استفاده کودکان از موبایل |مضرات موبایل برای کودکان | از چه سنی برای کودکان موبایل

استفاده از موبایل توسط کودکان در سالهای اخیر رو به افزایش بوده است ، این مسئله باعث نگرانی در مورد اینکه کودک ممکن است در معرض خطر بیشتری باشد.

استفاده کودکان از موبایل

استفاده کودکان از موبایل

استفاده کودکان از موبایل

اثرات مضراستفاده کودکان از موبایل :

استفاده کودکان از موبایل
استفاده کودکان از موبایل

۱. خطر سلامتی:
در سالهای اخیر گمانه زنی های زیادی در مورد تأثیر اشعه موبایل بر روی بدن ما وجود دارد. یک مطالعه توسط مجله انجمن پزشکی آمریکا وقتی عنوان کرد که عواقبی که موبایل در فعالیت مغز دارند می تواند بسیار جدی باشد. خطرات احتمالی سلامتی  موبایل برای کودکان به شرح زیر است:

A. تومورهای غیر بدخیم: این مطالعه نشان داده است کودکانی که از  موبایل استفاده می کنند ، احتمال ابتلا به تومور غیر بدخیم در مغز و گوش وجود دارد.

B. سرطان: WHO تابش موبایل  را “احتمالاً سرطان زا برای انسان” طبقه بندی کرده است. کودکان بیش از ۶۰ درصد از اشعه را در مغز نسبت به بزرگسالان جذب می کنند.  پوست ، بافت ها و استخوان های نازک تر مغز آنها به آنها اجازه می دهد تابش را دو برابر بزرگترها جذب کنند. سیستم عصبی در حال توسعه آنها باعث می شود آنها در برابر این “سرطان زا” آسیب پذیر شوند.

c- تأثیرات روی مغز:
دانشمندان دریافته اند که فقط ۲ دقیقه مکالمه تلفنی می تواند فعالیت انتخابی مغز بچه را تا یک ساعت تغییر دهد. امواج رادیویی از موبایل نه فقط در گوش ، درون مغز نفوذ می کنند. فعالیت آشفته مغز می تواند توانایی یادگیری کودکان و سایر مشکلات رفتاری را مختل کند. حتی اگر در زمان استراحت از تلفن استفاده کرده اند ، حتی می تواند بر روحیه و توانایی یادگیری آنها در کلاس نیز تأثیر بگذارد.

استفاده کودکان از موبایل
استفاده کودکان از موبایل

 

۲. دانشگاهیان:
کودکان ، دقیقاً مانند دانشجویان، به موبایل معتاد هستند. آنها تمام وقت بازی می کنند، گپ می زنند و صحبت می کنند. در کنار وسایل مدرسه ، آنها در وقت آزاد با تلفن صحبت می کنند و در طول کلاس ها پیام می فرستند. بنابراین ، آنها درس آموختن را از دست می دهند و در پشت دانش آموزان دیگر قرار می گیرند و از مطالب  مدرسه عقب میمانند.

۳. رفتار نامناسب:

استفاده کودکان از موبایل می تواند کودکان را به سمت رفتارهای نامناسب سوق دهد. ارسال پیامک و ارسال تصاویر نامناسب یک مشکل رو به رشد نوجوانان است. تصاویر به صورت اشتباه انجام می شوند و به دیگران امکان دسترسی به عکس های خصوصی را می دهند. کودکان همچنین می توانند از طریق اینترنت خود به سایت های مستهجن دسترسی پیدا کنند.

۴. نقص در امتحانات:
بیشتر دانشجویان در هنگام امتحانات نسبت به نقص امتحانات و تقلب کردن دست و پنجه نرم می کنند. بعضی از آنها از ماشین حساب استفاده می کنند در حالی که اطلاعات دیگر موجود در آن است. برخی نیز از آن برای ارسال پاسخ های عینی به کسانی که در سالن امتحان هستند استفاده می کنند. این می تواند در صورت گرفتار شدن به دانش آموز آسیب بزند.

استفاده کودکان از موبایل
استفاده کودکان از موبایل

برای استفاده از خدمات روانشناسی در زمینه کودک و نوجوان و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا  با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ – ۰۲۱۲۶۷۶۷۹۴۵ – ۰۹۲۱۲۷۷۳۷۲۴

ایمنی استفاده کودکان از موبایل:

به عنوان والدین ، ​​شما باید اقدامات پیشگیرانه ای را برای به حداقل رساندن مواجهه فرزندتان در برابر اثرات مضرموبایل انجام دهید. این شامل:

 • اگر فرزند شما زیر ۱۶ سال است تلفن همراه ندهید. مغز کودک برای تحمل تأثیرات پرتوهای متحرک بسیار حساس است.
 • اجازه ندهید که کودک شما تلفن همراه را مستقیماً بالای سر خود نگه دارد.
 • اجازه ندهید کودک شما در اتوبوس، قطار، اتومبیل و آسانسور تماس برقرار کند. تلفن همراه برای بیرون آوردن سیگنال از طریق فلز سخت تر عمل می کند و این باعث افزایش سطح قدرت می شود.
 • اجازه ندهید کودکتان در هنگام ضعف سیگنال ازموبایل استفاده کند. این نیرو به سرعت افزایش می یابد، زیرا تلفن سعی دارد به آنتن جدید متصل شود.
 • استفاده از تلفن همراه را در اطراف کودکان محدود کنید.
 • مطمئن شوید که هیچ دکل تلفن همراه یا برج شبکه در نزدیکی خانه یا مدرسه کودک شما وجود ندارد.
 • اجازه ندهید که کودکان موبایل را به مدرسه برسانند.
 • موبایل خود را در اتاق خواب کودکان در هنگام استراحت (چه شب چه روز)نگذارید.
استفاده کودکان از موبایل
استفاده کودکان از موبایل

آیا فرزند شما به موبایل احتیاج دارد؟

به عنوان والدین از خود بپرسید که آیا فرزند من واقعاً به تلفن همراه احتیاج دارد یا خیر ؟ آیا احساس می کنید که در شرایط اضطراری قادر به استفاده از آن است؟ اگر در حال گرفتن موبایل هستید ، یکی را انتخاب کنید که احساس می کنید فرزند شما قادر به مدیریت آن است.

استفاده کودکان از موبایل
استفاده کودکان از موبایل

تنظیم مرزها

 • اطمینان حاصل کنید که فرزندانتان قوانین را درک می کنند. اگر آنها کوچک هستند ، می توانید در شماره هایی که به آنها احتیاج دارید برنامه ریزی کنید تا آن را نشان دهد که چه کسی به آنها زنگ زده اند. به آنها بگویید که به تماسهای شماره هایی که آنها را نمی شناسند، پاسخ ندهند.
 • برای مدت زمان مکالمه تلفنی قوانینی را تنظیم کنید مرتباً این کار را بررسی کنید تا بدانید که آنها در مرزها نگه داشته شده اند. بیشتر مدارس تلفن های همراه را در کلاس ممنوع کرده و در صورت یافتن آنها را مصادره می کنند. اطمینان حاصل کنید که فرزند شما از قوانین و پیامدهای آن آگاه است.
 • موبایل را می توانید شب ها در اتاق خواب ممنوع کنید. تحقیقات به ما نشان می دهد که کودکان و بزرگسالان به اندازه کافی نمی خوابند اگر موبایل در رختخواب باشد ،موبایل را در مواقع دیگر مانند زمان غذا یا زمانی که قرار است کارهای خانه خود را انجام دهند ممنوع کنید. تلفن را خاموش کنید یا در اتاق دیگری قرار دهید. اگر مقررات از قبل تنظیم شده باشد.
 • قبل از رفتن به خرید تلفن، قیمت و آنچه را که مایلید برای کودکان هزینه کنید تعیین کنید تا به شما در مدیریت انتظارات آنها کمک کند و برای کودکان خود حدالامکان از خرید موبایل هوشمند اجتناب کنید تا کمتر آسیبی شما و کودک خود را تحدید کند.
استفاده کودکان از موبایل
استفاده کودکان از موبایل

برای استفاده از خدمات روانشناسی در زمینه کودک و نوجوان و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا  با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ – ۰۲۱۲۶۷۶۷۹۴۵ – ۰۹۲۱۲۷۷۳۷۲۴

 

مطالب پیشنهادی:

 اینترنت برای کودکان | اینترنت برای کوکان و نوجوانان | مزایا اینترنت برای کودکان |

تست هوش کودکان| مرکز تست هوش کودکان در تهران | تست هوش کودکان پیش دبستان

قصه کودکان | قصه کودکانه شب | قصه کودکانه برای خواب | مرکز مشاوره کودک و خانواده

گفتاردرمانی کودکان در خانه | بهترین مرکز گفتاردرمانی در شمال و غرب تهران

مشکلات رفتاری در کودکان 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

خطیب زاده هستم برای دریافت وقت مشاوره چطور میتونم کمکتون کنم
سوالتون رو بپرسید
در اولین فرصت همکاران ما بهتون پاسخگو هستن