روانکاوی و تکنیک های خود روانکاوی آیا موثر هستند؟

روانکاوی مجموعه ای از تئوری ها و تکنیک های درمانی است  که مربوط به مطالعه ذهن ناخودآگاه است ،که در کنار هم یک روش درمانی برای اختلالات سلامت روانی را تشکیل می دهند.

 • روانکاوی

  روانکاوی چیست؟

  روانکاوی یک رشته بحث برانگیز است و اعتبار آن به عنوان یک علم مورد بحث است. با این وجود ، بیشتر از برخی موارد در روانپزشکی ، تأثیر چشمگیری دارد. نسبت درمانگران پیرو روانکاوی فرویدی کاهش یافته است زیرا پزشکی مبتنی بر شواهد باعث افزایش استفاده از درمان شناختی رفتاری شده است. مفاهیم روانکاوی نیز در خارج از عرصه درمانی ،در مناطقی مانند نقد ادبی روانکاوی و نیز در تحلیل فیلم ، افسانه ها و سایر پدیده های فرهنگی کاربرد گسترده ای دارند.

  images 1 1 300x136 - روانکاوی و تکنیک های خود روانکاوی آیا موثر هستند؟
  روانکاوی

  اصول اولیه

  اصول اساسی روانکاوی شامل موارد زیر است:

  1.رشد فرد توسط وقایع غالباً فراموش شده در اوایل کودکی مشخص می شود ، نه اینکه با ویژگی های ارثی به تنهایی انجام شود.
  2.رفتار و شناخت انسان تا حد زیادی توسط درایوهای غریزی که ریشه در ناخودآگاه دارند تعیین می شود.
  3.تلاش برای تحریک آن درایوها باعث ایجاد مقاومت در قالب مکانیسم های دفاعی ، به ویژه سرکوب می شود.
  4.درگیری بین ضمیر آگاه و ناخودآگاه می تواند منجر به اختلالات روانی مانند نوروز ، صفات عصبی ، اضطراب و افسردگی شود.
  5.افکار ناخودآگاه را می توان در رویاها و اعمال غیر عمدی ، از جمله روش شناسی و لغزش زبان یافت.
  6.رها شدن از اثرات ناخودآگاه با وارد کردن این افکار توسط مداخله درمانی در ذهن آگاه حاصل می شود.
  7.”محور فرآیند روانکاوی” این انتقال است که به موجب آن بیماران با ایجاد احساس عشق ، وابستگی و عصبانیت به تحلیل های کودکانه خود می پردازند.

  تمرین

  در طول جلسات روانکاوی ، که به طور معمول 50 دقیقه طول می کشد و به طور ایده آل چند بار در هفته انجام می شود ،  ممکن است بیمار روی یک نیمکت دراز بکشد ، با این که روانکاو غالباً در پشت و خارج از دید او قرار دارد. بیمار افکار خود را بیان می کند.از طریق تجزیه و تحلیل درگیری ها ، که شامل تفسیر انتقال (احساس تحلیلگر نسبت به بیمار) است ، تحلیلگر با دفاع پاتولوژیک بیمار مقابله می کند تا به بیمار کمک کند تا بینش یابد.

  تاریخ

  فروید برای اولین بار از اصطلاح روانکاوی (به فرانسوی) در سال 1896 استفاده کرد. (تفسیر رویاها) ، که فروید به عنوان “برجسته ترین اثر” خود می دانست ، در نوامبر 1899 منتشر شد.  روانکاوی بعداً در جهات مختلف ، عمدتاً توسط دانشجویان فروید مانند آلفرد آدلر و کارل گوستاو یونگ ،  و توسط نئو فرویدیان مانند اریک فروم ، کارن هورن و هری استک سالیوان انجام شد. فروید اصطلاح روانکاوی را برای مکتب فکری خود حفظ کرد.

  26r7imxxlp 300x169 - روانکاوی و تکنیک های خود روانکاوی آیا موثر هستند؟
  روانکاوی

  نظریه ها

  نظریه های غالب روانکاوی را می توان در چندین محور تئوری سازماندهی کرد. اگرچه این مکتبهای نظری با یکدیگر تفاوت دارند ، اما اکثر آنها تأثیر عناصر ناخودآگاه بر آگاهی را بیان می کنند. همچنین کارهای قابل توجهی در مورد ادغام عناصر تئوری های متناقض انجام شده است (ر.ک: کار تئودور دورپات ، ب. کیلینگمو ، و س. اختر). همانطور که در همه زمینه های پزشکی ، [به اندازه کافی دلیل برای تأیید نیست] برخی از اختلافات مداوم در مورد علل خاص سندرم های خاص ، و اختلاف نظرها در مورد روش های درمانی ایده آل وجود دارد.

  در قرن بیست و یکم ، ایده های روانکاوی در فرهنگ غربی ، به ویژه در زمینه هایی مانند مراقبت از کودک ، آموزش ، نقد ادبی ، مطالعات فرهنگی ، سلامت روان و به ویژه روان درمانی درج شده است. گرچه جریان اصلی ایده های تحلیلی تکامل یافته وجود دارد ، گروه هایی وجود دارند که احکام یک یا چند نظریه پرداز متأخر را دنبال می کنند. عقاید روانکاوی همچنین در برخی از انواع تحلیل ادبی مانند نقد ادبی نیز کاربرد دارد.

  نظریه توپوگرافی

  نظریه توپوگرافی نامگذاری شد و اولین بار توسط زیگموند فروید در تفسیر رویاها (1899) توضیح داده شد. این تئوری فرضیه این را دارد که دستگاه ذهنی را می توان به سیستم های آگاهی و ناخودآگاه تقسیم کرد. این سیستم ها ساختارهای آناتومیکی مغز نیستند بلکه فرایندهای ذهنی هستند. اگرچه فروید این تئوری را در طول زندگی خود حفظ کرد ، اما تا حد زیادی آن را با تئوری ساختاری جایگزین کرد. نظریه توپوگرافی به عنوان یکی از دیدگاه های فرا روانشناختی برای توصیف نحوه عملکرد ذهن در نظریه کلاسیک روانکاوی باقی مانده است.

  نظریه ساختاری

  نظریه ساختاری روان را به خود، ایگو (نفس) و سوپر ایگو (ابر نفس) تقسیم می کند. خود در بدو تولد به عنوان مخزن غرایز اساسی موجود است ، که فروید آن را “تریبه” (“درایو” می نامد): بی سازمان و ناخودآگاه ، صرفاً بر اساس “اصل لذت” ، بدون واقع گرایی یا دوراندیشی عمل می کند. ایگو به آرامی و به تدریج شکل می گیرد ، و درگیر واسطه گری میان خواستار خود و واقعیت های دنیای بیرونی است.

  بنابراین بر اساس “اصل واقعیت” عمل می کند. سوپر ایگو بخشی از نفس است که در آن خودکاوی، انتقاد از خود و دیگر دانش های تأمل و داوری رشد می کند. نفس و ابر نفس هر دو تا حدودی آگاهانه و تا حدودی ناخودآگاه هستند.

   

  image 20160812 11006 ni2dq6 300x207 - روانکاوی و تکنیک های خود روانکاوی آیا موثر هستند؟
  روانکاوی

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانکاوی درهمه زمینه ها
  و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا تماس بگیرید

  09212773724- 02122636858- 02126767945

  رویکردهای نظری و بالینی

  در طول قرن بیستم ، بسیاری از مدلهای بالینی و نظری مختلف روانکاوی ظهور کردند.

  براساس روانشناسی نفس ، نقاط قوت نفس ، که بعدا توسط اوتو اف. کرنبرگ (1975) شرح داده شد ، شامل ظرفیت هایی برای کنترل انگیزه های دهانی ، جنسی و مخرب است. تحمل اثرات دردناک کنترل خود و جلوگیری از فوران احساسات و خواسته های عجیب و غریب. کارکردهای مصنوعی ، بر خلاف عملکردهای خودمختار ، از رشد نفس ناشی می شوند و به هدف مدیریت فرایندهای غریزی می پردازند. دفاع ها عملکردهای مصنوعی هستند که ذهن آگاه را از آگاهی از تکانه ها و افکار ممنوع محافظت می کنند. یکی از اهداف روانشناسی نفس تأکید بر این است که برخی کارکردهای ذهنی را می توان اساسی دانست ، نه مشتقات آرزوها ، تأثیرات یا دفاع. با این حال ، عملکردهای نفس خودمختار به دلیل درگیری ناخودآگاه ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند.

  freud 1 228x300 - روانکاوی و تکنیک های خود روانکاوی آیا موثر هستند؟
  روانکاوی

  روانشناسی خود

  روانشناسی خود بر رشد احساس پایدار و یکپارچه خود از طریق همدلی با انسانهای دیگر تأکید دارد. روند درمان از طریق “انتقال داخلی” انجام می شود که در آن بیمار به تدریج عملکردهای خودجوش را که توسط درمانگر ارائه می شود درونی می کند. روانشناسی خود در ابتدا توسط هاینز کوهوت مطرح شد و بیشتر توسط آرنولد گلدبرگ ، فرانک لاچمن ، پاول و آنا اورنشتاین ، ماریان تولپین و دیگران توسعه یافته است.

  روانکاوی بین فردی

  روانکاوی بین فردی ، تفاوت های متقابل بین فردی را مورد تأکید قرار می دهد ، به ویژه اینکه چگونه افراد با برقراری تعامل های تبانی با دیگران ، و ارتباط تجربیات واقعی با افراد دیگر به طور تکوینی (به عنوان مثال خانواده و همسالان) و همچنین در حال حاضر ، خود را از اضطراب محافظت می کنند. این در تقدم با نیروهای درون سایشی است ، مانند روانکاوی کلاسیک. نظریه بین فردی برای اولین بار توسط هری استاک سالیوان ،معرفی شد و بیشتر توسط فردین فروم-ریچمان ، کلارا تامپسون ، اریش فروم و دیگران که در بنیانگذاری موسسه سفید ویلیام آلانسون و روانکاوی بین فردی به طور کلی توسعه یافته اند ، توسعه یافت.

   روانکاوی فرهنگی

  برخی روانکاوها به دلیل برجستگی که فرهنگ را در پیدایش رفتار به فرهنگ نسبت داده اند ، دارای فرهنگ گرایی هستند.  در میان دیگران ، اریک فروم ، کارن هورن ، هری استک سالیوان ، روانکاوان فرهنگی گرایانه خوانده می شوند.  آنها با روانکاوان ارتدوکس در تضاد بودند.

  روانکاوی رابطه ای

  روانکاوی رابطه ای روانکاوی بین فردی را با تئوری روابط و نظریه بین ذهنی به عنوان حیاتی برای سلامت روان ترکیب می کند. توسط استفان میچل معرفی شد. روانکاوی رابطه ای تأکید می کند که چگونه شخصیت فرد توسط روابط واقعی و تخیل شده با دیگران شکل می گیرد ، و اینکه چگونه این الگوهای رابطه در تعامل بین تحلیلگر و بیمار مجدداً اعمال می شود. مطالعه بالینی روان سازی در روابط والدین و نوزادان و انتقال بین نسلی دلبستگی و آسیب روحی روانی.

  روانکاوی رابطه بین فردی

  اصطلاح روانکاوی رابطه بین فردی اغلب به عنوان یک شناسایی حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد. روانکاوان تحت این چتر گسترده تر درباره اختلافات بین دو مکتب ، بدون هیچ اجماع روشن و واضح ، بحث می کنند.

  theunconscious20art20150 905 300x297 - روانکاوی و تکنیک های خود روانکاوی آیا موثر هستند؟
  روانکاوی

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانکاوی درهمه زمینه ها
  و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا تماس بگیرید

  09212773724- 02122636858- 02126767945

  مطالب پیشنهادی:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Psychoanalysis

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: