چطور بر ناامیدی در زندگی غلبه کنیم؟

ناامیدی هنگامی که چیزی کمتر از انتظار شما باشد احساس غم و اندوه است. هر روز مردم با ناامیدی کنار می آیند. این احساس ممکن است پس از مدت کوتاهی از بین برود یا برای مدت طولانی در زندگی شما بماند

 • ناامیدی

  آیا تا به حال از چیزی احساس ناامیدی کرده اید؟

  این می تواند هر رویدادی در زندگی شما باشد. شاید شما یک معامله تجاری را از دست داده باشید. شاید کسی که دوست دارید به احساسات شما  پاسخ ندهد. شاید رابطه شما به نتیجه نرسیده باشد. شاید یکی از دوستان به شما خیانت کرده باشد. شاید شما دچار شکست تجاری شده باشید.

  چه حسی داشتید؟ احساس بی حسی کردید؟ احساس ناراحتی کردید؟ برای موارد واقعا بد، آیا احساس می کردید که پایان جهان است؟

  ناامیدی هنگامی که چیزی کمتر از انتظار شما باشد احساس غم و اندوه می شود.. هر روز مردم با ناامیدی کنار می آیند. بسته به میزان ناامیدی و چگونگی کنار آمدن با آن ، این احساس ممکن است پس از مدت کوتاهی از بین برود یا برای مدت طولانی در زندگی شما بماند. در صورت عدم برخورد صحیح، ناامیدی ها می توانند منجر به افسردگی و در نهایت بی علاقگی شوند.

  word image 41 - چطور بر ناامیدی در زندگی غلبه کنیم؟
  ناامیدی

   

    برای استفاده از خدمات روانشناسی بالینی و تخصصی

  و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸- ۰۹۲۱۲۷۷۳۷۲۴

  چرا ناامیدی گاهی خوب است؟

  برخلاف آنچه ممکن است برخی فکر کنند ، ناامیدی گاهی چیز خوبی است ، به 3 دلیل اصلی.

  1. ناامیدی به معنای علاقه به چیزی است

  هر علتی نتیجه دارد. ناامیدی را به عنوان یک نتیجه تصور کنید، جایی که علت آن عشق شما به چیز مورد نظر است.

  مثلا: شما از یک دوست ناامید شده اید ، زیرا به دوستی بسیار اهمیت می دهید.
  شما از قرار ملاقات های اخیر خود ناامید شده اید، زیرا شما به پیدا کردن یکی برای خودتان علاقه مند هستید.
  شما از شکست تجاری خود ناامید شده اید ، زیرا واقعاً می خواهید موفقیت آن را ببینید. زیرا شما به رسالت کار خود بسیار اهمیت می دهید.

  به قول معروف: “در آنجا که عشق عمیق وجود نداشته باشد ، هیچ ناامیدی عمیقی وجود نخواهد داشت” (مارتین لوتر کینگ جونیور). این عشق عمیق همان چیزی است که شما را به سمت اهداف خود سوق می دهد.

  بدانید که ناامیدی حالت عاطفی بهتری نسبت به بی تفاوتی دارد. وقتی کسی بی احساس است، نسبت به همه چیز بی تفاوت است. این با ربات بودن فرقی ندارد. اما در اینجا، احساسات خود را می شناسید و آنها را احساس می کنید – چه خوب باشد چه بد. این چیز خوبی است ، زیرا احساس داشتن این است که با باطن خود در تماس باشید.

  2. ناامیدی به معنای فرصتی برای رشد است

  هر وقت احساس ناامیدی می کنیم ، این بدان معناست که خطایی در چارچوب واقعیت ما وجود دارد.

  چرا این حرف را می زنم؟ بیایید با این موضوع شروع کنیم که چرا ناامید شده اید؟ شما احساس ناامیدی می کنید زیرا انتظاری داشتید و برآورده نمی شد. از این رو احساس ناامیدی می کنید. این می تواند ناشی از عدم برنده شدن در مسابقه ای باشد که شما به شدت در آن آموزش دیدید یا سرمایه گذاری در یک دوستی، جایی که دوست تان، تلاش شما را تلافی نکرده است یا اینکه خودتان را برای کارتان خسته کرده و نادیده گرفته اید اما به جای تشویق، اخراج شوید و رئیستان از شما قدردانی نمی کند. هر بار انتظاری داشتید که برآورده نمی شد و وقتی با حقیقت روبرو می شوید ناامید می شوید.

  در اینجا ، ناامیدی شما از عدم تطابق واقعیت و انتظار شما ناشی می شود. با این حال ، واقعیت در همه مراحل به همین شکل بوده است – واقعیت در آن ثانیه تغییر نکرد و منجر به کشف حقیقت شد. دنیا برای سرنگونی تو توطئه نکرد. دلیل این که احساس ناامیدی می کنید این است که حقیقت را کشف کرده اید – و این حقیقت آن چیزی نیست که فکر می کردید باشد.

  بنابراین، ناامیدی خود را به عنوان یک ابزار عیب یابی برای درک شکاف های موجود در چارچوب ذهنی واقعیت خود در نظر بگیرید. با استفاده از ناامیدی برای درک بیشتر جهان و تصحیح فرضیات خود ، دانش و خرد بیشتری کسب می کنید. همچنین می توانید برای دستیابی بهتر به اهداف خود اقدامات خود را اصلاح کنید

  3. ناامیدی باعث قویتر شدن شما می شود

  آخرین و نه مهمترین، این جمله ممکن است کلیشه به نظر برسد اما ناامیدی شما را قویتر می کند. وقتی چنین احساسات سختی را پشت سر می گذارید، سخت گیرتر می شوید. شما یاد می گیرید که احساسات خود را پردازش و کار کنید. شما در برابر سختی های زندگی مقاومت بیشتری می کنید.

  depresszios ferfi kepa - چطور بر ناامیدی در زندگی غلبه کنیم؟
  ناامیدی

  3 روش مخرب هنگام مواجهه با ناامیدی

  از این سه روش اجتناب کنید.

  بسیاری از افراد وقتی با ناامیدی روبرو می شوند مانند ماهی از آب خارج می شوند. از آنجا که به آنها آموزش داده نشده است که به درستی در مدرسه یا زندگی با ناامیدی کنار بیایند ، در عوض آنها با روشی مخرب برخورد می کنند. آیا با هر یک از این روش ها با ناامیدی کنار می آیید؟

  • 1. خود را با سایر فعالیت ها مشغول کنید

  اولین راه منفی این است که ناامیدی خود را از فعالیت های تصادفی از بین ببرید. مهمانی بروید، غذا بخورید ، بخوابید ، به خرید بروید یا بازی کنید. برای برخی از افراد ، آنها به رابطه جنسی ، الکل یا حتی مواد مخدر روی می آورند. هدف در اینجا غواصی در فعالیت های تصادفی و بدون ذهن است ، تا از ناامیدی تنها نمانید.

  در حالی که انجام بازی ها یا خوابیدن برای از بین بردن احساسات منفی اشکالی ندارد  اما مشکل وقتی پیش می آید که بیش از آنکه بخواهید با مشکل روبرو شوید بیش از حد از آنها برای مقابله با ناراحتی استفاده می کنید.

  روابط برگشتی بر همین اساس کار می کنند. فرد سعی می کند با پریدن در یک رابطه جدید، از شریک قبلی خود عبور کند تا از کنار آمدن با درد جدایی جلوگیری کند.

  در حالی که حواس پرتی با فعالیت های دیگر باعث می شود در کوتاه مدت احساس خوشبختی کنید اما اینکار مسئله را حل نمی کند. به زودی، با وضعیت دیگری روبرو خواهید شد که دوباره منجر به ناامیدی می شود. به جای حل مشکل، به حواس پرتی های بیشتری روی می آورید. این منجر به یک مارپیچ رو به پایین می شود.

  • 2. اهداف خود را انکار کنید

  راه دوم این است که انتظارات و اهداف خود را مسدود کنید، وانمود کنید که آنها وجود ندارند. در خارج ، شما وانمود می کنید که برایتان مهم نیست. اما در اعماق وجود شما اهمیت می دهید. شما با خود شرط می بندید که هیچ انتظاری نداشته باشید ، زیرا وقتی هیچ انتظاری وجود نداشته باشد ناامیدی اتفاق نخواهد افتاد.

  به عنوان مثال ، افرادی که به دلیل روابط عاطفی منفی دچار شکست شده اند، موانع عشق ورزیدن دارند. در بیرون، آنها دور از عشق و عاشقی و بی علاقه به نظر می رسند. در باطن ، آنها آرزو دارند شخصی خاص خود را پیدا کنند. از آنجا که آنها از آسیب دیدن می ترسند، آنها تمایل خود به رابطه را انکار می کنند و از ورود دیگران به زندگی شان امتناع می ورزند.

  • 3. از اهداف خود منصرف شوید

  راه سوم انصراف از اهداف خود است. این شاید از بین 3 روش بدترین باشد. در حالی که آرزوی اهداف خود را دارید، خود را به سرنوشتی تسلیم می کنید که هرگز به آنها نخواهید رسید. شما خود را مستهلک می کنید، ارزش خود را بی ارزش می کنید و فکر می کنید که هدف شما برای رسیدن به چیزی نیست. شما هر روز سعی می کنید خود و دیگران در اطراف خود را متقاعد کنید که نمی توانید به اهداف خود برسید، زمانی که آنها کاملاً در دسترس شما هستند.

  .jpg - چطور بر ناامیدی در زندگی غلبه کنیم؟
  ناامیدی

  درمان ناامیدی

  • این را به یاد داشته باشید: همه چیز باید بگذرد

  این قانون اساسی زندگی است. اوقات خوب، اوقات بد،هرگز مثل سابق نمی ماند. بدشانسی نمی تواند برای همیشه ادامه داشته باشد. جزر و مد دوباره خواهد آمد این همیشه این یک قانون زندگی است. تا آن زمان ، نفس خود را حفظ کنید.

  •  به دنبال نور انتهای تونل باشید

  شاید امروز آن را نبینید ، ممکن است حتی فردا هم آن را نبینید. سرانجام روزی آن براقیت را مشاهده خواهید کرد. بهت قول میدم.

  • کم کم و با قدم های کوچک حرکت کنید

  شاید شما بخواهید این کابوس امروز تمام شود ، اما اینطور نیست. غم و اندوه ، بحران مالی ، طلاق ؛ اینها مواردی است که شما همزمان یک قدم کوچک طی می کنید. هنگامی که سرانجام نور را دیدید ، یک مسیر را به سمت آن ترسیم کرده و شروع کنید به راه رفتن ، یکبار و یک قدم کوچک.

  • با خودتان ملایم باشید

  اگر تا به حال در کودکی مار و پله بازی کرده اید ، می دانید چقدر ناامیدکننده است که به نیمه راه بروید و دوباره صعود کنید خوب این قرار است اینطور باشد. فکر خواهید کرد که تقریباً از این کار گذشته اید. شما کمی بهتر شده اید ، سپس دوباره خود را در چاله ها می بینید. اشکالی ندارد ، این نحوه کار است. به مرحله 1 برگردید و نفس بکشید.

   

  مطالب پیشنهادی:

   علائم حمله پانیک با دکتر آرش رستمی

  5 راهکار مقابله با ترس از دست دادن با دکتر آرش رستمی

  خلاقیت کودکان

  برای استفاده از خدمات روانشناسی بالینی و تخصصی

  و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸- ۰۹۲۱۲۷۷۳۷۲۴

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: