کابوس ؛ درمان کابوس ؛ عوارض کابوس ؛ علائم کابوس ؛ چرا کابوس می بینیم

کابوسها معمولاً هنگام حرکت سریع چشم (REM) ، هنگام خواب بیشتر اتفاق می افتد ، وقتی بیشتر خوابها اتفاق می افتد. همه با هم فرق دارند ، اما برخی کابوسهای متداول که بسیاری از افراد دارند ، مانند این نیستند که بتوانند به اندازه کافی سریع فرار کنند تا از خطر یا فرار از ارتفاع زیاد فرار کنند.

 • کابوس

  کابوس

  کابوسها معمولاً هنگام حرکت سریع چشم، هنگام خواب (REM) بیشتر اتفاق می افتند. کابوس در افراد با هم فرق دارند اما برخی کابوسهای متداول که بسیاری از افراد دارند، مانند این هستند که نمی توانند به اندازه کافی سریع فرار کنند تا از خطر یا از ارتفاع زیاد رها شوند. اگر یک واقعه آسیب زا مانند حمله یا تصادف را پشت سر گذاشته اید، ممکن است کابوس های مکرر در مورد آن تجربه داشته باشید.

  night1 300x200 - کابوس ؛ درمان کابوس ؛ عوارض کابوس ؛ علائم کابوس ؛ چرا کابوس می بینیم
  کابوس

  کابوس چیست؟

  کابوس، رویای بد است. اکثر آنها شامل یک تهدید یا وضعیت خطرناکی هستند که فرد در خواب نمی تواند آن را کنترل کند. امروز تشخیص داده می شود که کابوس های گاه به گاه یک اتفاق عادی است. همانطور که گفته شد، اکثر مردم در برخی مقطع کابوس هایی را تجربه کرده اند، اگرچه به نظر می رسد بزرگسالان کمتر از کودکان رویاهای بد دارند. کابوسها می توانند شامل هیولا یا چهره های ترسناک دیگری باشند و یا ممکن است موقعیت هایی مانند تعقیب یا خطر دیگر را در پی داشته باشند.

  آنها مثل وحشت شبانه نیستند. کودکانی که کابوس را تجربه می کنند، معمولاً زیاد سر و صدا و تنش ندارند. در مقابل، وحشت شبانه با گریه یا فریاد زدن و حرکت همراه است که به نظر می رسد کودک دچار وحشت است. وحشت شبانه هنگام خواب غیر REM اتفاق می افتد و اغلب در نیمه اول شب رخ می دهد.

  unnamed 300x300 - کابوس ؛ درمان کابوس ؛ عوارض کابوس ؛ علائم کابوس ؛ چرا کابوس می بینیم
  کابوس

  حقایقی در مورد کابوس 

  اکثر افراد کابوس های شبانه را تجربه کرده اند اما به نظر می رسد این پدیده بیشتر در کودکان به خصوص کودکان پیش دبستانی بین 3 تا 6 سالگی رخ می دهد.
  این ممکن است به این دلیل باشد که این سنی است که در آن ترس عادی رشد می کند و تخیل کودک بسیار فعال است. اگر کابوس ها به طور مکرر اتفاق بیفتد، احتمال بروز اختلال کابوس باید در نظر گرفته شود. کابوسها را می توان از وحشت های شبانه متمایز کرد، زیرا کودکانی که از کابوس ها بیدار می شوند، می توانند خواب ها را به طور واضح به هنگام بیدار شدن و صبح ها به یاد آورند. در مقابل، وقتی کودکان وحشت شبانه را تجربه می کنند، در یک خواب عمیق باقی می مانند و این واقعه را به یاد نمی آورند. هر یک از این موارد می تواند به همان اندازه برای والدین ناراحت کننده باشد.

  لطفا بخوانید: درمان استرس

  چه چیزی باعث کابوس می شود؟

  ما نمی دانیم که چرا کابوس ها روی می دهند. عوامل ایجاد کننده احتمالی شامل توسعه طبیعی، مواجهه با استرس در روز یا قرار گرفتن در معرض شرایط ترسناک است. بیماری تب و داروهای مختلف ممکن است در بعضی از کودکان این موضوع را ایجاد کند، همانطور که ممکن است اضافه وزن یا غذا خوردن خیلی نزدیک به زمان خواب باعث این موضوع باشد. علاوه بر این، تغییرات قابل توجه در زندگی (شروع کلاس در مدرسه جدید، طلاق والدین) ممکن است به این موضوع منجر شود. بین 5 تا 10 درصد از کودکان دارای کابوس های مکرر، سابقه خانوادگی قوی در کابوس ها دارند. اختلالات اضطرابی، ناتوانی ذهنی و افسردگی نیز می تواند به کابوس ها منجر شود. که از یک رویداد به خصوص آسیب زا پیروی می کنند ممکن است نشانه ای از اختلال استرس پس از سانحه باشد.

  اگرچه اغلب به عنوان یک مشکل کودکی در نظر گرفته می شوند  اما بزرگسالان نیز ممکن است آن را تجربه کنند. بارداری می تواند رویاها و کابوسهای عجیب و غریب ایجاد کند. کارگرانی که به طور معمول تغییر شیفت می دهند ممکن است دچار اختلال خواب در شیفت کاری و همچنین کابوسها شوند. بزرگسالان به احتمال زیاد در معرض داروهای خاصی قرار دارند که می توانند  را در حین درمان (مانند استاتین) یا به عنوان تأثیر قطع دارو (مانند برخی داروهای ضد افسردگی خاص) تحریک کنند. مصرف یا ترک الکل یا مواد مخدر غیرمجاز نیز می تواند به آن منجر شود. متناقض، داروهای مورد استفاده در درمان بی خوابی نیز در ایجاد نقش دارند.

  ss 8100f5db18a37496396985b1aeedf308bc2a9f46.1920x1080 300x169 - کابوس ؛ درمان کابوس ؛ عوارض کابوس ؛ علائم کابوس ؛ چرا کابوس می بینیم
  کابوس

  چه موقع کابوس رخ می دهند؟

  در خواب REM (حرکت سریع چشم) اتفاق می افتد. خواب در مراحل REM و غیر REM طبقه بندی می شود و بیشتر افراد هر شب چهار تا پنج چرخه خواب را تجربه می کنند. هر چرخه 90 تا 100 دقیقه طول می کشد. خواب REM بیشتر در نیمه دوم شب رخ می دهد.  معمولاً در این زمان اتفاق می افتد.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858- 09212773724

  درمان کابوس  چیست؟

  تحقیقات نشان می دهد که رویاها را می توان با فکر آگاهانه قبل از خواب تحت تأثیر قرار داد. به یاد آوردن رویدادهای سرگرم کننده یا داستانهای خنده دار بعضی اوقات می تواند به هجو و کابوس، قبل از شروع آن کمک کند.

  • هیچ درمانی خاص برای کابوس ها نشان داده نشده است.
  • اگر کابوس رخ دهد ، اطمینان خاطر و راحتی مناسب است.
  • اگر کابوس ها به طور مکرر اتفاق بیفتند ، ارزیابی روزمره ها لازم است. این شامل ارزیابی قرار گرفتن در معرض عوامل استرس زا در روز، تلویزیون، بازی های ویدئویی و شیوه خواب است.
  • رویاپردازی خواب یا آگاهی در هنگام خواب می تواند کمک کند تا کابوس را به خواب دلپذیر هدایت کنید

   unnamed 2 300x195 - کابوس ؛ درمان کابوس ؛ عوارض کابوس ؛ علائم کابوس ؛ چرا کابوس می بینیم
   کابوس

  پیشگیری

  تمرین هر چه بهتر بهداشت خواب برای هرکسی که کابوسها را تجربه کرده است بسیار مهم است. این شامل:

  ایجاد روال خواب که هر شب در همان زمان شروع می شود وساختن خواب در یک زمان امن و راحت برای کودکان استفاده از نور شب می تواند ترس یا اضطراب را کاهش دهد. بحث در مورد “هیولا” – چه در زیر تختخواب و چه در کمد – و نشان دادن کودک که هیچ چیز مضری وجود ندارد می تواند اطمینان بخش باشد. و تصور کردن پایان های متناوب برای آن می تواند قبل از رفتن به خواب احساس قدرت را در کودک ایجاد کند.

  لطفا مطالعه کنید: انواع خیانت

   

  برای بزرگسالان ، بهبود چرخه خواب / بیداری با موارد زیر قابل مشاهده است:
  • عدم قرار گرفتن در معرض تلویزیون یا رایانه یک ساعت یا بیشتر قبل از خواب.
  • حفظ زمان خواب و بیداری مداوم
  • کار نکردن در رختخواب؛
  • قطع مصرف کافئین بعد از 1 بعد از ظهر (برای کسانی که ساعات شبانه روز کار می کنند)؛
  • تمرین رویای روشن.
  • اگر کابوس ها به طور مکرر اتفاق بیفتد (بیش از دو شب در هفته در طی ماه های زیادی) ، ارزیابی روانی پیشنهاد می شود.
  • انواع مختلف روان درمانی از جمله درمان شناختی-رفتاری و هیپنوتیزم می تواند در کاهش فراوانی کابوس ها مفید باشد.

   

  پیش آگهی چیست؟

  بیشتر افرادی که آن را تجربه کرده اند می دانند که این رویداد از بین می رود. نتیجه بلند مدت به طور کلی خوب است. اگر کابوس ها به طور مکرر طی چند ماه اتفاق بیفتد یا یک رویداد آسیب زا را دنبال کنند، ارزیابی توسط یک روانشناس یا روان درمانی انجام می شود. کابوسها با راه رفتن در خواب یا سایر پارازومنیها (اختلالات مختل خواب) همراه نیستند.

  1 b6nMaAn4z0vxfGgDdxekkQ 300x200 - کابوس ؛ درمان کابوس ؛ عوارض کابوس ؛ علائم کابوس ؛ چرا کابوس می بینیم
  کابوس

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858- 09212773724

  مطالب پیشنهادی:

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: