مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی بوجیکا
کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره روانشناسی | مشاوره خانواده | مشاوره فردی | مشاوره بزرگسال

رابطه ناسالم | بهم خوردن رابطه |قطع رابطه عاشقانه | رابطه واکنشی چیست؟

رابطه ناسالم

رابطه ناسالم
روابط چیزی است که ما از لحظه به دنیا آمدن تا زمان مرگ خود داریم. سالم یا ناسالم ، روابط ما با والدین ، خانواده ها ، همکلاسی های مدرسه ، دوستان و غیره شروع می شود.

رابطه ناسالم

رابطه ناسالم

رابطه ناسالم

رابطه ناسالم

چه چیزی باعث ایجاد یک رابطه ناسالم می شود؟

روابط چیزی است که ما از لحظه به دنیا آمدن تا زمان مرگ خود داریم. سالم یا ناسالم، روابط ما با والدین، خانواده ها، همکلاسی های مدرسه ، دوستان و غیره شروع می شود. هر یک از این روابط می تواند به ما کمک کند ، ما را غنی سازد و ما را به انسان های بهتر تبدیل کند و همچنین به ما شادی میبخشد. روابط ناسالم به ندرت باعث ایجاد هر یک از این احساسات منفی و پوچی می شود.

روابط ناسالم می تواند باعث شود احساس ناراحتی، غم و اندوه و ترس در ما شود. برای مردم بسیار دشوار است که اجازه دهند تحقق این مسئله تصور شود که شاید یک دوست، همکار یا یکی از اعضای خانواده ، مطابق آنچه باید باشد، با آنها خوب و محترمانه رفتار نمی کند. حتی وقتی فردی که با این روش رفتار می کند، عاشق است حتی می تواند مشکل تر باشد.

این بدان معنا نیست که اگر کسی با شما رفتار بدی داشته باشد یا اختلاف داشته باشید که رابطه به طور خودکار ناسالم است. اختلاف نظرها در روابط سالم اتفاق می افتد. بیشتر اوقات آنچه رابطه را سالم می کند نیاز و عمل سازش در هنگام بروز اختلافات است.

کنترل و سوء استفاده

رابطه ناسالم به دلیل نیاز به کنترل یک یا دیگری دچار مشکل می شود. هنگامی که استدلال ها اتفاق می افتند، همیشه به شخص احساسی دست می دهد که نسبت به خود احساس بدی می کند. وقتی تمسخر و صدا زدن نامزد عادی است. وقتی یک طرف دیکته می کند که طرف مقابل چگونه به لباس بپوشد، وقتی برای آنها یا دوستان شان وقت لازم را ندارد. هنگامی که ترس از خلق و خوی آن شخص دارد، روابط یا نزدیکی افراد دیگر را دلسرد می کند. در روابطی که یک طرف یا طرف مقابل از آن برای جبران همکاری و آسیب طلبی، آسیب های جسمی، کلامی یا عاطفی استفاده می کند، سلامتی نیست. هیچ یک از این علائم سالم در یک رابطه نیستند.

ترس، اندوه و عصبانیت جزء احساسات عادی و مناسب نیستند؟ بله، مردم از روند عادی امور عصبانی  ناراحت می شوند اما وقتی ثابت باشد و به یک سطح “سوء استفاده” برسید، رابطه سالم نیست.

رابطه ناسالم
رابطه ناسالم
لطفا بخوانید: ترس از سگ

سوء استفاده ذهنی و عاطفی

سوءاستفاده لزوماً جسمی نیست، اگرچه وقتی افراد سوء استفاده را در نظر می گیرند، به کبودی و جراحات فکر می کنند. سوء استفاده ذهنی و عاطفی بسیار ظالمانه است، زخم های بسیار عمیقی بر جای می گذارد و همیشه قابل رویت نیست.

برای استفاده از خدمات روانشناسی بالینی و تخصیصی
و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸- ۰۹۲۱۲۷۷۳۷۲۴

۱۰ مورد علائم روابط ناسالم که باید از آنها آگاه باشید

۱٫ رشد شخصی شما نمی تواند در رابطه شکوفا شود

۲٫ احساس می کنید زندگی در حال بیرون آمدن از شماست

۳٫ آنها “این کار را نمی کنند” که این همه تقصیر شما نیست!

۴- درگیری و استدلال ها فقط در حال بیان شدن است

۵- یک نفر بیشترین قدرت را روی دوتایی شما دارد

۶٫ منفی ها مثبت نمی شوند

۷٫ نیازمندی با دوست داشتن اشتباه گرفته می شود

۸٫ شما نسبت به خود احساس بدتری می کنید ، نه بهتر

۹- تمرکز روی تغییر شخص دیگر است

۱۰٫ شما سعی می کنید شخص دیگری را پیدا کنید

رابطه ناسالم
رابطه ناسالم
لطفا بخوانید: روانشناس خوب 

۱٫ رشد شخصی شما نمی تواند در رابطه شکوفا شود

در حالی که روابط سالم پناهگاه های ایمنی را برای رشد شخصی فراهم می کند، افرادی که احساس می کنند رشد و خوشبختی خودشان را باید برای بقای رابطه قربانی کنند، اغلب خود را در مسیر اشتباه در تونل عشق قدم می زنند.

۲٫ احساس می کنید زندگی در حال بیرون آمدن از شماست

آیا تا به حال از خون آشام های احساسی شنیده اید؟ این شخصیت های ناشناخته در حالی که انرژی و زندگی را از دیگران بیرون می کشند شکوفا می شوند. اگر احساس می کنید در رابطه ای هستید که انرژی شما را تخلیه می کند و احساس خستگی و خرج کردن را به شما می دهد ، به ندرت نتیجه خوشی وجود نخواهد داشت.

۳٫ آنها “این کار را نمی کنند” که این همه تقصیر شما نیست!

اگر با کسی درگیر هستید که تمایل دارد شما را به خاطر عصبانیت و مشکلات خود سرزنش کند و انرژی زیادی را صرف دفاع از خود یا تلاش برای درک کردن می کنید ، انتظار ندارید که لامپ روشن شود. در عوض ، این فقط برای کمرنگ کردن شما خواهد بود. از این گذشته ، هیچ کس نمی تواند از مزخرفات معقول شود.

۴- درگیری و استدلال ها فقط در حال ظهور است

روابطی که با درگیری، دعوا، سرزنش  تعریف می شوند. استدلال مانند اسباب بازی کارناوال Finger Trap است: هرچه هر طرف بیشتر کشیده شود، همانطور که در یک استدلال، هر دو طرف در دام گیر می کنند.

۵- یک نفر بیشترین قدرت را روی دوتایی شما دارد

آیا عزیز شما غیر از قدرت عشق بیش از حد از شما، قدرت دارد؟ نشانه مطمئنی از رابطه ناسالم زمانی است که کسی قدرت بیشتری نسبت به شما نسبت به شما داشته باشد. به یاد داشته باشید هیچ کس قدرت شما را ندارد مگر اینکه آن را به آنها بدهید!

۶٫ منفی ها مثبت نمی شوند

روابط ناسالم پر از انرژی منفی است و بدترین احساسات را در افراد به وجود می آورد تا بهترین. سقوط، انتقاد و توهین، همه نمونه سوءاستفاده عاطفی است و هرگز نباید تحمل شود. هیچ کس سزاوار رفتار کردن با آن نیست و هرگز برای کسی که با شما اینگونه رفتار کند بهانه نمی گذارد.

۷٫ نیازمندی با دوست داشتن اشتباه گرفته می شود

به دنبال داشتن قدرت و حسادت باشید ، زیرا این علائم بیشتر مربوط به شخص نیازمند و نه در عشق است. اگر عشق یک شخص به “آنچه می توانید برای من انجام دهید” منوط است که درک کند که ممکن است جایی برای روابط شما وجود نداشته باشد. اگر پایه و اساس اعتماد به روابط شما وجود ندارد ، می توانید اعتماد کنید که این یک علامت هشدار دهنده برای ایجاد مشکلات بیشتر در پیش است!

۸٫ شما نسبت به خود احساس بدتری می کنید، یا نه بهتر

مراقب یک رابطه باشید که شما را “بهتر” نکند. اگر این رابطه باعث می شود احساس بدی نسبت به خودتان داشته باشید و در پوست خود احساس راحتی کمتری داشته باشید ، ممکن است زمان آن باشد که خودتان را از رابطه دور کنید! روابط بالغ مبتنی بر پذیرش است ، نه قضاوت در مورد اینکه چگونه کسی فکر می کند شخص دیگری باید باشد.

۹- تمرکز روی تغییر شخص دیگر است

در روابط ناسالم، تمرکز بیشتر بر تغییر دیگران است نه کار کردن در تغییر خود. در یک رابطه متقابل محترمانه، شما سعی نمی کنید شخصی را در فرد ایده آل خود بگنجانید. وقتی این کار را کردید ، نسبت به شخص دیگر بیشتر مورد توجه شما قرار می گیرد و به یک دستور العمل نارضایتی در رابطه مزمن تبدیل می شود. در روابط سالم ، مردم به این که چه کسی هستند احترام می گذارند و “پروژه” شخص دیگری نیستند.

۱۰٫ شما سعی می کنید شخص دیگری را پیدا کنید

آخر، مطمئن باشید که خودتان را در تلاش برای یافتن شخص دیگری گم نمی کنید. به همان اندازه که فکر می کنید به شخص دیگری احتیاج دارید، به خودتان خیلی بیشتر احتیاج دارید.

بنابراین اگر خود را در روابطی پیدا می کنید که رشد شما را متوقف می کند و تنها می تواند با هزینه بقاء عاطفی خود زنده بماند، ممکن است زمان آن باشد که قبل از اینکه خود را در حال غرق شدن پیدا کنید، از قایق عشق خارج شوید!

رابطه ناسالم

چه چیز دیگری را می خواهید در مورد خودتان بهبود بخشید؟
آنچه را که بیشتر به آن احتیاج دارید انتخاب کنید و برای ارتقاء خود لازم دارید:

  • عادت های بد را بشکنید
  • سریعتر بیاموزید
  • تمرکز را بهبود بخشید
  • متضرر کردن را متوقف کنید

برای استفاده از خدمات روانشناسی بالینی و تخصیصی
و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸- ۰۹۲۱۲۷۷۳۷۲۴

مطالب پیشنهادی:

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.