری با یک درمانگر را در نظر بگیرید ، که می تواند به شما کمک کند حملات وحشت، ترس ، اضطراب و سایر مشکلات روحی و روانی اطراف ترس را کنترل کنید.

  young woman holding emotive masks 145083517 5af353f7c064710036b04129 5be305d2c9e77c00514a0489 - نمیتوانم ابراز احساسات کنم چیکار کنم ؟

  4.انزجار

  شما به طور معمول انزجار را به عنوان واکنش به موقعیت های ناخوشایند یا ناخواسته تجربه می کنید. مانند عصبانیت ، احساس انزجار می تواند به شما در محافظت از مواردی که می خواهید اجتناب کنید ، کمک کند.

  اگر منجر به بیزاری از افراد خاص ، از جمله خودتان ، یا موقعیت هایی شود که لزوما برای شما بد نیستند ، همچنین می تواند مشکلاتی ایجاد کند .

  انزجار می تواند به عنوان یک پاسخ طبیعی به چیزی باشد که دوستش ندارید. در بعضی شرایط ممکن است بخواهید برطرف کنید یا بر انزجار خود غلبه کنید. این استراتژی ها می توانند کمک کنند:

  • دلسوزی را تمرین کنید.

   احساس ناخوشایند هنگام مواجهه با چیزهایی که از آنها می ترسید یا نمی فهمید ، معمول است. به عنوان مثال بسیاری از مردم از بودن در کنار افراد بیمار بیزارند. اگر هنگام فکر کردن در مورد افراد بیمار احساس آشفتگی می کنید ، سعی کنید مدتی را با یک دوست یا عزیز ناخوشایند بگذرانید یا به آنها کمک کنید. مهم است که برای محافظت از سلامتی خود گام بردارید ، بنابراین مطمئن شوید که ابتدا مسری نیستند.

  • روی رفتار تمرکز کنید ، نه شخص.

   اگر شخصی که از او مراقبت می کنید کاری انجام دهد که شما را آزرده یا منزجر کند ، ممکن است با کنار کشیدن ، دور کردن وی یا عصبانیت او را نپذیرفته و واکنش نشان دهید. اما در عوض ، ممکن است سعی کنید با آن شخص صحبت کنید. به عنوان مثال ، اگر خواهرتان سیگار می کشد ، از سرفه شدید یا اظهار نظرهای تند در مورد بوی دخانیات کهنه جلوگیری کنید. در عوض ، به او بگویید که از دود سیگار احساس بیماری می کند و شما نگران سلامتی او هستید. به او کمک کنید که ترک کند یا با او در یافتن پشتیبانی همکاری کنید.

  اگر نسبت به گروهی از افراد ، شخص خاصی یا نسبت به خود احساس تنفر شدید دارید ، فکر کنید در مورد احساسات خود با یک درمانگر صحبت کنید.

  حتی اگر مطمئن نیستید که دقیقاً چه چیزی در پس انزجار شما وجود دارد ، آنها می توانند به شما کمک کنند تا احساسات خود را برطرف کنید و راه های مثبت کنار آمدن با آن را کشف کنید.

  همه اش را بگذار کنار هم

  احساسات می توانند پیچیده باشند. بعضی از آنها ممکن است احساس شدید باشند ، در حالی که دیگران در مقایسه خفیف به نظر می رسند. در هر زمان ممکن است احساسات متضادی را احساس کنید.

  اما احساسات می توانند هدفی را دنبال کنند ، حتی اگر منفی باشند. به جای تلاش برای تغییر احساساتی که تجربه می کنید ، در نظر بگیرید که چگونه در برابر آنها واکنش نشان می دهید. معمولاً این واکنش ها هستند که چالش ایجاد می کنند ، نه خود احساسات.

  برای تعیین وقت از متخصصان روانشناسی در زمینه ی مشاوره فردی با شماره های زیر تماس بگیرید.

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۲۱۲۲۶۲۲۰۰۶

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: