آموزش جنسی کودکان شامل دیدن فیلم، سوالات جنسی، نام اندام تناسلی و بچه دار شدن

کودک باید نسبت به بدن خود اگاه باشد و او باید اموزش ببیند که هیچ کس حق لمس بدنش را ندارد / والدین باید از جواب دادن به سوالات جنسی کودکان فرار نکنند تا میزان اگاهی فرزند بالاتر رود خ

 • آموزش جنسی کودکان

  آموزش جنسی کودکان

  امروزه در جوامع مختلف شاهد سوء استفاده جنسی از کودکان هستیم، بنابراین لزوم آموزش جنسی به کودکان بیش از پیش احساس می شود و این آموزش باید در محیط امن خانواده و توسط والدین صورت گیرد. تا حدی که کودکان اندام های جنسی خود را بشناسند و از آنها مراقبت کنند و به دیگران اجازه تعرض به خود را ندهند.

  عدم آگاهی نیز، مشکلات زیادی را در آغاز نوجوانی برای افراد ایجاد میکند. اما جنبش پیشرفت تحصیلی در اواخر قرن نوزدهم منجر به اشنایی با بهداشت اجتماعی در برنامه درسی مدارس شد و همچنین شیوع ایدز، فوریت اموزشی جدی تعلیم و تربیت جنسی را در اروپا و آسیا تشدید نمود.

  والدین باید مسائل جنسی را با توجه به سن کودک به او توضیح دهند. هیچ راه ساده ای در رابطه با اموزش بچه ها وجود ندارد، در حالت ایده آل، کودکان از پدر و مادرشان اطلاعاتی را که نیاز دارند در خانه کسب میکنند. مدرسه نیز باید منابع مهمی از اطلاعات را در اختیار داشته باشند تا به روش ها ی گوناگون به بچه ها اموزش دهند. اساسا روابط پدر و مادر با کودک  تاثیر بسزایی در جهت رشد جنسی دارد.

  مسائل جنسی به کودکان 300x197 - آموزش جنسی کودکان شامل دیدن فیلم، سوالات جنسی، نام اندام تناسلی و بچه دار شدن
  آموزش جنسی به کودکان

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه آموزش جنسی کودک و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858 –  09212773724

  شروع آموزش جنسی کودکان از چه سنی است

  هر زمان ممکن است سوالات جنسی کودک شروع شود، بهتر است که خودتان را برای سوالات فرزندتان اماده سازید. همانطور که کودکان یاد میگیرند به راه رفتن و صحبت کردن ادامه دهند، آنها درباره جسمشان نیز همه چیز را متوجه می شوند.

  با در نظر گرفتن همه چیز سعی کنید در طول زمان حمام با کودکانتان شروع به یادگیری نام اندام های جنسی آنها کنید و در سوالات را تک تک پاسخ دهید.

  زمانی که فرزند شما سوال های مخصوص بدن خود را از شما میپرسد، از جواب دادن به آنها فرار نکنید و یا خجالت نکشید و دچار وحشت و هراس نشوید، پاسخ های درست و مستقیم و مناسب سن به انها بدهید.

  میتوانید ابتدا از کودک درباره اطلاعاتی که دارد، سوال کنید تا بدانید تا چه حد درباره این مسائل می داند، سپس با توجه به دانسته هایش و سن کودک، پاسخ مناسب دهید.

  Rav34 300x200 - آموزش جنسی کودکان شامل دیدن فیلم، سوالات جنسی، نام اندام تناسلی و بچه دار شدن
  آموزش جنسی به کودکان

  اطلاعات جنسی کودک در سنین مختلف:

  در 5 سالگی

  کودک در این سن باید اندام های جنسی خود را بشناسد و نام اندام ها را به او بگویید، نیاز نیست نام علمی آنها را بدانند، بلکه از نام های بچه گانه استفاده کنید. همچنین درک درستی از تولد نوزاد و اینکه چگونه متولد می شود و از کجا می آید به او بدهید.

  در 10 سالگی

  در این سن کودک باید تفاوت جنس مذکر و مونث را به خوبی بداند و از نحوه تولید مثل حیوانات به خوبی اطلاع داشته باشد. و اندام های جنسی را با نام صحیح بشناسد.

  در 14 سالگی

  در این سن کودک باید به تغییرات بلوغ و روند جنسیتی خود کاملا آگاه باشد. و از تولید مثل درک درستی داشته باشد.

  im 1 300x188 - آموزش جنسی کودکان شامل دیدن فیلم، سوالات جنسی، نام اندام تناسلی و بچه دار شدن
  آموزش جنسی به کودکان

   

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه آموزش جنسی کودکان و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858 –  09212773724

  کنجکاوی کودک یا سوء استفاده جنسی

  اگر فرزند شما تمایل دارد بیشتر در مورد مسائل جنسی بداند، سعی کنید مناسب سن او پاسخ دهید. انتظار تحریک شان را داشته باشید، بسیاری از کودکان این کار را انجام می دهند، مثلا پسران ممکن است آلت تناسلی خود را بکشند و دختران نیز امکان دارد در اثر ناآگاهی اندام خود را از بین ببرند.

  به آنان یاد دهید که خود ارضایی یک فعالیت عادیست و کاملاً خصوصی می باشد. اگر کودک شما در میان عموم شروع به خود ارضائی نمود، سعی کنید به او یاد اوری کنید، این کار در جمع هرگز نباید انجام شود.

  در سن سه یا چهار سالگی کودک گاها متوجه میشود که پسران و دختران دارای آلت تناسلی متفاوتی هستند، چنین کشفی از سمت آنها ربطی به فعالیت جنسی آنها ندارد و ضرری هم ندارد حتی اگر نگران رفتارهای کودکان تان هستید، می توانید با دکتر مشورت کنید.

  به کودک خود یادآوری کنید که هیچ کس بدون اجازه، حتی لمس بدن او را نمی تواند انجام دهد. گاهی وقتها استمنا پشت سر هم کودک، میتواند حتی نشان دهنده یک اشکال بزرگ در فرزند شما باشد، شاید او  احساس ترس و اضطراب دارد یا کمبود توجه در خانه او را عذاب می‌دهد، حتی می تواند نشان دهنده سوء استفاده جنسی هم باشد، که این موضوع خود حائز اهمیت است و شما باید به آن دقت داشته باشید.

  ba4116 1 300x200 - آموزش جنسی کودکان شامل دیدن فیلم، سوالات جنسی، نام اندام تناسلی و بچه دار شدن
  آموزش جنسی به کودکان

  صحبت کردن در مدرسه  و خانواده  در این رابطه به آنها حس اعتماد بین والدین و کادر مدرسه را بوجود میاورد و این یک اصل اساسی و مهم است. گاها فرزندان در این سن دچار گمانه‌زنی و کنجکاوی می‌شوند. بنابراین صحبت در این رابطه پاسخ به تمامی سوالاتشان است.

  آموزش جنسی برای کودکان در مدرسه ابتدایی بسیار مهم می باشد این که آموزش دهیم چگونه باید از اندام های خصوصی شان مراقبت کنند و انها را برای بلوغ آماده سازیم. اگر نگران کودکانتان هستید، می توانید با دکتر مشورت کنید. در سن سه یا چهار سالگی کودکان  متوجه می‌شوند که پسران و دختران دارای آلت تناسلی متفاوتی هستند، چنین کشفی از سمت آنها ربطی به  فعالیت جنسی آنها ندارد، تنها برایشان جالب و بی ضرر است.

  عدم توضیح اضافی به کودکان

  تا زمانی که کودکتان از شما سوالی در مورد مسائل جنسی نپرسیده، هرگز ذهن او را درگیر نکنید. اجازه دهید تا در زمان مناسب کودکتان به سزاغ شما بیاید، در آن هنگام کودک آمادگی پذیرش مسائل جنسی را دارد و سپس با توجه به سن کودک و پذیرش او، سوالاتش را پاسخ دهید.

  والدین باید بدانند تصورات کودک با بزرگسالان بسیار متفاوت است، پس لازم است که خود را  مانند او کوچک کنیم و مسائل را با زبان ساده بیان کنیم، به گونه ای که برای آنها قابل فهم باشد و نیاز به توضیح جزئیات بیشتر نمی باشد. در نهایت از کودک بخواهید آنچه که به او گفته اید، برای شما توضیح دهد تا مطمئن شوید به خوبی مطلب را درک کرده.

  ditiseuv 300x232 - آموزش جنسی کودکان شامل دیدن فیلم، سوالات جنسی، نام اندام تناسلی و بچه دار شدن
  آموزش جنسی به کودکان

   

  آموزش جنسی کودکان در مدرسه

  برنامه های کادر  مدرسه نیز برای ادامه این روند بسیار مهم وحیاتی  است. برنامه های آموزشی موجب میشود که کودک از عملکرد بدنش مطلع شود و نیز  احساس اعتماد به نفس اش بالا رود و جرات پیدا کنند سوالاتی را که برایش مبهم است و در ذهنش ایجاد میشود را راحت تر بپرسد. اما اگر فرزندتان به مسائل جنسی و نیز رفتارهای جنسی علاقه مندی نشان می‌دهند نگران نباشید این کاملاً طبیعی است.

  تفاوت های رفتاری کودکان در دوران ابتدایی

  انها در برابر والدین شان از برهنگی خودشان خجالت می کشند، آنها شروع به جلب توجه در بین دوستان خود می کنند، انها در ارتباط با  اتفاقات بلوغ خود با هم سخن میگویند، انها متوجه تفاوت های رفتاری خودشان و جنس مخالفشان میشوند. این برنامه های آموزشی از سمت مدرسه در رشد فکری و روانی فرزندتان نیز تاثیر بسزایی دارد. علاوه بر این در خود آگاهی کودک از خودش و جسمش نیز تأثیر دارد، چون در غیر این صورت کودکان ممکن است اطلاعات خود را از منابع دیگری مثل دوستان، اینترنت، یا رسانه ها که قابل اعتماد نیستند به دست بیاورند .

  girl and boy gossiping 300x183 - آموزش جنسی کودکان شامل دیدن فیلم، سوالات جنسی، نام اندام تناسلی و بچه دار شدن
  آموزش جنسی به کودکان

  اگر فرزندانتان در ارتباط با مسائل جنسی از شما سوالی نمی کنند، شما می توانید سعی کنید خودتان موضوع را پیش بکشید. به طور مثال : آیا تا به حال از خود پرسیده اید که چگونه متولد شده اید؟ کتابی را که در ارتباط با بلوغ و رشد دختران می‌باشد را در اختیار  دخترتان قرار دهید. همچنین از سن ۹ سالگی با آنها در ارتباط با رشد و تغییر بدن آنها صحبت کنید. این معلومات در ابتدایی ترین مسیر، فرزندانتان را به خوبی هدایت می‌کند و اطلاعات مناسبی را در اختیار آنها از بدو تولد قرار می‌دهد. شما باید فرزندانتان را تشویق کنید که بدانند آنها هستند که می تواند تعیین کند چه کسی حق دارد بدنشان را لمس کند. این تشویق بسیار مهم است. متاسفانه خانواده هایی هم وجود دارند که از بیان کردن مسائل جنسی با فرزندان خود امتناع می کنند و این جالب نیست. چرا که بین خانواده و فرزند فاصله ایجاد می کند. اگر اینگونه فکر میکنید، به شما پیشنهاد میکنم فیلم و کتاب آموزشی را در اختیار فرزندانتان قرار دهید تا سوال برایش ایجاد شود، اما نهایتاً اگر نتوانستید با فرزند خود ارتباط برقرار کنید، حتماً با یک دکتر یا مشاور مشورت کنید.

  جلوگیری از سوء استفاده جنسی از کودکان

  1– نه گفتن را به کودک خود بیاموزید

  به کودک یاد دهید وقتی فردی قصد لمس اندام های او را داشت با صدای بلند فریاد بزند و نه بگوید و هرگز از قریاد زدن نترسد و آن مکان را سریع ترک کند. حتما قضیه را برای پدر و مادرش تعریف کند.

  2– با کودک خود بازی کنید و بخواهید که نقش بازی کند

  در هنگام بازی از کودک خود بپرسید اگر کسی خواست بدنت را لمس کند یا لباس تو را بیرون آورد چگونه رفتار می کنی؟ دقت کنید که کودک آنچه را به او آموزش داده اید، اجرا کند و در چنین موقعیتی دچار وحشت نشود. 

  636389057866548737 300x200 - آموزش جنسی کودکان شامل دیدن فیلم، سوالات جنسی، نام اندام تناسلی و بچه دار شدن
  آموزش جنسی به کودکان

   

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه آموزش جنسی کودکان و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858 –  09212773724

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: