حل مسئله | فنون حل مسئله | مهارت حل مسئله | انواع تکنیک های حل مسئله

 • حل مسئله

  حل مسئله

  همه ما می توانیم از داشتن مهارت های خوب برای حل مسئله بهره مند شویم زیرا همه ما روزانه با مشکلات روبرو می شویم. برخی از این مشکلات آشکارا شدیدتر یا پیچیده تر از سایرین هستند. این امر بسیار شگفت انگیز خواهد بود که توانایی حل همه مشکلات به صورت کارآمد و به موقع و بدون مشکل را داشته باشیم، اگرچه متاسفانه هیچ راهی برای حل همه مشکلات وجود ندارد.

  unnamed 1 2 300x229 - حل مسئله | فنون حل مسئله | مهارت حل مسئله | انواع تکنیک های حل مسئله
  حل مسئله

  هرچند که ما برای حل مسئله آماده هستیم ، گاهی یک عنصر ناشناخته ممکن است وجود داشته باشد، اگرچه برنامه ریزی و ساختارمندی باعث می شود روند حل مسئله موفقیت آمیزتر باشد. اگر روابط بین فردی شما ناکام است و مشاغل به دلیل حل مشکل ضعیف شکست می خورند اغلب به دلیل عدم شناسایی یا تشخیص مشکلات یا عدم برخورد مناسب با آنهاست.

  مسئله چیست؟

  واژه نامه مختصر آکسفورد (1995) یک مسئله را اینگونه تعریف می کند: “یک موضوع قابل تامل یا دشوار که نیاز به راه حل دارد” و ” چیزی که درک یا انجام یا مقابله با آن دشوار است.” همچنین باید دیدگاه خودمان را درمورد اینکه چه مشکلی وجود دارد در نظر بگیریم.

  ما دائما در معرض چالش های زندگی ، محل کار ، مدرسه و خانه هستیم. با این حال بسیاری از فرصت ها را از دست داده یا از آن استفاده کامل نمی کنیم. اغلب ما مطمئن نیستیم که چگونه از یک فرصت استفاده کنیم و موانع و چالش هایی را که در مسیر فرصت هاست چطور حل کنیم. این موانع می توانند یک وضعیت بالقوه مثبت را به یک مسئله منفی تبدیل کنند ، یک مشکل.

  لطفا بخوانید: خودشناسی چیست؟ 

  حل مسئله چیست؟

  آیا تاکنون به خودتان به عنوان یک حل کننده مسئله فکر کرده اید؟ من حدس می زنم نه. اما در واقعیت ، ما دائما در حال حل مشکلات هستیم. و هرچه مهارتهای حل مسئله بهتر باشند ، زندگی ما راحت تر خواهد بود. مشکلات در اشکال مختلف بروز می کند. آنها می توانند دنیوی ، مشکلات روزمره یا مشکلات پیچیده تری باشند: -امشب برای شام چه کنیم؟ -برای رفتن به سر کار باید چه مسیری را انتخاب کنیم؟ -چگونه پروژه ای را تمام کنیم که از موعد آن گذشته است؟

  unnamed 5 300x212 - حل مسئله | فنون حل مسئله | مهارت حل مسئله | انواع تکنیک های حل مسئله
  حل مسئله

  هر روز با حداقل یک مشکل برای حل کردن روبرو می شوید. اما وقتی می فهمید که مشکلات صرفاً انتخاب هستند ،حل آنها آسانتر می شود. هیچ چیز “ترسناکی” در مورد آنها غیر از تصمیم گیری وجود ندارد. مهم نیست در چه شغلی هستید ، در کجا زندگی می کنید ، شریک زندگی شما چه کسی است ، چند دوست دارید ، در مورد تواناییتان در حل مسئله داوری می شوید.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و یادگیری مهارت حل مسئله و تعیین نوبت ویزیت در کلینیک بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

    02126767945-02122636858- 09212773724

  چرا مهارت های حل مسئله مهم هستند؟

  مشکل چیزی است که درک یا انجام یا مقابله با آن دشوار است. این می تواند یک کار ، یک وضعیت یا حتی یک فرد باشد. حل مسئله شامل روش ها و مهارت هایی برای یافتن بهترین راه حل برای مشکلات است. حل مسئله بسیار مهم است زیرا همه ما تصمیماتی برای گرفتن داریم و سؤالاتی برای پاسخگویی در زندگی ما وجود دارد. افراد شگفت انگیز مانند النور روزولت ، استیو جابز ، مهاتما گاندی و مارتین لوتر کینگ جونیور ، همه حل کننده مشکلات بزرگ هستند. والدین ، معلمان ، پزشکان و پیشخدمت های خوب همه باید در حل انواع مختلف مشکلات نیز خوب باشند. مهارت حل مسئله برای زندگی روزمره ما لازم است.

  problem solving is essential hacker skill.1280x600 300x141 - حل مسئله | فنون حل مسئله | مهارت حل مسئله | انواع تکنیک های حل مسئله
  حل مسئله

  چگونه مهارت های حل مسئله را تقویت کنیم

  اکثر مردم بر این باورند که شما باید بسیار باهوش باشید تا بتوانید یک حل کننده خوب باشید ، اما این درست نیست. لازم نیست شما فوق العاده باهوش باشید تا یک مشکل را حل کنید، فقط به تمرین نیاز دارید. وقتی مراحل مختلف برای حل یک مشکل را درک می کنید ، می توانید راه حل های عالی ارائه دهید.

  1. بر راه حل تمرکز کنید ، نه بر مشکل

  دانشمندان علوم اعصاب ثابت کرده اند که اگر بر روی مسئله متمرکز شوید ، مغز شما نمی تواند راه حل پیدا کند. این امر به این دلیل است که وقتی روی مسئله متمرکز می شوید،به طور موثری احساسات «منفی» را تغذیه می کنید ، که به نوبه خود احساسات منفی را در مغز فعال می کند. این احساسات، یافتن راه حل های بالقوه را مسدود می کنند.

  من نمی گویم شما باید “مسئله را نادیده بگیرید” ، در عوض ، سعی کنید آرام باشید. این کمک می کند تا در ابتدا ، به تصدیق مشکل بپردازید. و سپس ، تمرکز خود را به یک طرز فکر گرا منتقل کنید و در آنجا ثابت نگه دارید که «پاسخ» چه می تواند باشد ، نه اینکه بخواهید به افکار «چه اشتباهی رخ داده است» و «چه کسی مقصر است» ادامه دهید.

  product market fit blog 300x168 - حل مسئله | فنون حل مسئله | مهارت حل مسئله | انواع تکنیک های حل مسئله
  حل مسئله

  2- 5 چرا را به روشنی برای خود تعریف کنید

  این راه یک چارچوب حل مسئله است که به شما کمک می کند تا به ریشه یک مشکل برسید. با تکرار سؤال “چرا” در مورد یک مشکل ، می توانید علت اصلی یک مشکل را پیدا کنید ، و اینگونه می توانید یک بار و برای همیشه بهترین راه حل برای مقابله با مشکل ریشه را پیدا کنید. مثلا:

  اگر مشکل “همیشه دیر رسیدن به محل کار است” بپرسید…

  • چرا دیر کردم؟
   من همیشه روی دکمه تعویق ساعت کلیک می کنم و فقط می خواهم بخوابم.
  • چرا می خواهم بیشتر بخوابم؟
   صبح احساس خستگی می کنم.
  • چرا صبح احساس خستگی می کنم؟
   به دلیل اینکه شب دیر خوابیدم.
  • چرا دیر خوابیدم؟
   من بعد از نوشیدن قهوه نخوابیدم و فیس بوک خود را چک می کردم و نمی توانستم متوقف شوم.
  • چرا قهوه نوشیدم؟
   از آنجا که بعد از ظهر خیلی خواب آلوده بودم ، شب گذشته خواب کافی نداشتم.

  بنابراین مشاهده می کنید ، اگر سعی نکردید که ریشه مشکل را پیدا کنید ، ممکن است فقط چند آلارم دیگر تنظیم کتید تا هر پنج دقیقه صبح بوق بزند. اما در حقیقت ، مشکلی که شما باید حل کنید اینست که گشت و گذار در فیس بوک را در شب رها کنید تا در طول روز احساس انرژی بیشتری داشته باشید و حتی به قهوه احتیاج نخواهید داشت.

  لطفا بخوانید: ضمیر ناخودآگاه 

  3. به مسائل ساده نگاه کنید

  ما به عنوان انسان ، تمایل داریم کارها را پیچیده تر از آنچه که هست کنیم! سعی کنید مشکل خود را با کلی کردن آن ساده کنید. تمام جزئیات را حذف کرده و به اصول اولیه برگردید. سعی کنید به دنبال یک راه حل واقعاً آسان و واضح باشید – ممکن است از نتایج غافلگیر شوید! و همه ما می دانیم که اغلب موارد ساده کارآمدترین هستند.

  4. همه راه حل های ممکن را ذکر کنید

  سعی کنید “همه راه حل های ممکن” را بیان کنید – حتی اگر در ابتدا مسخره به نظر برسند. مهم است که برای تقویت تفکر خلاق ، که می تواند راه حل های احتمالی را ایجاد کند ، یک ذهن باز داشته باشید.

  1349662 a01e 4 300x169 - حل مسئله | فنون حل مسئله | مهارت حل مسئله | انواع تکنیک های حل مسئله
  حل مسئله

  5. تحلیل و بررسی

  اولین قدم عملی برای حل هر مشکلی تحلیل است. مهارت های تحلیلی شما به شما در درک مشکلات و توسعه موثر راه حل ها کمک می کند. شما همچنین به مهارت های تحلیلی در طول تحقیق نیاز خواهید داشت تا به تمایز بین راه حل های مؤثر و ناکارآمد بپردازید.

  6. تصمیم گیری

  در نهایت ، شما نیاز به تصمیم گیری در مورد چگونگی حل مشکلات بوجود آمده دارید. در بعضی مواقع ، ممکن است بتوانید سریع تصمیم بگیرید. تحقیقات و مهارت های تحلیلی می تواند به کسانی که تجربه کمتری در حوزه مشکل خود دارند ، کمک کند. همچنین ممکن است زمان هایی وجود داشته باشد که مناسب باشد برای دستیابی به راه حل به کسی که توانایی حل آن را دارد مراجعه شود.

  unnamed 1 300x200 - حل مسئله | فنون حل مسئله | مهارت حل مسئله | انواع تکنیک های حل مسئله
  حل مسئله

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و یادگیری مهارت حل مسئله و تعیین نوبت ویزیت در کلینیک بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

    02126767945-02122636858- 09212773724

  مطالب پیشنهادی:

  https://www.lifehack.org/articles/productivity/6-ways-to-enhance-your-problem-solving-skills.html

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: