6 دلیل پرخوابی و درمان آن

بیشتر بزرگسالان هر شب حدود 7–9 ساعت خواب نیاز دارند. با این حال، تنوع فردی وجود دارد. به عنوان مثال، برخی از افراد ممکن است به 6 ساعت خواب نیاز داشته باشند، در حالی که دیگران ممکن است به 10 ساعت خواب نیاز داشته باشند.

 • پرخوابی

  پرخوابی چیست؟

  خواب بیش از حد هر از چند گاهی طبیعی است، به ویژه هنگامی که تا دیروقت بیدار هستید، بیمار هستید یا فقط نمی خواهید با هرج و مرج و استرس روز روبرو شوید. گرچه برای بعضی از افراد، خواب طولانی مدت از یک ناراحتی دوره ای به یک اتفاق روزمره می رسد.

  برخی از علائم خواب زیاد عبارتند از:

  •  بیشتر شب ها بیش از 10 ساعت می خوابید.
  • چرتهای مکرر در طول روز.
  • احساس خستگی هر چقدر هم که خوابیده باشید.
  • استفاده از خواب برای جلوگیری از درد عاطفی.

  بیشتر بزرگسالان هر شب حدود 7–9 ساعت خواب نیاز دارند. با این حال، تنوع فردی وجود دارد. به عنوان مثال، برخی از افراد ممکن است به 6 ساعت خواب نیاز داشته باشند، در حالی که دیگران ممکن است به 10 ساعت خواب نیاز داشته باشند.

  خواب زیاد معمولاً روی افرادی که به این یکی دو ساعت اضافی خواب نیاز دارند تأثیر نمی گذارد. به همین ترتیب، خواب زیاد به خواب اضافی که افراد هنگام بهبودی از بیماری ها، تمرینات شدید یا مسائل مربوط به سفر به آن نیاز دارند، اطلاق نمی شود.

  خواب زیاد بر افرادی که به طور منظم بسیار بیشتر از نیاز بدن خود می خوابند مانند خوابیدن به مدت 11-13 ساعت هر شب تأثیر می گذارد.

  Bipolar Disorder Decreased Energy 56a09c633df78cafdaa3385d scaled - 6 دلیل پرخوابی و درمان آن
  پرخوابی

  چه عواملی باعث خواب زیاد شما می شود؟

  • عادات خواب ضعیف
   هیچ دلیل واحدی در خواب بیش از حد وجود ندارد. در بعضی موارد ، این یک مسئله ساده از عادت های بد خواب است. اگر برنامه منظمی برای خواب ندارید ، برای خواب کافی چرت بزنید یا آنقدر دچار استرس شدید هستید که هرگز نمی توانید احساس آرامش کنید ، خواب زیاد ممکن است نتیجه آن باشد.
  • سلامت روان
   اگر از افسردگی رنج می برید ، ممکن است دچار خستگی مزمن شوید ، احتمالاً به این دلیل که احساسات شما بسیار طاقت فرسا است و شما را خسته می کند. برخی از افراد مبتلا به افسردگی نیز به عنوان مکانیزم کنار آمدن به خواب اعتماد می کنند. برخی دیگر از بیماری های روانی می توانند موانع مشابهی را برای خواب سالم ایجاد کنند.
  • بیماری های جسمی
   در بعضی موارد، خواب زیاد ممکن است ناشی از بیماری های جسمی باشد. به همین دلیل، همیشه قبل از تشخیص یا وارد شدن به یک برنامه درمانی ، با یک پزشک مشورت کنید. بیماری هایی مانند کم کاری تیروئید ، برخی از اختلالات سیستم غده فوق کلیوی و تعداد انگشت شماری از بیماری های خود ایمنی می توانند چرخه خواب شما را مختل کرده و احساس خستگی مزمن در شما ایجاد کنند. اگر از بیماری جسمی یا بیماری روانی رنج می برید ، بعید است که خواب زیاد بدون درمان بهبود یابد.
  5e62bf5c51beef200ebce452 Sleep Apnea causing snoring - 6 دلیل پرخوابی و درمان آن
  پرخوابی

  سایر علل پرخوابی

  اگرچه خواب زیاد گاه به گاه امری طبیعی است اما خوابیدن منظم ممکن است نشان دهنده یک مسئله اساسی در سلامتی باشد.

  چندین رابطه بین شرایط سلامتی و خواب زیاد وجود دارد. در بخشهای زیر این موارد با جزئیات بیشتری مورد بحث قرار خواهد گرفت.

  مسائل متعدد می تواند باعث اختلال در چرخه خواب شود. وقفه در چرخه خواب ممکن است منجر به خواب آلودگی شود که در برخی افراد باعث خواب زیاد می شود. این وقفه ها ممکن است به صورت زیر باشد:

  • سروصدا های بلند
  • چراغ های روشن
  • مصرف کافئین قبل از خواب
  • درد
  • سندرم پاهای بی قرار
  • دندان قروچه یا دندان قروچه 

  لطفا بخوانید: 4 نوع تروما و درمان آن

  شرایط دیگر نیز ممکن است باعث اختلال در چرخه خواب شود. بخشهای زیر برخی از این موارد را مشخص می کند.

  • نارکولپسی

  نارکولپسی یک بیماری مرتبط با خواب است که باعث می شود فرد در طول روز دچار خواب آلودگی شدید شود. این بعد از خواب کامل شبانه یا با چرت زدن در روز از بین نمی رود. نارکولپسی علاوه بر علائم جسمی و شناختی، ممکن است باعث مشکلات خواب دیگری شود.

  • کم کاری تیروئید

  شرایط جسمی مانند کم کاری تیروئید نیز ممکن است در برخی موارد بر الگوی خواب تأثیر بگذارد. داشتن تیروئید کم کار ممکن است باعث شود فرد حتی بعد از یک استراحت شبانه کامل خواب آلوده شود. این ممکن است منجر به چرت زدن در روز یا خواب دوباره صبح و خواب بیش از حد شود.

  از دیگر علائم شایع کم کاری تیروئید می توان به احساس سرما ، ضعف عضلانی و افزایش وزن بدون دلیل اشاره کرد.

  • آپنه انسدادی خواب

  آپنه انسدادی خواب ممکن است یکی از دلایل خواب زیاد باشد. آپنه انسدادی خواب باعث می شود که فرد برای مدت کوتاهی تنفس کند. این به طور معمول چندین بار در هر شب اتفاق می افتد و هر بار که رخ می دهد چرخه خواب را مختل می کند. این می تواند منجر به خواب آلودگی بیش از حد در روز و نیاز به خواب بیشتر برای احساس آرامش شود.

  سایر علائم آپنه انسدادی خواب شامل موارد زیر است:

  • مشکل در تمرکز
  • مسائل حافظه
  • سردرد یا خشکی دهان هنگام بیدار شدن از خواب
  • کاهش میل جنسی
  • بیدار کردن اغلب برای ادرار کردن
  • افسردگی

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۹۲۱۲۷۷۳۷۲۴

  kigDwlHFghyKekb 1600x900 noPad - 6 دلیل پرخوابی و درمان آن
  پرخوابی

  تأثیرات روی بدن

  برای مواردی از خواب زیاد، فرد ممکن است اثرات آن را در روز بعد احساس کند. ممکن است شروع روزشان برای آنها دشوار باشد و محرکهای معمولی مانند کافئین ممکن است کم و بی تأثیر باشد.

  خواب بیش از حد منظم ممکن است به علائم دیگری منجر شود که در افراد مختلف متفاوت است. این شامل:

  سردرد
  مشکل در تمرکز
  افزایش التهاب
  مسائل حافظه
  چشم و صورت پف کرده یا کشیده
  اضطراب
  افسردگی

  آیا این خطرناک است؟

  اگرچه گاهی خواب زیاد لزوماً برای سلامتی مضر نیست اما عوارض ناشی از خواب منظم ممکن است فرد را در معرض خطر سایر شرایط قرار دهد. یک مطالعه در مورد خطرات مختلف گزارش داد. محققان دریافتند افرادی که بیش از حد می خوابند یا کم خواب هستند، به طور قابل توجهی دارای اضافه وزن یا چاقی بیش از متوسط ​​وزن هستند

  لطفا بخوانید: روانکاو

  داروها

  برخی از داروها همچنین ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی باعث خواب آلودگی بیش از حد شوند که می تواند منجر به خواب زیاد شود. اگر کنار آمدن با خواب آلودگی بیش از حد به دلیل دارو مشکل است، فرد باید در مورد تنظیم دوز یا تغییر داروی جدید با پزشک صحبت کند.

  بی خوابی ایدیوپاتیک
  در بعضی موارد ، حتی پس از تشخیص کامل ، پزشکان دلیل اصلی خواب زیاد را نمی دانند. این به عنوان بی خوابی ایدیوپاتیک شناخته می شود. فرد مبتلا به این بیماری ممکن است به سادگی خواب آلودگی بیش از حد و بیش از حد خواب داشته باشد و هیچ دلیل مشخصی ندارد.

  مدیتیشن
  برای مدیتیشن و خواب یک برنامه دارای رتبه عالی را امتحان کنید.

   

  sleep 768x512 1 - 6 دلیل پرخوابی و درمان آن
  پرخوابی

  چطور می توان پرخوابی را درمان کرد؟

  مسیر رسیدن به یک خواب خوب، به شدت به دلایل خواب زیاد شما بستگی دارد. تمام اطلاعاتی را که می توانیم در مورد علائم شما داشته باشیم جمع آوری می کنیم. در زمان شروع بررسی خواهیم کرد، چه چیزی باعث بهتر یا بدتر شدن آنها ، نحوه غذا خوردن و نحوه زندگی شما می شود. این اطلاعات به ما کمک می کند تا یک فرضیه کاملاً آگاهانه درباره اینکه چرا اینقدر می خوابید ، ایجاد کنیم.

  از آنجا ما با شما همکاری خواهیم کرد تا یک سبک زندگی سالم تر ایجاد کنیم که بتواند به شما در استراحت، تولید و سلامتی کمک کند. رژیم ما بسته به نیاز شما ممکن است شامل درمان، تغییر سبک زندگی یا دارو باشد. در نهایت، درمان در دست شماست. ما پروتکل هایی ارائه می دهیم که به ارزش ها و خواسته های شما احترام می گذارند و اگر می خواهید سعی کنید از مصرف دارو خودداری کنید، سعی می کنیم این درخواست را برآورده کنیم.

  مطالب پیشنهادی:

  ماده مخدر گل؛ عوارض گل و درمان آن 

  قرص پروپرانولول 

  روشهای افزایش اعتماد به نفس 

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۹۲۱۲۷۷۳۷۲۴

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  1 Comment
  1. […] حتما بخوانید: ۶ دلیل پرخوابی و درمان آن […]

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: