گفتار درمانی کودکان | بهترین مرکز گفتاردرمانی در شمال و غرب تهران

 • گفتار درمانی کودکان

  گفتار درمانی کودکان

  گفتار درمانگر یک کارشناس حرفه ای است  که به منظور ارزیابی، توسعه و درمان اختلالات گفتاری و زبان فعالیت میکند.  گفتار درمانگر  همچنین می تواند به افراد مبتلا به اختلالات بلع کمک کند. بعضی از کودکان، می‌توانند صحبت کنند، اما گفتار و کلمات را نمی‌توانند روان ادا کنند، آن‌ها نمی‌توانند افکار خود را در یک جمله کامل بیان کنند، چون کلمات یا هجا‌های صوتی را به صورت شکسته می‌گویند که این امر، باعث می‌شود نتوانند گفتگوی صریحی داشته باشند؛ این مشکلات به عنوان یک مانع، برای برقراری ارتباط با کودک به شمار می‌رود و در بعضی موارد می‌تواند اعتماد به نفس کودک را نسبت به  همسالان خود کمتر کند. این مسائل را می‌توان از طریق گفتار درمانی مورد بررسی و درمان قرار داد.

  PaedsSpeech 1 300x200 - گفتار درمانی کودکان | بهترین مرکز گفتاردرمانی در شمال و غرب تهران
  گفتار درمانی

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی  در زمینه گفتاردرمانی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858 –  09212773724

  گفتاردرمانگر، دانش آموزانی را که در خواندن و بیان منظورشان به صورت نوشتاری مشکل دارند، شناسایی می‌کنند. کیتی اوهلر (Kathy Oehler) از گفتار درمانگران سرشناس و یکی از نویسندگان کتاب «از نوشتن متنفرم» می‌گوید: مشکلات زبانی می‌توانند تأثیر زیادی بر توانایی نوشتن کودکان داشته باشند. کودک برای نوشتن، ابتدا باید ایده‌های خود را در قالب کلمات بیان کند و بعد آن کلمات را در جمله جای‌گذاری کنند. همین‌طور مشکلات زبانی باعث می‌شوند که درک و دنبال کردن دستور‌العمل برای کودکان مشکل شود. متخصص گفتار درمانی می‌تواند به کودکان کمک کند تا این مهارت‌ها را در خود تقویت کنند. معمولا متخصصان برای درمان مستقیم، شرایط را ارزیابی می‌کنند و به معلمان مشاوره می‌دهند تا بتوانند کلاس‌های غنی‌تری برگزار کنند. درمان می‌تواند هم به‌صورت فردی و هم در قالب گروه‌های کوچکی از افرادی با مشکلات مشابه اجتماعی و ارتباطی، انجام شود. در هر صورت هدف متخصص این است که استفاده از زبان را خوشایند کند و کودکان را در دوستیابی و کسب موفقیت بیشتر در مدرسه یاری کند.

  speech therapy 1 300x188 - گفتار درمانی کودکان | بهترین مرکز گفتاردرمانی در شمال و غرب تهران
  گفتار درمانی کودکان

  گفتار درمانی چیست؟

  یک روش مداخله زبان است که بر بهبود گفتار کودک، توانایی وی در تشخیص گفتار و غلبه بر مشکلات مانند بیان ضعیف، اختلال (تکرار صدا، کلمه یا عبارت) و اختلالات واجی و صدا، تمرکز دارد، این کمک می‌کند که کودک بتواند از طریق زبان کلامی و غیر کلامی بیان بهتری داشته باشد؛ این درمان ،تمرکز بر روی تفسیر و روایی برای شکل دادن به صداها، کلمات و واج‌ها دارد.

  علت لکنت زبان در کودکان چیست؟

  هنوز به طور قطع علت وقوع لکنت زبان در کودکان مشخص نشده است. بسیاری از کارشناسان بر این عقیده هستند که مشکلات بسیار جزئی در عملکرد مغز می‌تواند بر زمان‌بندی و ریتم ادای کلمات تاثیر گذاشته و باعث اختلالات گفتاری مانند لکنت و گرفتگی زبان شود. همان طور که برخی کودکان در گرفتن اشیای پرتابی مانند توپی که به سمتشان شوت می‌شود مشکل دارند برخی نیز در هماهنگی ادای کلمات مشکل دارند.
  لکنت زبان دارای زمینه وراثتی بوده و می‌تواند بین نسل‌ها منتقل شود و به میزان چهار برابر در پسران، بیشتر از دختران اتفاق می‌افتد. این نوع وضعیت‌ها هیچگونه ارتباطی با نوع و میزان ضریب هوشی کودکان ندارند و بنابراین نشانه مراقبت بد والدین یا مشکلات روانی و تنش‌های محیط زندگی نیستند. شرایط استرس زای محیطی مانند نقل مکان به خانه و یا مدرسه جدید می‌تواند لکنت زبان در کودکان مبتلا را تشدید کند، ولی به عنوان عامل ایجاد لکنت زبان به شمار نمی‌رود.
  یک مطالعه در خانواده‌هایی که به دو زبان صحبت می‌کنند نیز بیانگر این موضوع است که میزان ابتلا به اختلالات گفتاری و لکنت در کودکان چنین خانواده‌هایی بیشتر از کودکانی است که با خانواده‌هایی زندگی می‌کنند که به یک زبان صحبت می‌کنند. بر اساس مطالعات، لکنت زبان از سن چهار سالگی آغاز می‌شود، با این حال هیچ تاثیری بر عملکرد تحصیلی کودکان در آینده ندارد.

  حتما بخوانید: بی خوابی کودکان
  speech therapy 1024x683 300x200 - گفتار درمانی کودکان | بهترین مرکز گفتاردرمانی در شمال و غرب تهران
  گفتار درمانی کودکان

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه گفتاردرمانی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858 –  09212773724

  علائم لکنت زبان در کودکان چیست؟

  با این حال برخی علائم نشانه‌هایی از وجود مشکلات جدی‌تر گفتاری را متذکر می‌شوند که نیازمند توجه و اقدام درمانی هستند. از جمله این علائم و نشانه‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:
  • تکرار حروف اول یک کلمه در موارد بالا و با تکرار‌های بیش‌تر از سه یا چهار بار در هربار تلفظ (مانند: ف. ف. ف. ف. ف. فرنی)
  • هنگام متوقف شدن بر روی یک کلمه صدای “آآآ” را جایگزین کلمه صحیح می‌کنند (مانند: سآآآآه به جای سایه)
  • حروف را کشیده‌تر از حد معمول بیان می‌کنند (مانند: ممممممممموتور)
  • بسیار سریع و ناواضح صحبت می‌کنند
  • از مکث‌های بسیار طولانی مدت بین کلمات و حتی گاهی بین حروف یک لغت استفاده می‌کنند
  • حین درگیری در ادای کلمات از تشدید‌های بسیاری استفاده می‌کنند
  • در زمان‌های عصبانیت، ناآرامی و ناراحتی میزان اختلال گفتاری شان شدیدتر می‌شود

   درمانی 1 300x169 - گفتار درمانی کودکان | بهترین مرکز گفتاردرمانی در شمال و غرب تهران
   گفتار درمانی کودکان

  فرایند گفتار درمانی در هر سنی متفاوت میباشد، برای دریافت درمان بهتر و کارآمد تر با متخصصین گفتاردرمانی کلینیک روانشناسی بوجیکا  تماس بگیرید.

  درمان لکنت زبان در کودکان

  چه فرزند شما لکنت داشته باشد و یا هنوز در حال یادگیری ترفند‌های گفتاری باشد نیاز به یادگیری و حمایت دارد. تشویق و تایید شما به فرزندتان کمک می‌کند صدای خود را پیدا کند و مشکلات کوچک را به مرور حذف کند. در ادامه با چند نکته برای کمک به بهبود مهارت گفتاری کودکان آشنا می‌شوید:

  • زمانی که کودک شما با توقف روی جمله‌ای مواجه می‌شود، خونسردی خود را حفظ کنید و با حفظ ارتباط چشمی صبوری کنید تا جمله خود را تمام کند.
  • با تنی آهسته و آرام با وی صحبت کنید.

   300x200 - گفتار درمانی کودکان | بهترین مرکز گفتاردرمانی در شمال و غرب تهران
   گفتار درمانی کودکان

  • زمانی را در روز به صحبت خودمانی با فرزندتان اختصاص دهید.
  • به جای گوشزد کردن به فرزندتان که آهسته حرف بزند و یا تکرار کند و یا تصحیح عبارات تلفظی به او گوش دهید. ایراد گرفتن در چنین مواقعی می‌تواند باعث انتقال انرژی منفی به کودک شود.
  • اجازه دهید تا حس شما را در مورد اینکه با او همراهی می‌کنید و او را می‌فهمید درک کند. وقتی او جمله‌ای را تمام می‌کند شنیدن این جمله که حرف زدن گاهی سخت است و یا به تلاش او افتخار می‌کنید برای وی باعث آرامش می‌شود. برعکس اگر شما مشکل وی را نادیده بگیرید و وانمود کنید مشکلی وجود ندارد ممکن است فرزند شما تصور کند که مشکل وی چیزی است که نباید در مورد آن صحبت کرد انگار که جرمی مرتکب شده که باید آن را از همه و حتی خودش پنهان کند. چنین تصوری روند بهبود را بدتر می‌کند.

  02122636858 – 09212773724

  مطالب پیشنهادی

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  ۲ Comments
  1. farzaneh says

   سلام. من کودک ۷ ساله ای دارم که به شدت لکنت زبان داره. گفتاردرمانی هم چندین جلسه رفته. اما کاملا بهبود نیافته. میشه راهنمایی کنین

  2. shahrzad says

   salam. mamnoon. aali bood

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: