تست روانشناسی | تست روانشناسی ازدواج | تست روانشناسی تصویری

ارزیابی های روانشناختی در خدمت همان هدف است. روانشناسان از تستها و سایر ابزارهای ارزیابی برای سنجش و مشاهده رفتار مبرای دستیابی به تشخیص و راهنمایی درمانی استفاده می کنند.

 • تست روانشناسی

  تست روانشناسی

  روانشناسان به دلایل مختلفی تست ها و ارزیابی ها را انجام می دهند. به عنوان مثال کودکانی که در مدرسه مشکل دارند ، ممکن است برای اختلال یادگیری ، تحت آزمایش مهارت و استعداد قرار گیرند. تست هایی برای مهارت هایی از قبیل مهارت های مختلف، زمان واکنش و حافظه می توانند به متخصص اعصاب و روانشناسی  کمک کنند تا شرایطی مانند صدمات مغزی یا زوال عقل را تشخیص دهد.

  1850740 635067648618048750 1 300x225 - تست روانشناسی | تست روانشناسی ازدواج | تست روانشناسی تصویری
  تست روانشناسی

  اگر شخصی در محل کار یا مدرسه یا در روابط شخصی مشکلی داشته باشد ، تست روانشناسی می تواند به روانشناس کمک کند تا بفهمد آیا ممکن است در زمینه مدیریت عصبانیت یا مهارتهای بین فردی یا خصوصیات شخصیتی خاصی که در بروز این مشکل به وجود می آیند ، مشکل داشته باشد. سایر آزمایشات ارزیابی می کند که آیا مراجع کننده در حال تجربه اختلالات عاطفی مانند اضطراب یا افسردگی هستند.

  علت اصلی مشکلات یک شخص همیشه روشن نیست. به عنوان مثال ، اگر کودکی در مدرسه دچار مشکل شود ، آیا او مشکل خواندن مانند دیسکسکلی دارد؟ مشکل توجه مانند اختلال بیش فعالی کمبود توجه دارد؟ مشکل با کنترل تکانه؟ آزمایشات و ارزیابیهای روانشناختی به روانشناس این امکان را می دهد که ماهیت مسئله را درک کند و بهترین راه برای رسیدگی به آن را بفهمد.

  تست ها و ارزیابی ها

  آزمون ها و ارزیابی ها دو مؤلفه جداگانه اما مرتبط با یک ارزیابی روانشناختی هستند. روانشناسان از هر دو نوع ابزار برای کمک به آنها برای رسیدن به تشخیص و یک برنامه درمانی استفاده می کنند.

  تست شامل استفاده از تست های رسمی مانند پرسشنامه ها یا چک لیست ها است. اینها معمولاً به عنوان آزمونهای “مرجع نرمال” توصیف می شوند. این بدان معناست که آزمایش ها بصورت استاندارد انجام شده است به گونه ای که افراد آزمایش شونده به یک روش مشابه ارزیابی می شوند ، مهم نیست که آنها در آن زندگی می کنند یا چه کسی این آزمون را اجرا می کند. به عنوان مثال ، یک آزمایش مبتنی بر هنجار از توانایی خواندن کودک ، می تواند این توانایی کودک را در مقایسه با سایر کودکان در سن و سطح مشابه نشان دهد. آزمایشهای ارجاع شده با هنجار توسط رواشناسان تهیه و ارزیابی شده و ثابت شده است که برای اندازه گیری یک ویژگی یا اختلال خاص موثر است.

  یک ارزیابی روانشناختی می تواند شامل مولفه های بیشماری از جمله تست های روانشناختی با مراجعه به هنجار ، تست های غیررسمی و نظرسنجی ها ، اطلاعات مصاحبه ، سوابق مدرسه یا پزشکی ، ارزیابی پزشکی و داده های مشاهده ای باشد. یک روانشناس براساس سؤالات مشخصی که از آنها استفاده می شود ، تعیین می کند که چه اطلاعاتی را باید استفاده کند. به عنوان مثال ، ارزیابی ها می تواند مورد استفاده قرار گیرد تا مشخص شود فرد اختلال یادگیری دارد ،یا دارای آسیب دیدگی مغزی است. آنها همچنین می توانند مورد استفاده قرار گیرند تا مشخص شود که آیا یک فرد مدیر خوبی خواهد بود یا اینکه چقدر ممکن است بتواند با یک تیم همکاری کند.

  برای مثال ، یک روش ارزیابی رایج ، مصاحبه بالینی است. هنگامی که یک روانشناس در مورد نگرانی ها و تاریخچه خود با مراجع کننده  صحبت می کند ، آنها قادر به مشاهده نحوه تفکر ، دلایل و تعامل مشتری با دیگران هستند. ارزیابی ها همچنین ممکن است شامل مصاحبه با افراد نزدیک مشتری باشد ، مانند معلمان ، همکاران یا اعضای خانواده. (با این حال ، چنین مصاحبه ها فقط با رضایت کتبی از مراجع انجام می شود.) در کنار هم ، تست و ارزیابی به یک روانشناس اجازه می دهد تصویر کاملی از نقاط قوت و محدودیت های فرد را ببیند.

  https  cdn.evbuc .com images 75415835 348191355713 1 original 300x150 - تست روانشناسی | تست روانشناسی ازدواج | تست روانشناسی تصویری
  تست روانشناسی جالب و کوتاه

  انواع تست های روانشناسی

  برای طبقه بندی تست های روانشناسی جنبه های بسیاری وجود دارد. در واقع ، اغلب تمایز بسیاری از انواع تست ها به همراه آزمایشات صرفاً روانشناختی بر خلاف آزمایش های آموزشی دشوار است. بحث بعدی برخی از تفاوت های این آزمون ها را مشخص می کند.

  با این وجود ، لازم به ذکر است که هیچ گونه فهرست بندی صحیحی از انواع آزمون ها وجود ندارد زیرا طبقه بندی های مختلف اغلب با هم همپوشانی دارند. آزمایشات روانشناختی را می توان با توجه به ماهیت رفتاری که آنها ارزیابی می کنند (آنچه را اندازه گیری می کنند) ، تجویز آنها ، نمره دهی و نحوه استفاده از آنها طبقه بندی کرد.

  دیدن یک روانشناس

  تست های روانشناسی همه یک اندازه نیست. روانشناسان مجموعه خاصی از ارزیابی ها و آزمون ها را برای هر مراجع خاص انتخاب می کنند. و هر کسی نمی تواند یک ارزیابی روانشناختی انجام دهد. روانشناسان بالینی دارای مجوز به طور ماهرانه برای انجام ارزیابی ها و آزمایش ها و تفسیر نتایج آموزش می گیرند.

  در بسیاری از موارد ، روانشناسانی که تست را انجام می دهند، پس از آن بیماران روانی را تحت درمان قرار می دهند. برخی روانشناسان فقط روی ارزیابی بیماران تمرکز می کنند و پس از تشخیص ، آنها را برای معالجه به متخصصان دیگر ارجاع می دهند. در هر دو صورت ، روند آزمایش و ارزیابی به اطمینان حاصل می کند که مشتری درمانی را متناسب با نیازهای فردی خود دریافت می کند.

  psychological quizzes 300x167 - تست روانشناسی | تست روانشناسی ازدواج | تست روانشناسی تصویری
  تست روانشناسی ازدواج
  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی درهمه زمینه ها
  و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02126767945 – 02122636858- 09212773724

  چه انتظاری دارم

  تست روانشناختی مانند قبولی در امتحان چند گزینه ای نیست که شما قبول شوید یا شکست بخورید. در عوض ، روانشناسان از اطلاعات حاصل از تست ها و ارزیابیهای مختلف برای رسیدن به یک تشخیص خاص و تهیه یک برنامه درمانی استفاده می کنند.

  بعضی از افراد وسوسه می شوند که قبل از زمان تست ،آزمونها را ببینند. اگر گمان کنند ممکن است مشکل خاصی داشته باشند ، ممکن است به صورت آنلاین به دنبال تست عملی آن مشکل باشند. کارشناسان می گویند که این یک ایده بد است. در حقیقت ، تمرین کردن قبل از انجام تست معمولا فرد را دچار مشکل می کند – وقتی سعی می کنید آزمون را به روشی معین انجام دهید ، ممکن است جوابها مغایر باشد و باعث می شود که به نظر می رسد شما بیشتر از آنچه در واقع انجام می دهید ، مشکلات داشته باشید.

  به یاد داشته باشید ، آزمایش و ارزیابی روانشناختی چیزی برای ترس نیست. این چیزی نیست که شما باید برای آن مطالعه کنید. در عوض ، این فرصتی است که روانشناسان بتوانند بهترین روش برای کمک به شما را تعیین کنند.

  testing 1 300x174 - تست روانشناسی | تست روانشناسی ازدواج | تست روانشناسی تصویری
  تست روانشناسی تصویری

  مشکلات کلی اندازه گیری در روانشناسی

  چیزهای جسمی از طریق خصوصیات یا ویژگیهای آنها درک می شوند. ممکن است مادر با لمس پیشانی کودک ، خاصیتی به نام دما را حس کند. اما باز هم ممکن است با این کار نتواند دمای بدن او را دقیق اندازه گیری کند. بنابراین ، مادری که کودکش مظنون به تب است ، ممکن است از دماسنج استفاده کند ، در این حالت او با دیدن دماسنج ، و نه با لمس مستقیم سرش ، دمای بدن او را مشخص می کند. اما برای تشخیص مشکلات روانشناختی و اندازه گیری آنها وسیله ی دقیقی جز مشاهده وجود ندارد تنها وجود تست های روانشناسی می توانند موثر باشند.

  مشاهدات رفتاری

  مصاحبه با منابع تأیید کننده مانند اعضای خانواده ، دوستان ، معلمان و دیگران؛ وتست رسمی روانشناختی.

  مصاحبه بالینی پایه و اساس بسیاری از ارزیابیهای روانی و عصبی است. مصاحبه ممکن است ساختاری ، نیمه ساختار یافته و یا ماهیت باز داشته باشد ، اما هدف از مصاحبه پایدار باقی مانده است – شناسایی ماهیت موضوعات ارائه شده توسط مراجع ، به دست آوردن اطلاعات تاریخی مستقیم از معاینه در مورد چنین نگرانی ها ، و کشف متغیرهای تاریخی که ممکن است مربوط به شکایاتی است که ارائه می شود علاوه بر این ، عنصر مصاحبه فرایند ارزیابی ، مشاهدات رفتاری را که ممکن است در توصیف مراجع مفید باشد ، و همچنین تشخیص همگرایی با تشخیص های شناخته شده ، امکان پذیر می سازد.

  test 2 2 300x286 - تست روانشناسی | تست روانشناسی ازدواج | تست روانشناسی تصویری
  تست روانشناسی هوش

  تست های روانشناسی

  پس از انجام مصاحبه روانشناس می تواند به وسیله تست های روانشناسی بسیاری از مشاهدات و تشخیص های خود را ارزیابی کند و به ثبت برساند.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی درهمه زمینه ها
  و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02126767945 – 02122636858- 09212773724

  مطالب پیشنهادی:

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK305233/

  https://www.apa.org/helpcenter/assessment

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: