بیش فعالی در کودکان | بهترین مرکز درمان بیش فعالی در تهران

 • بیش فعالی در کودکان

  بیش فعالی در کودکان چیست؟

  بیش فعالی در کودکان نوعی اختلال معمول در بین کودکان است که حدود ۸ تا ده درصد کودکان به این مشکل گرفتار می‌شوند. گاهی وقتها این مشکل در بزرگسالی هم ادامه دار می‌باشد .
  انواع بیش فعالی شامل:
  نوع ترکیبی (بی توجه/ بیش فعال/ تکانشگر): کودکان دارای این مشکل هرسه نشانه را دارند.
  این مشکل رایج‌ترین آشفتگی در بین کودکان بیش فعال است.
  نوع بیش فعال/ تکانشگر: در این گونه کودکان توجه و تمرکز دارند ولی نشانه‌های تکانشگری را بروز می‌دهند.
  نوع بی توجه (که به عنوان اختلال بی دقتی شناخته می‌شود): این کودکان فعالیت زیادی ندارند، ولی تمرکز و توجه آن‌ها پایین است چون این کودکان نشانه‌های تکانشگری ندارند محتمل است به مشکل آن‌ها توجه نشود.
  بیش فعالی کودکان احتمال دارد سبب رنجش هایی از جمله چالش در برقرار نمودن رابطه ، کارکرد پایین و پایین در مدرسه و اعتماد بنفس پایین شوند.
  add 1 1024x602 300x176 - بیش فعالی در کودکان | بهترین مرکز درمان بیش فعالی در تهران
  بیش فعالی در کودکان

  مرکز مشاوره کودک و خانواده بوجیکا، آماده ارائه خدمات نوین در زمینه های اختلالات طیف اتیسم، بیش فعالی، اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، اختلالات اضطرابی، افسردگی و مشاوره خانواده می باشد.

   تماس  :  02122636858  –  09212773724

  نشانه‌های بیش فعالی در کودکان

  • پر حرفی
  • نقص توجه و تمرکز
  • خیال بافی
  •  انجام ندادن وظایف و فعالیت‌ها به صورت منظم و مرتب
  • فراموش کارند و بطور معمول لوازم از جمله کتابها، مدادها و اسباب بازی‌های خود را گم میکنند
  • معمولا در اتمام کارها و درس و تکالیف مدرسه مشکل دارند.
  • اضطراب
  • رفتار تهاجمی و پرخاشگرانه
  • بی قراری
  • پریدن وسط صحبت و بازی‌های دیگران
  • عجول بودن و ناتوان از نشستن در یک مکان (بی قراری و ناآرامی)
   به طور معمول بیش فعالی در پسران نسبت به دختران رایج‌تر است. نشانه‌های بیش فعالی در بین دختران و پسران امکان دارد متفاوت باشد. در پسران این نشانه‌ها بیشتر به صورت جنبش و فعالیت زیاد و در دختران به شکل فقدان توجه خود را بروز می‌دهد.
   what is adhd 300x200 - بیش فعالی در کودکان | بهترین مرکز درمان بیش فعالی در تهران
   بیش فعالی در کودکان

   تشخیص و علت‌های بیش فعالی در کودکان

   بطور معمول تشخیص آن از سه سالگی آغاز میشود ، ولی بیشتر کودکان در سنین وارد شدن به مدرسه و با تشخیص معلم به کلینیکها و مراکز روانشناسی ارجاع داده می‌شوند. در تشخیص بیش فعالی پیشینه پزشکی کودک و خانواده را مورد ارزیابی قرار میدهند . برخی ازبیماریهای دیگر مانند اضطراب و نگرانی ، افسردگی و اضطراب می‌تواند مانند بیش‌فعالی تظاهر کنند.
   شاید از پدر و مادر در زمینه سیر رشد و مسیر تکاملی کودک ، رفتار طفل در خانه، در مدرسه و در بین رفیقان سوالاتی پرسیده شود. از دیگر اشخاصی که فرزند شما را منظم می‌بینند و یا مراقبت میکنند نیز می‌بایست در این موارد پرسش شود.
   عامل اساسی بیش‌فعالی شناخته‌شده نیست، ولی عوامل ژنتیکی، صدمات مغزی، عوامل عصبی شیمیایی، عوامل عصبی فیزیولوژیکی و عوامل اجتماعی روان‌شناختی توانایی دارند تاثیرگذار باشند.
   Ways To Handle Hyperactive Children 1 300x200 - بیش فعالی در کودکان | بهترین مرکز درمان بیش فعالی در تهران
   بیش فعالی در کودکان

   درمان بیش فعالی در کودکان

   هرچند بهبود صد درصد و قطعی برای بیش فعالی وجود ندارد، ولی با تشخیص و بهبود بموقع و با روش دارویی و غیردارویی و مشاوره می‌توان شدت آن را کاهش داد. بهترین مداوای بیش فعالی در کودکان ترکیبی از دارو ، رفتار درمانی و نوروفیدبک است.
   برای علاج با روش دارویی قطعا بایست با متخصص اعصاب و روان کودک مشاوره انجام دهید .رفتاردرمانی، به تنهایی برای کودکانی که منحصرا دارای فقدان دقت و تمرکز و توجه هستند، موثرترند.
   برای کودکانی که غالبا زیان می‌زنند و رفتار تکانشی دارند و بیش فعالی در آن‌ها نشانه‌های فراوانی دارد. ، ترکیبی از هر دو روش دارو درمانی و رفتاردرمانی، موثر‌تر است.
   به طور معمول شیوه‌های درمانی آموزش رفتاری مادران دارای کودکان بیش فعال و رفتار درمانی کودک و دارو درمانی میتواند باعث التیام و بهبود تعاملات و روابط والد-کودک شوند و در التیام و بهبود کودکان بیش فعال اثربخش باشند.
   Hyperactive 300x200 - بیش فعالی در کودکان | بهترین مرکز درمان بیش فعالی در تهران
   بیش فعالی در کودکان

   علت‌های اختلال بیش فعالی در کودکان

  وضع کنونی علت‌های اساسی بیش فعالی در کودکان علی رغم این که یک اختلال معمول و متداول است ولی ناشناخته است. این امکان وجود دارد که متعاقب از مجموعه عوامل پیچیده‌ای باشد.
  در اینجا به ذکر چند مورد می‌پردازیم:

  ژنتیک

  در مطالعه اعضای خانواده کودکان دارای این مشکل مشاهده شده که یکی از اعضا که بطور معمول پدر است به دلیل عوامل ژنتیکی دارای همین اختلال است (کیولی ۱۹۹۸) در مطالعه عوامل ژنتیکی ۳ روش مطالعه خانواده، همشکمان، فرزند خوانده‌ها استفاده میشود
  در تحقیقات بدست آمده (بیدر من وهمکاران ۱۹۹۰) در مطالعه هم شکمان و فرزند خوانده‌ها رابطه‌ی قوی بین عوامل ژنتیکی وجود این مشکل مشاهده شده است. آن‌ها با مطالعه عوامل فامیلی – ژنتیکی – روانی اجتماعی در خویشاوندان درجه اول این کودکان دریافتند امکان وجود اختلال خیلی زیاد است.
  بررسی فرزند خوانده‌ها (کانتول۱۹۷۵) نشان میدهد که پدر و مادر فرزند خوانده‌ها و خویشاوندان نزدیک آن‌ها ، فاقد مشکل هایی هستند که در پدر و مادر زیستی این کودکان وجود دارد.
  در زمینه‌ی امکان وجود ارتباط با یک ژن تنها نیز نتیجه‌ی مطالعه (فاراوان و همکاران ۱۹۹۲) از رابطه‌ای بین نوعی جهش ژنتیکی در کروموزوم ۳ در ژن b گیرنده‌ی تیروئید (htVB) با این مشکل حکایت میکند

  مرکز مشاوره کودک و خانواده بوجیکا، آماده ارائه خدمات نوین در زمینه های اختلالات طیف اتیسم، بیش فعالی، اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، اختلالات اضطرابی، افسردگی و مشاوره خانواده می باشد.

   تماس  :  02122636858  –  09212773724

   

  عوامل عصبی و شیمیایی بیش فعالی در کودکان

   

  در بخشهای گوناگون مغز ناقل‌های عصبی (یک سلول مواد شیمیایی که از سلول عصبی ترشح میگردد که بوسیله سلول دوم گرفته میشود و ارتباط عصبی صورت می‌گیرد) تفاوتهایی دیده می شود. چنانچه میزان یک ناقل عصبی ناکافی باشد قسمتی از مغز که می‌بایست روی آن عمل کند بدرستی کار نخواهد کرد.
  بیش فعالی در کودکان احتمال دارد گرفتار کمبود هایی در برخی انتقال دهنده های عصبی باشند. متخصصان شیمی  عصبی احتمال می‌دهند که شاید انتقال دهنده های  عصبی در این کودکان به میزان لازم نباشد. تعداد قابل توجهی از ناقل‌ها توانایی دارند قابلیت افزوده‌ای را در توجه متمرکز در رفتار بازدارنده و خود کنترلی به وجود آورند.
  در بچه های بیش فعال میزان امواج آهسته (معمولا تتا) که برای خردسالان عادی است، به اندازه پایین‌تر مشاهده میشود . پژوهشگران دریافتند صدمه به نیمکره راست که بطور عمده هوشیاری و توجه تابع آن است می‌تواند نارسایی‌های را در هوشیاری و توجه تابع آن است می‌تواند نارساهایی را در هوشیاری و توجه ایجاد نماید.

  خانواده و رفتار والدین

    محققان این مشکل را نوعی بازتاب کودک نسبت به نابسامانی‌های خانواده نظیر وابستگی به الکل، اظطراب مزمن پدر و مادر و افسردگی مادر دانسته اند. و از سمت دیگر به علت فراوانی بیشتر گرفتاران به بیش فعالی در خانواده‌های پر جمعیت آن را به محرک‌های محیطی نا مناسب مانند کثرت اشخاص و فقدان رفاه خانواده نسبت داده اند.
  مطالعه تعامل پدر و مادر – فرزند در ایران نشان داده است که این پدر و مادر بیشتر از پدر و مادر کودکان معمولی از شیوه‌های فرزند پروری خود کامه استفاده میکنند داری اعتماد بنفس پایین‌تر هستند، از شیوه‌های تنبیهی بیشتری استفاده می‌شد و روابط گرم پایین‌تر با فرزندانشان دارند.
  به طور معمول باید بگوییم نوعی رابطه‌ی متقابل بین فرزند پروری پدر و مادر ، محیط خانواده و این مشکل وجود دارد که با زیان پذیری زیستی کودک نیز ارتباط دارد.
  yell free 300x300 - بیش فعالی در کودکان | بهترین مرکز درمان بیش فعالی در تهران
  بیش فعالی در کودکان

  علل روانشناختی بیش فعالی در کودکان

   

  هر چقد کودک کم سن و سال باشد، رنجش یا تنش روانی وی بیشتر به شکلی تظاهرات جسمانی ظهور میکند. دراولین  سالهای زندگی کودک ، طبیعی‌ترین پاسخها نسبت به موقعیتی ضربه آور یا اضطراب انگیز، مبادرت بعمل است.
  در این مورد چگونگی رفتار پدر و مادر و بازتاب آن‌ها با اهمیت است. ممکن است بعضی از کودکان به صورت مادرزادی واجد وضع حرکتی انفجاری‌تری باشند. در چنین مواردی، پاسخ‌های سختگیرانه یا خواسته‌های بیشتر از اندازه اطرافیان توانایی دارند طفل را در حالت بیش فعالی نابهنجاری مستقر سازند.
  در تعدادی از کودکان ، بیش فعالی آشکارا جنبه‌ی مرضی دارد. به مانند رفتارهای تحریک آمیز و خطرناکی که سبب میگردد تا کودک خود را دائم در موقعیت‌های مخاطره انگیز قرار بدهد. بالاخره بیش فعالی می‌تواند پاسخی به یک اضطراب دایم باشد، به ویژه وقتی مکانیزم‌های روانی فرافکنی آزار گرانه استیلا دارند

   

  تاثیر مواد سمی بیش فعالی در کودکان

   

  پاره‌ای از پژوهشگران معتقدند که بیش فعالی در کودکان می‌تواند متعاقب از مواد افزوده شده یا ترکیب کننده‌های طبیعی برخی از خوراکی‌ها باشد. بنابراین یک رژیم غذایی ترکیبی از گوشت تازه سبزی‌ها و  شیر را توصیه میکنند و سفارش میکنند که از مصرف رنگها و چاشنی‌های تصنعی پرهیز شود.
  برخی پژوهش‌ها نیز التیام و بهبود نشانه‌های رفتاری را در نهایت ملاحظه این رژیم تایید کرده اند. هم چنین تجمع فلزات سمی مانند (سرب، آرسنیک، آلومنیوم، جیوه یا کادیوم) میتواند باعث دشواری هایی در فراگیری و رفتار کودکان شود.
  بارکلی می گوید سی درصد کودکان که میزان سرب خون آن‌ها بالا است نشانه‌های بیش فعالی در کودکان را نشان میدهند . کشیدن سیگار مادر طی ماه‌های حاملگی نیز از مسموم کننده‌های دیگراست که با این مشکل ارتباط دارد. البته به طور معمول بررسیها نشان دهنده ارتباط دلیل شناختی بین بیش فعالی با استفاده از الکل و سرب است ولی تحقیقات علمی بیشتری در این مورد لازم بنظر میرسد.

  یه پیشنهاد ویژه

  مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی بوجیکا کادر روانپزشکی و روانشناسی  مجربی داره که شما می توانید از خدمات این متخصصین استفاده کنید.

  همین حالا اقدام کن


  درمان بیش فعالی | درمان بیش فعالی بدون دارو | درمان دارویی بیش فعالی
  بیش فعالی کودکان چیست؟ | علائم بیش فعالی کدامند؟
  مرکز مشاوره کودک و خانواده بوجیکا
  تربیت فرزندان را از چه سنی شروع کنیم؟ | اصول اساسی آن چیست؟
  شب ادراری کودکان و راههای درمان آن
  مشاوره روانشناسی چیست؟ | تا حالا به مشاور مراجعه کردید؟
  فرزند پروری شما چه سبکیه؟ بهترین شیوه تربیت فرزند
  دکتر روانشناس کودک در تهران | مشاوره کودک چگونه صورت می گیرد؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: