نوروفیدبک درمانی چیست؟ برای اضطراب، افسردگی و بیش فعالی مناسبه؟

 • نوروفیدبک درمانی چیست؟

   

  هر آنچه که باید در مورد نوروفیدبک درمانی بدونید

  نوروفیدبک یک روش علمی اثبات شده و بسیار موثر برای بهینه سازی عملکرد مغزه.  تجزیه و تحلیل داده ها نشون می ده که کدام مناطق به آموزش هایی برای تشویق مغز برای بهینه سازی، استفاده از بازی های ویدیویی یا گوش دادن به موسیقی نیاز دارن.

  نوروفیدبک می تونه به شما در بهبود تمرکز، حافظه، مدیریت استرس، بهبود خواب، مدیریت اعتیاد، یادگیری موثرتر، کاهش درد، تقویت مهارت های مدیتیشن کمک کنه ،افراد از مصرف داروهایی که بیشتر از اینکه مفید باشن مضر هستن و هچنین از مراجعه کردن پشت سر هم به پزشک خسته شده اند. به همین دلیل، درمان نوروفیدبک به یک روش درمانی محبوب برای شرایطی از اضطراب وافسردگی گرفته تاضربه مغزی و میگرن تبدیل شده است.

  gd Neurofeedback 14Q1 BEE Medic 1024x682 1 750x430 - نوروفیدبک درمانی چیست؟ برای اضطراب، افسردگی و بیش فعالی مناسبه؟
  نوروفیدبک درمانی

  نوروفیدبک چیه؟

  نوروفیدبک یا الکتروانسفالوگرافی (EEG) در اصطلاح پزشکی، روشی غیرتهاجمی برای کنترل و اندازه گیری امواج مغزی و دمای بدنه

  حتما بخوانید: بهترین مرکز روانشناسی در شمال و غرب تهران

  نوروفیدبک درمانی چیست؟

  درمان نوروفیدبک یک روش غیر تهاجمیه که امواج مغزی بیمار رواندازه گیری می کنه و بازخوردی رو در زمان واقعی در مورد نحوه عملکرد مغز به بیمار ارائه می ده. این نوعی بیوفیدبک است که یک تکنیک ذهن-بدن است که هدف آن کمک به بیماران برای کنترل داوطلبانه برخی از عملکردهای بدن است که معمولاً غیرارادی هستن (مانند ضربان قلب، انقباض عضلانی یا امواج مغزی).

  بیوفیدبک از ابزارهای الکترونیکی استفاده می‌کنه تا فرآیندهای فیزیولوژیکی خاصی رو که در بدن بیمار اتفاق می‌افته و معمولاً از آنها بی‌اطلاعه، به بیمار منتقل می کنه.درمان نوروفیدبک، به ویژه، برای کمک به آموزش خودکنترلی عملکردهای مغز با نشان دادن نحوه واکنش مغز اونها به برخی محرک ها به بیماران استفاده می شه.

  با گذشت زمان، بیماران یاد می گیرن که تشخیص بدن مغزشان در وضعیت خاصی قرار داره. سپس، اوتها می تونن یاد بگیرن که حالت مورد نظر رو بازسازی کنن، مانند آرامش، یا از حالت های نامطلوب مانند بی قراری در زندگی روزمره خود اجتناب کنن.

  «با مشاهده چگونگی واکنش مغز به محرک‌های دیداری، ویدیویی یا شنیداری مختلف، از طریق مشاهده ردیابی‌های EEG یا تجسم آن‌ها، این باور وجود داره که مغز می‌تونه در مورد کارهایی که برای دستیابی به الگوهای سالم‌تر باید انجام بده آموزش ببینه

  اگه میخواین با استفاده از نوروفیدبک تجربه درمانی متفاوتی داشته باشید با متخصصان ما تماس بگیرید

  هنر ما حال خوب شماست 

  ۶۸۵۸ ۲۲۶۳ ۰۲۱  –  ۲۰۰۶ ۲۲۶۲ ۰۲۱

  چرا نوروفیدبک مفیده؟

  زیرا مشکلات رایجی مانند افسردگی، ADHD ، اضطراب، ضربه مغزی و موارد دیگه زمانی اتفاق می‌افته که امواج مغزی شما در تعادل کامل با هم کار نمی‌کنند. درمان نوروفیدبک به شما این امکان رو می ده که نواحی خاصی از مغز خود رو مجدداً آموزش بدید تا آن رو به بهترین عملکرد خودش برگردونین.

  مغز شما تا زمانی که تمام نواحی آن در یک راستا کار نکنن، کارآمد نخواهد بود. اینجاست که نوروفیدبک وارد عمل می شه.

  DSC 0555 1024x683 1 750x430 - نوروفیدبک درمانی چیست؟ برای اضطراب، افسردگی و بیش فعالی مناسبه؟
  نوروفیدبک درمانی

  نوروفیدبک  چگونه کار می کنه؟

  در طول جلسه شما، حسگرهایی که بر روی نواحی مورد نظر از سر شما قرار می گیرن، وضعیت فعلی مغز شما رو در مقایسه با آنچه که باید انجام بده، نشون می دن. صداها یا موسیقی‌هایی که از طریق هدفون پخش می‌شن، مغز شما روبه حالت ریلکس قرار می دن

  بدون درد، بدون دارو و کاملا غیر تهاجمی تنها کاری که باید انجام بدید اینه که حاضر بشید و استراحت کنید.

  درمان نوروفیدبک تلاش می کنه تا به بیمار کمک کنه امواج مغزی خود رو آگاهانه کنترل کنه. این کار رو با اندازه گیری امواج مغزی خاص، بسته به موضوعی که درمان می شه، انجام می ده. به عنوان مثال، امواج آلفا با آرامش، آمادگی، مدیتیشن و آرامش عمیق مرتبط هستند، در حالی که امواج بتا با تمرکز، توجه پایدار، تنش، هوشیاری و هیجان مشخص می شن.

  بنابراین، امواج آلفا به طور معمول برای درمان شرایطی مانند استرس و اضطراب هدف قرار می گیرن، در حالی که امواج بتا برای بهبود ویژگی هایی مانند توجه و تمرکز، که با ADHD مرتبط هستن، هدف قرار می گیرن.

  درمان نوروفیدبک مغز شما رو برای فعالیت امواج مغزی زیر نظر می گیره و تقریباً بلافاصله بازخورد رو اغلب از طریق نشانه های دیداری یا صوتی ارائه می ده. برای مثال، درمانگر ممکنه از شما بخواد در حین اندازه‌گیری امواج بتا، چیزی رو روی صفحه تماشا کنید.

  هنگامی که امواج بتا را آشکار می کنید، صفحه در پاسخ روشن می شود. اگر امواج بتا را مهار کنید، صفحه کم نور می شود. هدف این است که سعی کنید رفتار خود را تکرار کنید تا دوباره پاداش دریافت کنید

  حتما بخوانید : بهترین مرکز گفتاردرمانی در شمال و غرب تهران

  آیا نوروفیدبک برای اضطراب موثر است؟

  تحقیقات نشون می ده که نوروفیدبک می تونه به بهبود عملکرد مغز برای تسکین علائم اضطراب کمک کنه. اضطراب زمانی به یک بیماری تبدیل می شه که مغز شما در حالت حساسیت شدید “قفل” می شه. مسیرهای عصبی جدیدی ایجاد می شه که باعث ایجاد افکار مضطرب می شه.

  هر چه بیشتر در این مسیرها سفر کنیم، متوقف کردن اونها سخت تر می شه. نتیجه؟ اضطراب مزمن .نوروفیدبک با آموزش مجدد ، به اون ناحیه از مغز کمک می کنه و شما رو به حالت تعادل باز می گردونه.

  اگه میخواین با استفاده از نوروفیدبک تجربه درمانی متفاوتی داشته باشید با متخصصان ما تماس بگیرید

  هنر ما حال خوب شماست 

  ۶۸۵۸ ۲۲۶۳ ۰۲۱  –  ۲۰۰۶ ۲۲۶۲ ۰۲۱

  نوروفیدبک به چه مشکلات دیگه ای می تونه کمک کنه؟

  نوروفیدبک به تسکین علائم بسیاری از مشکلات از جمله موارد زیر کمک می کنه:

  • تشنج
  • بهبودی اعتیاد
  • اختلالات خواب
  • اضطراب و افسردگی
  • PTSD
  • اختلالات رفتاری مخرب/اختلال دوقطبی
  • AHDD/ADD
  • اوتیسم
  • اوج عملکرد
  • میگرن
  • ضربه مغزی

  آیا نوروفیدبک می تونه مضر باشه؟

  اگر به سراغ فردی برید که از تجهیزاتش درست استفاده می کنه نه! هر گونه عارضه جانبی نامطلوب که پس از درمان شما گزارش می شه، به عنوان بازخورد استفاده می شه تا به ما اطلاع بده که مغز شما چگونه پاسخ می ده.

  این اطلاعات برای تنظیم درمان بعدی شما استفاده می شه.عوارض جانبی معمولاً شامل کابوس‌های شبانه، بی‌خوابی، احساس اضطراب یا سردرد میشه که خطرناک یا دائمی نیست!

  موج مغزی چیست؟

  سلول های مغز ما از طریق تکانه های الکتریکی معروف به امواج مغزی با هم ارتباط برقرار می کنن . هر موج مغزی دو خاصیت داره:

  • فرکانس، یعنی سرعت حرکت موج.
  • دامنه، یعنی ارتفاع موج وقتی بالا و پایین میشه.

  به طور کلی، امواج مغزی سریعتر با تمرکز، تفکر و آگاهی همراهه، در حالی که امواج مغزی کندتر با آرامش، مدیتیشن و خواب عمیق مرتبطه در اختلالات سلامت روان، الگوهای امواج مغزی می تونن مختل بشن و منجر به فعالیت و رفتار بیولوژیکی ناسالم بشن .

  به عنوان مثال، افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی اغلب دارای فعالیت امواج مغزی بیش از حد سریع هستن، که باعث می شه اونها احساس سرگیجه، بیش از حد برانگیختگی و هراس داشته باشن.

  از سوی دیگر، افراد مبتلا به ADHD می تونن فعالیت امواج مغزی آهسته تری داشته باشن که در نتیجه علائمی مانند مه مغزی، خیال پردازی و مشکل در تمرکز ایجاد می شه.هدف درمان نوروفیدبک کمک به تعدیل این الگوهای امواج مغزی نامنظمه

  حتما بخوانید : بی اشتهایی عصبی در زنان

  یک جلسه نوروفیدبک معمولی مراحل زیر رو دنبال می کنه:

  1. اهدافی رو برای درمان تعیین میشه . اهداف بر اساس وضعیت بیمار و نوع سیستم نوروفیدبک است. به عنوان مثال، هدف از درمان اضطراب ممکنه تنظیم فعالیت امواج مغزی سریع باشه تا بیمار پس از یک جلسه احساس آرامش بیشتری کنه.
  2. اندازه گیری فعالیت امواج مغزی . یک درمانگر با قرار دادن الکترودها بر روی پوست سر بیمار شروع می کند تا اندازه گیری لحظه ای امواج مغزی. پس از تنظیم، بیمار ممکنه با شروع درمان نوروفیدبک فیلم تماشا کنه، یک بازی ویدیویی انجام بده یا به موسیقی گوش کنه.
  3. تمرین رو تکرار میکنه EEG به نظارت بر امواج مغزی بیمار و دادن بازخورد مثبت در صورت تحقق اهداف درمان ادامه می ده. این حلقه درمانی هزاران فرصت رو به مغز می ده تا در یک جلسه خود رو اصلاح کند و پاداش بگیره.

  آموزش مغز با بازخورد مثبت مبتنی بر اصول تئوری یادگیری یا شرطی سازیه، و شبیه نحوه آموزش نشستن سگ با پاداش دادن به اونه. مغز ما نیز مانند حیوانات دائماً به دنبال پاداشه

  image asset 750x430 - نوروفیدبک درمانی چیست؟ برای اضطراب، افسردگی و بیش فعالی مناسبه؟
  نوروفیدبک درمانی

  انواع مختلف نوروفیدبک درمانی چیست؟

  نوروفیدبک یک اصطلاح کلیه که به چندین نوع مختلف سیستم بیوفیدبک EEG اشاره داره. انواع مختلف اون بر اساس نوع امواج مغزی تحت آموزش، اهداف درمان و تعداد نقاط هدف در مغز متفاوته.

  رایج ترین انواع نوروفیدبک درمانی عبارتند از:

  • آموزش دامنه :  این روش اصلی و هنوز هم محبوب ترین در این زمینه است. بر افزایش یا کاهش اندازه امواج مغزی خاص تمرکز دارد.
  • آموزش آهسته مغز ILF ، ISF، و SCP : این رویکرد کندترین امواج مغزی رو آموزش می ده که می تونه به تنظیم هیجانی و تثبیت مغز کمک کنه.
  • آموزش امتیاز Z  :هدف این رویکرد تشویق فعالیت امواج مغزی بیمار برای حرکت به سمت هنجار یا میانگین افراد سالمه.

  اگه میخواین با استفاده از نوروفیدبک تجربه درمانی متفاوتی داشته باشید با متخصصان ما تماس بگیرید

  هنر ما حال خوب شماست 

  ۶۸۵۸ ۲۲۶۳ ۰۲۱  –  ۲۰۰۶ ۲۲۶۲ ۰۲۱

  آیا نتایج نوروفیدبک درمانی ماندگار خواهد بود؟

  از اونجایی که نوروفیدبک باعث افزایش انعطاف پذیری عصبی می شه، این پتانسیل رو داره که منجر به تنظیمات طولانی مدت در عملکرد مغز بشه.

  چرا نوروفیدبک رو انتخاب کنیم؟

  نوروفیدبک با هدف قرار دادن مستقیم نقاط خاصی در مغز و تغییر بیولوژی مغز برای عملکرد بهتر، پتانسیل مزایای طولانی مدت رو داره. در کلینیک من، نوروفیدبک همچنان من و بیمارانم رو با توانایی خود در بهبود مغز به روش های جدید شگفت زده می کنه.

  در حالی که این زمینه هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز داره اما گزینه درمانی امیدوارکننده ایه که امیدوارم نوروفیدبک به عنوان یک گزینه درمانی جدی از سوی پزشکان و بیماران مورد توجه قرار بگیره.

  حتما بخوانید : تربیت فرزند و کلید های طلایی تربیت کودک

  آیا نظارت بر امواج مغزی می تواند سلامت روان را افزایش دهد؟

  یکی از مراجعینم می گفت: “من کابوس هایی می دیدم که در اون آنقدر بلند فریاد می زدم که شریک زندگی من واقعاً می تونست آنچه رو که در طبقه دیگری از خانه می گفتم بشنود  ” در طول هر جلسه، من او را در مقابل یک کامپیوتر قرار دادم، چندین الکترود رو به جمجمه‌اش وصل کردم و به او گفتم ویدیویی روکه روی صفحه ،نمایش داده میشه کنترل کنه ، فقط با استفاده از افکار او.

  این درمان به عنوان نوروفیدبک شناخته می‌شه، درمانی که می‌تونه توجه، خلق و خو، عادات خواب و حتی توانای ورزشی ما رو با اندازه‌گیری فعالیت مغز و نشان دادن آن به ما ، چه روی صفحه نمایش یا از طریق هدفون، در زمان واقعی بهبود بخشد. یک درمانگر الکترودهایی را روی سر بیمار قرار می ده که فعالیت مغز رو تشخیص می ده سپس توسط کامپیوتری تجزیه و تحلیل می شه که آن رو به صورت تصویر یا صدا برای بیمار ارسال می کنه. همانطور که بیمار وظایف خود روکامل می کنه، کامپیوتر الگوهای سالم فعالیت مغز رو تشویق می کنه.

  قبل از اینکه نوروفیدبک درمانی رو امتحان کنین

  نوروفیدبک عموماً بی خطره . بنابراین اگر می‌خواهید نوروفیدبک امتحان کنید ، در اینجا مواردی وجود داره که باید به خاطر داشته باشید.

  پزشک خود را با دقت انتخاب کنید.

  تمام گزینه های درمانی توصیه شده را بررسی کنید.

  یک مرکز نوروفیدبک مجهز انتخاب کنین

  بوجیکا یک مرکز انجام نوروفیدبک در تهران است که درمانگران متخصص در این حوزه دارد و در فضایی امن و راحت توسط تیم حرفه ای خدمات نوروفیدبک رو ارائه میده

  5 750x430 - نوروفیدبک درمانی چیست؟ برای اضطراب، افسردگی و بیش فعالی مناسبه؟
  نوبت روانشناس

  مطالب پیشنهادی : 

   

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: