alimentación saludable - تغذیه سالم ؛ تغذیه چیست ؛ اهمیت تغذیه ؛ تغذیه مناسب ؛ علم تغذیه

تغذیه سالم ؛ تغذیه چیست ؛ اهمیت تغذیه ؛ تغذیه مناسب ؛ علم تغذیه

 • تغذیه سالم

  تغذیه سالم

  تغذیه، مطالعه چگونگی تأثیر غذا و نوشیدنی بر بدن ما با توجه به مواد مغذی اساسی برای حمایت از سلامت انسان است. این روند به فرآیندهای فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی مربوط به تغذیه و چگونگی تأمین مواد در مواد غذایی یا تبدیل به بافتهای بدن می پردازد. این مواد مغذی که منبع انرژی بدن ما هستند ، به این ترتیب طبقه بندی می شوند: کربوهیدرات ها ، چربی ها ، فیبر ، مواد معدنی ، پروتئین ها ، ویتامین ها و آب. تغذیه مناسب به معنای به دست آوردن مقدار مناسب مواد مغذی از غذاهای سالم در ترکیبات مناسب است. بخش مهمی از مطالعه تغذیه ، بررسی بیماری هایی است که می تواند ناشی از سوء تغذیه و نقش غذایی در پیشرفت بیماری مزمن باشد.

  Importance Of Nutrition ena729d2e453ff9b94d623f9d4694d4c75 300x200 - تغذیه سالم ؛ تغذیه چیست ؛ اهمیت تغذیه ؛ تغذیه مناسب ؛ علم تغذیه
  تغذیه سالم

  بررسی اجمالی مواد غذایی و تغذیه سالم

  مدیریت موثر مصرف مواد غذایی و تغذیه برای سلامت هر دو مهم است. غذای هوشمند و انتخاب مواد غذایی می تواند به جلوگیری از بیماری کمک کند. خوردن غذاهای مناسب می تواند به بدن شما کمک کند تا با یک بیماری مداوم، موفق تر شود. دانستن تغذیه مناسب و توجه به آنچه می خورید می تواند به شما در حفظ یا بهبود سلامتی شما کمک کند.

  تغذیه سالم چیست؟

  غذا و تغذیه روشی است که ما از آن سوخت می گیریم و انرژی لازم را برای بدن خود فراهم می کنیم. ما باید هر روز مواد مغذی موجود در بدن خود را با منبع جدید جایگزین کنیم. آب جزء مهم تغذیه است. چربی ها ، پروتئین ها و کربوهیدرات ها همه مورد نیاز هستند. حفظ ویتامین ها و مواد معدنی کلیدی نیز برای حفظ سلامتی مهم است. برای زنان باردار و بزرگسالان بالای 50 سال ، ویتامین هایی مانند ویتامین D و مواد معدنی مانند کلسیم و آهن از اهمیت زیادی در هنگام انتخاب مواد غذایی برای خوردن غذا و همچنین مکمل های غذایی احتمالی برخوردار هستند.

  یک رژیم غذایی سالم شامل بسیاری از غذاهای طبیعی است. بخش قابل توجهی از یک رژیم غذایی سالم باید شامل میوه و سبزیجات باشد. غلات سبوس دار مانند گندم کامل و برنج قهوه ای نیز باید در رژیم شما نقش داشته باشند. برای بزرگسالان ، لبنیات باید بدون چربی و یا کم چرب باشند. پروتئین می تواند از گوشت و مرغ، غذاهای دریایی ، تخم مرغ ، لوبیا ، حبوبات و محصولات سویا مانند توفو و همچنین دانه ها و آجیل های غیراشباع تشکیل شود.

  What Is Nutrition77c686d8e501aa1a3056aea74829a361 300x200 - تغذیه سالم ؛ تغذیه چیست ؛ اهمیت تغذیه ؛ تغذیه مناسب ؛ علم تغذیه
  تغذیه

  تغذیه مناسب همچنین شامل اجتناب از انواع خاصی از مواد غذایی است. سدیم به میزان زیادی در غذاهای فرآوری شده استفاده می شود و برای افرادی که فشار خون بالایی دارند خطرناک است. USDA به بزرگسالان توصیه می کند که کمتر از 300 میلی گرم (میلی گرم) روزانه کلسترول مصرف کنند (که در گوشت و محصولات لبنی پر چرب در بین دیگران وجود دارد). غذاهای سرخ شده ، چربی های جامد و چربی های ترانس موجود در غذاهای حاوی مارگارین و غذاهای فرآوری شده می توانند برای سلامت قلب مضر باشند. دانه های تصفیه شده (آرد سفید ، برنج سفید) و شکر تصفیه شده (شکر جدول ، شربت ذرت با فروکتوز بالا) همچنین برای سلامتی طولانی مدت بخصوص در مبتلایان به دیابت بد هستند.

  الکل به مقدار بیش از یک وعده در روز برای یک زن و دو بار در روز برای یک مرد برای سلامتی خطرناک است. بسیاری از دستورالعمل های با کیفیت بالا و رایگان وجود دارد که درمورد برنامه های غذایی سالم وجود دارد که جزئیات بیشتری در مورد اندازه آن ، کل کالری  ، چه چیزی بیشتر بخورید و چه چیزی کمتر از آن بخورید تا سالم شوید و به این ترتیب بمانید.

  لطفا بخوانید: بیش فعالی

  کمبودهای تغذیه ای

  حتی اگر به اندازه ی کافی غذا بخورید ، اگر رژیم غذایی متعادل نخورید ، هنوز هم می توانید در معرض کمبودهای غذایی خاصی باشید. همچنین ، ممکن است شما به دلیل شرایط خاص سلامتی یا زندگی مانند بارداری ، یا داروهای خاصی که ممکن است از آنها مصرف کنید ، مانند داروهای فشار خون بالا ، دچار کمبودهای غذایی شوید. افرادی که به بیماری روده مبتلا شده اند و یا بخش هایی از روده را به دلیل بیماری یا جراحی کاهش وزن برداشته اند نیز ممکن است در معرض کمبود ویتامین قرار گیرند. همچنین مشروبات الکلی در معرض خطر کمبودهای غذایی هستند.

  یکی از شایعترین کمبودهای غذایی کم خونی فقر آهن است. سلول های خونی شما برای تأمین اکسیژن بدن به آهن نیاز دارند و اگر آهن کافی ندارید ، خون شما به درستی کار نمی کند. سایر کمبودهای غذایی که می توانند بر روی سلولهای خونی شما تأثیر بگذارند ، شامل میزان کم ویتامین B12 ، فولات یا ویتامین C است. کمبود ویتامین D ممکن است بر سلامت استخوانهای شما تأثیر بگذارد ، جذب و استفاده از کلسیم را برای شما مشکل می کند (ماده معدنی دیگری که ممکن است به اندازه کافی از آن استفاده نکنید). اگرچه با بیرون رفتن از خورشید می توانید ویتامین D دریافت کنید ، بسیاری از افراد با نگرانی از سرطان پوست ممکن است با کمبود خورشید به میزان کافی ویتامین D پایان دهند.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858- 09212773724

  nutrition mtsac edu 300x300 - تغذیه سالم ؛ تغذیه چیست ؛ اهمیت تغذیه ؛ تغذیه مناسب ؛ علم تغذیه
  تغذیه

  بیماری ها و شرایط تحت تأثیر تغذیه

  بسیاری از شرایط سلامتی در اثر مواد غذایی و تغذیه ایجاد می شوند. بعضی از آنها مستقیماً توسط مواد غذایی ایجاد می شوند، مانند “مسمومیت غذایی” یا عفونت های باکتریایی ناشی از مواد غذایی آلوده. برخی افراد می توانند به غذاهایی مانند بادام زمینی، صدف یا گندم (بیماری سلیاک) حساسیت شدید نشان دهند. بیماری های دستگاه گوارش – مانند سندرم روده تحریک پذیر، کولیت اولسراتیو و بیماری ریفلاکس معده (GERD) نیز به طور مستقیم در مصرف مواد غذایی تأثیر می گذارد.

  برای سایر بیماری ها و شرایط، نوع یا مقدار مواد غذایی می تواند بر پیشرفت بیماری تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، دیابت قندی، که منجر به ناتوانی بدن در تنظیم قند خون می شود، از نظر نوع و مقادیر غذایی که خورده می شود به شدت متاثر می شود. در صورت ابتلا به دیابت ، میزان مصرف کربوهیدرات باید با دقت کنترل شود ، یا قند خون به حد خطرناک می رسد. سایر شرایطی که تحت تأثیر مواد غذایی و غذایی قرار دارد عبارتند از:

  • فشار خون بالا: مصرف نمک بر فشار خون تأثیر می گذارد.
  • بیماری قلبی / کلسترول بالا: غذاهای چرب و روغنهای هیدروژنه جزئی می توانند پلاک در شریانها ایجاد کنند.
  • پوکی استخوان: کم کلسیم ، کم ویتامین D و چربی اضافی می توانند منجر به استخوان های شکننده شوند.
  • برخی سرطانها: رژیم غذایی ضعیف و چاقی با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان ، روده بزرگ ، آندومتر ، مری و کلیه همراه است.
  • انتخاب و وضعیت غذایی شما می تواند بر سلامتی شما در کل دوره زندگی شما تأثیر بگذارد.
  لطفا بخوانید: وسواس مو کنی 

  ملاحظات دیگر

  درمورد برخی بیماری ها، انتخاب غذا خوردن غذاهای خاص و مصرف مکمل های خاص ممکن است به شما در حفظ سلامتی کمک کند. بیمارانی که تحت درمان سرطان قرار می گیرند برای حفظ استقامت خود نیاز به یک رژیم غذایی خاص دارند. به عنوان مثال برای حفظ انرژی باید به غذاهای پر کالری نیاز باشد. دریافت کالری و پروتئین کافی در رژیم غذایی به طور بالقوه می تواند به ماندگاری طولانی مدت کمک کند.

  Is the Dash Diet Right for You 722x406 300x169 - تغذیه سالم ؛ تغذیه چیست ؛ اهمیت تغذیه ؛ تغذیه مناسب ؛ علم تغذیه
  تغذیه

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858- 09212773724

  مطالب پیشنهادی:

   

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  به بالای صفحه بردن