چطور فرسودگی شغلی را بهبود ببخشیم؟

فرسودگی شغلی حالت خستگی عاطفی، جسمی و ذهنی است که در اثر استرس بیش از حد و طولانی مدت ایجاد می شود. این حالت زمانی اتفاق می افتد که احساس خستگی، خستگی عاطفی و توانایی پاسخگویی به خواسته های مداوم را ندارید.

 • فرسودگی شغلی

  فرسودگی شغلی چیست؟


  فرسودگی شغلی حالت خستگی عاطفی، جسمی و ذهنی است که در اثر استرس بیش از حد و طولانی مدت ایجاد می شود. این حالت زمانی اتفاق می افتد که احساس خستگی، خستگی عاطفی و توانایی پاسخگویی به خواسته های مداوم را ندارید. با ادامه استرس، شما علاقه و انگیزه خود را از دست می دهید که باعث می شود از ابتدا نقش خاصی را بر عهده بگیرید.
  فرسودگی شغلی باعث کاهش بهره وری و صرفه جویی در انرژی شما می شود، به طور فزاینده ای احساس ناتوانی، ناامیدی، بدبینی و کینه می کنید. سرانجام، ممکن است احساس کنید که دیگر چیزی برای ارائه ندارید.اثرات منفی فرسودگی شغلی به همه زمینه های زندگی سرایت می کند – از جمله خانه، محل کار و زندگی اجتماعی شما. فرسودگی شغلی همچنین می تواند باعث تغییرات طولانی مدت در بدن شود که شما را در برابر بیماری هایی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا آسیب پذیر کند.

   

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۹۲۱۲۷۷۳۷۲۴

   

  .jpg - چطور فرسودگی شغلی را بهبود ببخشیم؟
  فرسودگی شغلی


  آیا در مسیر فرسودگی شغلی هستید؟

  اگر در مسیر فرسودگی شغلی باشید:

  • هر روز روز بدی است.
  • مراقبت از زندگی شغلی یا شغل به نظر می رسد کا انرژی شما را هدر می دهد.
  • شما تمام وقت خسته شده اید
  • بیشتر روز شما صرف کارهایی می شود که ذهن شما را خسته کننده یا خسته کننده می کند.
  • احساس می کنید کاری که انجام می دهید تفاوتی ایجاد نمی کند یا مورد استقبال قرار نمی گیرد.


  بیشتر ما روزهایی داریم که احساس درماندگی ، فشار بیش از حد یا عدم قدردانی می کنیم – وقتی خود را از رختخواب کشیدن نیاز به عزم هرکول داریم.

  فرسودگی شغلی یک روند تدریجی است. این یک شبه اتفاق نمی افتد. علائم و نشانه ها در ابتدا ظریف هستند اما با گذشت زمان وخیم تر می شوند. علائم اولیه را به عنوان پرچم های قرمز تصور کنید که مشکلی وجود دارد و باید رفع شود. اگر توجه کنید و استرس خود را فعالانه کاهش دهید، می توانید از بروز یک خرابی اساسی جلوگیری کنید. اگر آنها را نادیده بگیرید ، در نهایت خواهید سوخت.

  دلایل فرسودگی شغلی

  فرسودگی شغلی اغلب ناشی از شغل شماست. اما هرکسی که احساس کم کاری و کم کاری کند ، در معرض فرسودگی شغلی است ، از کارمند زحمت کش دفتر که سالها تعطیلات را گذرانده است ، تا مادر پرتلاطم در خانه که به بچه ها ، کارهای خانه و پدر یا مادر پیری علاقه دارد.

  اما فرسودگی شغلی فقط ناشی از کار استرس زا یا مسئولیت های زیاد نیست. عوامل دیگر در فرسودگی شغلی نقش دارند، از جمله ویژگی های سبک زندگی و شخصیتی شما. در واقع، آنچه در زمان خرابی خود انجام می دهید و نحوه نگاه به جهان می تواند به اندازه نیازهای خانه و کار در ایجاد استرس طاقت فرسا نقش داشته باشد

  .jpg - چطور فرسودگی شغلی را بهبود ببخشیم؟

  دلایل فرسودگی شغلی مرتبط با کار

  • احساس اینکه بر کار خود کنترل کمی دارید یا هیچ کنترلی ندارید.
  • عدم شناخت یا پاداش کار خوب.
  • انتظارات شغلی نامشخص یا بیش از حد طلبکارانه.
  • انجام کاری که یکنواخت یا بدون چالش است.
  • کار در یک محیط آشفته یا فشار بالا.
  • سبک زندگی باعث فرسودگی شغلی می شود
  • بیش از حد کار کردن ، بدون وقت کافی برای معاشرت یا آرامش.
  • فقدان روابط نزدیک و حمایتی.
  • به عهده گرفتن مسئولیتهای بیش از حد ، بدون کمک کافی از جانب دیگران.
  • خواب کافی نیست

  ویژگی های شخصیتی می تواند در فرسودگی شغلی نقش داشته باشد
  • گرایش های کمال گرایانه؛ هیچ چیز به اندازه کافی خوب نیست
  • نگاه بدبینانه نسبت به خود و جهان.
  • نیاز به کنترل عدم تمایل به تفویض اختیار به دیگران.
  • شخصیتی با موفقیت بالا ، نوع A
  • مقابله با فرسودگی شغلی

   

  مقابله با فرسودگی شغلی به رویکرد “سه چیز” نیاز دارد:

  • تشخیص مراقب علائم هشدار دهنده فرسودگی شغلی باشید.
  • معکوس با جلب حمایت و کنترل استرس ، آسیب را برطرف کنید.
  • تاب آوری با مراقبت از سلامت جسمی و عاطفی ، مقاومت خود را در برابر استرس ایجاد کنید.
  st 20190603 jtburnout 4883925 1138x493 1 - چطور فرسودگی شغلی را بهبود ببخشیم؟
  فرسودگی شغلی

  مقابله با فرسودگی شغلی

  نکات زیر برای پیشگیری یا مقابله با فرسودگی شغلی به شما کمک می کند تا با علائم کنار بیاید و انرژی ، تمرکز و احساس خوب خود را بازیابید.
  پرداخت به نکته فرسودگی شغلی

  •   به دیگران مراجعه کنید

  وقتی مشکلات غیرقابل حل به نظر می رسند، همه چیز تاریک به نظر شما می رسد و جمع آوری انرژی برای مراقبت سخت است، می خواهید برای کمک به خود اقدامی انجام دهید. اما شما کنترل خود را بسیار کم می کنید زیرا اگر تصور کنید می توانید آن را کنترل کنید. گام های مثبتی وجود دارد که می تواند برای مقابله با استرس طاقت فرسا و بازگشت زندگی خود را به درستی انجام دهد. یکی از حداکثر آنها دستیابی به دیگران است.

  تماس اجتماعی پادزهر طبیعت در برابر استرس است و صحبت رو در رو با یک شنونده خوب یکی از سریعترین راه ها برای آرام کردن سیستم عصبی و تسکین استرس است. شخصی که با او صحبت می کنید نمی تواند عامل استرس زا شما را برطرف کند. آنها فقط باید شانونده خوبی باشند ، کسی که بدون اینکه حواسش پرت شود یا قضاوت کند ، با دقت گوش شما را داد.

  با نزدیکترین افراد خود مانند شریک زندگی ، خانواده و دوستان خود تماس بگیرید. باز کردن شما برای دیگران سنگینی کرد کرد. در واقعیت ، بیشتر دوستان و عزیزان اگر شما اعتماد کافی ندارید و به آنها اعتماد می کنید ، متلقم می شود و این تنها باعث می شود دوستی شما شود. سعی کنید به چیزی که شما را می سوزاند فکر نکنید و اوقات خود را با عزیزانتان مثبت و لذت بخش کنید.

  با همکاران خود معاشرت داشته باشید. ایجاد دوستی با استفاده از این که با آنها کار می کنید اگر شما بتوانید از فرسودگی شغلی دور کند. برای مثال ، هنگام استراحت ، به جای توجه داشته باشید خود را به تلفن هوشمند خود معطوف کنید ، سعی کنید همکاران خود را درگیر کنید. یا بعد از اتمام کار برنامه رویدادهای اجتماعی را با هم تنظیم کنید

  ارتباط خود را با افراد منفی محدود کنید. معاشرت با شخصی منفی فکر می کنم که کاری جز شکایت نمی کند فقط باعث کاهش روحیه می شود و نگاه شما می شود. اگر مجبورید با یک فرد منفی کار کنید ، سعی کنید مدت زمانی را ادامه دهید که با هم می توانید آنرا محدود کنید.

  حتما بخوانید : کودکان دیرآموز

  • با یک گروه اجتماعی ارتباط برقرار کنید

  که شخصاً برای شما معنی دار باشد. عضویت در یک گروه مذهبی، اجتماعی یا حمایتی می تواند مکانی برای شما فراهم کند تا با همفکران خود در مورد چگونگی کنار آمدن با استرس روزمره صحبت کنید – و دوستان جدید پیدا کنید. اگر رشته کاری شما دارای یک انجمن حرفه ای است، می توانید در جلسات شرکت کرده و با دیگران کنار بیایید که با همان خواسته های محل کار کنار آمده اند.

  • دوستان جدید پیدا کنید

  اگر احساس نمی کنید که کسی را دارید که به او مراجعه کنید، هرگز برای ایجاد دوستی های جدید و گسترش شبکه اجتماعی خود خیلی دیر نیست.

  • مفید بودن

  مفید بودن برای دیگران لذت فوق العاده ای را به همراه دارد و می تواند به طور قابل توجهی به کاهش استرس و همچنین گسترش دایره اجتماعی شما کمک کند. اگرچه مهم است که هنگام مواجهه با استرس شدید، زیاد خودخوری نکنید اما کمک به دیگران نیازی به صرف وقت و تلاش زیاد ندارد. حتی موارد کوچک مانند یک کلمه مهربان یا لبخند دوستانه می توانند احساس بهتری در شما ایجاد کنند و به کاهش استرس هم برای شما و هم برای طرف مقابل کمک کنند.

  •  نوع نگاه خود به کار را از نو تنظیم کنید

  چه شغلی داشته باشید که شما را از پا بیاندازد و چه شغلی یکنواخت و تحقق ناپذیر باشد ، موثرترین راه برای مقابله با فرسودگی شغلی ، ترک کار و یافتن شغل موردعلاقه شماست. مطمئناً، برای بسیاری از ما تغییر شغل یا شغل کاری دور از راه حل عملی نیست ، ما فقط از داشتن کاری که قبض ها را پرداخت می کند سپاسگزاریم. وضعیت شما هرچه باشد ، هنوز مراحلی وجود دارد که می توانید برای بهبود وضعیت روحی خود بردارید.

  • سعی کنید در کار خود مقداری ارزش پیدا کنید.

  حتی در بعضی از مشاغل پیش پا افتاده، اغلب می توانید بر این نکته متمرکز شوید که نقش شما به دیگران کمک می کند ، به عنوان مثال، یا محصول یا خدمات مورد نیاز را فراهم می کند. روی جنبه های شغلی که از آنها لذت می برید تمرکز کنید ، حتی اگر فقط در وعده ناهار با همکارانتان گپ بزنید. تغییر نگرش نسبت به شغل می تواند به شما کمک کند تا حس هدف و کنترل را دوباره بدست آورید.

  • تعادل را در زندگی خود پیدا کنید.

  اگر از شغل خود متنفر هستید ، به دنبال معنی و رضایت در جای دیگری از زندگی خود باشید: در خانواده، دوستان، سرگرمی ها یا کار داوطلبانه. بر قسمت هایی از زندگی خود تمرکز کنید که باعث شادی شما می شوند.

  • در محل کار دوست شوید.

  داشتن روابط قوی در محل کار می تواند به کاهش یکنواختی و مقابله با اثرات فرسودگی شغلی کمک کند. داشتن دوستان برای گپ زدن و شوخی در طول روز می تواند به شما در کاهش استرس ناشی از یک شغل تحقق ناپذیر یا طاقت فرسا کمک کند ، عملکرد شغلی شما را بهبود بخشد یا به سادگی شما را در یک روز سخت قرار دهد.

  • مرخصی بگیرید.

  اگر فرسودگی شغلی اجتناب ناپذیر به نظر می رسد ، سعی کنید یک وقفه کامل از کار خود بگیرید. به تعطیلات بروید، روزهای بیماری خود را استفاده کنید، یک مرخصی موقت را بخواهید، تا خود را از شرایط بد فعلی دور کنید.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۹۲۱۲۷۷۳۷۲۴

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: