تست هوش کودکان

تست هوش کودکان| مرکز تست هوش کودکان در تهران | تست هوش کودکان پیش دبستان

 • تست هوش کودکان

  تست هوش 

  تاریخچه تست هوش

  ضریب هوشی (IQ) یا همان هوش (Quotient Intelligence)، یک اندازه گیری از هوش نسبی است که توسط یک تست استاندارد تعیین می شود. اولین آزمایش اطلاعاتی در سال 1905 توسط آلفرد بینه و تئوفیل سیمون انجام شد تا مشخص شود که دانش آموزان مدرسه فرانسوی برای آگاهی از آموزش های منظم خیلی کند  هستند.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی درزمینه تست هوش و استعداد یابی 
  و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا تماس بگیرید

  0212263685809212773724

  تست هوش سنی چیست؟

  بینه با ایده سن ذهنی روبرو شد که متوجه شد کودکان به طور فزاینده ای قادر به یادگیری مفاهیم دشوار و انجام کارهایی که در بزرگسالی دشوار هستند می شوند. اکثر کودکان تقریباً در زمان کودکی به همان سطح پیچیدگی می رسند ، اما برخی از کودکان کدنتر این دوره را طی می کنند تا به ان مهارت هایی که در بزرگسالی دشوار هستند برسند. مثلا کودک 6 ساله ای که نمی تواند بیش از یک کودک 3 ساله انجام دهد ، دارای سن 3 سالگی است.

  تست هوش تخمین عملکرد فعلی دانش آموز از طریق انجام وظایف مختلف است که برای ارزیابی انواع مختلف استدلال طراحی شده است. ضریب هوشی دانش آموز (IQ) معمولاً با آزمایش استاندارد شده با تست های مرجع نرمال اندازه گیری می شود.

  هوش چیست؟

  هوش گاهی اوقات به عنوان هوش ذهنی (IQ) ، عملکرد شناختی، توانایی فکری، استعداد، مهارت های تفکر و توانایی کلی گفته می شود. هوش شامل:

  • توانایی تفکر 
  • حل مشکلات
  • تحلیل موقعیتها
  • درک ارزشهای اجتماعی ، آداب و رسوم و هنجارها است.

    دو شکل اصلی هوش در اکثر ارزیابی های اطلاعاتی نقش دارند:

  1.   هوش کلامی توانایی درک و حل مشکلات مبتنی بر زبان است
  2.    هوش غیر کلامی توانایی درک و حل مشکلات بینایی و مکانی است.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی درزمینه تست هوش و استعداد یابی 
  و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا تماس بگیرید

  0212263685809212773724

  چرا تست هوش برای یادگیری دانش آموزان معلول مهم است؟

  تست هوش برای درک بهتر چگونگی عملکرد کودک و ارزیابی نیازهای دانش آموز انجام می شود.

    در بیشتر موارد ، تست های هوشمند سازی توسط آیین نامه های آموزش ویژه لازم است تا وجود ناتوانی های ذهنی را تأیید یا رد کند و ضریب هوشی را برای تشخیص ناتوانی یادگیری ایجاد کند.

    بسته به نوع تست هوش انجام شده ، ممکن است اطلاعات مهمی در مورد نحوه برخورد دانشجویان به حل مسئله ارائه دهد. تست هوش به مربیان کمک می کند تا دستورالعمل ها و راهکارهای آموزشی مناسب برای توسعه برنامه آموزشی فردی (IEP) را طراحی کنند.

   

  86692 300x199 - تست هوش کودکان| مرکز تست هوش کودکان در تهران | تست هوش کودکان پیش دبستان
  تست هوش کودکان

  انواع متداول تست های هوش

   

  تست های ضریب هوشی یک نوع شناخته شده از آزمایش هنجار است. آنها سطح مهارت “عادی” را با دانش آموزان انفرادی در همان سن مقایسه می کنند.    

      تست های هوش به چندین شکل منتشر می شوند:

  •   تست های هوش گروهی معمولاً از یک جزوه آزمون کاغذ و برگه نمره گذاری اسکن شده تشکیل شده است. آزمونهای دستیابی گروهی ، که زمینه های دانشگاهی را ارزیابی می کند، گاه شامل یک معیار شناختی است. به طور کلی، آزمایش های گروهی به منظور شناسایی کودک دارای معلولیت توصیه نمی شود. در برخی موارد، با این حال، این تست ها می توانند به عنوان یک غربالگری مفید باشند که در مورد آزمایش های بعدی مورد نیاز است یا خیر و می توانند اطلاعات پیش زمینه خوبی درباره تاریخ تحصیلی کودک ارائه دهند.
  • تست های هوش فردی ممکن است چندین کار مختلف را شامل شود و ممکن است شامل کتاب های تست آسان برای نشان دادن پاسخ ها، کارهای پازل و بازی مانند و جلسات پرسش و پاسخ باشد. برخی از کارها به پایان رسیده است. تست هوش Wechsler برای کودکان (WISC) و مقیاس هوش  بینه  نمونه هایی از تست های هوش شخصی هستند. آزمون WISC شامل سوالات مبتنی بر زبان ، نماد و عملکرد است در حالی که آزمون استنفورد-بینه به تشخیص دانش آموزان دارای ناتوانی های شناختی کمک می کند.
  GettyImages 477668499 58cf71385f9b581d72061e18 300x200 - تست هوش کودکان| مرکز تست هوش کودکان در تهران | تست هوش کودکان پیش دبستان
  تست هوش کودکان
  •  تست های رایانه ای به طور گسترده تری در دسترس است، اما مانند همه آزمایش تست های هوش، باید قبل از انتخاب این قالب از تست ، نیازهای کودک را در نظر بگیرند.
  •  تست هوش  های غیر کلامی، از قبیل تست جامع هوش غیر کلامی (CTONI) و تست هوش غیر کلامی جهانی ، ویرایش دوم (UNIT2) ، برای ارزیابی دانش آموزانی که مشکلات پردازش زبان دارند یا افرادی که مهارت محدود انگلیسی دارند استفاده می شود. در این آزمون ها ، وظایفی به منظور حذف هوش کلامی از ارزیابی توانایی های استدلال کودک و ایزوله کردن و ارزیابی مهارتهای یادگیری بصری دانش آموزان طراحی شده است.

  در حالی که تست های ضریب هوشی معمولی می توانند مفید باشند ، ممکن است هنگام اندازه گیری هوش افراد دارای تفاوت های رشد یا ناتوانی در یادگیری کاملاً دقیق نباشد. تست های ضریب هوشی مانند TONI برای اندازه گیری ضریب هوشی غیر کلامی ساخته شده اند.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی درزمینه تست هوش و استعداد یابی 
  و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا تماس بگیرید

  0212263685809212773724

  ارزیابی نمرات تست هوش

  تست های ضریب هوشی اکنون برای کمک به مدارس مشخص و نوع اسکان که کودکان در مدرسه به آن احتیاج دارند ، تعیین می شود. کودکانی که ضریب هوشی 70 و پایین تر دارند ، می توانند در محل های مخصوص مدرسه اسکان داده شوند. این دسته هوشی ، استاندارد زیر میانگین 100 مرکز است. کودکانی که (نمره ضریب هوشی 130) دارند ، همیشه واجد شرایط اسکان ویژه نیستند. البته در هر دو مورد ، ضریب هوشی به تنهایی چیزی نیست که نیاز به اسکان ویژه را تعیین کند. کودکان با نمره بالاتر از 70 نیز می توانند در صورت داشتن ناتوانی در یادگیری از جمله دیسلکسیا، میتوانند برای اسکان در مراکز ویژه ارجاع شوند. کودکانی که عموما با استعداد در نظر گرفته می شوند دارای ضریب هوشی 130 و بالاتر هستند، در صورت داشتن ناتوانی در یادگیری یا رشد می توانند در مراکز ویژه ای شرکت کنند. این کودکان نیز استثنایی شناخته می شوند.

  با این حال، کودکان استثنایی ممکن است روش هایی برای حل معلولیت خود پیدا کرده باشند. گرچه ممکن است درخشش آکادمیک نداشته باشند ، اما آنها ​​دانش آموز متوسط هستند.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی درزمینه تست هوش و استعداد یابی 
  و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا تماس بگیرید

  0212263685809212773724

   

  اهمیت ضریب هوشی برای کودکان با استعداد

  مردم می فهمند که کودکی با ضریب هوشی ۷۰  نیازمند آموزشهای ویژه در مدرسه است. وقتی می فهمید که ضریب هوشی به چه معنی است ، می توان به راحتی دلیل آن را درک کرد. یک کودک هشت ساله با سن ذهنی زیر شش سال ، در انجام کارهایی که اکثر بچه های هشت ساله دیگر می توانند انجام دهند، نیاز به کمک دارد.

  حالا یک کودک هشت ساله را با ضریب هوشی 130 در نظر بگیرید. به همین سادگی باید مشخص شود که کودکی با آن نمره نیاز به آموزش ویژه دارد. او ظرفیت ذهنی اکثر کودکان ده ساله را دارد. سؤال از یک کودک هشت ساله با ضریب هوشی 130 برای انجام کار افراد متوسط ​​8 ساله مانند این است که از یک فرد 10 ساله برای انجام این کار سؤال کنید. یک کودک هشت ساله با ضریب هوشی 145 از ظرفیت فکری کودک یازده و نیم ساله برخوردار است. آیا ما هرگز فکر می کنیم که یک کار یازده و نیم ساله را که برای یک هشت ساله در نظر گرفته شده است ، انجام دهیم؟

  هر چه ضریب هوشی بالاتر یا پایین تر باشد ، اختلاف سن تقویمی و سن معنوی بیشتر خواهد بود

  در حالی که همیشه می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که کودکان با نمرات ضریب هوشی پایین خدمات مورد نیاز خود را دریافت می کنند ، البته یادآوری این نکته نیز مهم است که یک کودک تیزهوش هشت ساله ممکن است بتواند کارهای دانشگاهی سطح بالاتری را انجام دهد اما ممکن است هنوز هم رشد اجتماعی و عاطفی کودک خردسال داشته باشد!

   مطالب پیشنهادی:

  نمره هوش شما چنده؟ | مرکز تست هوش بزرگسالان

   

  میانگین امتیازات ۳ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  به بالای صفحه بردن