مسواک زدن کودکان ؛ فواید مسواک زدن کودکان ؛ آموزش صحیح مسواک زدن برای کودکان

دندانهای کودکان در حالی که نوزادان هنوز در رحم هستند رشد می کند. نوزادان تازه متولد شده، 20 دندان ریز که در لثه آنها پنهان است ، دارند. برای اکثر نوزادان ، بین 6 تا 10 ماه دندانها ظاهر می شوند. در بعضی از کودکان ، دندانها در اوایل سه ماه ظاهر می شوند. در برخی دیگر ، آنها تا حدود 12 ماه مشخص نمی شوند.

 • مسواک زدن کودکان

  مسواک زدن کودکان

  نکات کلیدی

  • در اکثر نوزادان، دندانها از 6-10 ماهگی ظاهر می شوند.
  • مالیدن لثه نوزادان یا دادن جسم سرد و نرم به نوزادان ممکن است به رویش دندان های آنها کمک کند.
  • با مسواک زدن دو بار در روز، از پوسیدگی دندان کودکان جلوگیری کنید، از دادن غذاهای قندی و نوشیدنی های گازدار و قندی جلوگیری کنید.
  • کودکان باید حدود 12 ماهگی یا زمانی که اولین دندان آنها ظاهر می شود ، به دندانپزشک مراجعه کنند.
  When to Start Brushing Babys Teeth And How to Do It baby post by Mama Natural 300x158 - مسواک زدن کودکان ؛ فواید مسواک زدن کودکان ؛ آموزش صحیح مسواک زدن برای کودکان
  مسواک زدن کودکان
  • برای کودکان و نوزادان تا 3 سال از مقدار کمی خمیر دندان و برای کودکان 3 تا 6 ساله از مقداری به اندازه یک نخود استفاده کنید.
  • به تدریج مسواک زدن دندان های کودک خود را با دقت بیشتری شروع کنید و تمام سطوح دندان ها را بپوشانید. این کار را حداقل دو بار در روز انجام دهید: درست قبل از خواب و در زمان دیگری که متناسب با روال شما باشد.
  • همه کودکان دوست ندارند دندان های خود را مسواک بزنند، بنابراین ممکن است مجبور شوید تلاش خود را ادامه دهید. آن را به یک بازی تبدیل کنید یا همزمان دندانهای خود را مسواک بزنید و سپس به فرزندتان کمک کنید تا کار خودش را تمام کند.
  • دندانها را در دایره های کوچک مسواک بزنید، تمام سطوح را بپوشانید و کودک خود را ترغیب کنید تا بعد از آن خمیردندان را بیرون بریزد. نیازی به شستشو با آب نیست، زیرا این کار باعث پاک شدن فلوراید می شود.
  • بر مسواک زدن نظارت کنید تا مطمئن شوید که کودک شما مقدار مناسب خمیردندان را استفاده می کند.
  • به کودک خود کمک کنید تا دندانهای خود را مسواک بزند تا زمانی که مطمئن باشید که می تواند خودش به درستی این کار را انجام دهد. این به طور معمول تا حداقل 7 سالگی اتفاق می افتد.

  رشد دندان های کودک

  دندانهای کودکان در حالی که نوزادان هنوز در رحم هستند رشد می کند. نوزادان تازه متولد شده، 20 دندان ریز که در لثه آنها پنهان است، دارند. برای اکثر نوزادان، بین 6 تا 10 ماه دندانها ظاهر می شوند. در بعضی از کودکان، دندانها در اوایل سه ماه ظاهر می شوند. در برخی دیگر ، آنها تا حدود 12 ماه مشخص نمی شوند. دندان های کودکان در زمان های مختلف در می آیند. تعداد بسیار کمی از کودکان با 1-2 دندان متولد می شوند. دندانهای کودک با هر ترتیبی می توانند در بیایند، اگرچه دندانهای پایینی مرکزی اغلب در درجه اول قرار دارند. تمام 20 دندان کودک معمولاً تا زمانی که فرزند شما سه ساله است، پدیدار می شوند. 32 دندان بزرگسالی در بین 6 تا 20 سالگی کودک جایگزین می شوند.

  لطفا بخوانید: علت دیر حرف زدن کودک 
  How to Clean Baby Teeth 300x200 - مسواک زدن کودکان ؛ فواید مسواک زدن کودکان ؛ آموزش صحیح مسواک زدن برای کودکان
  مسواک زدن کودکان

  دندان در آوردن

  با رسیدن هر دندان کودک به لثه، لثه برای نمایان کردن دندان باز می شود. نوزادان گاهی اوقات وقتی دندان های جدید از لثه شروع به در آمدن می کنند لثه های خود را به هم می مالند. این معمولاً عادی است و ایرادی ندارد.

  بسیاری از مردم فکر می کنند که کودکان در حال دندان در آوردن:

  • زیاد گریه می کنند.
  • به طور معمول تغذیه نمی کنند
  • اشیاء مانند اسباب بازی هایشان را می مکند
  • بیشتر پوشک خود را کثیف می کنند
  • گوش خود را در همان طرفی که دندان دارد در می آید می کشند.

  این علائم ممکن است در اثر دندان در آوردن ایجاد شوند – یا ممکن است فقط یک بخش عادی از رشد یا نتیجه عفونت ها و بیماریهای جزئی باشد. اگر کودک شما خوب نیست، همیشه بهتر است که او را به پزشک معالج خود ببرید به ویژه اگر تب یا اسهال دارد  یا از علائم دیگر نگران هستید.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی در زمینه کودکان و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858 – 09212773724

  رشد دندان ها: چیزهایی که می توانید امتحان کنید

  اگر نگران درآمدن دندان های کودک خود هستید، می توانید امتحان کنید:

  • به آرامی لثه های کودک خود را با انگشت تمیز مالش دهید – حتما ابتدا دستان خود را بشویید
  • دادن چیزی برای دندان زدن و مک زدن به کودک، مانند حلقه دندانی سرد (اما نه یخ زده)، مسواک
  • پختن غذاهای پوره ای، که به جویدن کمتری احتیاج دارند
  • به کودک خود چیزی محکم ، مانند یک آب نبات بدون قند بدهید تا مک بزند.
  • ژل های رشد دندان به طور کلی توصیه نمی شوند زیرا احتمالاً به کاهش درد کمک نمی کنند. آنها همچنین می توانند عوارض جانبی مضر داشته باشند.

  اگر هنوز کودک شما ناراضی یا ناراحت به نظر می رسد، وقت آن رسیده است که پزشک معالج خود یا پرستار بهداشت کودک و خانواده را ببینید. ممکن است مشکل مربوط به دندان ها نباشد.

  rotator kids brushing 300x156 - مسواک زدن کودکان ؛ فواید مسواک زدن کودکان ؛ آموزش صحیح مسواک زدن برای کودکان
  مسواک زدن کودکان

  مراقبت از دندان و لثه کودک

  مراقبت از دندان کودک قبل از ظاهر شدن اولین دندان می تواند شروع شود. چند بار در روز  می توانید لثه های کودک خود را با استفاده از یک پنبه تمیز و یا گاز پاک کنید. این به کودک شما کمک می کند تا هنگام در آمدن اولین دندان برای مسواک زدن آماده شود. به محض در آمدن دندان ها، می توانید روزانه دو بار آنها را تمیز کنید – صبح و قبل از خواب. از یک مسواک کوچک و نرم استفاده کنید که برای کودکان زیر دو سال طراحی شده است. اگر کودک شما از مسواک در دهان خود خوشش نمی آید، برای پاک کردن قسمت جلویی و پشتی هر یک از دندانهای کودک از یا گاز استفاده کنید.

  بهترین روش برای مسواک زدن کودکان

  کودک خود را در موقعیتی مقابل خود قرار دهید تا بتوانید دهان او را ببینید و او احساس امنیت کند. این ممکن است نشستن روی تختخواب یا دراز کشیدن کف اتاق کودک باشد تا سرش در دامان شما باشد. چانه کودک خود را در دستان خود بگیرید، که سرش در مقابل بدن شما باشد. برای تمیز کردن دندانهای او با استفاده از حرکات نرم و دایره ای، لب کودک خود را بلند کنید. حتماً برای تمیز کردن قسمت جلویی و پشتی هر دندان و همچنین خط لثه وقت بگذارید.

  اگر کودک شما دوست ندارد دندان های خود را مسواک بزند، می توانید با آواز خواندن یا اینکه اجازه دهید کودک شما با یک اسباب بازی بازی کند، او را بیشتر سرگرم کنید. حتی یک تلاش سریع برای مسواک زدن بهتر از هیچ چیز است، بنابراین کودک شما شروع به یادگیری می کند که مسواک زدن یک قسمت عادی از کارهای روزمره او است.

  لطفا بخوانید: بازی کودکان 

  تمیز کردن مسواک

  • پس از تمیز کردن دندانها و لثه های کودک، مسواک را با آب شیر بشویید.
  • مسواک را به صورت قائم در یک ظرف باز نگه دارید تا با هوا خشک شود.
  • شما باید هر 3-4 ماه یکبار مسواک را عوض کنید یا وقتی که موهای برس آن فرسوده یا کنده شدند.
  BabyBrushing 300x200 - مسواک زدن کودکان ؛ فواید مسواک زدن کودکان ؛ آموزش صحیح مسواک زدن برای کودکان
  مسواک زدن کودکان

  جلوگیری از پوسیدگی زودرس دندان

  مسواک زدن دندان به تنهایی تضمینی در برابر پوسیدگی دندان نیست. رژیم و نحوه تغذیه کودک شما نیز مهم است.

  نوزادان 0-6 ماهه فقط به شیر مادر یا شیر خشک نیاز دارند. نوزادان با شیر مادر و تغذیه شده با شیر خشک بزرگتر از شش ماه نیز می توانند مقدار کمی آب بخورند. از دادن نوشیدنی های شیرین به کودک خودداری کنید. هنگامی که شروع به دادن مواد جامد به کودک کردید، از دادن غذاهای با میزان قند زیاد به کودک خودداری کنید.

  قند و پوسیدگی دندان

  قند باعث پوسیدگی دندان می شود. این فقط به میزان قند موجود در مواد غذایی و نوشیدنی های شیرین مربوط نمی شود  بلکه به اینکه دندان ها تا چه مدت و در چه حدی با قند در تماس هستند هم وابسته است. نوشیدنی های شیرین و یا گازدار صنعتی به خصوص به دندان ها آسیب می رسانند زیرا دندان ها را برای مدت طولانی در شکر می مانند. اسید موجود در نوشیدنی هایی مانند آب میوه ها نیز می تواند به دندان ها آسیب برساند. قندهایی که به طور طبیعی در میوه و شیر کامل یافت می شوند باعث پوسیدگی دندان نمی شوند، بنابراین نیازی به کاهش این نوع قندها نیست.

  15566627 H 300x205 - مسواک زدن کودکان ؛ فواید مسواک زدن کودکان ؛ آموزش صحیح مسواک زدن برای کودکان
  مسواک زدن کودکان

  برای استفاده از خدمات روانشناسی در زمینه کودکان و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858 – 09212773724

  مطالب پیشنهادی:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: