چطور اختلال “شخصیت خودشیفته” در زندگی فرد خلل ایجاد می کند؟

اختلال شخصیت خودشیفته – یکی از انواع مختلف اختلالات شخصیتی – نوعی بیماری روانی است که در آن افراد دارای احساس زیاد از اهمیت خود ، نیاز عمیق به توجه و تحسین بیش از حد ، روابط آشفته و عدم همدلی با دیگران هستند.

 •  

  اختلال شخصیت خودشیفته

  اختلال شخصیت خودشیفته – یکی از انواع مختلف اختلالات شخصیتی – نوعی بیماری روانی است که در آن افراد دارای احساس زیاد از اهمیت خود ، نیاز عمیق به توجه و تحسین بیش از حد ، روابط آشفته و عدم همدلی با دیگران هستند. اما در پشت این نقاب اعتماد به نفس شدید ، عزت نفس شکننده ای نهفته است که در برابر کوچکترین انتقاد آسیب پذیر است.

  اختلال شخصیت خودشیفته در بسیاری از زمینه های زندگی مانند روابط ، کار ، مدرسه یا امور مالی مشکلاتی را ایجاد می کند. افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته ممکن است به طور کلی ناراضی و ناامید شوند ، درصورتی که مورد لطف و تحسین خاصی قرار نگیرند که شایسته آن هستند. آنها ممکن است روابطشان را خوب پیش نبرند و دیگران از بودن در کنار آنها لذت نبرند.

  unnamed 512x430 - چطور اختلال "شخصیت خودشیفته" در زندگی فرد خلل ایجاد می کند؟
  اختلال شخصیت خودشیفته

  علائم

  • در دنیایی خیالی زندگی می کنند که توهمات با عظمت آنها را پشتیبانی می کند

  از آنجا که واقعیت از نگاه بزرگ آنها نسبت به خود پشتیبانی نمی کند، خودشیفته ها در دنیای فانتزی زندگی می کنند که با تحریف، خودفریبی و تفکر جادویی همراه است. آنها توهمات خود ستایش از موفقیت نامحدود ، قدرت ، درخشش ، جذابیت و عشق ایده آل را دارند که باعث می شود آنها احساس خاص بودن و کنترل داشته باشند. این تخیلات آنها را در برابر احساس پوچی درونی و شرم محافظت می کند ، بنابراین حقایق و عقاید متناقض با آنها نادیده گرفته می شوند. هر چیزی که تهدید به ترکیدن حباب فانتزی شود با دفاعی شدید و حتی خشمگین مواجه می شود ، بنابراین اطرافیان خودشیفته یاد می گیرند با احتیاط پیرامون انکار واقعیت خود را قدم بزنند.

  • نیاز به ستایش و تحسین مداوم دارد

  احساس برتری یک خودشیفته مانند بادکنکی است که به تدریج هوا را از دست می دهد بدون اینکه یک مداوم کف زدن و شناسایی آن را باد نگه دارد. تعارف گاه و بیگاه کافی نیست. خودشیفتگان برای منیت خود به غذای مداوم احتیاج دارند ، بنابراین خود را با افرادی احاطه می کنند که مایل به تأیید وسواس خود هستند. این روابط بسیار یک طرفه است.

  • احساس حقانیت

  از آنجا که آنها خود را خاص می دانند، خودشیفته ها انتظار دارند که برخورد مطلوبی را داشته باشند. آنها واقعاً معتقدند که هرچه می خواهند ، باید به دست آورند. آنها همچنین انتظار دارند که افراد اطراف خود به طور خودکار هر خواسته و هوی و هوس را رعایت کنند. این تنها ارزش آنهاست. اگر همه نیازهای آنها را پیش بینی و برآورده نکنید ، بی فایده هستید.

  • بدون گناه و شرم از دیگران بهره برداری می کند

  خودشیفتگان هرگز توانایی همذات پنداری با احساسات دیگران را ندارند – خود را جای دیگران بگذارند. به عبارت دیگر، آنها همدلی ندارند. از بسیاری جهات ، آنها افراد زندگی خود را اشیا می بینند. در نتیجه ، آنها در مورد سو استفاده از دیگران برای رسیدن به اهداف خود فکر نمی کنند. خودشیفته ها به راحتی نمی اندیشند که چگونه رفتار آنها بر دیگران تأثیر می گذارد. و اگر به آن اشاره کنید، آنها واقعاً آن را دریافت نخواهند کرد. تنها چیزی که آنها می فهمند نیازهای خودشان است.

  • مرتباً دیگران را تحقیر ، ارعاب ، زورگویی یا تحقیر می کند

  خودشیفته ها هر وقت با کسی روبرو می شوند که به نظر می رسد چیزی از آنها کم است – به ویژه با اعتماد به نفس و محبوبیت، احساس خطر می کنند. آنها همچنین توسط افرادی تهدید می شوند که به آنها احترام نمی گذارند یا به هر طریقی آنها را به چالش می کشند. مکانیسم دفاعی آنها تحقیر است. تنها راه برای خنثی کردن تهدید و حمایت از افتادگی خود ، خاموش کردن این افراد است. آنها ممکن است این کار را به روشی حامیانه یا انکارآمیز انجام دهند ، گویی که نشان می دهد شخص مقابل برای شخص خود اهمیت کمی دارد. یا ممکن است آنها با توهین ، صدا زدن، زورگویی و تهدید به حمله ادامه دهند تا فرد دیگر را به صف وادار کنند.

  • به خیال نیفتید

  خودشیفتگان می توانند بسیار مغناطیسی و جذاب باشند. آنها در ایجاد یک تصویر از خود که ما را به خود جلب می کند بسیار خوب هستند. آسان است که گرفتار وب و فیسبوک آنها شوید ، با این تصور که آنها اشتیاق ما به احساس مهم تر ، زنده تر بودن را برآورده می کنند. اما این فقط یک خیال است.

  • نیازهای شما برآورده نمی شود (یا حتی به رسمیت شناخته نمی شود).

  مهم است که به یاد داشته باشید که افراد خودشیفته بدنبال شریک نیستند. آنها به دنبال مداحان مطیع هستند. تنها ارزش شما برای خودشیفته این است که فردی بتواند به آنها بگوید که چقدر عالی هستند تا نفس سیری ناپذیر خود را تقویت کنند. خواسته ها و احساسات شما مهم نیستند.

  به نحوه رفتار خودشیفته با دیگران نگاه کنید. اگر خودشیفته دروغ بگوید ، دیگران را دستکاری کند ، صدمه بزند و به دیگران بی احترامی کند ، سرانجام با شما همان رفتار را خواهد کرد. این خیال را از خود دور نکنید که متفاوت هستید و در امان خواهید ماند.

  شخصیت خودشیفته وبسایت تخصصی روانشناسی - چطور اختلال "شخصیت خودشیفته" در زندگی فرد خلل ایجاد می کند؟
  اختلال شخصیت خودشیفته

  برای استفاده از خدمات روانشناسی بالینی و تخصصی
  و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸- ۰۹۲۱۲۷۷۳۷۲۴

  سایر علائم

  علائم و نشانه های اختلال شخصیت خودشیفته و شدت علائم متفاوت است. افراد مبتلا به این اختلال می توانند:

  • احساس اغراق در اهمیت خود داشته باشند
  • احساس استحقاق داشته باشند و به تحسین مداوم و بیش از حد نیاز دارند
  • انتظار داشته باشند که حتی بدون دستاوردهایی که ضمانت آن را دارند به عنوان یک فرد برتر شناخته شوند
  • در دستاوردها و استعدادها اغراق کنند
  • مشغول خیالات پیرامون موفقیت ، قدرت ، درخشش ، زیبایی یا همسر کامل باشند
  • به افرادی که آنها را فرومایه تصور می کنند، تحقیر یا تحقیر کنید
  • انتظار لطف های ویژه و انطباق بدون چون و چرا با انتظارات آنها را داشته باشند
  • از دیگران بهره ببرند تا به خواسته های خود برسند
  • در تشخیص نیازها و احساسات دیگران ناتوانی یا عدم تمایل داشته باشند
  • به دیگران حسادت کنند و باور کنند دیگران به آنها حسادت می کنند
  • رفتاری متکبرانه یا مغرورانه داشته باشند، در عین برخورد متکبر، فخرفروش و پرمدعا
  • اصرار بر داشتن بهترین از همه چیز – به عنوان مثال، بهترین ماشین یا دفترکار

  در همان زمان، افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته در اداره هر چیزی که به عنوان انتقاد تصور می کنند مشکل دارند و می توانند:

  • وقتی درمان خاصی دریافت نمی کنند بی تاب یا عصبانی شوند
  • مشکلات بین فردی قابل توجهی داشته باشند و به راحتی احساس خستگی کنند
  • با عصبانیت یا تحقیر واکنش نشان دهند و سعی کنند فرد مقابل را کوچک جلوه دهند تا خود را برتر جلوه دهند
  • در تنظیم احساسات و رفتار مشکل دارند
  • برای مقابله با استرس و سازگار شدن با تغییرات ، مشکلات عمده ای را تجربه کنند
  • احساس افسردگی و بدخلقی کنند زیرا از کمال کوتاه می آیند
  • احساسات پنهانی ناامنی، شرم، آسیب پذیری و تحقیر داشته باشند

   .jpg - چطور اختلال "شخصیت خودشیفته" در زندگی فرد خلل ایجاد می کند؟
   اختلال شخصیت خودشیفته

   علل

  مشخص نیست که چه عواملی باعث اختلال شخصیت خودشیفته می شود. همانند رشد شخصیت و سایر اختلالات بهداشت روان ، علت اختلال شخصیت خودشیفته نیز احتمالاً پیچیده است. اختلال شخصیت خودشیفته ممکن است به موارد زیر مرتبط باشد:

  محیط – عدم تطابق در روابط والدین و کودک با پرستش بیش از حد یا انتقاد بیش از حد که با تجربه کودک سازگار نیست
  ژنتیک – ویژگی های ارثی
  نوروبیولوژی – ارتباط بین مغز و رفتار و تفکر

  حتما بخوانید: روانشناس خوب

  آمار عوامل خطر

  اختلال شخصیت خودشیفته مردان بیشتر از زنان را تحت تأثیر قرار می دهد و این بیماری اغلب در نوجوانان یا اوایل بزرگسالی آغاز می شود. به خاطر داشته باشید ، اگرچه برخی از کودکان ممکن است صفات خودشیفتگی را نشان دهند ، اما این ممکن است به سادگی برای سن آنها مشخص باشد و به این معنا نیست که آنها به بیماری اختلال شخصیت خودشیفته ادامه خواهند داد.

  اگرچه علت اختلال شخصیت خودشیفته مشخص نیست اما برخی از محققان فکر می کنند که در کودکان آسیب پذیر از نظر زیست شناختی ، سبک های فرزندپروری که بیش از حد محافظت می شوند یا از آن غفلت می شود ، می تواند تأثیرگذار باشد. ژنتیک و نوروبیولوژی نیز ممکن است در بروز اختلال شخصیت خودشیفته نقش داشته باشد.

  چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

  افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته ممکن است نخواهند فکر کنند که هر چیزی ممکن است اشتباه باشد ، بنابراین بعید است که به دنبال درمان باشند. اگر آنها به دنبال درمان باشند ، به احتمال زیاد علائم افسردگی ، مصرف مواد مخدر یا الکل یا مشکل بهداشت روانی دیگر است. اما توهین های ادراک شده به عزت نفس ممکن است پذیرش و پیگیری آن را برای درمان دشوار کند.

  اگر جنبه هایی از شخصیت خود را تشخیص می دهید که در اختلال شخصیت خودشیفته مشترک است با یک پزشک معتمد یا یک ارائه دهنده بهداشت روان تماس بگیرید.

  مطالب پیشنهادی:

   رابطه جنسی قبل از ازدواج

  رابطه ناسالم

  علائم افسردگی

  برای استفاده از خدمات روانشناسی بالینی و تخصصی
  و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸- ۰۹۲۱۲۷۷۳۷۲۴

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  1 Comment
  1. […] حتما بخوانید: اختلال شخصیت خودشیفته […]

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: