1 WrLgZRVePwHNDD3jRq7u9w 1024x687 - کمال گرایی | انواع کمال گرایی | درمان کمال گرایی | کمال گرایی در ازدواج

کمال گرایی | انواع کمال گرایی | درمان کمال گرایی | کمال گرایی در ازدواج

 • کمال گرایی

  کمال گرایی

  کمال گرایی اغلب به عنوان یک ویژگی مثبت دیده می شود که شانس موفقیت شما را افزایش می دهد ، اما می تواند منجر به افکار یا رفتارهای خودکفا شود که دستیابی به اهداف را سخت تر می کند. همچنین ممکن است باعث استرس ، اضطراب ، افسردگی و سایر موارد بهداشت روان شود. افرادی که تلاش می کنند احساس کمبود یا عدم موفقیت را به کمال برساند ، ممکن است صحبت با یک درمانگر برای آنها موثر باشد. این اغلب می تواند به افراد در مدیریت انتقاد بیش از حد از خود کمک کند.

  mr lee 618477 unsplash small 300x201 - کمال گرایی | انواع کمال گرایی | درمان کمال گرایی | کمال گرایی در ازدواج
  کمال گرایی

  برای استفاده از خدمات روانشناسی در زمینه روانکاوی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا  با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858 – 02126767945 – 09212773724

  نقص (کمال گرایی) چیست؟

  کمال گرایی اغلب به عنوان ضروری بودن یا به نظر رسیدن کامل بودن تعریف می شود. به طور معمول به عنوان یک ویژگی مثبت و نه یک نقص مشاهده می شود. افراد ممکن است از اصطلاح “کمال گرایی سالم” برای توصیف یا توجیه رفتار کمال گرا استفاده کنند.

   خصوصیات افراد کمال گرا

  بیشتر افراد هر از گاهی یا در مناطقی خاص از زندگی درگیر کمال گرایی هستند. افرادی که تقریباً کمال گرا هستند تمام وقت ممکن است نیاز به دستیابی به کمال را به طور مداوم احساس کنند. آنها همچنین ممکن است:

  • قادر به انجام یک کار نیستند ، مگر اینکه بدانند که می توانند این کار را کاملاً درست انجام دهند.
  • محصول نهایی را به عنوان مهمترین بخش از هر تعهد مشاهده می کنند. در نتیجه ، آنها ممکن است کمتر روی فرایند یادگیری یا انجام یک کار به بهترین شکل ممکن تمرکز کنند.
  • تا زمانی که نتیجه مطابق با استانداردهای آنها کامل نباشد ، کار را تحویل نمی دهند یا رها نمی کنند.
  • به تعویق انداختن. افراد دارای کمال گرایی ممکن است مایل به شروع یک کار نباشند تا اینکه بدانند که می توانند این کار را کاملاً انجام دهند.
  • برای انجام یک کار که به طور معمول وقت نمی گذارند ، وقت زیادی صرف می کنند.

  نمونه هایی از رفتارهای ناب

  بیشتر افراد می خواهند به موفقیت برسند ، اما تلاش زیاد برای رسیدن به اهداف شما همیشه نشان دهنده رفتار کمال گرایانه نیست. افرادی که کمال گرا هستند به طور معمول معتقدند که کاری که انجام می دهند ارزش ندارد مگر اینکه کامل باشد. آنها به جای اینکه به پیشرفت ، یادگیری یا سخت کوشی خود افتخار کنند ، می توانند به طور مداوم کار خود را با کار دیگران مقایسه کنند یا در دستیابی به بازده بی عیب و نقص متوقف شوند.

  حتی وقتی افراد دارای صفات کمال گرایانه نتایج مطلوب خود را می گیرند ، ممکن است باز هم آنها راضی نباشند. آنها ممکن است احساس کنند که اگر واقعاً عالی بودند ، برای رسیدن به اهداف خود مجبور نبودند خیلی سخت تلاش کنند.

  برخی از نمونه های کمال گرایی عبارتند از:

  • 30 دقیقه صرف نوشتن و بازنویسی یک ایمیل دو جمله ای.
  • اعتقاد به این که دو امتیاز از دست دادن در یک آزمون نشانگر عدم موفقیت است.
  • برای دیگران که موفق هستند به سختی خوشحال می شوند.
  • نگه داشتن خود با معیارهای دستاوردهای دیگران یا مقایسه خود با دیگران به طور نامطلوب و غیرواقعی.
  • پرش از کلاس یا اجتناب از کار سخت ، زیرا تلاش کردن برای آنها بی معنی است ، مگر اینکه بتوان به کمال دست یافت.
  • تمرکز بیشتر روی محصول نهایی است نه فرایند یادگیری.
  • جلوگیری از بازی کردن یا تلاش برای ایجاد یک فعالیت جدید با دوستان به دلیل ترس از نمایش کمتر از حد عالی.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی در زمینه روانکاوی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا  با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858 – 02126767945 – 09212773724

  executive walks up stairs 300x210 - کمال گرایی | انواع کمال گرایی | درمان کمال گرایی | کمال گرایی در ازدواج
  کمال گرایی

  انواع کمال گرایی

  تصور می شود چند نوع مجزا از کمال گرایی وجود دارد. در حالی که این انواع رفتارهای مشابهی دارند ، اما انگیزه ها و پیامدهای آنها غالباً متفاوت است.

  کمال گرایی استانداردهای شخصی:

  کسی که به این نوع کمال گرایی عمل می کند ، ممکن است به مجموعه ای از استانداردها که به آنها انگیزه می دهد ، پایبند باشد. برخی دیگر ممکن است هنوز هم این استانداردها را بالا ارزیابی کنند ، اما برای کسی که آنها را تعیین می کند انگیزه دارند. تصور می شود این نوع کمال گرایی سالم باشد ، زیرا منجر به استرس زیاد یا فرسودگی نمی شود. ممکن است افراد با کمال گرایی از معیارهای شخصی کمتر از عادات مضر برای مقابله با استرس ناشی از کمال گرایی استفاده کنند. فرد فقط در صورت داشتن اهداف خود باعث احساس انرژی و غرق شدن یا فلج شدن این نوع کمال گرایی می شود.

  کمال گرایی خود انتقادی:

  این نوع کمال گرایی بیشتر از اینکه احساس انگیزه داشته باشد مستعد ابتلا به اهداف تعیین شده برای خود می باشد. آنها ممکن است بیشتر اوقات احساس ناامیدی کنند یا اینکه اهدافشان هرگز به واقعیت نخواهد رسید. تحقیقات نشان می دهد که کمال گرایی از خود انتقادی به احتمال زیاد منجر به احساسات منفی مانند پریشانی ، دوری ، اضطراب و خود محکوم می شود.

  کمال گرایی اجتماعی تجویز شده اجتماعی:

  در یک مطالعه دانشگاه یورک در سال 2014 بیان شده ، این نوع کمال گرایی تقاضای تعالی را که اغلب در افراد دارای مشاغل که نیاز به دقت بالایی دارند ، توصیف می کند ، مانند حقوقدانان ، متخصصان پزشکی و معماران. افراد در این حرفه ها افکار ، استرس و ناامیدی بیشتری را تجربه کرده اند و خطر بیشتری برای صدمه به خود و خودکشی دارند.

  لطفا بخوانید: تربیت فرزند 

  دامنه های کمال گرایی

  کمال گرایی می تواند در بسیاری از مناطق زندگی فرد تأثیر بگذارد ، و اغلب به این حوزه ها دامنه گفته می شود. بعضی اوقات ، کمال گرایی فقط در یک دامنه تأثیر می گذارد ، در حالی که زمان های دیگر ، بر دامنه های مختلف تأثیر می گذارد. در زیر برخی از زمینه های کمال گرایی زندگی می تواند تأثیر بگذارد.

  در محل کار یا مدرسه:

  افرادی که در مدرسه یا محل کار هستند کمال گرا هستند ممکن است بیشتر از دیگران طول بکشد تا یک کار را انجام دهند. آنها همچنین ممکن است از شروع کاری که در آن احساس اطمینان نمی کنند جلوگیری کنند. این اغلب به دلیل تمایل به انجام کامل کار است.

  روابط صمیمی یا دوستی:

  کمال گرایی می تواند باعث شود افراد معیارهای غیرواقعی خود را بر روی عزیزان خود قرار دهند و فشار و فشار اضافی به رابطه وارد می کنند.

  فعالیت بدنی:

  ورزش و دو و میدانی اغلب کمالگرایی را تشویق یا تشدید می کنند. در ورزش های فردی ، مانند ژیمناستیک یا پیست ، کمال گرایی ممکن است به خصوص رواج داشته باشد ، زیرا ورزشکار غالباً در مقابل خود رقابت می کند.

  محیط یا محیط اطراف:

  این ممکن است نیاز به خانه یا حیاط شخصی را در همه زمانها بی نقص داشته باشد. این می تواند باعث شود فرد مقادیر زیادی وقت و انرژی خود را صرف نگه داشتن محیط اطراف خود مرتب و مطابق با استانداردهای زیبایی شناسی خود کند.

  بهداشت و سلامتی:

  از قضا این نوع کمال گرایی ممکن است باعث مشکلات سلامتی شود. به عنوان مثال ، فردی ممکن است مسواک زدن را متوقف کند زیرا یکبار این کار را نکردند. این نوع کمال گرایی همچنین ممکن است منجر به اختلالات خوردن غذا مانند ارتورکسیا نوروزا شود ، که در آن افراد احساس می کنند که مجبور هستند به یک رژیم غذایی سخت و سالم بچسبند.

  چگونگی صحبت یا نوشتن فرد:

  وقتی فرد در مورد نحوه صحبت یا نوشتن صحبت می کند ، ممکن است کیفیت گفتار یا نوشتار آنها کاهش یابد. ممکن است باعث شود که آنها خیلی کم صحبت کنند یا از ترس اشتباه ننوشتن خودداری کنند.

  ظاهر بدنی:

  این نوع کمال گرایی می تواند باعث شود کسی نگران بیش از حد نظافت شخصی یا سبک خود باشد. آنها ممکن است ساعت ها طول بکشند تا چه چیزی را بپوشند یا چگونه موهای خود را سبک کنند. کمال گرایی پیرامون ظاهر بدنی همچنین می تواند منجر به اختلالات خوردن غذا یا اعتیاد به ورزش شود.

   

  perfection 300x225 - کمال گرایی | انواع کمال گرایی | درمان کمال گرایی | کمال گرایی در ازدواج
  کمال گرایی

  آیا شما یک کمال گرا هستید؟

  برای کمک به شما در ارزیابی سطح کمال گرایی خود ، در اینجا 11 نشانه کمال گرا که من شناسایی کرده ام:

  1_جایی برای اشتباه وجود ندارد. هرگاه خطایی را دیدید ، اولین کسی هستید که روی آن می پرید و آن را تصحیح می کنید.

  2_شما روشی بسیار خاص دارید که باید کارها را انجام دهید. بسیاری از اوقات ، مردم شما را دریافت نمی کنند ، زیرا شما در مورد نحوه انجام کارها بسیار مشخص هستید. تا زمانی که چیزی از جایی خارج نباشد یا با رویکرد شما مطابقت نداشته باشد ، قابل قبول نخواهد بود. به همین دلیل ، اغلب پیدا کردن افراد مناسب برای کار با آن بسیار سخت است. برخی ممکن است کار با شما با هم مشکل داشته باشند.

  3_شما یک رویکرد همه یا هیچ چیز ندارید. یا همه کارها را خوب انجام می دهید ، یا اصلاً این کار را نمی کنید. همه چیز در میان یک بازگشت نیست.

  4_این در مورد نتیجه نهایی است. شما اهمیتی نمی دهید که برای دستیابی به هدف بین چه اتفاقی می افتد یا چه چیزی لازم است. شما فقط می خواهید اطمینان حاصل کنید که نتیجه نهایی به دست آمده است. در غیر این صورت احساس ناراحتی ، ویرانی خواهید کرد.

  5_شما خودتان بسیار سخت هستید. هر وقت مشکلی پیش آمد ، خودتان سخت می شوید. مهم نیست که این به خاطر تقصیر شما باشد یا فقط یک چیز کوچک – شما همیشه سریع خود را ضرب و شتم می کنید و در مورد یک اشتباه برای مدت طولانی و طولانی بسیار احساس بدی می کنید.

  6_هنگامی که به اهداف خود نرسیدید افسرده می شوید. شما غالباً از نتایج نتیجه گیری نمی کنید که تصور نمی شود. شما همیشه تعجب می کنید که “چه می شود؟” مهمتر از همه ، شما احساس می کنید اگر به آن استاندارد مطلوب و مطلوب نرسیدید ، همه چیز باید تقصیر شما باشد (نگاه کنید به شماره )

  a perfectionist s lament 20 22 x 20 22 oil on panel patrick kramer 300x300 - کمال گرایی | انواع کمال گرایی | درمان کمال گرایی | کمال گرایی در ازدواج
  کمال گرایی

  7_شما استانداردهای بسیار بالایی دارید هر کاری که فکر خود را برای انجام دادن انجام دهید ، اهداف بالایی خواهید داشت. بعضی اوقات ، این اهداف بی نهایت شما را تحت فشار قرار می دهند. شما ممکن است در نهایت شکستن یک گردن فقط برای رسیدن به آنها باشید. در یک مرحله ، شما به دلیل تعویق در تعطیل ماندن از این استانداردها عقب می مانند و از ترس اینکه نتوانید به آنها برسید ، کار خود را بر روی اهداف خود متوقف می کنید.

  8_موفقیت هرگز کافی نیست. هر کاری انجام دهید ، همیشه ارتفاع بیشتری برای رسیدن به هدف وجود دارد. حتی وقتی به X رسیدید ، می خواهید 2 برابر کنید. حتی وقتی به 2X برسید ، 5X می خواهید. گذشته از این تمایل به پیشرفت ، در بسیاری از موارد اگر شما به دنبال یک هدف بالاتر و بزرگتری نرفتید خوشحال نمی شوید. شما به ندرت از وضع موجود رضایت دارید و مایل به دیدن چیزهای بیشتر و بهتر هستید.

  9_شما فقط به انجام کاری در لحظه “مناسب” تعلل می کنید. شما مدام منتظر لحظه “مناسب” هستید تا بتوانید روی اهداف خود کار کنید. شما فقط می خواهید وقتی “آماده” باشید تا بهترین کیفیت کار خود را ارائه دهید. با این حال ، به نظر می رسد این وضعیت “آمادگی” هرگز به وجود نمی آید. بعضی اوقات ، هرگز به این نتیجه نمی رسد که شما همیشه صبر کنید تا کاری انجام شود.

  10_شما مرتباً متوجه اشتباهات می شوید وقتی دیگران هیچ چیزی نبینند. در حالی که این به سادگی می تواند به معنای این باشد که شما فقط بسیار با جزئیات هستید ، کمالگرایان غالباً خطاها ، مسائل را با فاصله از مسافتی مشاهده می کنند. بعضی اوقات این اشتباهات واقعی است. گاهی اوقات به نظر می رسد خود خیالی است.

  11_شما اغلب وقت های فراوان صرف می کنید تا چیزی را کامل کنید. کمال هدف نهایی است. این غیر معمول نیست که بخاطر رسیدن به بالاترین سطح ، بخاطر رسیدن به کار خود ، خواب ، زمان شخصی و بهزیستی را فدا کنید. برای شما ، همه بخشی از رسیدن به هدف شماست.

  perfectionism anxiety 300x180 - کمال گرایی | انواع کمال گرایی | درمان کمال گرایی | کمال گرایی در ازدواج
  کمال گرایی

  برای استفاده از خدمات روانشناسی در زمینه روانکاوی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا  با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858 – 02126767945 – 09212773724

  مطالب پیشنهادی:

  https://www.goodtherapy.org/learn-about-therapy/issues/perfectionism

  https://personalexcellence.co/blog/perfectionism/

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  به بالای صفحه بردن