استعدادیابی در کودکان و نوجوانان

 • 5 100 37 1 300x155 - استعدادیابی در کودکان و نوجوانان

  استعدادیابی در کودکان و نوجوانان

   

  سالها اندیشیده ایم که چرا بزرگترها نمی دانند کجا باید باشند؟ چرا از شغل خود راضی نیستند؟ چرا از ادامه تحصیل صرف نظر کرده اند؟ چرا ساعت کاری خود را با لذت سپری نمی کنند؟ چرا اکثر مردم ما در حیطه تحصیلی خودشان مشغول به کار نیستند؟ در نهایت امر چرا هیچکس در جای خود نیست؟؟؟
    ریشه استعدادیابی در کودکان و نوجوانان همواره در برخی از فعالیت‌های معمولی آنها، پنهان شده است. اگر به عقب برگردید، می‌بینید که فرزندتان قبل از دوران کودکی و در دوران خردسالی به برخی فعالیت‌ها و کارها علاقه عمیق‌تری داشته است. شناسایی و کشف استعداد های پنهان کودکان هرچه در سنین پایین تر ایجاد شود، بهتر است و نتیجه بیشتری در پی خواهد داشت. این کار باعث می شود هم دیدگاه آنها در مورد شغل آینده شان سریعتر شکل بگیرد و پرورش یابد و هم از نظر روحی – روانی در این زمینه تقویت شوند.
  تمام انسانهای این کره خاکی هرکدام با استعداد و توانایی خاص خودشان به دنیا آمده اند. برخی از این استعدادها هیچگاه تشخیص داده نمی شوند و با مرگ فرد، دفن می شوند.
  عدم استعدادیابی در کودکان و نوجوانان باعث بی مصرف ماندنشان می شود و برعکس تشخیصشان باعث شکوفایی و رشد بیشترشان. مشکل اصلی وقتی بروز می کند که کودک قرار است در مسیری قرار بگیرد و انتخاب کند و راهی را پیشرو دارد که قبلا اطرافیانش طی نکرده اند و تازگی دارد. در چنین شرایطی شناخت استعداد ها و تواناییهای خاص کودک که قبلا به کمک بزرگترهایش اتفاق افتاده است، به او کمک می کند تا مسیر خود را روشن تر ببیند و راحت تر و مصمم‌تر انتخاب کند.

   

  nanny babysitter san francisco marin1 1 300x200 - استعدادیابی در کودکان و نوجوانان
  فعالیت‌های کودک را دقیق بررسی کنید

   

  ریشه توانایی‌ها و استعداد های نهانی کودکان همواره در برخی از فعالیت‌های معمولی و کودکانه آنها، پنهان شده است. اگر به عقب برگردید و روزهای قبل را بررسی کنید، می‌بینید که فرزندتان قبل از دوران کودکی و در دوران خردسالی به برخی فعالیت‌ها و کارها علاقه عمیق‌تری داشته است. تمام آن فعالیت‌ها را پشت‌سر هم به عقب برگردید تا بالاخره به نقطه‌ای برسید که روشن می‌کند کودکتان به چه چیزی بیشتر علاقه دارد.
  بیشتر علایق که ریشه در وراثت و ژنتیک دارند یا به راحتی فراموش می‌شوند و یا اینکه بیش از اندازه پرداخت می‌شوند، بنابراین ممکن است در این میان استعداد های دیگر به چشم نیایند پس در این زمینه باید به دنبال آن دسته از استعداد هایی باشید که کودک را هیجان زده می‌کنند و او با انجام آنها به وجد می‌آید.

   

  حق انتخاب به کودک 300x208 - استعدادیابی در کودکان و نوجوانان

  به دنبال پرسشها و پروژه های کتاب کار در این زمینه باشید

   

  معمولا برخی آزمون های هوش و پرسشنامه ها که در اغلب تحقیقات مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند کمک زیادی به استعدادیابی در کودکان و نوجوانان و  کشف استعدادهای پنهان آنها بکنند.
  اگر یکی از این پرسشها را مدنظر قرار دهید و شروع به پاسخ دادن به سوالاتشان کنید خواهید دید که کمکم ذهنتان باز می شود و به چیزهایی فکر می کنید که قبلا فکرش را نمی کردید در این پروسه، بخش پنهان و پوشیده علایق کودک بیدار می شود و فرصت شناخته شدن را به دست می‌آورد.

   

  ba2836 300x248 - استعدادیابی در کودکان و نوجوانان

  برای استعدادیابی در کودکان و نوجوانان با خود آنها حرف بزنید

   استعداد با هوش، مهارتهای اجتماعی و خلاقیت فرق دارد. همه ما استعدادهایی داریم که ممکن است هیچگاه آنها را نشناخته باشیم. گاهی این استعدادها بسیار واضح هستند ولی ما باز هم آنها را نمیبینیم. حرف زدن با کودکان یکی از بهترین شیوه ها برای تشخیص استعدادهای آنهاست. از آنجاییکه والدین تجربه زندگی دارند می توانند راهنماییهای فوق‌العاده ای برای فرزندانشان داشته باشند. والدین می توانند به فرزندان خود کمک کنند تا بفهمند و یاد بگیرند که چگونه با رفتارهای امروزشان، زندگی آینده شان را می سازند.
     شما می توانید از آنها بپرسید که در طول انجام کار یا فعالیت مورد نظرشان، چه احساسی داشتند؟ چرا این احساس را داشتند؟ از او بپرسید آیا میتوانی مثال بزنی؟ چه چیزی را بیشتر از همه دوست داری؟ چه چیزی را دوست نداری؟ البته کودک را نباید با این نوع سوال هر روز بمباران کرد بلکه باید در فضای مناسب قرار بگیرند. کودکان تجربیات خود را به خوبی انعکاس می دهند و رفته رفته در این امر نیز موفق تر می شوند و به زودی می توانند تواناییهای خود را بهتر برای شما توصیف کنند. هرچه اطلاعات شما در مورد عملکرد آنها در محیط هایی مثل مدرسه، باشگاه ورزشی و کلاسهای هنری بیشتر باشد، راحتتر می توانید تواناییهای آنها را کشف کنید. این اطلاعات به شما بینش بیشتری میدهد که به پرورش بهتر استعدادهای کودکتان کمک می کند.

   

  image 13960320881049 300x115 - استعدادیابی در کودکان و نوجوانان

  برای استعدادیابی در کودکان و نوجوانان به کودک خود حق انتخاب بدهید

   

  به یاد داشته باشید که در آخر راه کودکتان باید مسیر خودش را پیدا کند و بسیار مهم است که خودش تجربه کند پس باید به او اجازه دهید تا تصمیم بگیرد و آن کاری را انجام دهد که خودش می خواهد. حمایت و تشویق شما بسیار لازم است اما کودک باید فضای کافی برای تصمیم گیری داشته باشد.
  شما میتوانید به او پیشنهاد بدهید اما به هیچ وجه اجبار در کار نباشد مثلا او را به کلاس موسیقی ببرید و با موسیقی آشنا کنید یا اینکه او را به کلاسهای هنری و ورزشی ببرید تا از میان آنها علایق کودکتان مشخص شود و خودش به شما بگوید که با کدامیک راحتتر است و دوست دارد آن را ادامه بدهد.

   

  razvitie motoriki ruk 300x200 - استعدادیابی در کودکان و نوجوانان

  در زمان بازی رفتارها و حالات کودکتان را مورد توجه قرار دهید

   

  به جای اینکه برای تمام فعالیتهای کودکتان برنامه‌ریزی کنید، بگذارید که خودش تصمیم بگیرد و کاری را که دوست دارد انجام دهد. در سکوت به او نگاه کنید، چه میکشد چگونه آواز میخواند و… آیا کودکتان شخصیت ورزشی دارد؟ یا اینکه از فعالیتهای درسی لذت میبرد؟ کودکان استعدادها و توانایی های خود را با بازیهای خود نشان میدهند.  آیا کودکتان ترجیح میدهد به تنهایی بازی کند یا بازی با دیگران را دوست دارد؟ این مشاهدات کمک زیادی به شما میکنند و شما را به هدفتان میرسانند.

   

  hoosh 300x159 - استعدادیابی در کودکان و نوجوانان

  به علایق  کودکتان احترام بگذارید و انتخابهای او را حمایت کنید

   

  گاهی اوقات به اشتباه فکر میکنیم چون آنها سن کمی دارند، پس احمق هستند و خیلی چیزها را نمی فهمند. بهتر است دخالتهای بیجا را فراموش کنید. کودکان همیشه نمیدانند استعدادهایشان در چیست اما به زودی یاد میگیرند. آنها نیاز دارند که شما فرصت کافی در اختیارشان قرار  دهید تا خودشان تشخیص دهند. هرگز کودک خود را لای منگنه نگذارید شاید او از چیزی که شما میخواهید، هیچ لذتی نمیبرد. او را به زور به مسیری هل ندهید که نمیخواهد و وقتی که راهی را انتخاب کرد، او را حمایت کنید مگر اینکه احساس کنید ممکن است خطری تهدیدش کند.

   

  little girl coloring fjdg4x 240x300 - استعدادیابی در کودکان و نوجوانان
  هرگز به استعدادها و توانایی‌هایشان بی‌توجهی نکنید

   

  بسیار مهم است که به یاد داشته باشید کودکتان به راحتی آن چیزی را که در آن استعداد بسیار زیاد دارد فراموش میکند و کنار میگذارد اگر فقط و فقط احساس کند شما به او توجه ندارید و اهمیت نمیدهید.
  مثلا وقتی که مشغول انجام کار مورد علاقه اش است به او بگویید: «بهتر نیست اینها را جمع کنی و به تکالیفت برسی». سعی کنید که دیدگاه خود را عوض کنید و او را بیشتر درک کنید.
  ما در مقام والدین کودکان وظیفه داریم کودکان خود را به درستی پرورش دهیم و به آنها کمک کنیم در آینده انسانهای بهتری باشند.
  ما باید برای آنها پناهگاه امنی باشیم و محیطی دوستداشتنی را فراهم کنیم تا این شکوفه‌ها، گل شوند و میوه بدهند.

   

  IMG 20171212 103427 300x300 - استعدادیابی در کودکان و نوجوانان

  مرکز تحقیقات پزشکان و روانشناسان بوجیکا
  کلینیک جامع کودک و خانواده بوجیکا، اماده ارائه خدمات نوین در زمینه های اختلالات طیف اتیسم، بیش فعالی، اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، اختلالات اضطرابی، افسردگی و مشاوره خانواده می باشد.
  جهت تعین وقت اینجا کلیک کنید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: