مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی بوجیکا
کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره روانشناسی | مشاوره خانواده | مشاوره فردی | مشاوره بزرگسال

اضطراب دردناک است ولی درمان میشود

اضطراب
0 13

اضطراب عبارت است از ترس از یک عامل ناشناخته و نامعلوم که موجب پریشانی فکر و گاه سبب بروز علائم احساس خطر، از جمله تپش قلب و رنگ پریدگی میگردد. بنابراین در فرآیند اضطراب، برخلاف ترس طبیعی و واقعی یک عامل حقیقی ترس آور یا خطرناک و یا آسیب رسان وجود ندارد بلکه فقط بطور خودکار و ناخودآگاه ذهن آدمی دچار احساس خطر می شود. در حقیقت هرگاه ذهن ما در اثر تنشهای روانی و استرسی های عصبی و حوادث ناخوشایند و ناگواری که در زندگی مکررا برایمان رخ میدهد از روال عادی خارج شود و حساسیت بیش از حد به رخدادهای آتی و احتمالی پیدا نماید، دچار اضطراب می شویم.

علل پیدایش اضطراب

عوامل وراثتی، تجربه های تلخ سالهای گذشته، محیط ناآرام و عصبی

اثرات مخرب اضطراب و نگرانی بر …
تفکر

نگرانی و اضطراب موجب اختلال در تمرکز حواس میگردد، قدرت تصمیم گیری و اراده را از انسان سلب می کند و انسان را بدبین میسازد.

رفتار

نگرانی و اضطراب موجب می شود که انسان دیگر فرد  مثمرثمر و سودمندی نباشد. یا بیش از حد به برخی چیزها میپردازد (حالت وسواس)و یا بیش از اندازه به امور مهم بی توجه می شود. (حالت بی تفاوتی).

عملکرد اجتماعی و شغلی فرد مختل میگردد.بیش از حد به دیگران وابسته میگردد، یا بیش از حد به دیگران ا و تکیه می کند، و یا اعتماد به نفس خود را از دست داده و خود را ناتوانحس میکند. در انجام امور و کارها نمی تواند با اطمینان و قاطعیت عمل کند.
د چار کاهش اعتماد به نفسی و احساسی خود کوچک بینی می شود. و دیگر تواناییهای خود را در انجام امور متفاوت باور ندارد.

احساسات

فرد احساس گیجی، سنگینی و سردرگمی میکند. احساس ترسی فراگیر وجود او را میگیرد. (ترس نسبت به خطرها، دردها و امراض جسمانی مختلف، ترس از هم پاشیدن زندگی، ترس از دست دادن کسی یا کسان مورد علاقه).
احساس میکند که توان کنترل خود را ندارد سریعا و شدیدا عصبانی میشود .

احساس تسلیم و ناتوانی میکند و قدرت مقابله با مشکلات یا بیماری ها رو در خود نمی بیند.

گاهی احساس مرگ قریب الوقوع ویا درد لاعلاج(به علتی نامعلوم)در و جود او رخنه میکند .

جسم

_قادر به ارامش و خواب راحت نیست .

_احساس خستگی ،کوفتگی ، ضعف جسمانی دارد.
_ عصبی و برانگیخته است و خیلی سریع و بی دلیل عصبانی می شود.
_سردرد، درد قفسه سینه، درد پا یا دست، درد شکم و سوء هاضمه، کم اشتهایی و یا پراشتهایی به سراغ او می آیند.

علائم فرد مضطرب

کم خوابی و ناتوانی در به خواب رفتن به ویژه به هنگام شب، دیدن کابوسهای وحشتناک، بی قراری و تحریک پذیری عصبی (زود عصبانی شدن)، حساسی شدن نسبت به حوادث هر چند کوچک (موضوعات و مطالب و سخنان جزئی)، حساسی شدن نسبت به صداهای ناگهانی و یا نورهای عادی و حتی جزئی، حساسی شدن به هر گونه علامت یا درد در نقطهای از بدن، دشواری و ناتوانی در تمرکز حواس، پریدن از خواب در نیمه شب، احساسی وحشت مفرط و ترس از مرگ قریب الوقوع، عدم اعتماد به نفس، رنگ پریذ گی، تپش قلب، احساس تنگی نفس، احساس درد در سمت چپ قفسه سینه، احساس خفگی و احساس عجز و ناتوانی که کاملاً واهی است.

ولی گاه از این علایم می تواند به قدری شدید باشد که فرد را کاملاً از خود بی خود آن و ارتباطهای اجتماعی وی را مختل ساخته و کار را به فوریتهای پزشکی و یا بخش روانی نیز بکشاند.

 

 

شیرین عبداللهی روانشناس بالینی کودک و نوجوان

متخصص در درمان اختلالات رفتاری و هیجانی

Comments