کلاسهای گروه درمانی در تهران (حضوری و آنلاین)

 • کلاسهای گروه درمانی در تهران

  سال اولی که مادر شده بودم، با اینکه در دوران بارداری کلی کتاب و مطلب درباره اصول فرزندپروی خونده بودم ولی باز هم حس میکردم اونطور که باید برای پسرم مادر خوبی نیستم، همش حس میکردم براش کم میزارم یا در حقش کوتاهی میکنم با اینکه تمام تلاشم رو برای یه مادر ایده‌آل بودن میکردم.

  یکی دیگه از دوستام که توی کلاسهای بارداری باهاش آشنا شده بودم کلینیک بوجیکا رو بهم معرفی کرد. منم با کلی تحقیق و سرچ توی سایت بوجیکا تونستم تو یکی از کلاسهای گروه درمانی در تهران که به صورت آنلاین برگزار میشد شرکت کنم، یکی از خوبیهای این کلاس این بود که فهمیدم فقط من نیستم که با این حس‌ها دست و پنجه نرم میکنم و خیلی حرفها و تجربیات به اشتراک گذاشته شد و ….

  منظور از گروه درمانی چیست؟

  کلاسهای گروه درمانی در تهران در واقع از یک گروهی از افراد با مشکلات تقریبا مشابه تشکیل شده که  توسط یه درمانگر رهبری میشه. توی این جلسات، شرکت کننده‌ها میتونن داستان‌هایی رو در مورد شرایط خودشون با یکدیگه به اشتراک بگذارن. اندازه گروه معمولاً بین پنج تا 20 شرکت کننده است. توی گروه‌هایی که از تعداد نفرات زیادی تشکیل شدن ممکنه دو درمانگر جلسه را رهبری کنن.

  گروه درمانی میتونه در بهبود مشکلات سلامت روان بیماران بسیار موثرو کارساز باشه. پویایی گروه اغلب به افراد کمک میکنه که در حین حرکت به جلو احساس حمایت هم داشته باشن. خواه هدف شما از شرکت در کلاسهای گروه درمانی در تهران رشد شخصیتی باشه، بهبود مهارت‌های اجتماعی باشه یا چیز دیگه، این روش درمانی میتونه به شما در دستیابی به آن کمک کنه.

  اگه میخواین برای بهبود مشکلاتتون گروه درمانی رو تجربه کنید با متخصصان ما تماس بگیرید

  هنر ما حال خوب شماست 

  ۶۸۵۸ ۲۲۶۳ ۰۲۱  –  ۲۰۰۶ ۲۲۶۲ ۰۲۱

  200391849 001 56a792533df78cf772973e6c 2048x1152 1 scaled - کلاسهای گروه درمانی در تهران (حضوری و آنلاین)
  کلاسهای گروه درمانی در تهران

  گروه درمانی برای چه کسانی مناسب است؟

  گروه درمانی میتونه به افراد کمک کنه تا در جهت دستیابی به بسیاری از اهداف خودشون تلاش کنن و به آنها دست پیدا کنن. گاهی اوقات، یک درمانگر ممکنه شرکت در کلاسهای گروه درمانی را نسبت به سایر اشکال درمان مناسبت‌تر بدونه.

  گروه‌ درمانی می‌تونه به افرادی که سلامت روانی آن‌ها زندگی روزمره‌شون رو مختل کرده، کمک کننده باشه. بعضیا هم ممکنه مشکلات سخت و پیچیده‌ای نداشته باشن ولی ترجیح بدن توی این کلاس‌های درمانی شرکت کنن. برخی از موضوعاتی که در کلاسهای گروه درمانی در تهران به آنها پرداخته میشه عبارتند از:

  • اعتیاد
  • خشونت یا سوء استفاده خانوادگی
  • طلاق
  • اضطراب
  • مسائل ارتباطی
  • فرزندپروری
  • مسائل مربوط به غذا و خوردن
  • مدیریت خشم
  • اندوه و از دست دادن عزیز

  به خاطر داشته باشید که یک درمانگر ممکنه در ابتدا گروه درمانی را به عنوان یک گزینه درمانی توصیه نکنه. یکی از دلایل اینه که به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی در یک محیط گروهی، به خصوص در ابتدای درمان، ممکنه برای مراجعه کننده کمی دشوار باشه.

  WhatsApp Image 2022 04 23 at 2.0 - کلاسهای گروه درمانی در تهران (حضوری و آنلاین)

   

  انواع گروه درمانی

  در کلاسهای گروه درمانی در تهران انواع مختفی از افراد با مشکلات مختلف می‌تونن شرکت کنن، برخی از جلسات ممکنه برای افراد بسیار خاص باشه، در حالی که برخی دیگه ممکنه برای افراد عمومی‌تر باشه. علاوه بر این، برخی از گروه‌ها برای هر کسی که می‌تونه از آن بهره‌مند بشه، باز هست، ولی طبیعتا روانشناسان گروه‌ها رو طوری طراحی می‌کنن که هر گروه فقط برای نوع خاص مشکل خودش توی اون گروه باشه.

  البته بهتره بدونید که گروه درمانی میتونه به طور اختصاصی فقط مربوط به یه مشکل خاص باشه یعنی افراد دارای مشکل مشابه گرد هم اومده باشن برای درمان مثل کلاسهای گروه درمانی برای وسواس، افزایش اعتماد به نفس، توانایی صحبت در جمع، اعتیاد و …، ولی برخی کلاسهای گروه درمانی در تهران عمومی‌تر هم هستن که افراد به منظور رشد و توسعه فردی و افزایش خودشناسی  گرد هم می‌آیند.

  چند نمونه از انواع کلاسهای  گروه درمانی در تهرانعبارتند از:

  • سوء مصرف مواد
  • PTSD
  • اندوه
  • مقابله با بیماری‌های جسمی خاص
  • اضطراب
  • افسردگی
  • اختلال دو قطبی
  • مراقبت
  • اختلالات اشتها

  گروه درمانی سوء مصرف مواد

  شرکت در کلاسهای گروه درمانی در تهران برای افراد معتاد شاید یکی از شناخته‌شده‌ترین نوع درمان برای عموم باشه. در این جلسات، معتادان در حال بهبودی و ترک کننده‌های مواد گرد هم می‌آن تا همدیگه رو تشویق کنن و از طریق برنامه‌های بهبودی طراحی شده توسط روانشناس با هم کار کنن. در این گروه‌ای درمانی برخی از متصدیان هنوز از مواد پاک نشده‌اند درحالی‌که برخی دیگر سال‌هاست از شر مواد به طور کامل خلاص شده‌اند.

  با شرکت در این کلاسهای گروه درمانی بیان مشکلات مشابه با آزادی و راحتی تمام در میان سایرین، باعث ایجاد یه حالت حمایتی توی فرد میشه و افراد میتونن راحتتر درباره مشکلاتشون صحبت کنن.

  اگه میخواین برای بهبود مشکلاتتون گروه درمانی رو تجربه کنید با متخصصان ما تماس بگیرید

  هنر ما حال خوب شماست 

  ۶۸۵۸ ۲۲۶۳ ۰۲۱  –  ۲۰۰۶ ۲۲۶۲ ۰۲۱

  Benefits of group counseling 2048x1605 1 scaled - کلاسهای گروه درمانی در تهران (حضوری و آنلاین)
  کلاسهای گروه درمانی در تهران

  گروه های درمانی PTSD

  این یکی دیگه از انواع گروه درمانیه که بسیاری از افراد به آن نیاز دارن. افرادی که دچار آسیب‌های فیزیکی به دنبال جنگ یا تصادف شدن معمولا با اختلال آسیب پس از سانحه یا PTSD دست‌وپنجه نرم می‌کنند. این کلاسهای گروه درمانی در تهران به بیماران مبتلا به این اختلال اجازه میده جامعه‌ای را که برای بهبودی نیاز دارن رو احساس کنند.

  برخی از این گروه‌ها به طور خاص برای افراد مبتلا به PTSD ناشی از رویدادهای خاص طراحی میشن به عنوان مثال، برخی از تکنیک‌های گروه درمانی به طور خاص برای جانبازان اعمال میشن در حالی که ممکنه بعضی از این گروهها نیز برای آسیب دیدگان از تجاوز جنسی تمرکز کنن.

  گروه درمانی برای سوگ و غم و اندوه

  هنگامی که یکی از عزیزان فرد از دنیا میره، این رویداد میتونه باعث بشه که مردم احساس تنهایی و اندوه کنن. شرکت در کلاسهای گروه درمانی در تهران برای افراد سوگوار میتونه به آنها کمک کنه تا در این روزهای سخت خودشون رو جمع‌وجور کرده و قدرت شروع از نو پیدا کنن. برخی از گروه‌ها بر انواع خاصی از غم و اندوه‌ها تمرکز میکنن. به عنوان مثال، یک جلسه ممکنه به طور خاص به والدینی که فرزندان یا همسرانشون رو از دست دادن کمک کنه. با این حال، گروه‌های دیگه به طور کلی به افرادی که عزادار هستن  کمک میکنن.

  سایر درمان های گروهی

  روانشناسان جلساتی را برای همه نوع افراد ترتیب میدن، گاهی اوقات، چنین گروهی وجود نداره، اما تقاضا برای تشکیل آنها از سوی افراد وجود داره. بیماران میتونن از درمانگران خودشون برای ایجاد گروههم کمک بخوان.

  در طول گروه درمانی چه اتفاقی می افتد؟

  اتفاقی که در کلاسهای گروه درمانی در تهران می افتد همیشه مثل اونچه که تو فیلم‌ها نشون میده نیست. برخی بیشتر شبیه کلاس‌های یک‌باره هستند که در آن درمانگر به شرکت‌کنندگان بینش و تکنیک‌هایی برای مقابله  با مشکلاتشون رو می‌ده. برای مثال، یک دوره آموزشی ممکنه به افراد مبتلا به اضطراب یاد بده که چطور از تکنیک‌های تنفسی برای جلوگیری از حملات پانیک استفاده کنن.

  انواع دیگر گروه درمانی شامل جلسات هفتگی یا حتی روزانه است. ممکنه افراد مشابهی توی هر جلسه شرکت کنن یا شرکت‌کنندگان ممکنه متفاوت باشن. شرکت کننده‌ها معمولا در مورد چالش‌هایی که از آخرین جلسه با آن روبرو بودن، هر دستاوردی که در جهت اهداف خودشون داشتن یا افکاری که در ذهنشان هست صحبت میکنن. درمانگر تضمین میکنه که بحث‌های ارائه شده در گروه برای همه سازنده است. درمانگران ممکنه که افراد را به مشارکت در بحث‌های گروهی تشویق کنن، ولی هرگز بیماران رو به خاطر ساکت بودن بیرون نمی‌کنن.

  در حالی که هر جلسه کلاسهای گروه درمانی در تهران متفاوت از هم هستن، آنها معمولاً به چند رکن اساسی متکی هستند:

  • شرکت کنندگان یک مسئله مشترک دارن
  • آنها امید را به یکدیگر القا میکنن
  • در حالیکه بیماران فکر میکنن دارن به همدیگه کمک میکنن ولی در واقع به خودشون هم خیلی کمک میشه توی این جلسات
  • درمانگران و بیماران اطلاعاتی را با گروه به اشتراک میگذارن
  • آنچه در گروه درمانی اتفاق میفتد در کلاسهای گروه درمانی باقی میمونه

  درمانگران معمولاً جلسات گروه درمانی را حول موضوعی تشکیل میدن که همه شرکت کنندگان در آن مشترک هستن، مانند یک اختلال خاص یا یه رویداد خاص در زندگی مشترکشان. آنها فضایی از امید ایجاد میکنن، شرکت کنندگان را تشویق میکنن تا با آنها ارتباط بگیرن و سؤال بپرسن. در طول جلسات درمانی، درمانگران ممکنه توضیح بدن که چرا یک تکنیک خاص برای یک شرکت‌کننده مؤثر بوده است یا خیر. ناشناس ماندن امری حیاتیه تا همه شرکت کنندگان احساس امنیت کافی برای اشتراک گذاری تجربیاتشون داشته باشن.

  انواع گروه‌های درمانی

  انواع مختلفی از گروه‌های درمانی وجود دارن، اما بیشتر گروه‌های درمانی رو میشه به دو رویکرد اصلی تقسیم کرد. این رویکردها گروه درمانی تربیتی آموزشی و گروه درمانی پردازش محور هستن.

  گروه‌های تربیتی آموزشی در مورد مسائل خاص اطلاعاتی را در اختیار اعضا قرار میدن و یا ممکنه مهارت‌های مقابله‌ای سالم رو آموزش بدن. این گروه‌ها توسط یک درمانگر واجد شرایط هدایت میشن که جلسات را هدایت میکنه و اهدافی را تعیین میکنه. پیوند بین اعضای گروه در اینجا اهمیت کمتری داره، چون درمانگر بیشتر محتوا را از طریق آموزش ارائه میده. در این نوع گروه درمانی، درمانگر نقش معلم را بر عهده می گیره.

  گروه‌های پردازش محور بر تجربه گروهی تمرکز می کنن. در حالی که درمانگر بحث گروهی را رهبری میکنه، ولی به جای اینکه یک مربی باشه بیشتر در پیشبرد جلسه کمک میکنه. در این کلاسهای گروه درمانی در تهران روانشناس مراقبه که مرکز توجه قرار نگیره. اعضای گروه با درگیر شدن در بحث‌ها و فعالیت‌های گروهی شرکت میکنن. مشارکت در این نوع فعالیت‌ها میتونه به افزایش اعتماد به نفس افراد گروه منجر بشه. در گروه درمانی پردازش‌محور، گروه مسئول جلساته تا روانشناس.

  برخی از افراد مایل به کسب مهارت‌هایی مانند فرزندپروری، مراقبت یا مدیریت استرس هستن. اونا ممکنه از گروه درمانی تربیتی آموزشی بهره‌مند بشن. برخی دیگر به دنبال رشد شخصی برای مقابله با یک تغییر اساسی زندگی مانند طلاق، بازنشستگی یا پیری هستن. این افراد میتونن از درمان گروهی فرآیندمحور بهره‌مند بشن.

  نقش گروه درمانی در درمان

  بسیاری از افراد از کلاسهای گروه درمانی در کنار دارو، درمان فردی یا سایر انواع مراقبت‌ها استفاده میکنن. ممکنه در مورد درمان توی یه اتاق با غریبه‌ها تردید داشته باشن. با این حال، شرکت در گروه درمانی مزایای زیادی داره که در ادمه مطلب به چند مورد از آنها شاره میکنیم.

  با شرکت در کلاسهای گروه درمانی اعضای یک گروه میتونن در مورد چگونگی کنار آمدن با موقعیت‌هایی که بسیاری از افراد گروه اون رو چالش‌برانگیز میدونن، مشاوره ارائه بدن. آنها همچنین میتونن در مواقع سخت از حمایت اجتماعی برخوردار بشن. تنوع یک محیط گروهی میتونه به افراد کمک کنه تا استراتژی‌های جدیدی برای حفظ سلامت روان پیدا کنن. گروه درمانی می تواند به افراد کمک کنه تا بفهمند تنها نیستن و در اطرافیانشون هستن کسانی که از یه درد مشترک در رنج هستن.

  گروه درمانی با گروه خودیاری یا حمایتی یکسان نیست تفاوت اصلی این دو در اینه که هر جلسه گروه درمانی توسط حداقل یک درمانگر واجد شرایط هدایت میشه. در طول جلسات، یک درمانگر تکنیک‌های مبتنی بر تحقیق رو به شرکت کنندگان در جلسه آموزش میده. ولی در انواع دیگر گروه‌های خودیاری یا حمایتی‌ها تضمینی وجود نداره که یک درمانگر واجد شرایط برای آموزش مفاهیم، ​​مهارت‌ها و اقدامات در این سطح حضور داره.

  یک جلسه درمانی گروهی معمولی به چه شکل اداره می‌شود؟

  کلاسهای گروه درمانی در تهران معمولا توسط یک یا دو درمانگر آموزش دیده برای رهبری گروه‌های درمانی هدایت میشه. اندازه گروه میتونه از شش تا دوازده نفر متغیر باشه. در حالی که گروه‌ها ممکن است کوچک یا بزرگ باشن، فرآیند گروهی ممکنه در گروه‌های بسیار بزرگتر کمتر موثر باشه.

  به طور معمول، گروه‌ها به مدت 1 تا 2 ساعت در هفته گرد هم میآن و به نگرانی‌های خاص مشترک اعضای گروه رسیدگی میکنن. حداقل تعداد جلسات توصیه شده اغلب شش جلسه است، اما خیلی از افراد برای یک سال کامل در این کلاسها شرکت میکنن. جلسات گروه درمانی را میشه در محیط‌های مختلفی مثل مراکز اجتماعی، مطب‌های درمانی، بیمارستان‌ها، کتابخانه‌ها یا منزل اعضا برگزار کرد.

  خیلی از گروه‌ها توی یک اتاق ساکت با صندلی‌های چیده شده همدیگه رو ملاقات می‌کنن تا مطمئن بشن که هر فرد می‌تونه دیگران رو ببینه. در آغاز جلسه، اعضا خودشون رو معرفی می‌کنن، در مورد پیشرفت خودشون صحبت می‌کنن، یا دلیل حضورشان در کلاسهای گروه درمانی را بیان میکنن. فعالیت‌های گروهی هم به سبک درمانگر و اهداف گروه بستگی داره. برخی از درمانگران برای هر جلسه درس‌هایی رو در نظر گرفتن. برخی دیگر از روانشناسان هم ممکنه سبک بحث آزادتری را ترویج کنن.

  جلسات گروه درمانی میتونه باز یا بسته باشه.

  در گروه‌های باز، اعضای جدید میتونن در هر زمان به گروه بپیوندن.

  در یک گروه بسته، همه اعضا به طور همزمان باید توی جلسه حاضر بشن.

  اگه میخواین برای بهبود مشکلاتتون گروه درمانی رو تجربه کنید با متخصصان ما تماس بگیرید

  هنر ما حال خوب شماست 

  ۶۸۵۸ ۲۲۶۳ ۰۲۱  –  ۲۰۰۶ ۲۲۶۲ ۰۲۱

  man talking to his support group scaled - کلاسهای گروه درمانی در تهران (حضوری و آنلاین)
  کلاسهای گروه درمانی در تهران

  فعالیت در کلاسهای گروه درمانی

  فعالیت‌های گروه درمانی میتونه ارتباط، اعتماد و رشد شخصی را تقویت کنه. این فعالیت‌ها ممکنه دیالوگ محور باشن، مثل خواندن و به اشتراک گذاری داستان یا ممکنه از نظر بدنی تمرینات متمرکز و تیمی جذابی داشته باشن.  فعالیت‌های بدنی، مثل رقصیدن یا آشپزی، نیازمند همکاری با یکدیگه برای رسیدن به یک هدف هستن.

  هدف این تمرین‌ها ایجاد اعتماد و احترام هست. از فعالیت‌های دیگری مانند نقاشی، بازیگری و نواختن موسیقی می‌توان برای ترویج بیان خلاق استفاده کرد. ممکنه از نقش‌آفرینی، سرمایه‌گذاری در طبیعت و سایر بازی‌ها برای تقویت اعتماد بین اعضای گروه استفاده بشه. اینها همچنین می‌تونند به اعضای گروه کمک کنن تا به خودشون و افراد خارج از درمان اعتماد کنن.

  به هنگام انتخاب گروه برای شرکت در کلاسهای گروه درمانی در تهران به چه نکاتی باید توجه شود؟

  • اندازه گروه
  • این که گروه قرار است به چه نوع مسائلی رسیدگی کند
  • چقدر از مشکلات خود را می‌خواهید با اعضای گروه به اشتراک بگذارید.
  • اینکه قراره گروه درمانی با نوع دیگری از درمان ترکیب بشه یا نه.
  • آیا گروه باز هست یا بسته
  • آیا گروه فرآیندگرا یا تربیتی آموزشیه

  مسائل اخلاقی کلاسهای گروه درمانی در تهران

  اعضای بالقوه گروه حق دارن در اولین ملاقات با درمانگر از قوانین، اهداف و روش‌های گروه مطلع بشن. قوانین مربوط به رازداری باید در ابتدا مورد بحث قرار بگیره. همه اعضای گروه باید محتوای هر جلسه را محرمانه نگه دارن و سر اینکه هویت هر یک از اعضای گروه باید محافظت بشه توافق داشته باشن. تا زمانی که اجازه داده نشه، هیچ کس نباید در مورد تاریخچه شخصی یک عضو دیگه با شخص دیگری صحبت کنه.

  گروه درمانگر باید محیطی حرفه‌ای، محترمانه و اخلاقی داشته باشه. آنها باید جلسات را از تبعیض، سوءرفتار جنسی، یا رفتارهایی که باعث ناراحتی، آزار و اذیت یا تهدید عضو میشه، دور نگه دارن. همچنین این مسئولیت درمانگر هست که اطمینان حاصل کنه که جلسات گروه درمانی برای همه افراد درگیر بدون قضاوت و سازنده است.

  شرکت توی کلاسهای گروه درمانی در تهران از طریق کلینیک بوجیکا خیلی توی اعتماد به نفس من و اینکه من یه مادر خوب برای پسرم هستم تاثیر مثبت گذاشت. توصیه میکنم هر کسی که از چنین مشکلاتی گلایه داره حتما توی این کلاسها شرکت کنین.

  این مطلب از مقاله گروه درمانی در سایت good therapy الهام گرفته است.

  WhatsApp Image 2021 11 25 at 8.36.47 PM 300x300 - کلاسهای گروه درمانی در تهران (حضوری و آنلاین)

  میانگین امتیازات ۳ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: