روانپزشک کودک و روانشناس کودک !! تفاوتها در چیست؟ | بهترین روانپزشک در تهران

روانپزشک کودک و روانشناس کودک چه تفاوتهایی دارند

 • روانپزشک کودک

  روانپزشک کودک و روانشناس کودک چه تفاوتی باهم دارند؟

  روانپزشک کودک و نوجوان حرفه ای است که به تشخیص، درمان، پیشگیری و توانبخشی اختلالات روانپزشکی، اختلالات رشدی و همچنین اختلالات رفتاری در این دوران می پردازد، اینکه در روانپزشکی به طور جداگانه به موضوع کودک و نوجوان می پردازند به این علت است که  نیاز به یک رشته روانپزشکی جداگانه برای کودکان و نوجوانان که جدا و به طور تخصصی به ویژگی های وابسته به سن اختلالات روانی بپردازد.

  این موضوع به شدت تحت تأثیر مراحل متفاوتی از رشد عصبی و اجتماعی در این دوره زندگی قرار دارند، اما سوال مهمی که در این بین پیش می آید این است که  تفاوت روانشناس و روانپزشک کودک در چیست؟ و کدام یک برای مشکلی که ما با کودک خود داریم مناسب هستند؟

  کودک شما ممکن است مشکلات زیادی را در خانه و یا مدرسه داشته باشد و این رفتارها ممکن است در شما نگرانی و گاهی ترس زیادی را ایجاد کند و به این فکر کنید که الان نیازمند گرفتن کمک از یک متخصص حرفه ای در این زمینه هستید، ولی نکته ای که بسیار مهم می باشد این است که برای انتخاب یک متخصص باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید، روانشناسان و روانپزشکان در روش ها و حوزه فعالیت خود متفاوت هستند و گاهی ممکن است با توجه به مشکل فرزندتان آنها شما را به دیگری ارجاع دهند.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی کودکان و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  0921277372402122636858

   

  Differences between a psychiatrist and psychologist Feature2 - روانپزشک کودک و روانشناس کودک !! تفاوتها در چیست؟ | بهترین روانپزشک در تهران
  روانپزشک کودک

  تفاوت عملکرد روانپزشک کودک و روانشناس کودک

  روانپزشک کودک و روانشناس کودک عملکردهای متفاوتی دارند اما هر دوی آنها کمک می کنند که کودک شما سلامت جسمی، عاطفی و روانی خود را حفظ کند. قبلا مقاله ای تحت عنوان روانشناس خوب در بوجیکا منتشر شده که می توانید بخوانید.

  یک روانشناس کودک کمک می کند که فرزند شما مهارت های  مقابله ای لازم را برای حل مشکلاتش یاد بگیرد و احساس ارزشمندی خود را تقویت کند، تمرکز او ممکن است بر روی “فکر” ، “رشد” و نحوه ی “واکنش های” او باشد، این متخصصان به دنبال راهی برای جلب اعتماد فرزندتان هستند تا بتواند در یک فضای امن افکار و احساسات خود را بیان کند.

  اما یک روانپزشک کودک قدم هایی برمی دارد که به سلامت روان کودک شما کمک کند اما معمولا برای این کار از دارو کمک می گیرد تا این مداخله آسان تر شود، آنها نیازهای جسمی و روانی کودک شما را می فهمند و برای کمک به او داروهایی را برای تعادل مغزی فرزندتان تجویز می کنند. ویژگی های روانپزشک خوب را اینجا بخوانید.

  1 - روانپزشک کودک و روانشناس کودک !! تفاوتها در چیست؟ | بهترین روانپزشک در تهران
  روانپزشک کودک

  تفاوت تحصیلات روانشناس و روانپزشک کودک

  روانشناسان یک دوره تخصصی مبنی بر آموزش در زمینه چگونگی رشد جسمی،روانی و هیجانی کودک را گذرانده اند و با انواع متدهای روان درمانی و بازی درمانی کودک و نحوه فرزند پروری والدین آشنا هستند و دوره های تخصصی در این زمینه گذرانده اند. بدین منظور می توانید میتوانید مقاله دکتر روانشناس را مطالعه کنید

  روانپزشکان یک دوره تخصصی پزشکی عمومی را پشت سر میگذارند و بعد از آن در دوره تخصصی روانپزشکی مشغول به تحصیل می شوند و در واقع با استفاده از دانشی که در زمینه پزشکی و مغز و روان دارند در کنار مداخلات رواندرمانی به تجویز دارو در زمینه آن اختلال خاص می پردازند.

  انواع روانپزشکان و روانشناسان

  روانپزشکان به دو دسته عمده تقسیم می شوند که متخصصان مختلفی در این دسته ها قرار می گیرند، دسته اول شامل متخصصانی می شوند که تخصص ویژه آنها داروهای روانپزشکی می باشد و اطلاعات بسیار زیادی رابطه با داروهای روانپزشکی و نحوه تعامل این داروها با یکدیگر دارند.

  نوع دوم روانپزشکی هست که علاوه بر اینکه در زمینه دارو شناسی متخصص می باشند به افکار و واکنش های مقابله ای فرزند شما هم می پردازد آنها ممکن است به صورت فردی یا با کل اعضای خانواده کار کنند. روانپزشکانی که در زمینه نوجوانی کار می کنند نسبت به یک روانپزشکی که در این زمینه کار نمی کند دوره های بیشتری را گذرانده است.

  روانشناسی شاخه های بسیار مختلفی دارد و امروزه علم روانشناسی با عصب شناسی ترکیب شده است و این اجازه را به روانشناسان داده است که بتوانند با کودکان مبتلا به اوتیسم، صرع و آسیب مغزی هم بتوانند کار کنند، آنها در زمینه ها مختلفی مانند مدرسه، اختلالات خاص دوران کودکی، نحوه فرزند پروری، یادگیری بهتر و افزایش خود کارامدی و عزت نفس کودکان آموزش می بینند.پیشنهاد میکنیم مقاله روانشناس خوب کودک را بخوانید.

  psicopedagoga tdah - روانپزشک کودک و روانشناس کودک !! تفاوتها در چیست؟ | بهترین روانپزشک در تهران
  روانپزشک کودک

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی کودکان و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  0921277372402122636858

  نکاتی که باید برای انتخاب متخصص مناسب کودکتان مد نظر بگیرید

  این موضوع را مد نظر داشته باشید که متخصصی که انتخاب می کنید مدرک و مهارت های لازم را در زمینه مشکل کودکتان کسب کرده باشد، تجربه کافی در این زمینه داشته باشد و همچنین با کودکتان رفتار دوستانه و خوبی داشته باشد، تا وقتی که شما و فرزندتان با کسی احساس راحتی نکردید کار را با او ادامه ندهید، اگر فرزند شما با کسی احساس راحتی نکند نمیتواند اعتماد کافی به او داشته باشد و به نتیجه برسد. در این زمینه میتوانید ویدیو انتخاب روانشناس کودک را ببینید

  mentalHealth ADvertorial2 b1f960c9 - روانپزشک کودک و روانشناس کودک !! تفاوتها در چیست؟ | بهترین روانپزشک در تهران
  روانپزشک کودک

  علائمی که زنگ خطر را در کودکان به صدا در می آورد

  آکادمی روانپزشکی کودک و نوجوان آمریکا نسبت به برخی از نشانه های اصلی به والدین هشدار می دهد که در صورت مشاهده آنها حتما از یک متخصص حرفه ای کمک بگیرند، این علائم شامل نمرات پایین درسی ، اضطراب برای رفتن به مدرسه ، کابوس های شبانه، شکایت های جسمی مانند سردرد و دل درد، پرخاشگری نسبت به خود و دیگران، تهدید به آسیب رساندن نسبت به خود و دیگران می باشد.

  همچنین نشانه های قابل توجه در پیش از نوجوانی به مشکلات تحصیلی و کاهش نمرات تحصیلی، تغییرات مربوط به خواب و تغذیه ، عدم توانایی تمرکز، رفتارهای جنسی تکانه ای، خلق و خو و نگرش منفی طولانی مدت، نوسانات شدید خلق، مصرف مکرر الکل یا داروها، رژیم غذایی شدید، استفاده زیاد از ملین ها(مکمل غذایی)، نقض مداوم حقوق دیگران، مخالفت زیاد با والدین، سوء استفاده از حیوانات،پرخاشگری زیاد، سرقت،پرسه زنی و وقت گذرانی زیاد، آسیب زدن به خود، تهدید به قتل خود یا دیگران می باشد.

  ترجمه و گردآوری : فریبا داربی – هنر درمانگر
  5 - روانپزشک کودک و روانشناس کودک !! تفاوتها در چیست؟ | بهترین روانپزشک در تهران
  نوبت روانشناس

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  1 Comment
  1. […] و روانپزشک را بررسی کرده ایم برای خواندن آن روی اینجا کلیک […]

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: