چه عواملی باعث استرس در کودکان می شود؟ | عوامل ایجاد استرس

 • چه عواملی باعث استرس در کودکان می شود؟ 

   

  چه عواملی باعث استرس در کودکان می شود؟

   

  بعضی کودکان ممکن است بسیار کلافه باشند و حالات آنها کاملاً طبیعی به نظر بیاید. و بعضی ممکن است حالات مختلفی بروز دهند؛ که می توان به تغییر الگوی خواب و بیداری و یا برگشت به رفتارهای خردسالی (مکیدن انگشت شصت، خیس کردن رخت خواب، چسبیدن به والدین و …) اشاره کرد.

  استرس علائم متفاوتی دارد که هر کدام از آنها می توانند علائم شرایط یا بیماری های دیگری غیر از استرس باشند. ولی به هر حال به هر تغییر ناگهانی در رفتار کودکان که مربوط به مراحل رشد نباشد باید توجه کرد. بعضی از این علائم و یا یک یا دو مورد ناگهانی که مدتی دراز به طول انجامند، نیازمند مراقبت های بیشتر هستند. به هر صورت هرگاه استرس وارد زندگی کودک شود به طوریکه کودک احساس سرخوردگی، پریشانی یا بیماری فیزیکی کند باید به روانپزشک یا روانشناس کودک مراجعه کرد.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه استرس کودکان و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858 –  09212773724

  • علائم استرس: تا 5 سالگی

  کودکان اغلب نمی توانند به شما بگویند که دچار استرس شده اند اما رفتارشان آن را آشکار می کند. نوزادان، نوپاها و کودکان پیش دبستانی استرس خود را با چسبیدن به والدین، گریه ی بیش از حد معمول، کج خلقی و رفتارهای واپس رو (مثل مکیدن انگشت شصت، خیس کردن رخت خواب، ترس از تاریکی و …)، جنبش، دعوا و کتک کاری و نرفتن به دستشویی، نشان می دهند. البته گریه، کج خلقی و بیدار خوابی شبانه ممکن است واکنشی طبیعی به مرحله ای از رشد هم باشد. کودکان ممکن است طی فراگیری ایستادن، صحبت کردن یا دیگر مهارت ها دچار خستگی شوند. ممکن است چند روزی بیش از حد گریه کنند و دوباره به خصوصیات معمولشان برگردند. اگر این حالت ادامه یافت ممکن است نشانه ی استرس باشد.
  از دیگر علائم استرس می توان به عصبانیت، رفتار های پر خطر و حتی واکنش نا متعارف به صداهای ناگهانی و بلند اشاره کرد. این واکنش تکان خوردن یک عامل بارز وجود استرس در نوزادان و کودکان نوپا است.

   

  علائم استرس: 6 تا 11 سالگی

  این گروه نسبت به گروه سنی قبلی بهتر می توانند درباره استرس خود به شما پیام بدهند و به شما بگویند که استرس دارند. البته چه بگویند که استرس دارند یا خیر در صورت مواجه شدن با استرس بازهم رفتارهای غیرعادی از خود بروز می دهند.
  کودکان مدرسه ای که استرس دارند اغلب علائمی چون شکم درد، سردرد، مشکلات تنفسی، مشکلات خواب، بی اشتهایی یا پر اشتهایی، بهبود دیر پس از بیماری، لکنت زبان، نیاز زیاد به رفتن دستشویی یا دندان غروچه کردن خصوصا هنگام خواب دارند.
  آنها اغلب بینی شان را زیاد می گیرند و ناخن هایشان را کوتاه می کنند و کابوس می بینند و ممکن است به رفتارهای خردسالی برگردند (خیس کردن رختخواب، کج خلقی و حرف زدن بچه گانه).

  همچنین کودکان استرس دار ممکن است دروغ بگویند، قلدری و سرکشی کنند، خشم بروز دهند، تحریک پذیر شوند، رفتارهای نامنظم داشته باشند، دیگر کودکان را بزند، از رفتن به مدرسه سرباز زنند و در مدرسه نمرات پایینی بگیرند. ممکن است حملات وحشت زدگی داشته باشند، عقب بکشند، ناله کنند، افسرده باشند، علاقه به انجام فعالیت های روزانه را از دست بدهند، نگران به نظر برسند، تمرکز نداشته باشند، گریه کنند و تنبل باشند، سانحه پذیر باشند و یا دوستانشان را از دست بدهند.

   

  Screenshot ۲۰۱۷۱۲۰۳ ۱۱۱۷۰۲ 300x204 - چه عواملی باعث استرس در کودکان می شود؟ | عوامل ایجاد استرس

   

  • علائم استرس: 12 تا 18 سالگی

  قبل از نوجوانی و جوانی گرچه فرد مستعدترین دوره را برای تقویت مهارت های ارتباطی می گذراند، اما اغلب کمتر صحبت می کنند. آنها ممکن است تاثیر همه چیز بر خود را رد کرده و از صحبت کردن سرباز زنند.
  در زمان استرس، نوجوانان رفتارهای ابتدایی از خود بروز می دهند که کودکان مدرسه ای در هنگام استرس بروز می دهند. هرچند رفتار واپس رو آنها خیس کردن رختخواب و صحبت بچه گانه نیست ولی به صورت نپذیرفتن مسولیت های بزرگسالان و بازی کردن بیشتر بروز می دهند یا ممکن است نخواهند به دانشگاه بروند و آن را به زبان بیاورند.
  نوجوانان استرس دار ممکن است رفتارهایی مخاطره آمیز و یا حتی تمایل به خودکشی از خود نشان دهند.

  روانشناسان و روانپزشکان معتقدند بچه ها قادر نیستند که برای ما استرسشان را بیان کنند یا حداقل این کار برای آنها ساده نیست اما رفتارها و نشانه های فیزیکی از خود بروز می دهند که برای ما نشانه ای است تا با یک روانشناس روانپزشک صحبت کنیم.

   

  Screenshot ۲۰۱۷۱۲۰۳ ۱۱۲۸۱۸ 300x283 - چه عواملی باعث استرس در کودکان می شود؟ | عوامل ایجاد استرس

   

  شناسایی علائم استرس در کوتاه مدت 

  افزایش ضربان قلب و تعداد تنفس، افزایش فشار خون و سوخت و ساز بدن، افزایش جریان خون به گروه های عضلانی اصلی (به عنوان مثال دست و پا)، بزرگ شدن مردمک که شما را قادر می سازد واضح تر چیزها را ببینید؛ عرق کردن شدید (برای خنک کردن بدن) همه از نشانه های استرس هستند. با وجود این تغییرات اگر شما قادر باشید بر روی کار خود تمرکز و آن را تکمیل کنید، سودمند هستند. با این حال، استرس بیش از حد اغلب، می تواند عواقب منفی برای جسمی داشته باشد.

  شناسایی علائم استرس در بلند مدت

  اگر برای مدتی پشت سر هم استرس به شما وارد شود، شما ممکن است دچار احساس خستگی شوید و در نتیجه آسیب بیشتری به شما وارد می شود. اگر شما استرس بیش از حد و در اغلب اوقات تجربه می کنید، تغییرات زیادی در دراز مدت در عمل و احساسات شما بوجود می آید.

  اثرات طولانی مدت استرس بیش از حد در نوجوانان می تواند شامل: اضطراب ؛ افسردگی ؛ بیخوابی؛ مشکلات گوارشی ؛ کاهش پاسخ ایمنی (سرماخوردگی و بیماری بیشتر). خلق و خوی بد، مشکلات ارتباطی با دیگران؛ مصرف مواد مخدر و آسیب به خود باشد. ممکن است بعضی از اتفاقاتی مانند جدایی پدر و مادر، عدم موفقیت تحصیلی نیز منجر به اینگونه علائم در بدن شود.

  • عوامل استرس زا

  گاهی اوقات بزرگسالان می گویند که دوره نوجوانی دوره بسیار راحتی است و هیچگونه استرسی ندارد. درصورتیکه اینگونه نیست. سال های نوجوانی هم استرس زا است برای بسیاری از پسران و دختران. به عنوان یک نوجوان، شما ممکن است دستخوش تغییرات بسیاری شوید و این تغییرات از هر فرد به فرد دیگر متفاوت است و این بدان معناست که عوامل استرس در همه جا می تواند باشد. استرس برای پسران نوجوان می تواند شامل: کار مدرسه؛ فشار همسالان؛ روابط عاشقانه؛ مشکلات خانواده؛ ورزش و فعالیت؛ قلدری؛ تبعیض؛ سوء مصرف مواد؛ و انتظارات بالا باشد.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه استرس کودکان و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858 –  09212773724

   

   

  مطالب پیشنهادی:

  آموزش جنسی کودکان | آموزش تفاوت جنسیت به کودکان | پاسخ به

  نقش مادر در تربیت فرزندان | نقش والدین در تربیت فرزندان

  تاثیرات تنبیه بدنی بر روی کودکان

  افسردگی بعد از زایمان

  مشاوره ازدواج در تهران | بهترین مشاور ازدواج در تهران | مشاوره زوجین

  خودارضایی در زنان | خود ارضایی از نظر روانشناسی | درمان خود ارضایی

  خودارضایی در مردان |درمان خودارضایی در مردان مجرد | آیا خودارضایی مفید

  مشاوره جنسی و زناشویی | آموزش جنسی تلفنی و آنلاین

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: