فوبی اجتماعی چیست؟

 • elal 300x193 - فوبی اجتماعی چیست؟

  فوبی اجتماعی چیست؟

  فوبی اجتماعی ترس از یک یا چند موقعیت اجتماعی است. معمولا موقعیت های مورد ترس شامل صحبت در جمع، ملاقات افراد جدید، شرکت در مهمانی ها، پرسیدن تاریخ، خوردن در ملاء عام، استفاده از حمام های عمومی، صحبت با افراد صاحب نظر و مخالفت با دیگران است.
  افراد دارای فوبی اجتماعی می ترسند به روشی عمل کنند که باعث شود به صورت بدی در مورد آنها فکر کنند. آنها اغلب می ترسند که دیگران نشانه اضطراب، مثل سرخ شدن، لرزیدن، یا عرق کردن را ببینند. افراد دارای فوبی اجتماعی معمولا سعی می کنند از موقعیت هایی که آنها را مضطرب می کنند دور بمانند. مستعد احساس خجالت یا اضطراب زیاد می شوند. گاهی اوقات ممکن است حملات هراس داشته باشند.
  فوبی اجتماعی نوعی شدید و ناتوان کننده خجالت است و می تواند موجب مشکلاتی در زندگی افراد شود. گاهی اوقات مشکلات خفیف تر هستند، مثل ناتوانی برای صحبت بلند در کلاس، اگرچه گاهی اوقات مشکلات نیز شدیدتر هستند. افراد دارای فوبی اجتماعی شدید اغلب دوستان کمی دارند، احساس تنهایی می کنند و در رسیدن به اهدافشان در مدرسه و سرکار مشکل دارند.

   

  چی کسی دارای فوبی اجتماعی است؟

  فوبی اجتماعی بسیار شایع است. بیش از یک نفر از هر هشت نفر از بعضی جهات در زندگیشان از فوبی اجتماعی رنج می برند. بیشتر افراد علائم خجالت را دارند که به اندازه کافی شدید نیستند تا فوبی اجتماعی نامیده شوند.
  فوبی اجتماعی دو برابر در زنان رایج تر از مردان است. اگرچه مردان بیشتر احتمال دارد برای کمک در رفع مشکلات تلاش کنند، فوبی اجتماعی در اوایل دوران بلوغ شروع می شود، اما ممکن است بسیار زودتر نیز شروع شود، اگر به این افراد کمکی ارائه نشود، مشکلات می تواند سالها به طول انجامد.

   

  65532 855 1 300x235 - فوبی اجتماعی چیست؟

  علت فوبی اجتماعی چیست؟

  دلایل واقعی فوبی اجتماعی ناشناخته اند. اگر چه چندین عامل گفته می شود که در این مشکل سهیم اند :
  ژنتیک: افراد دارای فوبی اجتماعی اغلب خویشاوندانی دارند که خجالتی یا دارای فوبی اجتماعی هستند.
  تجربیات قبلی: بسیاری از افراد با فوبی اجتماعی به یاد دارند که در گذشته خجالت زده یا تحقیر شده اند. این باعث می شود آنها بترسند که همان چیز دوباره تکرار شود خیلی زود آنها شروع به اجتناب از موقعیت های اجتماعی می کنند. در طول زمان این باعث می شود آنان حتی احساس ترس بیشتر کنند.
  تفکر منفی: افراد دارای فوبی اجتماعی اغلب دارای تفکرات اتوماتیک منفی در مورد آنچه در موقعیت های اجتماعی اتفاق خواهد افتاد هستند. تفکرات شایع عبارتند از « قادر نخواهم بود در مورد چیزی برای گفتن فکر کنم»، « آبروی خود را خواهم ربخت» و « مردم متوجه خواهند شد که من مضطرب هستم»، آنها همچنین استانداردهایی دارند که رعایت آنها سخت است از قبیل« من هرگز نباید مضطرب شوم»، « باید زیبا و زیرک باشی تا دوست داشته شوی» یا « باید رضایت همه را جلب کنم» آنها اغلب باورهای منفی در مورد خودشان دارند، مثلا خسته کننده هستم»، « عجیب و غریب هستم » یا « من متفاوت از دیگران هستم».
  کمبود مهارت های اجتماعی: بعضی از افراد دارای فوبی اجتماعی هرگز شانسی برای یادگیری و مهارت های اجتماعی نداشته اند. این ممکن است باعث شود آنان در موقعیت های اجتماعی مشکلاتی داشته باشند. افراد دیگر یا این اختلال مهارتهای اجتماعی خوبی دارند، اما آنها دارای چنان اضطرابی هستند که هنگام استفاده از آنها ( مهارت هایشان) اوقات سختی را سپری می کنند.

   

  درمان شناختی – رفتاری برای فوبی اجتماعی چگونه است؟

  درمان شناختی – رفتاری به شما کمک می کند تفکراتی که باعث ترس شما می شوند را تغییر دهید. درمانگرتان به شما آموزش می دهد چگونه افکار منفی آنها را شناسایی کرده و مثثبت تر بیندیشید، او همچنین به شما کمک می کند به تدریج با موقعیت هایی که در گذشته از آن ترسیده اید روبرو شوید. این به شما امکان می دهد بفهمید که معمولا ترس هایتان حقیقت ندارند، در نتیجه می توانید از این موقعیت ها ترس کمتری داشته باشید به علاوه درمانگرتان می تواند مهارت های اجتماعی و شیوه های آرامش را به شما آموزش دهد، که به شما در احساس اطمینان بیشتر کمک می کنند.

   

  photo 2017 10 02 13 40 57 300x300 - فوبی اجتماعی چیست؟

   

  حمید ضرابی
  روانشناس بالینی متخصص در حوزه های وسواس، افسردگی، اختلالات اضطرابی و شگست های عاطفی

   

  IMG 20171212 103427 300x300 - فوبی اجتماعی چیست؟
  مرکز تحقیقات پزشکان و روانشناسان بوجیکا
  کلینیک جامع کودک و خانواده بوجیکا، اماده ارائه خدمات نوین در زمینه های اختلالات طیف اتیسم، بیش فعالی، اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، اختلالات اضطرابی، افسردگی و مشاوره خانواده می باشد.
  جهت تعین وقت اینجا کلیک کنید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: