علائم رابطه ناسالم خودت رو با این 9 نشونه بشناس

ماندن در رابطه آسیب زا

برای ادامه یا تمام کردن هر رابطه‌ای باید قبل از هر چیز سلامت آن رابطه را مورد بررسی قرار داد. تمام کردن رابطه ناسالم هم گاه کار آسانی نیست.

 • علائم رابطه ناسالم چه نشونه هایی هستند؟ 

   

  ماندن در رابطه ناسالم می تواند احساسات شما را تحت تاثیر قرار دهد. روابط بسیار پیچیده هستند به طوری که گاهی تشخیص علائم رابطه ناسالم کار راحتی نیست و تشخیص اینکه چه رفتارهایی در آنها سالم و چه رفتارهایی در آنها مضر است، دشوار است. داشتن آگاهی از ویژگی های رابطه ناسالم می تواند به شما در شناسایی آنها کمک کند.

  برای تعیین وقت از متخصصان روانشناسی در زمینه ی روابط زوجین با شماره های زیر تماس بگیرید.

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۲۱۲۲۶۲۲۰۰۶

  1468749761 sad11 - علائم رابطه ناسالم خودت رو با این 9 نشونه بشناس
  علائم رابطه ناسالم

  بیشتر بخوانید: 6 راهکار مقابله با عزت نفس پائین

  9 علامت رابطه ناسالم 

  1. نادیده گرفتن مرزهای شخصی

  رابطه ای که در آن همسر شما از مرزهای  شخصی شما چشم پوشی می کند یا به آن بی احترامی می کند ، برای احساس امنیت و ارزشمندی شما مضر است و میتونه یکی از علائم رابطه ناسالم باشه. طبق گفته جین کولینگ وود: این آسیب پذیری کاملاً طبیعی تلقی می شود.

  به عنوان مثال ، مردی با وجود اعتراض های همسر خود برای انجام رابطه جنسی او را تحت فشار قرار می دهد، بنابراین این رفتار ناسالم و اجباری است. اگر چنین اتفاقی بیفته ، مرزهای شخصی او را نقض می کند. چنین رفتاری می تواند پیام دهد که احساسات ، خواسته ها و نیازهای شما ناچیز ، بی اهمیت ، بی معنی هستند و این از نشانه های رابطه ناسالم می باشد

  2. یک طرفه بودن

  این امر خود را در شرایطی نشان می دهد که یکی از طرفین تمام وقت و توجه دیگری را می طلبد یا این که به طور مداوم از شریک زندگی خود انتظار دارد هزینه هایش را پرداخت کند. یک طرفه بودن این ایده را تقویت می کند که نیازهای فرد درخواست کننده، برتر است و هدف اصلی شخص دیگر، جلب رضایت دیگران است.

  3. سو استفاده کردن در رابطه ناسالم

  سو استفاده به هر شکل (جسمی ، جنسی ، مالی ، عاطفی و روانی) مضر و غیرقابل قبول است. این نوع رفتار به طور کلی در الگویی که برای حفظ قدرت و کنترل رابطه اعمال می شود، اتفاق می افتد و معمولاً با گذشت زمان تشدید می شود. سو استفاده با ایجاد محیطی که توانایی کنترل و رفع فشار روانی را در فرد بی اثر می کند، باعث آسیب می شود و او را نسبت به شرایط ناتوان می کند. این امر معمولاً منجر به عزت نفس پایین ، ترس ، اضطراب ، افسردگی ، اختلالات خواب و بیماری های جسمی می شود.
  0d4c57dc31e16ce1c3ca445ef0cf677c - علائم رابطه ناسالم خودت رو با این 9 نشونه بشناس
  علائم رابطه ناسالم

  4. تأثیر رابطه

  یک رابطه را می توان با بررسی تأثیرات آن بر افراد درگیر، از نظر سمیت ارزیابی کرد. کارتر اظهار داشت: اگر در رابطه با شخص دیگر هر یک از طرفین احساس خستگی و ناامنی کند، ممکن است این یک رابطه ناسالم باشد. در صورت عدم رسیدگی به این مورد، می تواند منجر به افسردگی شود. وی در ادامه گفت: افرادی که درگیر روابط مضر هستند، می توانند برای پرورش عزت نفس خود با یک متخصص صحبت کنند. اگر تلاش برای بهبود رابطه بی نتیجه باشد ، وی هشدار می دهد که جدا شدن از شریک زندگی ممکن است برای سلامت روحی و جسمی شما مفید باشد.

  5. حسادت و مالکیت بیش از حد

  حسادت و تصرف اکثر اوقات جزء موارد مهم محسوب می شوند. با این حال ، یک تفاوت جزئی وجود دارد: حسادت یک احساس است و مالکیت یک رفتار است. حسادت یا تصرف بیش از حد طبیعی نیست. اگر خود یا شریک زندگی خود را در معرض این رفتارها دیدید ، از متخصص کمک بگیرید.

  6. محدود کردن یا کنترل رفتار

  هرگز رفتار و کارهای شریک زندگیتان را کنترل نکنید. نگران یا مشکوک بودن اینکه همسرتان شما را فریب می دهد، یک چیز است و ممنوعیت دیدن او با افراد خاص یک چیز دیگر است. محدود یا کنترل کردن رفتار شریک زندگی، نشانه این است که فرد سالم نیست. فقط افرادی که دارای عزت نفس پایین هستند سعی می کنند رفتار دیگران را کنترل کنند. سعی کنید راهی برای ایجاد یک خودپنداره مثبت پیدا کنید تا دیگر نیازی به کنترل دیگران نداشته باشید.( رابطه ناسالم)

  7. سواستفاده لفظی

  افرادی که احساس ناامنی می کنند، گاهی با کلامشان به افراد حمله می کنند. استفاده از زبانی که باعث تحقیر شخص دیگر شود، کار درستی نیست. برخی افراد این کار را انجام می دهند زیرا فکر می کنند با این کار می توانند باعث حفظ قدرت یا برنده شدن در یک بحث و جدال شوند. این صرفاً تلاشی برای کنترل وضعیت و یا کنترل شخص مقابل از طریق تحمیل درد روانی یا عاطفی است.

  8. سرزنش کردن

  افرادی که دیگران را سرزنش می کنند، معمولاً از هوش اجتماعی و عاطفی پایینی برخوردار هستند.پذیرش مسئولیت شخصی در قبال اعمال خود یکی از نشانه های هوش هیجانی است. وقتی کسی دیگران را سرزنش می کند، مسئولیت رفتار خود را به عهده نمی گیرد. آنها همیشه خود را به عنوان یک قربانی می بینند، بنابراین قادر به تغییر شرایط نیستند. به همین دلیل است که آنها با سخنان و اعمال منفی فریاد می زنند. (رابطه ناسالم)

  9. تهدید

  تهدید عبارت است از ابراز قصد برای تحمیل مجازات یا عواقب منفی بر شخص دیگر در صورتی که به خواسته خود نرسد. تهدیدها می توانند شبیه اولتیماتوم ها باشند. اگر شریک زندگی چیزی مانند این را بگوید که “اگر با سالی بیرون بری، من ازت جدا می شم!” آنها سعی دارند با استفاده از ترس شرایط را کنترل کنند. هرگز از ترس در روابط سالم استفاده نمی شود.( رابطه ناسالم)

  برای تعیین وقت از متخصصان روانشناسی در زمینه ی مشاوره فردی با شماره های زیر تماس بگیرید.

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۲۱۲۲۶۲۲۰۰۶

  • بیشتر بخوانید:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  1 Comment
  1. […] لطفا بخوانید: ۹ رفتاری که باعث ایجاد روابط آسیب زا می شود! […]

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: