دکتر روانشناس تجویز دارو انجام میده؟ من دارو لازم دارم یا رواندرمانی

 • دکتر روانشناس

  آیا دکتر روانشناس دارو تجویز می کند؟؟؟

   

  اگر به دنبال این هستید بدانید که آیا یک روانشناس می تواند درمان های دارویی یا پزشکی را برای افسردگی و اضطراب تجویز می کنه  جواب این است:  خیر، دکتر روانشناس نمی تواند این کار را انجام دهد.

  پس دکتر روانشناس کارش چیه؟ 

  آیا می تونی یک دکتر روانشناس خوب به من معرفی کنی؟ دکتر روانشناس خوب کیست؟ این سوالی است که از بیشتر دوستان و دانشجویان می شنویم.

  با توجه به سبک زندگی امروزه در جامعه کنونی افراد دچار مشکلات روحی فراوانی از جمله اضطراب، افسردگی و .. دست و پنجه نرم می کنند و اغلب آنها نیاز به مراجعه به یک دکتر روانشناس خوب دارند.

  یک دکتر روانشناس خوب وظیفه اش فراتر از بهتر کردن حال بیمار است. یک روانشناس ماهر باید بتواند به بیمار روشهای کنترل احساسات و هیجاناتش را آموزش بدهد تا او بتواند نسخه بهتری از خود بسازد و آرامش را در زندگی اش تجربه کند و برای غلبه بر آسیب هایی که تا کنون دیده بتواند روابطش را با دیگران بهبود ببخشد.

  دکتر روانشناس خوب می تواند تاثیر زیادی بر زندگی افراد بگذارد و مهارت های کنترل احساسات و هیجانها را به مراجعین خود بیاموزد. در ادامه این مطلب به توضیح ویژگیهای دکتر روانشناس خوب از دیدگاه دکتر آرش رستمی (دکتر متخصص روانشناسی بالینی و روانکاو) می پردازیم تا شما بتوانید در صورت نیاز روانشناس مناسب را پیدا کنید.

  دکتر روانشناس خوب شنونده خوبی باید باشد.

  در درجه اول دکتر روانشناس باید شنونده خوبی باشد و به تمام حرفها و رفتارها و احساسات بیمارش دقت می کند تمام حواسش به بیمارش است تا او احساس کند که شنیده می شودو به کارهای دیگر مانند نگاه کردن به گوشی و تماسهای تلفنی نمی پردازد.

  دکتر روانشناس خوب باید قابل اعتماد باشد.

  دکتر روانشناس خوب تمام حرفهای شما را به خوبی گوش می دهدو بدون اینکه شما را قضاوت کند و شما نگران باشید می توانید درباره خصوصی ترین احساسات و افکارتان با آنها صحبت کنید تا برای پیشبرد اهداف مشخص به شما یاری کند.

  دکتر روانشناس خوب توانایی برقراری ارتباطات بین فردی خوبی دارد.

  دکتر روانشناس خوب باید بتواند در مرحله اول با مراجع ارتباط خوب و صمیمی برقرار کند و در طی جلسات درمان با تمرکز به صحبت های او گوش دهد.

  دکتر روانشناس خوب به بهبود و پیشرفت شما خوش بین و امیدوار است

  دکتر روانشناس خوب باید به بهبود بیمار امیدوار باشد و به او انگیزه بدهد اما نکته مهم این است که امید واهی و توقع بیجا در مراجع ایجاد نکند. بلکه با توجه به توانایی بیمار و مهارت های خود او را به پیشرفت و بهبود در طی جلسات درمان امیدوار کند.

  تعیین کردن هدف های درمانی مشخص

  دکتر روانشناس خوب پس از بررسی بیمار در جلسه اول، اهداف درمانی مشخصی را تعیین می کند و مراجع را از آن آگاه می کند و با کمک هم برای رسیدن به این اهداف درمانی تلاش می کنند.

  روانشناس خوب جای شما تصمیم نمی گیرد

  شاید این ضرب المثل را زیاد شنیده باشید که روانشناس خوب کسی است که به شما ماهیگیری یاد بدهد نه ماهی.

  روانشناس خوب هیچ وقت جای شما تصمیم نمی گیرد و قضاوت نمی کند بلکه با یادگیری مهارت حل مسئله به شما نحوه برخورد با مسائل مختلف را می آموزد و با برسب مشکل شما به شما کمک می کند تا انتخاب خوبی داشته باشید و بهترین تصمیم را بگیرید.

  روانشناس خوب از خودآگاهی و ثبات احساسی لازم برخوردار است

  روانشناس خوب می تواند ثبات احساسی قوی دارد و با استرس ها و آشفتگی های روحی مراجعینی که به آنها مراجعه می کنند آشفته نمی شوند و به راحتی می توانند بر خود مسلط باشند و احساسات مراجعین نیز در کنترل خود در آورند.

  از جمله روانشناس نباید در جلسه درمان درباره مسائل خود صحبت کند، این به این معناست که او نتوانسته افکار و احساسات خود را مدیریت کند و بر مسائل و مشکلات شما تمرکز کند.

  داشتن ذهن باز و احترام به فرهنگ های مختلف

  روانشناس خوب دارای ذهن باز است و به افراد با فرهنگ ها و قومعیت های مختلف احترام می گذارد.

  صبور بودن برای رسیدن به نتایج مطلوب

  روانشناس خوب باید صبور باشد . او می داند برای رسیدن به نتایج قابل قبول در بعضی از بیماران طی جلسات درمان باید زمان زیادی بگذرد و با صبوری درمان خود را ادامه دهد.

  داشتن اعتماد به نفس بالا

  یک روانشناس خوب اعتماد به نفس بالایی دارد و طی جلسات درمان باید این اعتماد به نفس را به مراجعین خود منتقل کند تا مراجعین بتوانند به او و شیوه درمان او اعتماد کنند.

  اهل مطالعه باشد و دانش خود را به روز کند.

  روانشناسی نیز مانند سایر علوم در حال پیشرفت و دگرگونی است از این رو روانشناس خوب باید در پی ارتقا دانش و مهارتهای خود باشد.

  در صورت نیاز بتواند به روانشناس دیگر ارجاع دهد.

  روانشناسان با تجربه معمولا رویکردهای درمانی خاصی داند مثلا رویکرد روانکاوی، شناختی رفتاری، زوج درمانی، روانشناسی فردی، روانشناس کودک و …. از این رو یک روانشناس نمی تواند در همه این حوزه ها مهارت و تسلط کافی داشته باشد و در صورت نیاز باید بتواند به روانشناس دیگر ارجاع دهد. اگر روانشناسی ادعا کند که می تواند به همه گروه های سنی از کودک تا بزرگسال مشاوره بدهد باید به دانش و توانایی های وی شک کرد.

  دکتر روانشناس چگونه ذهن بیمار را می خواند؟

  حال این سوال پیش می آید که روانشناسان چگونه ذهن پیچیده و رمزآلود انسان را بررسی می کنند. هیچ کس نمی تواند افکار انسان را ببیند اما روانشناسان با  مشاهده دقیق رفتار ها و احساسات و گفتار افراد به مطالعه ذهن می پردازند. روانشناسان با مشاهده رفتارها، به کارکردهای ذهن پی می برند.

  تمام اندیشه ها، رفتارها و احساسات ما با عملکردهای ذهنی ما تعیین می شود، بنابراین رفتار انسان مانند داده های خامی است که روانشناسان با مطالعه و بررسی آنها به آزمودن نظریه های خود در مورد کارکردهای ذهن می پردازند.

  انواع رواشناسی

  تلاش روانشناسان برای پیش بینی رفتار و عملکرد ذهن در زمینه های مختلف منجر به پیدایش شاخه های مختلف روانشناسی شده است از جمله:

  • روانشناسی بالینی
  • روانشناسی رشد
  • روانشناسی تکاملی
  • روانشناسی شناختی
  • روانشناسی اجتماعی
  • روانشناسی شغلی
  • روانشناسی قانونی
  • روانشناسی کودک
  • روانپزشکی

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانکاوی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ – ۰۲۱۲۶۷۶۷۹۴۵ – ۰۹۲۱۲۷۷۳۷۲۴

  دکتر روانشناس در درجه اول در یکی از این دو زمینه فعالیت می کند: پژوهش و تحقیقات علمی روانشناسی یا کار با بیماران از طریق مشاوره و  یا روان درمانی

  مشاوره به نوعی مداخله کوتاه مدت است که با هدف کمک به مراجع بر روی مشکلاتش انجام می شود. از سوی دیگر، روان درمانی شامل مشاوره روانشناسی به صورت درازمدت با مراجع است تا درمانگر بتواند به فرایندهای فکر و شیوه زندگی او در دنیای درونی و بیرونی او بپردازد، تا به دلایل تجربه چنین مشکلاتی در فرد پی ببرد.

  اگر چه روانشناسان معمولا نمی توانند داروها را تجویز کنند، اما استثنائات خاصی برای این قانون وجود دارد. نهادهای خاصی از جمله ایالت ایلینوی، نیومکزیکو و لوئیزیانا، همچنین در سرویس بهداشت عمومی، ارتش ایالات متحده و گوام به روانشناسان بالینی متخصص این اجازه داده می شود دارو را تجویز کنند. اما محدودیت های خاصی برای این موضوع وجود دارد.

  تعامل دکتر روانشناس و دکتر روانپزشک

   

  در اکثر موارد، اگر برای درمان افسردگی به دکتر روانشناس مراجعه کردید و بنا به تشخصص دکتر روانشناس به داروها یا سایر درمانهای پزشکی نیاز داشتید، باید یک متخصص روانپزشکی دیگری به نام “روانپزشک” مراجعه کنید.  روانپزشک  یک پزشک است، بنابراین قادر به ارائه این درمان دارویی است.

  علاوه بر این، روانپزشک در نحوه ارائه روان درمانی آموزش دیده است. هر چند روانپزشکان بیشتر مایل به تمرکز بر جنبه های پزشکی درمان دارویی هستند، اما ترجیح می دهند تا بیماران خود را به یکی دکتر روانشناس بفرستند تا جنبه های روانشناختی بیماری خود را بررسی کنند.

  Psychologist Salary 300x200 - دکتر روانشناس تجویز دارو انجام میده؟ من دارو لازم دارم یا رواندرمانی
  دکتر روانشناس

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانکاوی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ – ۰۲۱۲۲۶۲۲۰۰۶

  سایر پزشکان می توانند داروها را تجویز کنند

  پزشکان دیگر، مانند پزشک خانواده، ممکن است داروهای روانپزشکی را نیز تجویز کنند و این شرایط می تواند انتخاب خوبی برای بسیاری از مردم باشد، به خصوص اگر پرونده شما پیچیده نیست و به درمان با داروهای ضد افسردگی نتیجه خوبی دریافت می کنید.

  دیدن پزشک شخصیتان نیز یک راهکار خوب برای رد کردن هر گونه علت بالقوه دیگر برای تجربه حالت افسردگی  شما می تواند باشد، از جمله بیماری های خاص پزشکی که میتوانیم به آن اشاره کنیم مانند کم کاری تیروئید و عوارض جانبی دارو می باشد.

  دو شیوه روان درمانی و دارو درمانی قادر به کمک به افراد مبتلا به افسردگی هستند؛ و اغلب مردم تنها با روان درمانی به تنهایی و یا با دارو درمانی به تنهایی بسنده می کنند.

  در مواردی که افسردگی فرد دشوار است برای درمان بهتر است از هر دو گزینه روان درمانی ودارو درمانی در کنارهم استفاده شود.

  ترکیبی از هر دو روش یعنی روان درمانی و دارو درمانی به بهترین نتایج منجر می شود


  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانکاوی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ – ۰۲۱۲۲۶۲۲۰۰۶


   

  مطالب مرتبط

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  4 Comments
  1. الهام says

   سلام میشه کمکم کنید من خیلی ناراحتم از مشکل ناراحتی و دگرگونی و دلشوره رنج شدید میکشم

  2. رضا says

   سلام سوالی از پزشکان متخصص دارم ممنون میشوم را هنمایی شوم همسرم پنجاه چهار سال دارد نسبت به همه حوادث طبیعی حساس و باعث ناراحت ی خودش و اطرافیانش می‌شود مثلاً بسیار ترسو و هر روز بیشتر می شود که این حالت باعث تشنج و پرخاشگر می شود هر چند در سیرت واخلاق او اینطوری نیست خواهشمندم راهنمایی بفرمایید تشکر

  3. […] می گذرانند. روانشناس بطور حرفه ای روی […]

  4. […] دکتر روانشناس خوب دارای تخصص های گوناگون و مهارت های متفاوتی است. از جمله حیطه کودک ، خانواده، روانسنجی ، مشاور ازدواج و پیش از ازدواج ، تا بعد از آن و همچنین متخصص تربیت و آسیب های کودکان می باشد. این مهارت ها کاملا متفاوت با رشته ها و تخصص های بالا می باشد! مزایای استفاده از یک مشاور با تخصص دکترا به شما این امکان را می دهد تا براحتی و بصورت کاملا علمی با شما برخورد شود و مشکل شما به سادگی حل شود. […]

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.