قرص کلردیازپوکساید و موارد مصرفی آن

چرا این مقاله مهمه ؟ چون : کلردیازپوکساید اعتیاد آور است | زنان باردار باید با احتیاط مصرف کنند | می دانید در صورت نخوردن یک دز از
این دارو باید چه کاری انجام دهید؟

 • قرص کلردیازپوکساید چیست؟

  کلردیازپوکساید یک داروی آرام بخش و خواب آور است که متعلق به کلاس داروهای بنزودیازپین ها ، طبقه ای از داروهای روانگردان است که برای معالجه اضطراب ، آشفتگی ، بی خوابی ، اسپاسم عضلات ، تشنج و ترک الکل استفاده می شود. کلردیازپوکساید به دلیل نیمه عمر طولانی این دارو برای ترک الکل ، بیشترین تجویز را دارد ، به این معنی که برخی از متابولیت های فعال آن حتی پس از دو روز از مصرف آخرین دارو هنوز فعال هستند.

  Addiction Medication 4 300x122 - قرص کلردیازپوکساید و موارد مصرفی آن
  قرص کلردیازپوکساید

  نیمه عمر بسیار طولانی دارو ، آن را برای رفع علائم ترک الکل ایده آل می کند. اما ، افراد مسن احتیاط نیاز دارند ،که به نوبه خود ممکن است منجر به موارد سوء مصرف مواد ، وابستگی یا مصرف بیش از حد دارو شود. به همین ترتیب ، زنان باردار و شیرده قبل از مصرف دارو یا ادامه استفاده از دارو ، ابتدا باید با ارائه دهنده خدمات پزشکی مشورت کنند.

  آیا می دانیدکلردیازپوکساید، اعتیاد آور است؟

  کلردیازپوکساید ممکن است اعتیاد آور باشد. استفاده نادرست از داروهای اعتیاد آور باعث اعتیاد ، مصرف بیش از حد یا مرگ می شود. فروش کلرودیازپوکساید بدون نسخه پزشک خلاف قانون است.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در همه زمینه ها 
  و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02126767945 – 02122636858- 09212773724

  یا اینجا کلید کنید

  قبل از مصرف این دارو

  اگر به این دارو حساسیت دارید نباید از آن استفاده کنید. برای اطمینان از اینکه، مصرف این دارو برای شما بی خطر است و در صورت داشتن مواردی مانند:

  •  پورفیری (یک اختلال آنزیم ژنتیکی که باعث علائم پوستی یا سیستم عصبی می شود)
  • مصرف داروی رقیق کننده خون مانند وارفارین
  • و اگر داروی مخدر (مواد افیونی) مصرف می کنید، با پزشک خود مشورت کنید.

  اثرات آرام بخش کلرودیازپوکساید ممکن است در بزرگسالان مسن طولانی تر باشد. علائم عوارض در بیماران مسن که بنزودیازپین مصرف می کنند شایع است. اگر باردار هستید از کلرودیازپوکسید استفاده نکنید. این دارو می تواند باعث آسیب هنگام تولد شود. همچنین کودک شما می تواند به دارو وابسته شود و بعد از به دنیا آمدن کودک، زندگی او را تهدید کند. نوزادان متولد شده ای که به داروی اعتیادآور وابسته شده اند، ممکن است برای چندین هفته به درمان پزشکی نیاز داشته باشند. اگر باردار هستید یا قصد دارید باردار شوید به پزشک خود بگویید. مشخص نیست که کلرودیازپوکساید به شیر مادر منتقل می شود یا می تواند به یک کودک شیرده آسیب برساند یا خیر. در صورت شیردهی کودک به پزشک خود بگویید. کلرودیازپوکسید برای استفاده توسط افراد جوانتر از 6 سال مورد تأیید نیست.

  بیشتر بخوانید:  داروی وسواس فکری 

  Chlordiazepoxide degradation mechanism 300x175 - قرص کلردیازپوکساید و موارد مصرفی آن

  چگونه باید کلردیازپوکسید را مصرف کرد؟

  تمام دستورالعمل های موجود در برچسب نسخه خود را دنبال کنید. هرگز کلرودیازپوکسید را در به مدت طولانی یا بیش از مقدار تجویز شده استفاده نکنید. اگر به نظر می رسد که این دارو در معالجه علائم شما موثر نیست، به پزشک خود بگویید. پزشک ممکن است گاهی اوقات دز دارو را تغییر دهد تا اطمینان حاصل کند که بهترین نتیجه را می گیرید. کلردیازپوکساید ممکن است عادت ساز باشد. هرگز کلرودیازپوکسید را با شخص دیگری به خصوص با کسی که سوء مصرف مواد مخدر یا اعتیاد دارد به اشتراک نگذارید. داروها را در مکانی نگه دارید که دیگران نتوانند آن را مصرف کند. استفاده از کلردیازپوکسید را به طور ناگهانی متوقف نکنید، ممکن است علائم ترک ناخوشایند داشته باشید. از پزشک خود بپرسید که چگونه از مصرف این دارو جلوگیری کنید. در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود.

  اگر یک دز از دست بدهم چه اتفاقی می افتد؟

  دز از دست رفته را به محض یادآوری مصرف کنید. اگر تقریباً زمان لازم برای دز برنامه ریزی شده بعدی شما باشد ، از مصرف مقدار از دست رفته خود صرفنظر کنید. برای جبران دز از دست رفته داروی اضافی مصرف نکنید.

  اگر بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

  به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید. مصرف بیش از حد کلردیازپوکساید می تواند کشنده باشد. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل خواب آلودگی شدید ، گیجی ، ضعف عضلات یا از بین رفتن هوشیاری باشد.

  651x349 14647861 300x161 - قرص کلردیازپوکساید و موارد مصرفی آن

  از مصرف کلردیازپوکساید از چه چیزی باید جلوگیری کنم؟

  از نوشیدن الکل خودداری کنید زیرا ممکن است عوارض جانبی خطرناکی داشته باشد. این دارو ممکن است تفکر یا واکنش شما را مختل کند. از رانندگی یا کار با ماشین آلات خودداری کنید تا بدانید که کلردیازپوکسید چگونه بر شما تأثیر خواهد گذاشت سرگیجه یا خواب آلودگی شدید می تواند باعث بیهوشی یا حوادث دیگر شود.

  عوارض جانبی کلردیازپوکسید

  در صورت وجود با پزشک خود تماس بگیرید:

  • بروز علائم واکنش آلرژیک: کهیر؛ تنگی نفس ،تورم صورت ، لب ها ، زبان یا گلو.
  • خواب آلودگی شدید.
  • تغییرات غیر معمول در خلق و خو یا رفتار؛
  • سردرگمی ، پرخاشگری ، عصبانیت.
  • احساس اضطراب و اضطراب ناگهانی
  • مشکلات خواب
  • افکار خودکشی یا صدمه زدن به خودتان؛
  • ضعف ناگهانی یا احساس بیماری ، تب ، لرز ، گلو درد ، زخم دهان ، لثه های قرمز یا متورم ، بلع مشکل.
  • ضعف عضلانی ، افتادگی پلک ،مشکل بلع
  • درد فوقانی معده ، ادرار تیره ، زردی (زرد شدن پوست یا چشم).
  • عوارض جانبی مانند خواب آلودگی یا مشکلات تعادل ممکن است در بزرگسالان مسن بیشتر باشد.

  chlordiazepoxide 10mg capsules 262x300 - قرص کلردیازپوکساید و موارد مصرفی آن

  عوارض جانبی شایع ممکن است شامل موارد زیر باشد:
  • خواب آلودگی؛
  • گیجی؛
  • از دست دادن تعادل

  این یک لیست کامل از عوارض جانبی نیست و سایر موارد ممکن است رخ دهد.

  لطفا بخوانید: افسردگی یائسگی 

  اثرات جانبی تداخل کلردیازپوکسید و الکل

  کلردیازپوکساید یک داروی تجویزی است که به عنوان یک عامل برای کاهش افسردگی سیستم عصبی مرکزی عمل می کند. الکل نیز به عنوان یک عامل افسردگی به حساب می آید و سوء مصرف مصرف آن در سلامت روان به عنوان اختلال در نظر گرفته می شود. هر دو ماده باعث کاهش سرعت فعالیت مغز می شوند و در کنار هم ، آنها یک ماده افسردگی CNS نسبتاً قدرتمند را ایجاد می کنند که می تواند عوارض جانبی داشته باشد. مصرف کلرودیازپوکسید در هنگام مصرف الکل همچنین خطر عوارض جانبی جدی مانند تپش قلب ، افسردگی تنفسی و سمیت کشنده را افزایش می دهد.

  سایر عوارض جانبی شامل مشکلات حافظه ، سرگیجه ، فشار خون پایین ، خواب آلودگی ، رفتار غیرمعمول و مشکلات هماهنگی است. اگر این دارو را برای درمان ترک الکل مصرف می کنید ، برای اطمینان از بهبودی ایمن و مداوم ، باید از مصرف الکل در کل جلوگیری کرد. افراد مبتلا به موارد اضطراب و بیماریهای روانی نیز باید در هنگام مصرف این دارو از مصرف الکل خودداری کنند.

  Chlordiazepoxide 1 300x154 - قرص کلردیازپوکساید و موارد مصرفی آن

  کلردیازپوکسید و تداخل با دیگر داروها

  مصرف کلرودیازپوکسید با داروهای دیگری که باعث خواب آلودگی و یا تنفس شما می شود باعث عوارض جانبی خطرناک یا مرگ می شود. قبل از مصرف قرص خواب ، داروی ضد درد ، داروهای ضد سرفه ، داروی آرامش بخش ماهیچه یا داروی اضطراب ، افسردگی یا تشنج از پزشک خود بپرسید. سایر داروها، از جمله داروهای بدون نسخه ، ویتامین ها و محصولات گیاهی ممکن است با این دارو در تداخل باشند. در مورد تمام داروهای مورد استفاده شما در حال حاضر و هر دارویی که شروع کرده اید یا استفاده از آن را متوقف کرده اید به هریک از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی بگویید.

  نام های تجاری

  • A-poxide
  • H-Tran
  • Libritabs
  • Lygen
  • Poxi
  • Librax® (به عنوان یک محصول ترکیبی شامل کلیدینیوم ، کلردیازپوکسید)

  توجه :

  این دارو و همه داروهای دیگر را از دسترس کودکان دور نگه داشته و هرگز آن را با دیگران به اشتراک نگذارید این دارو فقط برای بیماری شماست.

  Tablet Chlordiazepoxide Trifluoperazine 300x200 - قرص کلردیازپوکساید و موارد مصرفی آن

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در همه زمینه ها 
  و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02126767945 – 02122636858- 09212773724

  مطالب پیشنهادی:

  https://www.drugs.com/mtm/chlordiazepoxide.html

  https://www.alcohol.org/mixing-with/chlordiazepoxide/

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: