غلبه بر استرس قبولی دانشگاه ؛ نکاتی برای کمک به خود

غلبه بر استرس قبولی دانشگاه/ نکاتی برای کمک به خود

آنچه یک دانشگاه را برای دانش آموزی ایدآل می کند ممکن است برای دیگری فاجعه بار باشد.عجول نباشید، ورود به دانشگاه یک سرمایه گذاری مهمه که باید هدفمند باشد اگر آماده نیستید، در جدول زمانی خود به دانشگاه بروید.

 • غلبه بر استرس قبولی دانشگاه،نکاتی برای کمک به خود

  غلبه بر استرس قبولی دانشگاه؛ نکاتی برای کمک به خود

  اگر به سگی بدون اینکه از خود کنترلی داشته باشد بارها شوک وارد کنیم امیدش را از دست می دهد و به این باور می رسد که جز دریافت شوک چاره ی دیگری ندارد و از تلاش دست می کشد. این همان چیزی است که روانشناس مارتین سلیگمن و همکارانش در دانشگاه پنسیلوانیا در دهه 1960 و 70 با آزمایشات خود درباره درماندگی آموخته، اثبات کردند که در آن، افراد بر طبق تجربیات گذشته (مانند سرکوفت‌ها و ناکامی‌های مستمر و طولانی و مداوم) به این نتیجه می‌رسند که کوشش با پیشرفت مرتبط نیست، آنها یاد گیرندگانی هستند که فکر می‌کنند هر کاری انجام دهند به موفقیت دست نمی‌یابند که متأسفانه این پدیده با آنچه که اغلب در پذیرش دانشگاه ونحوه آموزش در مدارس صورت می گیرد همخوانی دارد. بنابراین برای غلبه بر استرس قبولی دانشگاه این مقاله را تا آخر دنبال کنید.

  ورود به سن جدید در دنیای امروز کار آسانی نسیت، مخصوصا در سال های نوجوانی که همیشه چالش برانگیزه است؛ البته باوجود تجلی فناوری ها، عدم اطمینان مالی، فشار خانواده و همسالان، جامعه تک قطبی، نگرانی های امنیتی و دیگر واقعیت های قرن بیست و یک پیچیده تر می شود. نوجوانان مانند گذشته در فرهنگ رقابتی و تفکیک کننده ای حضور دارند که متآسفانه کنترل زیادی هم روی اهداف و زندگیشان ندارند. مثلا تحصیلات دانشگاهی برای اقشار کم درآمد که حتی شاگرد اول هستند یا افرادی که مورد حمایت و تشویق قرار نمی گیرند دور از دسترس است.

  .jpg - غلبه بر استرس قبولی دانشگاه ؛ نکاتی برای کمک به خود
  غلبه بر استرس قبولی دانشگاه

  دانش آموزان زیادی در پایان دوره دبیرستان احساس شکست می کنند چون تازه متوجه شدند که تنها راه پذیرش آنها ازسمت خانواده یا همسالان و جامعه، رسیدن به آینده درخشان یا موفقیت و برآوده شدن آرزوهایشان از طریق قبولی در دانشگاه صورت می گیرد وآنها باید این فشار مضاعف را تحمل کنند و در این جاده ی یک طرفه افرادی هم هستند که انتخاب های دیگری دارند و می خواهند از طی این مسیر اجتناب کنند اما به خاطر تفکر ناتوانی آموخته، احساس عاملیت درخود ندارند یا فرصتی برای تلاش نمی بینند.
  واقعیت این است که دانش آموزان قدرت انتخاب و توانایی کنترل اوضاع را دارند، با اینکه چالش های نسل آنها مانند اعتیاد به مواد، نژادپرستی و… روز افزون است اما جوانان به طور فزاینده ای مایل به ابراز حقیقت با قدرت و انتخاب خود هستند. ثبات روی فرهنگ پذیرش انتخابی در دانشگاه می تواند نوجوانی آنها را تهدید کند اما دانش آموزان می توانند مسیری دیگر را انتخاب کنند، مسیری با امکان کنترل به سوی اهدافشان.

  57436328 1 - غلبه بر استرس قبولی دانشگاه ؛ نکاتی برای کمک به خود
  غلبه بر استرس قبولی دانشگاه

  برای استفاده از خدمات روانشناسی
  و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858 -09212773724

  روش های زیر به دانش آموزان کمک می کند تا بتوانند امیدوارتردست به انتخاب بزنند و کنترل گر باشند:

   

  • تصمیم اولیه / اقدام زودهنگام:

  عجول نباشید، ورود به دانشگاه یک سرمایه گذاری مهم است که باید هدفمند باشد اگر آماده نیستید، در جدول زمانی خود به دانشگاه بروید. سیستم آموزشی به صورتی طراحی شده که دانش آموزان را تحت فشار قرارد می دهد که هرچه زودتر وارد دانشگاه شوندتا منافع آنها رو گسترش دهند با افزایش ورود افراد به مراکز دانشگاهی قدرت مدیریت سیستم افزایش پیدا می کند و متقابلا فشار بیشتری نیز بر دانش آموزان وارد می شود. لطفا دربرابر فشار آنها تعظیم نکنید، قبولی در دانشگاه تنها گزینه موجود نیست شما قدرت انتخاب دارید.

  • برنامه بیش از حد:

  یک بیماری همه گیر در بین دانش آموزان دبیرستانی است که به اشتباه فکر می کنند باید کارهای گوناگونی را انجام دهند تا از جامعه عقب نمانند برای همین آنها از فعالیتی به فعالیت دیگر می روند که اغلب هم برای خواب یا خوردن غذا وقت کم می آورند. تعطیلات، خانواده و نوجوانی شان را قربانی می کنند، چرا؟ برای پذیرش در رشته یا دانشگاه رویای خود. اگر عاشق همه کارهایی که انجام می دهید هستید عالیه، داوطلبید. زیرا این کار درستی است، به کمپین های اجتماعی می روید چون از ارتباط با دیگران لذت می برید. برای مدرسه مقاله می نویسید برای اینکه به روزنامه نگاری علاقه دارید اما دقایق و هزینه ای که صرفا برای قبولی در یک رشته و دانشگاه صرف می کنید را متوقف کنید و به سوی علایق و کارهای مورد علاقه خود گام بردارید .

  • رتبه بندی:

  این طبیعی است که بخواهیم به دنبال بهترین ها باشیم. اگر شما از هر یک ازافراد خانوادتان بپرسید که پنج کاری که دوست دارند در تعطیلات آخر هفته انجام دهند را رتبه بندی کنند آیا جواب ها یکسان خواهند بود؟ آنچه یک دانشگاه را برای دانش آموزی ایده ال می کند ممکن است برای دیگری فاجعه بار باشد. این اخبار و رتبه بندی یا کمیت ها و گزارشات بیشتر ازسوی دستگاه هایی منتشر می شود که درآن نفع دارند، یعنی صرفا بر اساس یک داده رتبه بندی و درجه بندی نمی شوند بلکه فاکتور های بیشماری وجود دارد که یک مؤسسه علمی یا رشته تحصیلی را به برند تبدیل می کند . این رتبه بندی های ناقص باعث می شود تا تصمیمات مهم و نهادی که برای زندگی می گیریم درست از آب درنیاید و مارا به بیراهه بکشاند. آیا می خواهید اجازه دهید شخص دیگری به شما بگوید چه چیزی برای شما مناسب است؟ شما می توانید تصمیمی بگیرید که در بازی آنها پیاده نباشید با ساختن برند ورتبه بندی خود. شما قدرت انتخاب دارید.

  حتما بخوانید: تنبیه بدنی کودکان

  • انتظارات والدین:

  با عرض پوزش، شما نمی توانید والدین خود را انتخاب کنید اما می توانید تصمیم بگیرید که چگونه با آنها در مورد دانشگاه رفتن ارتباط برقرار کنید وباآنهاهماهنگ شوید، تجربه قبولی دردانشگاه می تواند همان چیزی باشد که یک خانواده را متحد می کند و باعث گرم تر شدن رابطه آن ها می شود پس به خوبی در ارزش ها، علایق و فرصت های خود تأمل کنید وآن رابا والدین تان در میان بگذارید. به یاد داشته باشید اگر با احساس شرم وترستان علنی ومستقیم برخورد نکنید باعث بروز نارضایتی های زیادی می شوند . والدین علاقه خاصی به رفاه و آینده فرزندانشان دارند اما دل کندن از شما و نادیده گرفتن احساساتشان برای آنها دشوار است . شما می توانید از درک شدن توسط خانوادتان اجتناب کنید وترس و ناامیدی را با خود همراه کنید یااز همان ابتدا به نگرانی های خودپرداخت و گفتگوی مداوم پیرامون آینده ودانشگاه داشته باشید. انتخاب باشماست.

  • رقابت همسالان:

  پذیرش دانشگاه استرس جوانان را با تغذیه رقابت بین همکلاسی ها تشدید می کند. از مقایسه نمرات آزمون گرفته تا وسواس در مورد رتبه کلاس، مدارس یک فضای بازی گرسنگی را ایجاد می کنند که در آن دانش آموزان برای رسیدن به یک آرزو دست و پنجه نرم می کنند. شما می توانید با دوستان و همکلاسی های نزدیک خود توافق کنید که شما دیگر درمورد برنامه منحصر به فرد خود صحبت نمی کنید و از برنامه آنها نیزسوالی نمی پرسید به این ترتیب دیگه درگیر این بازی و خطرات جانبی آن مانند افسردگی واسترس واعتیاد نمی شوید. انتخاب با شماست.

  9662926 611 - غلبه بر استرس قبولی دانشگاه ؛ نکاتی برای کمک به خود
  غلبه بر استرس قبولی دانشگاه

  سفر به بزرگ سالی به اندازه کافی پیچیده هست و نیازی به تنش های اضافی قبولی در دانشگاه ندارید. اگر بدون قصد و آگاهی وارد آن نشوید مثل جاده ای پر پیچ وخم نمود می کند و به سرعت تهدیدی برای سلامتی وتندرستی تان می شود. اما می بینید که انتخاب با شماست. شما توانایی جلوگیری از شوک براثر پذیرش یا کنترل این تجربه را دارید. شما می توانید اضطراب، بی خوابی، ترس بیش از حد، رقابت، شک و نارضایتی را انتخاب کنید  یا می توانید تعادل ، شادی ، هدف ، ذهن آگاهی ، همدلی ، وحدت ، همکاری ، معنا و اصالت را انتخاب کنید. قدرت مال شماست .
  عاقلانه انتخاب کنید.

   

  مطالب پیشنهادی:

  برای استفاده از خدمات روانشناسی
  و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858 -09212773724

   

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: