چگونه خشم کودکم را مهار کنم؟

 • Screenshot ۲۰۱۷۱۱۰۳ ۰۷۵۲۰۹ 1024x672 300x197 - چگونه خشم کودکم را مهار کنم؟

  چگونه خشم کودکم را مهار کنم؟

   

  یکی از مهارت های زندگی که باید در راستای فرزندپروری موفق به کودکان و فرزندانمان آموزش دهیم؛ آموزش مهارت کنترل خشم به کودکان می باشد. مهمترین نکته در این آموزش این است که خودمان به عنوان پدر و مادر مهارت کنترل و مدیریت خشم را یاد بگیریم و عمل نماییم تا کودکانمان نیز یاد بگیرند.
  برای اینکه بتوانیم مهارت کنترل خشم را به  کودکان بیاموزیم باید بدانیم چه چیزهایی باعث خشم فرزندانمان می شود :

   محرک های خشم کودکان

  بطور کلی مواردی که خشم کودکان را بر می انگیزند، عبارتند از:
  جلوگیری از حرکات آزاد طفل، متوقف ساختن او در عین فعالیت، موانعی که در راه آرزوها و نقشه های او پیش می آیند و یا عده ای از موانع که باهم جمع شده باشند.
  محرک های خشم در طی زمان بر حسب مراحل رشد تغییر می یابند.
  مواردی که اطفال خردسال را خشمگین می سازند، عبارتند از :
  ناراحتی بدنی، ممانعت از حرکات بدنی، لباش پوشانیدن و شستشو دادن بدن که برای ایشان ناراحت کننده است.
  بر اثر رشد میل استقلال، طفل می خواهد برخی از کارهای خود را از قبیل غذا خوردن و لباس پوشیدن بی کمک دیگران انجام دهد، ولی چون از عهده بر نمی آید، خشم می گیرد.
  نارسایی قدرت بیان در موقعی که هنوز سخن گفتن را خوب یاد نگرفته است، بی توجهی دیگران و مشاهده دخل و تصرف اطرافیان در اشیایی که به او تعلق دارند نیز او را خشمگین می سازند.
  انتقاد و تنبیه احساساتشان را زود جریحه دار می کند. از اینکه اسباب بازی هایشان مطابق میل آنها کار نکند یا در کارهای خود اشتباه کنند، خشمگین می شوند. روی هم رفته بر خشم کودکان خردسال یک عامل مشترک وجود دارد، که آن اجبار است.
  کودکان نیز از آنچه باعث خشم بچه های خردسال می شود به خشم می آیند. پس از آنکه علایق کودک توسعه و افزایش یابد و به محیط خارج منتقل شود، علل خشم او را بیشتر در بیرون خانه باید جستجو کرد تا در خانواده. کودکان از همان ابتدا یاد می گیرند که خشم برای جلب توجه اطرافیان و ارضای تمایلات خود وسیله خوبی است.

   

  shutterstock 77953456 337x281 300x250 - چگونه خشم کودکم را مهار کنم؟

  آموزش کنترل خشم به کودکان

  کنترل خشم، یک مهارت در زندگی است و به کودکان باید چگونگی این کنترل را آموخت، بنابراین به آنان یاد بدهیم چه به لحاظ فکری و چه از جنبه بدنی خشم را از خودشان دور کنند.
  برای شروع بهتر است مهارت های حل مساله را به آنان آموزش دهیم به طور مثال به کودکان بیاموزیم که هنگام خشم چه کارهایی را می توانند انجام بدهند و مجاز به چه کارهایی نیستند.
  شکستن وسایل، فریادزدن بر سر دیگری، آسیب رساندن به خودشان و پرت کردن اشیا به در و دیوار از شمار کارهایی است که نباید انجام دهند و بر عکس دور شدن از موقعیت، کمک خواستن، حرف زدن درباره موضوع ناراحت کننده، کشیدن یک نقاشی و… از موارد پیشنهادی به کودک در حین خشمگین شدن است.
  در ضمن به طور قطع خشم در بدن اکثر بچه های ایجاد یکسری تغییرات و پاسخ های فیزیکی می کند. ازجمله طپش قلب، درد معده، انقباض عضلانی، لرزش و …لذا کودکان می توانند یاد بگیرند که هم این واکنش های فیزیکی را بشناسند و تشخیص دهند و هم اینکه چگونه آنها را آرام بکنند.
  یکی از بهترین راه ها برای سازگاری با پاسخ های فیزیکی مضر در برابر خشم این است که یک کار فیزیکی دیگر را انجام دهند.
  از پنج حس بچه ها برای آرام کردن آنها هنگام خشم می توانید استفاده کنید :
  استفاده از حواس (لامسه، بویایی، چشایی، شنوایی، بینایی) مثل ؛ گوش کردن به یک موزیک، کشیدن یک نقاشی، دویدن، بیرون رفتن و قدم زدن، آب به صورت پاشیدن، فشردن خمیر بازی، شل کردن و سفت کردن عضلات، نفس های عمیق و آهسته کشیدن، خوردن یک خوراکی یا نوشیدنی. همه اینها به یک پاسخ مناسبتر در مقابل احساس خشم کمک می کند.
  بعضی از کودکان به لمس پاسخ بهتری نشان می دهند و ما می توانیم به آنها بیاموزیم که چگونه در چنین مواقعی از ماساژ گردن یا بازویشان بعنوان روشی برای خود آرامسازی استفاده کند.
  در ضمن علاوه بر روشهایی که به کودکتان برای مدیریت و کنترل خشم می آموزید لازم است که خودتان هم به عنوان والدین اصول کنترل خشم  را رعایت کنید.
  ● لذا بهتر است هنگام خشم کودک، رفتار شما این گونه باشد:
   سعی نکنید در وی این باور را ایجاد کنید  که خشمش بی مورد است و مساله مهمی وجود ندارد. در عوض با او همدردی کنید و به او بگویید که شرایطش را درک می کنید و می فهمید که او عصبانی است.
   خشم او را کوچک، حقیر و مسخره جلوه ندهید و در لحظه عصبانیت کودک نخندید. گفتن جمله هایی مانند: مرد به این بزرگی خجالت داره، باز هم که آبغوره گرفتی، وقتی عصبانی هستی چقدر زشت می شوی و … فقط او را عصبانی تر می کند.
   به هنگام خشم کودک، رفتار خودتان را مثال نزنید بلکه درباره احساسات او حرف بزنید.
   او را با کودکان دیگر مانند خواهر و برادر و  همکلاسی هایش مقایسه نکنید.
   بکوشید علت خشم و عصبانیت او را  بفهمید و از او بخواهید درباره آن صحبت کند.
   هنگامی که کودکان درباره احساساتشان و  عواملی که آن را بوجود آورده صحبت می کنند، گوش دادن بدون قضاوت، بدون امر و نهی و پند و اندرز به آن ها کمک می کند تا به تفاوت میان خشم و آرامش پی ببرند.

   

  Screenshot ۲۰۱۷۱۲۱۸ ۰۰۱۳۴۵ 300x215 - چگونه خشم کودکم را مهار کنم؟

  و در نهایت این که:
  از آنجا که خشم بر اثر تکرار عادت می شود، شایسته است تا حد امکان از امور خشم آور پرهیز شود. باید به کودک آموخت چه هنگام خشمگین شود و چه وقت خشم خود را فرو نشاند. کودک باید یاد بگیرد که چگونه خشم خود را به شیوه های مطلوب بیان و کنترل کند نه اینکه از اظهار آن خودداری کند. برخورد با اوضاع خشم آور که از حد بگذرد به شخصیت کودک موقتا و یا برای همیشه لطمه می زند. شیوه کنار آمدن با موانع زندگی به سن و تجارت گذشته اطفال بستگی دارد.

   

  چگونه خشم نوجوانان را کنترل کنیم؟
  اختلال نافرمانی مقابله ای (ODD ) در کودکان

   

   

  IMG 20171212 103427 300x300 - چگونه خشم کودکم را مهار کنم؟

  مرکز تحقیقات پزشکان و روانشناسان بوجیکا
  کلینیک جامع کودک و خانواده بوجیکا، اماده ارائه خدمات نوین در زمینه های اختلالات طیف اتیسم، بیش فعالی، اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، اختلالات اضطرابی، افسردگی و مشاوره خانواده می باشد.
  جهت تعین وقت اینجا کلیک کنید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  ۲ Comments
  1. […] خود برآیند. در اینجا چند بازی و راهکار جهت فرونشاندن خشم آنان یادآور می شویم که اگر پیگیری شود آرامشان می […]

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: