نارکولپسی یا حمله خواب چیست؟ علت، نشانه ها، تست و درمان بی خوابی

نارکولپسی(حمله ی خواب)

نارکولپسی نوعی اختلال است که فرایندهای خواب و بیداری را مختل می کند، به این دلیل رخ می دهد که مغز قادر به تنظیم صحیح خواب و بیداری نیست.

 • بررسی نارکولپسی(حمله خواب)

  نارکولپسی یک اختلال مزمن خواب است که با خواب آلودگی بسیار زیاد در روز  و حملات ناگهانی خواب بروز می کند. افراد مبتلا به نارکولپسی ، صرف نظر از شرایط ، بیدار ماندن برای مدت طولانی را دشوار می دانند. نارکولپسی می تواند اختلالات جدی در برنامه روزانه شما ایجاد کند.

   


  گاهی اوقات ، نارکولپسی می تواند با کاهش ناگهانی تن عضله (کاتاپلکسی) همراه باشد ، که می تواند در اثر احساسات شدید ایجاد شود. به نارکولپسی که با کاتاپلکسی اتفاق می افتد ، نارکولپسی نوع 1 گفته می شود. نارکولپسی که بدون کاتاپلکسی اتفاق می افتد به عنوان نارکولپسی نوع 2 شناخته می شود.

  نارکولپسی یک بیماری مزمن است که هیچ درمانی برای آن وجود ندارد. با این حال ، داروها و تغییر سبک زندگی می توانند به شما در مدیریت علائم کمک کنند. حمایت دیگران ، خانواده ، دوستان ، کارفرمایان ، معلمان می تواند به شما کمک کند تا با نارسکوپسی کنار بیایید.

  برای تعیین وقت از متخصصان روانشناسی در زمینه ی روابط زوجین با شماره های زیر تماس بگیرید.

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۲۱۲۲۶۲۲۰۰۶

  علائم

  علائم و نشانه های نارکولپسی ممکن است در چند سال اول بدتر شود و سپس تا آخر عمر ادامه یابد. آنها عبارتند از:

  • خوابآلودگی مفرط در طول روز.

   افراد مبتلا به نارکولپسی بدون هشدار ، در هر مکان و هر زمان می خوابند. به عنوان مثال ، شما ممکن است در حال کار یا صحبت با دوستان خود باشید و ناگهان سر خود را تکان دهید ، برای چند دقیقه تا نیم ساعت بخوابید. هنگامی که از خواب بیدار می شوید ، احساس شادابی می کنید ، اما در نهایت دوباره خواب آلود می شوید. همچنین ممکن است در طول روز کاهش هوشیاری و تمرکز داشته باشید. خواب آلودگی بیش از حد در روز معمولاً اولین علامتی است که ظاهر می شود و اغلب دردسر سازترین مشکل است ، بنابراین تمرکز و عملکرد کامل را برای شما دشوار می کند.

  • کاهش ناگهانی صدای عضله. 

   این وضعیت ، کاتاپلکسی نامیده می شود ، می تواند باعث ایجاد تغییرات فیزیکی شود ، از حالت تکلم ضعیف گرفته تا ضعف کامل اکثر عضلات ، و ممکن است چند دقیقه طول بکشد.کاتاپلکسی غیرقابل کنترل است و در نتیجه احساسات شدیدی ایجاد می شود ، معمولاً احساسات مثبتی مانند خنده یا هیجان ، اما گاهی اوقات ترس ، تعجب یا عصبانیت است. به عنوان مثال ، هنگام خندیدن ، ممکن است سر شما به طور غیرقابل کنترل افتادگی پیدا کند یا زانوها به طور ناگهانی سوزن سوزن شوند.

   1518236882 1 6 - نارکولپسی یا حمله خواب چیست؟ علت، نشانه ها، تست و درمان بی خوابی

  • فلج خواب. 

   افراد مبتلا به نارکولپسی غالباً ناتوانی در حرکت و صحبت در هنگام خواب یا بیدار شدن را تجربه می کنند. این قسمت ها معمولاً کوتاه هستند ،چند ثانیه یا چند دقیقه طول می کشد . اما می توانند ترسناک باشند. ممکن است از این شرایط آگاه باشید و پس از آن در یادآوری آن مشکلی نداشته باشید ، حتی اگر کنترلی بر آنچه برای شما اتفاق می افتد نداشته باشید.این فلج خواب از نوع فلج موقتی تقلید می کند که به طور معمول در دوره ای از خواب به نام خواب حرکت سریع چشم رخ می دهد. این بی حرکتی موقتی در هنگام خواب ممکن است بدن شما را از انجام فعالیت رویایی منع کند.

   با این وجود همه مبتلایان به فلج خواب دچار نارکولپسی نمی شوند. بسیاری از افراد مبتلا به نارکولپسی برخی از قسمتهای فلج خواب را تجربه می کنند.

  • تغییرات در خواب سریع حرکت چشم (REM)

   خواب REM معمولاً زمانی است که بیشتر رویاها اتفاق می افتد. خواب REM می تواند در هر ساعتی از روز در افراد مبتلا به نارکولپسی رخ دهد. افراد مبتلا به نارکولپسی معمولاً به سرعت به خواب REM منتقل می شوند ، معمولاً در عرض 15 دقیقه پس از خواب.

  • توهم 

   این توهمات در صورت خواب رفتن شما اتفاق می افتد و توهم های خواب آور در صورت بروز در هنگام بیدار شدن. به عنوان مثال احساس اینکه گویی در اتاق خواب شما غریبه ای وجود دارد. این توهمات ممکن است خصوصاً واضح و ترسناک باشد زیرا ممکن است در هنگام خواب دیدن کاملاً در خواب نباشید و رویاهایتان را به عنوان واقعیت تجربه کنید.

   لطفا بخوانید : 8 کاری که اگر احساس تنهایی می کنید باید انجام دهید

  سایر خصوصیات

  افراد مبتلا به نارکولپسی ممکن است اختلالات خواب دیگری مانند آپنه انسدادی در خواب داشته باشند  وضعیتی که تنفس در طول شب شروع و متوقف می شود  سندرم پاهای بی قرار و حتی بی خوابی.

  برخی از افراد مبتلا به نارکولپسی در طی دوره های کوتاهی از نارکولپسی رفتار خودکار را تجربه می کنند. به عنوان مثال ، ممکن است هنگام انجام وظیفه ای که به طور معمول انجام می دهید ، مانند نوشتن ، تایپ کردن یا رانندگی ، به خواب بروید. و در هنگام خواب به انجام آن کار ادامه دهید. هنگامی که از خواب بیدار می شوید ، به یاد نمی آورید که چه کاری انجام داده اید و احتمالاً آن را به خوبی انجام نداده اید.

  چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

  در صورت احساس خواب آلودگی بیش از حد در روز که زندگی شخصی یا شغلی شما را مختل می کند ، به پزشک مراجعه کنید.

  علل

  علت دقیق نارکولپسی ناشناخته است. افراد مبتلا به نارکولپسی نوع 1 سطح کمی از هیپوکرتین شیمیایی  دارند. هیپوکرتین یک ماده شیمیایی عصبی مهم در مغز شما است که به تنظیم بیداری و خواب  کمک می کند.

  سطح هیپوکرتین به ویژه در افرادی که کاتاپلکسی را تجربه می کنند کم است. اینکه چه عواملی باعث از بین رفتن سلولهای تولید کننده هیپوکرتین در مغز می شود دقیقاً مشخص نیست ، اما متخصصان گمان می کنند که این امر به دلیل واکنش خود ایمنی باشد.

  همچنین این احتمال وجود دارد که ژنتیک در ایجاد نارکولپسی نقش داشته باشد. اما خطر انتقال این اختلال توسط والدین به کودک بسیار کم است – فقط حدود 1٪.

  تحقیقات همچنین حاکی از ارتباط احتمالی با قرار گرفتن در معرض ویروس آنفولانزای خوکی (آنفلوانزای H1N1) و شکل خاصی از واکسن H1N1 است که در حال حاضر در اروپا تجویز می شود ، اگرچه هنوز دلیل آن مشخص نیست.pic19 - نارکولپسی یا حمله خواب چیست؟ علت، نشانه ها، تست و درمان بی خوابی

  الگوی خواب طبیعی در مقابل نارکولپسی

  روند طبیعی خوابیدن با فازی به نام خواب غیر سریع حرکت چشم آغاز می شود. در طول این مرحله ، امواج مغزی شما بطور قابل توجهی کند می شود. بعد از یک ساعت یا بیشتر از خواب ، فعالیت مغز شما تغییر می کند و خواب شروع می شود. بیشتر خواب دیدنها در هنگام خواب اتفاق می افتد.

  با این حال ، در نارکولپسی ، ممکن است بدون اینکه خواب را تجربه کنید ، چه در شب و چه در روز ، ناگهان وارد خواب شوید. برخی از خصوصیات نارکولپسی – مانند کاتاپلکسی ، فلج خواب و توهم ، شبیه تغییراتی است که در خواب رخ می دهد ، اما در هنگام بیداری یا خواب آلودگی رخ نمی دهد.

  عوامل خطر

  فقط چند عامل خطر شناخته شده برای نارکولپسی وجود دارد ، از جمله:

  • سن. 

   نارکولپسی به طور معمول در افراد بین 10 تا 30 سال شروع می شود.

  • سابقه خانوادگی. 

   در صورت داشتن یکی از اعضای خانواده که دچار نارکولپسی است ، خطر ابتلا به نارکولپسی 20 تا 40 برابر بیشتر است.

   بیشتر بخوانید: درمان بی حوصلگی

  عوارض

  • سو  تفاهم عمومی از شرایط.

   نارکولپسی ممکن است از نظر حرفه ای و شخصی مشکلات جدی برای شما ایجاد کند. دیگران ممکن است شما را تنبل یا بی حال ببینند. عملکرد شما ممکن است در مدرسه یا محل کار آسیب ببیند.

  • تداخل در روابط صمیمی. 

   احساسات شدید ، مانند خشم یا شادی ، می تواند علائم نارکولپسی مانند کاتاپلکسی را ایجاد کند و باعث شود افراد مبتلا از تعاملات عاطفی خارج شوند.

  • آسیب جسمی.

   حملات خواب ممکن است باعث آسیب جسمی به افراد مبتلا به نارکولپسی شود. اگر هنگام رانندگی حمله کنید بیشتر در معرض خطر تصادف رانندگی هستید. اگر هنگام تهیه غذا به خواب بروید خطر بریدگی و سوختگی بیشتر است.

  • چاقی. 

   افراد مبتلا به نارکولپسی بیشتر دچار اضافه وزن می شوند. افزایش وزن ممکن است مربوط به متابولیسم کم باشد.

   برای تعیین وقت از متخصصان روانشناسی در زمینه ی روابط زوجین با شماره های زیر تماس بگیرید.

   ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۲۱۲۲۶۲۲۰۰۶

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: