مسخ شخصیت

مسخ شخصیت ( دوگانگی شخصیت ) چیست؟ | درمان قطعی مسخ شخصیت در مرکز مشاوره بوجیکا

 • مسخ شخصیت چیست؟

   

  esquiz 300x219 - مسخ شخصیت ( دوگانگی شخصیت ) چیست؟ | درمان قطعی مسخ شخصیت در مرکز مشاوره بوجیکا
  مسخ شخصیت
  اختلال شخصیت شناسی (مسخ شخصیت) با دوره هایی از احساس خستگی یا جدا شدن از بدن و افکار فرد (شخصی سازی) مشخص می شود. این اختلال گاهی اوقات به عنوان احساساتی مثل اینکه شما خود را از خارج از بدن خود مشاهده می کنید یا مانند یک رویا مشاهده می کنید، توصیف می شود. با این حال، افراد مبتلا به این اختلال ارتباط با واقعیت را از دست نمی دهند؛ و تشخیص می دهند محیط اطرافشان آنطور که برای آنها به نظر می رسد، نیست.
  احساسات ناشی از مسخ شخصیت ممکن است چند دقیقه یا سالها طول بکشد. مسخ شخصیت نیز ممکن است نشانه اختلالات دیگر، از جمله برخی از انواع سوء مصرف مواد، برخی از اختلالات شخصیتی، اختلالات تشنج و برخی دیگر بیماری های مغزی باشد.
  اختلال مسخ شخصیت مربوط به گروهی از بیماری هاست که اختلالات چند شخصیتی نامیده می شوند. اختلالات چند شخصیتی بیماری های روانی هستند که منجر به اختلالات حافظه، آگاهی، هویت و یا ادراک می شوند. هنگامی که یکی یا بیشتر از این موارد عمل کند، علائم بیماری بروز می کنند. این علائم می توانند عملکردهای اجتماعی، فعالیت های کاری و ارتباط فرد را مختل سازند.

  مرکز مشاوره کودک و خانواده بوجیکا، آماده ارائه خدمات نوین در زمینه های اختلالات طیف اتیسم، بیش فعالی، اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، اختلالات اضطرابی، افسردگی و مشاوره خانواده می باشد.

   تماس  :  02122636858  –  09212773724

  نشانه ها و علایم مسخ شخصیت

  علائم اولیه مسخ شخصیت این است که فرد یک تصور غلط از بدن خود دارد. فرد ممکن است احساس کند که او یک ربات یا یک رویا است. بعضی از مردم ممکن است از احساسات به وجود آمده در خود وحشت زده شوند و به افسردگی، اضطراب و یا بدبینی دچار شوند. برای برخی افراد، این علائم خفیف هستند و فقط برای یک مدت کوتاه طول می کشد. با این حال، برای برخی دیگر، علائم می تواند مزمن باشد و ممکن است سالها با فرد همراه باشند و یا تکرار شوند، که منجر به مشکلی در عملکرد روزانه یا حتی ناتوانی می شود.

  علت مسخ شخصیت چیست؟

  عوامل موثر در بروز مسخ شخصیت زیاد شناخته شده نیستند، اما عوامل بیولوژیکی، روانی و محیطی ممکن است نقش داشته باشد. مانند سایر اختلالات چند شخصیتی، اختلال مسخ شخصیت اغلب ناشی از استرس شدید یا یک رویداد ناگوار مانند جنگ، سوء استفاده، حوادث، بلایای طبیعی یا خشونت شدید است که شخص تجربه کرده یا شاهد آن بوده است. این اختلال نسبتا نادر است.

  چگونه اختلال مسخ شخصیت تشخیص داده می شود؟

  اگر علائم اختلال مسخ شخصیت در فرد وجود داشته باشد، پزشک با انجام یک تاریخچه پزشکی کامل و معاینه فیزیکی، فرد را ارزیابی خواهد کرد. اگر چه آزمایش خاصی برای تشخیص این اختلال وجود ندارد، اما ممکن است پزشک از آزمایش های مختلف تشخیصی مانند مطالعات تصویربرداری و آزمایش خون استفاده کند.
  اگر مشکل جسمی برای بروز علائم وجود نداشته باشد، ممکن است فرد به یک روانپزشک یا روانشناس ارجاع داده شود. روانپزشکان و روانشناسان از ابزارهای مصاحبه و ارزیابی طراحی شده برای ارزیابی تشخیص اختلالات چند شخصیتی استفاده می کنند.

   

  مسخ شخصیت2 293x300 - مسخ شخصیت ( دوگانگی شخصیت ) چیست؟ | درمان قطعی مسخ شخصیت در مرکز مشاوره بوجیکا
  مسخ شخصیت

  چگونه اختلال مسخ شخصیت درمان می شود؟

  اکثر افراد مبتلا به اختلال دوگانگی شخصیت که به دنبال درمان هستند، بیشتر نگران علائمی مانند افسردگی یا اضطراب ناشی از این اختلال هستند. در بسیاری از موارد علائم در طول زمان از بین می روند. درمان معمولا فقط زمانی لازم است که این اختلال طولانی یا مکرر باشد، یا اگر علائم مخصوصا برای فرد ناراحت کننده باشد.
  هدف درمان رفع اضطراب ناشی از این اختلال است. بهترین روش درمان بستگی به فرد و شدت علائم او دارد. روان درمانی یا گفتار درمانی معمولا برای اختلال مسخ شخصیت انتخاب می شوند. روشهای درمان اختلال دوگانگی شخصیت ممکن است شامل موارد زیر باشد:
  روان درمانی: این نوع درمان برای اختلالات ذهنی و عاطفی با استفاده از تکنیک های روان شناختی طراحی شده است تا به فرد کمک کند تا احساسات و افکار خود شناسایی کرده و بتواند بهتر ارتباط برقرار کند. درمان شناختی نوع خاصی از روان درمانی است که بر تغییر الگوهای تفکر ناسازگار تمرکز دارد.
  دارو: داروها به طور کلی برای درمان اختلالات دوگانگی شخصیت استفاده نمی شوند. با این حال، اگر فرد مبتلا به اختلال مسخ شخصیت نیز از افسردگی یا اضطراب رنج می برد، ممکن است دارو ضد افسردگی یا ضد اضطراب برای او تجویز شود. داروهای ضدروان پریشی نیز بعضی اوقات برای کمک و بهبود علائم این اختلال موثرند.
  خانواده درمانی: این نوع درمان کمک می کند به خانواده ها در مورد این اختلال و علل آن، و همچنین به آنها کمک می کند تا علائم مربوط به اختلال مسخ شخصیت را بشناسند.
  درمان های خلاقانه (هنر درمانی، موسیقی درمانی): این درمان ها به بیمار اجازه می دهد تا اندیشه و احساسات خود را در راه ایمن و خلاقانه کشف و بیان کند.
  هیپنوتیزم بالینی: یک تکنیک درمانی است که از آرامش، توجه و تمرکز و مراقبه برای دستیابی به تغییر آگاهانه یا بینش استفاده می شود و به افراد امکان می دهد تا افکار، احساسات و خاطراتی که ممکن است از ذهن هشیار خود پنهان مانده است را کشف کنند.
  درمان کامل اختلال مسخ شخصیت برای بسیاری از بیماران امکان پذیر است. علائم مربوط به این اختلال اغلب به مرور زمان یا پس از درمان رفع می شود. در این شرایط فرد با استرس یا اضطراب بوجود آمده می تواند مقابله کند. با این حال، عدم درمان، ممکن است باعث شود هر از گاهی این اختلال دوباره بروز پیدا کند.

  آیا اختلال مسخ  شخصیت قابل پیش گیری است؟

  اگر چه اختلال مسخ شخصیت قابل پیشگیری نیست، اما درمان به موقع و سریع می تواند از بروز علائم بیشتر آن جلوگیری کند. علاوه بر این، مداخله سریع پس از یک حادثه یا تجربه عاطفی دردناک ممکن است به کاهش خطر ابتلا به اختلالات مسخ شخصیت کمک کند.
  لینک منبع

  IMG 20171212 103427 300x300 - مسخ شخصیت ( دوگانگی شخصیت ) چیست؟ | درمان قطعی مسخ شخصیت در مرکز مشاوره بوجیکا

  مرکز تحقیقات پزشکان و روانشناسان بوجیکا
  کلینیک روانشناسی بوجیکا، اماده ارائه خدمات مشاوره ای و دارویی می باشد
  جهت تعین وقت اینجا کلیک کنید

   

  مقالات مرتبط
  اختلال دوقطبی چیست؟ علل و علایم آن را چقدر می شناسید؟
  آیا اختلال دو قطبی درمان می شود؟
  داروهای ضد افسردگی، علل و عوارض آن
  چقدر با تست شخصیت MMPI آشنایی دارید؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  ۳ دیدگاه دربارهٔ «مسخ شخصیت ( دوگانگی شخصیت ) چیست؟ | درمان قطعی مسخ شخصیت در مرکز مشاوره بوجیکا»

  1. بازتاب: اسکیزوفرنی چیست و چه کسانی به آن مبتلا می شوند؟ - مرکز مشاوره کودک و خانواده بوجیکا

  2. من تقریبا هشت سال درگیر این بیماری بودم.در آخر طی دو ماه گذشته هشتاد درصد درمان شدم. با روش rTMS . که سی جلسه انجام دادم و چون مرکزی که این دستگاه را داشت از شهر من دور بود طی سه هفته و هرروز دوبار انجام دادم. و همچنید داروهای مدافنیل و فلوکستین و دپاکین و هالوپریدول طبق دستور پزشک مصرف کردم. و خیلی از نتیجه راضی هستم. در ضمن rTMS بعد از جلسه چهاردهم روی من جواب داد و قبلش دکتر با نقشه مغز که از من گرفت پروتکل انجام دادنش رو انتخاب کرد.

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  به بالای صفحه بردن