9 انواع خیانت زن و مرد در عشق و دلایل آن

انواع مختلفی از خیانت وجود دارد، خیانت تنها داشتن رابطه جنسی نیست.

خیانت جنسی ممکن است در این حد باقی نماند و فرد در ادامه این رابطه، وابستگی عاطفی و احساسی هم نسبت به طرف مقابلش پیدا کند و یا برعکس، ممکن است فردی که فقط در پی برقراری رابطه عاطفی است دچار خیانت جنسی هم بشود.

 • انواع خیانت

  انواع خیانت

  امروزه خیانت یکی از مشکلات رایج در زندگی زناشویی است و در سالیان اخیر بیشتر با آن مواجه هستیم. آیا خیانت فقط به داشتن رابطه جنسی محدود می شود؟ انواع خیانت چیست؟ چرا زوجین به یکدیگر خیانت می کنند؟ آیا امکان بهبود رابطه زناشویی بعد از خیانت وجود دارد؟ اینها سوالاتی است که ممکن است برای شما مطرح شود و یا با آنها برخورد کنید. برای دریافت پاسخ این سوالات در ادامه این مقاله با بوجیکا همراه باشید.

  اگه میخواین برای بهبود روابطتون تجربه درمانی متفاوتی داشته باشید با متخصصان ما تماس بگیرید

  هنر ما حال خوب شماست 

  ۶۸۵۸ ۲۲۶۳ ۰۲۱  –  ۲۰۰۶ ۲۲۶۲ ۰۲۱

  Is Micro Cheating Ruining Your Relationship 750x430 - 9 انواع خیانت زن و مرد در عشق و دلایل آن
  انواع خیانت

   خیانت چیست؟

  مهمترین امر زندگی زناشویی، منحصر به فرد بودن آن است. زوجین پس از ازدواج و پیمان زناشویی به یکدیگر متعهد می شوند که از لحاظ احساسی، عاطفی و جنسی نسبت به یکدیگر وفادار بمانند. اما اگر یکی از طرفین با برقراری رابطه احساسی و عاشقانه یا حتی رابطه جنسی با فرد دیگر و داشتن رفتارهای خارج از اصول، به طوریکه این رفتارها باعث ایجاد هیجان در فرد شود، می توان گفت خیانت یا بی وفایی اتفاق افتاده است. بطور کلی چنانچه یکی از زوجین برای رفع نیازهای عاطفی و جنسی خود به شخص سومی رجوع کند، خیانت محسوب می شود.

  زن و مرد باید نسبت به یکدیگر تعهد جنسی، عاطفی و احساسی داشته باشند. به این معنا که در رفع نیازهای یکدیگر کوتاهی نکنند و در این زمینه کمبودی احساس نکنند.

  حتما بخوانید: ۱۳ دلیل خیانت زن به مرد در رابطه عاشقانه

  انواع خیانت در رابطه زناشویی

  انواع مختلفی از خیانت وجود دارد، خیانت تنها داشتن رابطه جنسی نیست.

  1- خیانت عاطفی و احساسی :

  خیانت عاطفی زمانی اتفاق می افتد که فرد به شخص دیگری غیر از همسرش علاقه مند شده و از صحبت کردن با او و درد و دل کردن و درمیان گذاشتن احساسات و عواطفش با این شخص بسیار لذت می برد. بطوریکه دیگر تمایلی به برقراری رابطه عاطفی با همسرش را ندارد و تمایل دارد بیشتر وقت خود را با این شخص بگذراند تا با همسرش.

  در این هنگام فرد سوم در واقع به عنوان تکیه گاه عاطفی آن شخص محسوب می شود که می تواند به دلایل مختلف باشد از جمله مشکلات و گرفتاریهای روزمره و یا غرزدن ها و عدم حمایت عاطفی همسر. البته هیچکدام از این مسائل نمی تواند توجیهی برای برقراری رابطه عاطفی با فردی غیر از همسر باشد.  خیانت عاطفی می تواند به انواع مختلف شکل بگیرد :

  خیانت کلامی : در این نوع خیانت فرد از طریق تلفن یا اینترنت با فرد دیگر تماس برقرار کرده و به صحبت کردن با یکدیگر مشغول می شوند که این نوع ارتباط می تواند. امروزه به دلیل دسترسی راحت به اینترنت، امکان رابطه جنسی کلامی و اینترنتی هم امکان پذیر است.

  خیانت ذهنی : در این نوع رابطه فرد در ذهن و خیال خود دائما به فرد دیگری می اندیشد و از آنجا که ساخته ذهنش و ایده آل می باشد، مدام همسرش را با آن مقایسه می کند و این زنگ خطر و شروع خیانت برای زندگی زناشویی می باشد.

  خیانت رفتاری : در این نوع از خیانت فرد اقدام به برقراری رابطه با شخص دیگری می کند که اغلب منجر به برقراری رابطه جنسی می شود.

  2- خیانت جنسی :

  این نوع خیانت زمانی اتفاق می افتد که هیچ رابطه احساسی و عاطفی بین فرد و طرف مقابلش وجود ندارد و فرد به منظور تنوع طلبی و تخلیه هیجانی که از درآغوش کشیدن طرف مقابلش بدست می آورد، دست به خیانت می زند. در خیانت جنسی ممکن اسن فرد نسبت به همسرش وفادار باشد و صرفا برای تجربه فانتزی های جنسی خوددست به خیانت می زنند.

  البته خیانت جنسی ممکن است در این حد باقی نماند و فرد در ادامه این رابطه، وابستگی عاطفی و احساسی هم نسبت به طرف مقابلش پیدا کند و یا برعکس، ممکن است فردی که فقط در پی برقراری رابطه عاطفی است دچار خیانت جنسی هم بشود.  افرادی که در پی خیانت جنسی می روند، حس تنوع طلبی و زیاده خواهی را در خود پرورش می دهند. چنین افرادی هیچ وقت به رضایت و آرامش درونی نمی رسند و تجربه عشق واقعی را در زندگی از دست می دهند.

  Relationship difficulties resized - 9 انواع خیانت زن و مرد در عشق و دلایل آن
  انواع خیانت

  از نظر این افراد بالاترین لذت، لذت رابطه جنسی است. در حالی که تجربه عشق واقعی بسیار بالاتر از لذت جنسی و شهوانی است. فردی که رو به خیانت می آورد از تجربه چنین عشقی محروم می شود.

  3- خیانت عاطفی جنسی :

  این نوع از خیانت که خیانت ترکیبی هم نام دارد، فرد خیانت کار هم دچار درگیری احساسی می شود و هم رابطه جنسی. که رایج ترین نوع خیانت است. بطور معمول اغلب افراد در ابتدا دچار درگیری عاطفی هستند و در ادامه منجر به برقراری رابطه جنسی می شود و یا برعکس، ممکن است فرد در ابتدا به دلایل مختلف شروع به برقراری رابطه جنسی کند و سپس دچار درگیری عاطفی و احساسی می شود.

   

  4- عشق افلاطونی : 

  عشق یا رابطه افلاطونی یعنی رابطه بدون توقع که در آن دو طرف هیچ توقع و تعهدی نسبت به یکدیگر ندارند. اغلب این افراد از عباراتی نظیر ما دوستیم، هم کلاسی هستیم، همکاریم و از این قبیل استفاده می کنند.

  اغلب عشق افلاطونی منجر به وابستگی می شود و تاثیر زیادی بر روی کیفیت رابطه فرد با همسرش می گذارد که نمی توان آن را نادیده گرفت. اغلب این روابط کوتاه مدت هستند و به طور دوره ای ممکن است فرد مقابل عوض شود. ممکن است افراد گمان نکنند که اینجور روابط خیانت محسوب می شود.

  اگه میخواین برای بهبود روابطتون تجربه درمانی متفاوتی داشته باشید با متخصصان ما تماس بگیرید

  هنر ما حال خوب شماست 

  ۶۸۵۸ ۲۲۶۳ ۰۲۱  –  ۲۰۰۶ ۲۲۶۲ ۰۲۱

  5- خیانت تصادفی : 

  خیانت تصادفی اغلب زمانی اتفاق می افتد که فرد به دلایلی مثل بارداری همسر، مسافرت، تنهایی یا وجود برخی مشکلات در خانه و درک نشدن از طرف همسر، به طور اتفاقی و بدون برنامه ریزی قبلی، با شخصی آشنا می شود که به برقراری رابطه با او منجر می شود.

  6- با چند زن رابطه داشتن(خانم باز بودن) :

  img 6226 - 9 انواع خیانت زن و مرد در عشق و دلایل آن
  انواع خیانت

  برخی از مردها بطور ذاتی عیاش و خوش گذران هستند و تمایل به برقراری رابطه اغلب جنسی با زنان مختلف دارند و بیشتر برای تفریح و سرگرمی دست به این کار می زنند.

  7- رابطه نامشروع توافقی : 

  در این نوع از خیانت زن و مرد توافق می کنند هرکدام جداگانه بیرون ازمحیط خانه اقدام به برقراری رابطه با دیگران بکنند. که البته به دلیل علنی بودن و مخفی نبودن رابطه، خیانت محسوب نمی شود.

  8- خیانت نامشروع و رمانتیک :

  در این نوع رابطه فرد دچار وابستگی عشقی و عاطفی نسبت به فرد دیگری می شود که باعث ایجاد رابطهرمانتیک بین آنها می شود که ادامه این رابطه بسیار خطرناک است و ممکن است به رابطه جنسی منجر شود.

  9- خیانت مجازی (آنلاین) :

  افراد دردنیای مجازی با دیگران آشنا می شوند و شروع به صحبت کردن و درد و دل کردن با آنها می کنند که علت آن میتواند به دلیل برخی مشکلات در زندگی باشد. ممکن است افراد رابطه در فضای مجازی را خیانت نحسوب نکنند اما باید این را در نظر داشت که رابطه مجازی باعث وابستگی فرد می شود و ممکن است کم کم به رابطه واقعی تبدیل شود.

  file 20180207 74479 11niv8q 750x430 - 9 انواع خیانت زن و مرد در عشق و دلایل آن
  انواع خیانت

  اگه میخواین برای بهبود روابطتون تجربه درمانی متفاوتی داشته باشید با متخصصان ما تماس بگیرید

  هنر ما حال خوب شماست 

  ۶۸۵۸ ۲۲۶۳ ۰۲۱  –  ۲۰۰۶ ۲۲۶۲ ۰۲۱

  حالات مرد بعد از خیانت چیست

  افراد در روابطشان زمانی که دست به خیانت می زنند حالات هیجانی مختلفی رو تجربه می کنند که در پایین به بعضی از دلایل و حالات قبل و بعد از خیانت اشاره می کنیم:

  1- ازدواج اجباری 

  برخی از زنان یا مردان که برخلاف میل خود و به اجبار خانواده یا سایر علت ها، مجبور به ازدواج با فردی بر خلاف میلشان می شوند، احتمال خیانت در این افراد بسیار بالا است.

  2- سردی رابطه 

  برخی از افراد پس از گذشتن چند سال از ازدواجشان، انگیزه و شور و عشق اولیه خود را نسبت به هم از دست می دهند و رابطه آنها رو به سردی می رود. در این زوجا احتمال خیانت از سوی هر دو طرف بسیار بالا است.

  3- تکراری شدن و یکنواخت شدن ظاهر یکدیگر

  بخی از زوجین مدتی پس از زندگی مشترکشان از لحاظ ظاهری دچار سردی و یکنواختی می شوند و ممکن است برای هم تکراری به نظر برسند و جذابیت و کشش روزهای اول را نداشته باشند.

  4- اعتماد به نفس پایین 

  گاهی اوقات زنان یا مردان به علت نداشتن اعتماد به نفس کافی یا عزت نفس پایین و برای اثبات جذابیت ها و توانایی های خود اقدام به برقراری روابطی در خارج از چارچوب خانواده می کنند.

  5- اختلالات روانی 

  گاهی افراد به دلیل مشکلات شخصیتی مانند ضعف شخصیت یا ناتوانی در کنترل هیجانات خود اقدام به برقراری رابطه با افراد دیگر می کنند.

  6- اختلافات زناشویی

  گاهی زوجین به دلیل اختلاف و درگیری در زندگی مشترک و عدم درک شدن از سوی یکدیگر و سایر مشکلات بوجود آمده در محیط خانوداه مانند عدم احساس آرامش، به دنبال یک پناهگاه عاطفی در خارج از خانواده و در پی برقراری ارتباط با دیگران هستند.

  7- انتقام گرفتن

  ممکن است زن و شوهر به دلیل رنجش و ناراحتی که از یکدیگردارند دست به خیانت بزنند.

  blog - 9 انواع خیانت زن و مرد در عشق و دلایل آن
  حالات مرد بعد از خیانت چیست

  8- عدم ارضای نیازهای جنسی

  در بسیاری از علل خیانت مشاهده شده که یکی از طرفین از رابطه جنسی با همسرش رضایت ندارد و به جای اینکه با مراجعه به روانشناس در پی حل مشکلات خود باشند دست به خیانت می زنند.

  9- تنوع طلبی و هیجان خواهی 

  برخی از افراد به خصوص مردان به دنبال تجربه های جدید و لذت جنسی بیشتر دست به خیانت می زنند. این افراد از پنهان کاری و دروغ گویی و رابطه مخفی و هیجانی که برای انها به دنبال دارد لذت می برند.

  اگه میخواین برای بهبود روابطتون تجربه درمانی متفاوتی داشته باشید با متخصصان ما تماس بگیرید

  هنر ما حال خوب شماست 

  ۶۸۵۸ ۲۲۶۳ ۰۲۱  –  ۲۰۰۶ ۲۲۶۲ ۰۲۱

  پیامد های ناشی از خیانت زوجین

  خیانت زناشویی مشکل رایج زوج درمانگران است و دومین مشکلی است که اغلب زوج ها با آن درگیر هستند. خیانت از پیچیده ترین مسائل درمانی است که اغلب زوج هایی که نسبت به آنها خیانت صورت گرفته تصمیم به جدایی می گیرند.

  فردی که خیانت می کند اغلب دچار اختلال رفتاری و روانی است. این افراد نه تنها زندگی خود را دچار مشکلات بسیاری می کنند بلکه همسرشان که نسبت به آنها خیانت صورت گرفته هم دچار آشفتگی و کاهش عزت نفس، خود کم بینی، حقارت، افسردگی، خشم و اضطراب می شوند.

  پیامدهایی که اغلب خیانت به همراه دارد می توان به از بین رفتن روابط با سایر افراد مانند فرزندان،دوستان، خانواده، از دست دادن شغل، آشفتگی روحی روانی مانند افسردگی و خشم و ترس از ترک شدن اشاره کرد.

  زنانی که دچار استرس خیانت همسر می شوند، بسیار در معرض افسردگی اساسی قرار می گیرند. همچنین این افراد دچار بی اعتمادی، کابوس های شبانه، ترس از تنهایی، بی اعتمادی، ناامیدی و  وسواس فکری نسبت به رفتارهای همسرش می شوند. همچنین کشف خیانت به علت عدم تمرکز و احساساتی از قبیل خشم و اضطراب، باعث اختلال در عملکرد روزانه، امور شغلی، رسیدگی به امور زندگی و مراقبت از فرزندان می شود.

  در برخی موارد مشاهده شده که کشف خیانت منجر به قتل و ضرب و شتم شدید افراد می شود و مردان همسرانشان را به دلیل خیانت و وجود مرد دیگر در زندگیشان به قتل می رسانند. همچنین اقدام به خودکشی از دیگر پیامدهای خیانت است.

  در واقع خیانت به همسر نوعی خیانت به خانواده و فرزندان محسوب می شود. چون زمانی که والدین مشغول دعوا و بحث بر سر این مسائل هستند، فرزندان دائما شاهد این درگیری ها و دعواها هستند و ضربات روحی جبران ناپذیری به آنها وارد می شود. از جمله اینکه دچار احساس ناامنی و ترس و اضطراب می شوند.

  توجه به این نکته بسیار مهم و ضروری است که هرگاه والدین در روابطشان دچار مشکل و کشمکش شوند و نتوانند رابطه سالم، موفق و کارامدی داشته باشند، مطمئنا نمی توانند در تربیت و پرورش و رشد شخصیت فرزندانشان چندان موفق عمل کنند.

  بلکه والدینی که رابطه موفق و کارامدی دارند می توانند در تربیت فرزندانشان به خوبی عمل کنند و فرزندان در محیطی امن و سالم و بدور از استرس و اضطراب رشد کنند.

  باید توجه داشت که بعد از کشف خیانت، افرادی که خیانت کرده اند و همچنین طرف مقابلشان هم دچار آسیبهای زیادی از جمله احساس شرم و گناه، ناامیدی، ترس، عذاب وجدان و افسردگی می شوند و ممکن است دست به خودکشی بزنند.

  با وجود تمام این مشکلات و پیامدها افراد بسیاری در جامعه حتی کسانی که باورهای مذهبی قوی دارند به راحتی دچار خیانت و بی وفایی می شوند و به راحتی اسیر احساسات می شوند.

  اگه میخواین برای بهبود روابطتون تجربه درمانی متفاوتی داشته باشید با متخصصان ما تماس بگیرید

  هنر ما حال خوب شماست 

  ۶۸۵۸ ۲۲۶۳ ۰۲۱  –  ۲۰۰۶ ۲۲۶۲ ۰۲۱

  etc 3rd lead may 11 1 - 9 انواع خیانت زن و مرد در عشق و دلایل آن
  حالات مرد بعد از خیانت

  در ادیان مختلف خیانت زنان بیشتر مورد سرزنش و نکوهش قرار گرفته و برای زنان خیانت کار مجازات های سنگین در نظر گرفته اند. اما با این وجود خیانت مردان هم محکوم شده است.

  در ادیان مختلف مانند مسیح و یهودیان داشتن رابطه با فرد دیگری غیر از همسر، چه برای مردان و چه برای زنان به شدت مورد سرزنش قرار گرفته است. بطور کلی مردان نسبت به زنان بیشتر تمایل به خیانت و بی وفایی دارند. اما آمار نشان می دهد این نسبت در بین زنان و مردان جوان یکسان است.

  مردان اغلب با انگیزه های جنسی به سمت خیانت کشیده می شوند اما زنان بیشتر به دلیل دوستی و داشتن رابطه عاطفی دچار خیانت می شوند و تعداد بسیار کمی از زنان با انگیزه جنسی دچار خیانت می شوند. زنان اغلب زمانی که با خیانت همسرانشان روبرو می شوند دچار افسردگی می شوند اما مردان بیشتر دست به خشونت می زنند و به زندگی زناشویی خود پایان می دهند.

  اگه میخواین برای بهبود روابطتون تجربه درمانی متفاوتی داشته باشید با متخصصان ما تماس بگیرید

  هنر ما حال خوب شماست 

  ۶۸۵۸ ۲۲۶۳ ۰۲۱  –  ۲۰۰۶ ۲۲۶۲ ۰۲۱

  5 - 9 انواع خیانت زن و مرد در عشق و دلایل آن
  نوبت روانشناس

  مطالب پیشنهادی :

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: