روانشناس کودک آنلاین | مشاوره کودک و نوجوان

 • دختر من کمی زودتر از موعد به دنیا اومد و به نوعی نارس بود و بعد از گذروندن چند ماه در بخش NICU نوزادان تونستیم بیاریمش خون و الان که بزرگ شده و به مهد کودک میره، مربیش میگه که خیلی کم به مباحثی که مطرح میشه توجه میکنه و همش از بقیه بچه‌ها فاصله میگیره و ترجیح میده تنها باشه. من حس کردم شاید این مشکلش به نارس به دنیا اومدن دوران نوزادیش مربوط باشه و چون ما برای مدت زیادی دخترم رو به دلیل ترس از بیماری و این مسائل دور از بقیه بچه‌ها نگه میداشتیم حس کردم شاید این رفتاراش مربوط به زمانهای کودکیشه.

  بنا به این دلایل حرف مربی دخترم هم مزید بر علت شد تا من از کمک‌های یه روانشناس کودک آنلاین برای حل مشکلات دخترم بهره ببرم.

  این روزا به دلیل مشغله‌های زیادی که پدر و مادر دارن امکان رسیدگی درست والدین به کودکان وجود نداره و از طرفی همه‌گیری ویروس کرونا هم باعث شد که خیلی از بچه‌ها و در کل خانواده‌ها توی قرنطینه باشن و از خونه خارج نشن و این باعث بروز برخی مشکلات توی کودکان شد که توی این شرایط سخت هر پدر و یا مادری که برای مشکل فرزندش از روانشناس کودک آنلاین بهره برده واقعا موفق عمل کرده و قطعا توی آینده بچه‌ش تاثیر مثبتی گذاشته.

  توجه به سلامت روح و روان کودکان و نوجوانان از این نظر که این قشر از جامعه هم قراره آینده کشور رو بسازن و هم اینکه توی سنی هستن که خیلی آسیب‌پذیر هستن از اهمیت زیادی برخورداره و از این جهت تشخیص مشکلات سلامت روان توی بچه‌ها کار راحتی نیست و توسط افراد غیرمتخصص امکان شناساییش وجود نداره به همین دلیل استفاده از کمک‌های یه روانشناس کودک آنلاین خیلی میتونه تاثیر گذار باشه. در این میان افرادی هم که به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا جلسات مشاوره و درمان کودکشون رو متوقف کردن به راحتی میتونن از طریق روانشناس کودک آنلاین اونو از سر بگیرن و در صدد رفع مشکلات کودکانشون بر بیان.

  منظور از مشاور و روانشناس کودک آنلاین چیست؟

  بچه‌ها میتونن وزن دنیا را روی شانه‌های خودشون تحمل کنن، اما همیشه اینو نشون نمیدن. اگر شروع به شک دارین که فرزندتون برای حل مشکلات و نگرانی‌های خودش به حمایت نیاز داره، ممکنه بخواهید کمک گرفتن از یه روانشناس کودک آنلاین رو در نظر بگیرین. کمک گرفتن از مشاوره و روانشناس میتونه برای افراد توی هر سنی از جمله کودکان مفید باشه. پیدا کردن مشاور مناسب برای فرزندتون میتونه در کمک به اون برای حل چالش‌هایی که باهاش مواجه هست، حیاتی باشه. همچنین ممکنه به پیشگیری یا مدیریت شرایط سلامت روان در مراحل مختلف رشد کمک کنه.

  استفاده از روانشناس کودک آنلاین به سرعت به یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای دریافت خدمات سلامت روان تبدیل شده. بهداشت از راه دور یک شکل مشاوره بسیار در دسترسه: یافتن درمانگر مناسب، گرفتن قرار ملاقات و شرکت در اون میتونه آسان‌تر باشه، و اغلب هزینه کمتری نسبت به مشاوره حضوری داره. تنها چیزی که نیاز دارین یک کامپیوتر یا گوشی هوشمنده. همچنین این یک راه امن و راحت برای دسترسی به درمان روانشناسی برای فرزندتان از آسایش خانه است.

  چگونه بفهمم فرزندم به مشاوره نیاز دارد؟

  نشانه‌های کلیدی که نشون میده کمک گرفتن از راهنمایی‌های یه روانشناس کودک آنلاین ایده خوبیه عبارتند از:

  • تغییرات در رفتار
  • از دست دادن علاقه به مدرسه، سرگرمی‌ها، دوستان و غیره
  • تغییر در الگوهای خواب
  • تغییرات در اشتها
  • افزایش تحریک‌پذیری، حساسیت و احساس غرق شدن
  • عدم عزت نفس
  • انزوا از خانواده یا فعالیت‌های اجتماعی
  • در صورت وقوع تغییرات بزرگ در زندگی
  • در صورتی که شاهد یک رویداد آسیب زا بوده باشه
  • دارایی‌های باارزش یا شخصی رو از دست داده باشه

  اکثر والدین به طور قطع از رفتار کودکشون میفهمن که فرزندشون دیگه مثل قبل برخورد نمیکنه و نیاز به دریافت کمک داره. همونطور که گفتیم یه روانشناس کودک آنلاین میتونه در شرایطی که تغییرات بزرگی توی زندگیش رخ داده مثل نقل مکان به یه محیط و یا شهر دیگه، یا زمانایی که پدر و مادر یک کودک در حال جدا شدن هستن یا از هم جدا شدن و یا وقتی که فرزندتون توی یه موقعیت آسیب‌زا مثل یه تصادف سنگین بوده خیلی توی مدیریت احساسات و کنترل اونها در کودک موثر واقع بشه.

  اگه کودکتون در معرض خطر فوری نیست، اما رفتارها یا احساسات او “خاموش” به نظر میرسه، رفتارها و حرکات اونو در هفته‌ها و ماه‌های آینده به دقت زیر نظر بگیرین. اگر به نظر نمیرسه فرزندتون رو به بهبوده، برای مراجعه به روانشناس کودک حتما برنامه‌ریزی کنین تا بتونین از بروز مشکلات بزرگتر پیشگیری کنین. پس خیلی مهمه قبل از بروز بحران به دنبال مشاوره و راهنمایی فرزندتون باشین. برخی از والدین به عنوان یک اقدام پیشگیرانه یا به عنوان حمایت اضافی برای احساسات یا رفتارهای سخت به دنبال مشاوره برای فرزند خودشون هستن.

  یک روانشناس کودک چه کمک‌هایی می‌تواند بکند؟

  یک درمانگر در زمینه مشکلات کودکان میتونه دارای مدرک مشاوره، مددکاری اجتماعی، مشاوره خانواده، روانشناسی یا پزشکی باشه. قبل از شروع درمان، مهمه که مطمئن بشین درمانگر انتخابیتون دارای مدرک لازم در زمینه مسائل کودکانه و تجربه کار با کودکان و درمان آنها رو هم داره.

  مشاوره برای کودکان ممکنه از تکنیک‌هایی مثل موارد زیر استفاده کنه:

  • بازی درمانی
  • CBT
  • درمان‌های بیانی، مثل هنر درمانی
  • روان درمانی روان پویشی، یک رویکرد بلند مدت برای درمان سلامت روان
  • ابزارهای ذهن آگاهی

  CBT برای کودکان

  CBT برای همه کمی متفاوت به نظر میرسه، اما به طور کلی از بسیاری از تکنیک‌ها و مفاهیم مشابه استفاده میکنه. این روش درمانی توسط روانشناس کودک آنلاین میتونه در موارد زیر کمک کنه:

  • تشخیص اینکه چگونه میشه مشکلات را با تفکر غیرمفید بدتر کرد
  • یادگیری درک بهتر تفکر و انگیزه‌های دیگران
  • یادگیری مهارت‌های جدید حل مسئله و مقابله
  • به دست آوردن اعتماد به نفس و عزت نفس
  • یادگیری چگونگی مواجهه با ترس‌ها و چالش‌ها
  • یاد میگیرن هنگام مواجهه با موقعیت‌های بالقوه چالش‌برانگیز، تکنیک‌های آرامش‌بخش ایجاد کنن

  بازی درمانی

  بازی درمانی اغلب هنگام کار با کودکان استفاده میشه، چون بازی نحوه یادگیری، رشد و بیان کودکان رو بهبود میبخشه. درمانگرانی که با بازی کودکان رو درمان میکنن یا مشکلشون رو تشخیص میدن میتونن تکنیک‌های درمانیشون رو حین درمان هم به صورت مستقیم و هم غیرمستقیم ارائه بدن و در کل هدفشون حمایت از کودکان در نشون دادن احساسات خود، ایجاد مهارت‌های مقابله ای و غیره است.

  هدف از کمک گرفتن از روانشناس کودک آنلاین شناسایی علت علائم و رفتارهای خاص و کمک به کودک برای رشد مهارت‌های مورد نیاز برای مقابله با موقعیت‌ها و احساسات دشوار و پیچیده‌ایه که میتونه براش پیش بیاد.

  مزایای مشاوره و درمان آنلاین کودکان چیست؟

  بچه‌ها تقریباً با دستگاه‌های الکترونیکی خودشون زندگی میکنن، بنابراین دیدن یک روانشناس کودک آنلاین ممکنه برای کودک شما طبیعی‌تر از بسیاری از بزرگسال‌ها باشه. صحبت کردن با یک شخص از طریق صفحه نمایش ممکنه احساس امنیت بیشتری نسبت به صحبت کردن با یک شخص رو در رو داشته باشه. این احساس امنیت میتونه به کودک شما کمک کنه تا در مورد مسائل شرم آور یا سخت هم بتونه به راحتی صحبت کنه. در صورت دریافت مشاوره آنلاین، کودک شما حتی میتونه بالش مورد علاقه خودشو بغل کنه یا اگه یه اسباب بازی خاصی داره که همیشه باهاشه و یا حیوون خونگی داره به راحتی نزدیک اونا باشه و با روانشناسش صحبت کنه.

  درسته که دریافت مشاوره و راهنمایی از خونه و از طریق اینترنت خیلی راحتتر از زمانیه که کودک به مطب مراجعه کنه ولی بایستی حتما قبل از شروع جلسه درمانی یه فضای ساکت و خلوت رو در اختیار کودکتون قرار بدین تا با آرامش بیشتری جلسات سپری بشه.

  این که بچه‌ها بتونن بین مدرسه یا برنامه‌های بعد از مدرسه  برای دیدن روانشناسشون برنامه‌ریزی کنن یکم سخته. شرکت در جلسات روانشناس کودک آنلاین از آنجایی که نیازی به حمل و نقل هم نداره، بنابراین برنامه‌ریزی برای اون خیلی راحتتره.

  شرایط و رفتارهایی که یه روانشناس کودک می‌تواند آنها را درمان کند.

  روانشناس کودک برای درمان بسیاری از شرایط مشابهی که بزرگسالان به درمانگران مراجعه میکنن آموزش دیدن. آنها همچنین برای رسیدگی به مسائل خاص کودکان و نوجوانان هم به طور اختصاصی آموزش دیدن. شرایط و رفتارهایی که یه روانشناس میتونه اونارو درمان کنه عبارتند از:

  • افسردگی
  • اضطراب
  • استرس
  • انزوا و تنهایی
  • هیپوکندریا یا خود بیمار انگاری در کودکان
  • پرخاشگری
  • اختلال وسواس فکری عملی
  • مدیریت درد مزمن
  • غم و اندوه
  • مدیریت بیماری مزمن
  • مسائل مربوط به روابط، از جمله مسائل با والدین و خواهر و برادر
  • مقابله با مدرسه، از جمله امتناع از مدرسه، و مسائل مربوط به روابط با معلمان و همکلاسی‌ها
  • تروما، از جمله PTSD
  • سوء استفاده، از جمله سوء استفاده جنسی
  • اختلالات اشتها
  • خود آسیبی
  • بیش فعالی

  البته همیشه لزومی نداره که به منظور درمان یه مشکل روحی و یا اختلال شخصیتی به روانشناس مراجعه کنین، گاها بسیاری از والدین آگاه در هر مرحله از رشد کودکشون به منظور تربیت اصولی آنها از کمک‌ها و مشاوره‌های یه روانشناس کودک خوب بهره میبرن. مثلا خودِ تصمیم‌گیری در مورد زمان شروع آمادگی یا مهدکودک رفتن بچه یک نگرانی بزرگ برای خیلی از والدین کودکان هستش. برخی از والدین دوست دارن فرزندشان هر چه زودتر این مرحله رو شروع کنه، در حالیکه یه عده دیگه ترجیح میدن اونها رو دیرتر به مهد بفرستن.

  نکته اینجاست که آمادگی برای مدرسه یا مهد  فقط به یک چیز وابسته نیست بعضی از بچه‌ها ممکنه از سنین بسیار پایین از نظر فکری برتر باشن یا ممکنه فاقد بلوغ عاطفی و اجتماعی باشن که به اونها این امکان رو میده که در محیط مدرسه شکوفا بشن.

  استفاده از  یه روانشناس کودک آنلاین یا حتی حضوری در مرحله آمادگی برای مدرسه کودک نه تنها به والدین کمک میکنه تا تصمیمات آگاهانه‌ای در مورد زمان شروع مدرسه فرزندشون بگیرن، همچنین به آشکار کردن پتانسیل یادگیری فرزندشون و بهترین راه‌ها برای حمایت از یادگیری اون کمک می‌کنه.

  یا توی امتحانات آخر سال و یا امتحانهای حساسشون یه روانشناس میتونه به مدیریت استرس و افزایش مهارت‌های مطالعه‌شون کمک کنه چون این زمانها معمولا برای یه کودک خیلی استرس‌زاست. یک روانشناس در این شرایط میتونه نه تنها با کمک به توسعه و اجرای مهارت‌های مطالعه خوب، مدیریت زمان و سازماندهی به دانش آموزان کمک کنه تا بهترین‌های خودشونو به دست بیارن همچنین میتونه به بچه‌ها (و والدین!) کمک کنه تا با استرس و اضطراب ناشی از فشارهای امتحانشون مقابله کنن.

  یا در بعضی مواقع میبینین که بچه‌ها پرخاشگری میکنن و والدین به دلیل عدم آگاهی کافی یا پر مشغله بودن نمیتونن بفهمن که این رفتارهای ناخوشایند کودکشون از کجا سرچشمه میگیره. اما یه روانشناس کودک آنلاین میتونه با کمک کودک و والدین منبع این پرخاشگری رو پیدا کرده و بهترین راه‌حل رو برای اون انتخاب کنن.

  یکی دیگه از فعالیت‌های یه روانشناس کودک آنلاین خوب اینه که مهارت‌های اجتماعی بچه‌ها رو تقویت میکنه. برای بعضی از بچه‌ها، فشارهای اجتماعی مدرسه خیلی چالش برانگیزتر از فشارهای تحصیلی اونه. و در عصر رسانه‌های اجتماعی، مسائلی مثل قلدری و “احساس کنار گذاشته شدن” میتونه خیلی برای کودک سخت باشه. یه روانشناس یا مشاور به بچه‌ها کمک می‌کنه تا مهارت‌های مقابله‌ای رو که برای حرکت در زمین بازی و فراتر از آن نیاز دارن، توسعه بدن.

  در طول جلسه درمانی کودک چه انتظاراتی باید داشت؟

  روش‌هایی که یه روانشناس کودک آنلاین برای درمان کودک شما از اونا استفاده میکنه، بسته به سن کودک شما و نوع درمانی که استفاده میشه، متفاوته. در برخی موارد، ممکنه روانشناس از شما به عنوان والدین کودک بخواد که توی جلسه حضور داشته باشین. این کار برای شما و فرزندتون مفیده، چون روانشناس میتونه شما را در تعامل با همدیگه هم راهنمایی کنه.

  یک روانشناس یا مشاور خوب سوالاتی از کودک شما میپرسه و به پاسخ‌های اون گوش میده. اونها ممکنه فرزند شما را تشویق کنن تا در مورد چیزی که آزارش میده باهاشون صحبت کنه. آنها همچنین ممکنه بیشتر تمرکز خودشونو روی تمجید از فرزند شما بگذارن تا احساسات اون رو تأیید کنن و عزت نفسشونو افزایش بدن.

  در برخی موارد، روانشناس کودک شما ممکنه فعالیت‌هایی مثل نقاشی کردن رو برای انجام بین جلسات پیشنهاد بده. برخی از روانشناسها، مثل درمانگران شناختی رفتاری، ممکنه با کودک شما برای تسلط بر مهارت‌های مقابله‌ای مثل مراقبه ذهن آگاهی یا تنفس عمیق کار کنن. اینها برای کمک به احساس آرامش و حفظ آرامش کودک شما مفید هستن.

  چه مدت یک کودک به درمان نیاز دارد؟

  هیچ فرمول خاصی وجود نداره که بشه از اون برای تعیین مدت زمانی که کودک شما باید تحت درمان بمونه استفاده کرد. درمانهای در دسترس، اهداف شما از درمان و همکاری فرزندتون  با روانشناس برای درمان، نقش دارن. ولی مسلما تغییرات درمانی که منجر به زندگی شادتر و رفتارهای بهتر میشه، به صبر و زمان نیاز داره. معمولاً یک درمانگر توصیه می‌کنه هفته‌ای یک‌بار برای جلسات با فرزندتون ملاقات کنین. ممکنه پروسه درمان چندین ماه یا بیشتر طول بکشه. در برخی موارد، جلسات ممکنه هر دو هفته یک بار تشکیل بشه.

  چه نوع درمانی برای کودکان بهتر جواب می دهد؟

  کودکان بسیار خردسال اغلب از تکنیک های بازی درمانی مانند بازی درمانی کودک محور بیشتر سود می برند. بازی درمانی از اسباب‌بازی‌ها، بازی‌ها و سایر وسایل بازی محور که با دقت انتخاب شده‌اند برای کمک به کودکان برای حل مسائل عاطفی استفاده می‌کند.

  کودکان بزرگتر ممکن است از بسیاری از رویکردهای درمانی، از جمله درمان شناختی رفتاری (CBT)، گفتار درمانی، و درمان رابطه کودک و والدین بهره مند شوند.

  چطور میتونم یه روانشناس کودک خوب برای فرزندم پیدا کنم؟

  پیدا کردن یه روانشناس کودک آنلاین خوب شاید در وهله اول کار سختی باشه ولی شما عزیزان میتونین با پرس و جو در افرادی که قبلا با روانشناس کودک در ارتباط بودن یا سرچ کردن توی اینترنت بتونین روانشناس کودک مناسب برای مشکل فرزندتون پیدا کنین. یکی از سایت‌های روانشناسی معتبری که هم به صورت آنلاین و هم حضوری به ارائه خدمات میپردازه کلینیک بوجیکا است که شما سروران میتونین با مراجعه به این سایت و مشاهده رزومه انواع مختلف روانشناسان و روانکاوان یکی از بهترین روانشناس کودک آنلاین رو انتخاب کرده و به درمان کودک خودتون بپردازین.

  انتخاب یک متخصص دارای مدرک معتبر و نیز ماهری که تجربه کار با گروه سنی فرزند شما را داشته باشه خیلی اهمیت داره.  شما بر اساس سن فرزندتون، ممکنه نیاز داشته باشین که قبل از انجام درمان با درمانگر یه مصاحبه‌ای داشته باشین. سوالاتی که باید از یه روانشناس کودک آنلاین بپرسین عبارتند از:

   

  • آیا دانش یا درک درستی از پیشینه فرهنگی فرزندم دارید؟
  • رویکرد شما برای درمان چیست؟
  • چه اهداف معقولی باید از درمان انتظار داشت؟
  • سوابق حرفه‌ای و تجربه درمانی شما چیست؟
  • پیش‌بینی می‌کنید که فرزند من ممکن است چه مدت به درمان نیاز داشته باشد؟
  • آیا لازم است من هم ( یکی از والدین) حین درمان در جلسه شرکت کنم؟

  خدا رو شکر با کمکها و راهنمایی‌هایی که روانشناس کودک خوبمون از کلینیک بوجیکا ارائه دادن وضعیت دخترم خیلی بهتر از قبل شده و دیگه گوشه گیری نمیکنه و آروم آروم روابط اجتماعی و توجهش خوب شده و دوستایی برای خودش پیدا کرده.

  5 750x430 1 - روانشناس کودک آنلاین | مشاوره کودک و نوجوان

  منبع 1

  مطالب پیشنهادی :

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: