مهارت گفتگو | گفتگوی موثر | مهارت های گفتگوی صحیح

گفتگوی مؤثر یعنی اینکه بتوانید آنچه را که می خواهید به شکلی که شنیده شود و به آن عمل شود ، بیان کنید. این که آیا شما در یک کنفرانس بزرگ در مورد یک کشف علمی جدید ، یا با فرزندانتان در مورد رفتار آنها یا با رئیس خود در مورد افزایش حقوق صحبت می کنید ، باید بتوانید به طور موثر صحبت کنید. این به معنای در نظر گرفتن ابزار و جنبه های ممکن است تا اطمینان حاصل شود که هیچ چیزی پیام شما را منحرف نمی کند.

 • مهارت گفتگو

  مهارت گفتگو

  گفتگو کردن به طور مؤثر به عنوان صحبت کردن به گونه ای تعریف می شود که پیام شما به وضوح شنیده شود و در صورت امکان به آن عمل شود. دو مؤلفه اصلی برای صحبت موثر وجود دارد: آنچه شما می گویید ، و اینکه چطور آن را می گوئید. آنچه شما می گویید به معنی انتخاب کلمات است. کلماتی که ممکن است هنگام گپ زدن با یک دوست از آنها استفاده کنید ، حتما با آنچه در یک ارائه رسمی یا مصاحبه استفاده می شود کاملاً متفاوت است. به همین ترتیب ، نحوه صحبت شما نیز در موقعیتهای مختلف متفاوت خواهد بود. با این وجود ، برخی عوامل متداول نیز وجود دارد: به عنوان مثال ، اینکه آیا شما با صدای طبیعی صحبت می کنید یا آرام یا با صدای بلند و چگونگی استفاده از زبان بدن.

  communication 300x167 - مهارت گفتگو | گفتگوی موثر | مهارت های گفتگوی صحیح
  مهارت گفتگو

  جنبه های مهارت گفتگو

  گفتگوی مؤثر یعنی اینکه بتوانید آنچه را که می خواهید به شکلی که شنیده شود و به آن عمل شود ، بیان کنید. این که آیا شما در یک کنفرانس بزرگ در مورد یک کشف علمی جدید ، یا با فرزندانتان در مورد رفتار آنها یا با رئیس خود در مورد افزایش حقوق صحبت می کنید ، باید بتوانید به طور موثر صحبت کنید. این به معنای در نظر گرفتن ابزار و جنبه های ممکن است تا اطمینان حاصل شود که هیچ چیزی پیام شما را منحرف نمی کند.

  سه عنصر اصلی صحبت مؤثر وجود دارد
  • کلماتی که استفاده می کنید
  • صدای شما.
  • ارتباطات غیر کلامی دیگر شما ، به ویژه زبان بدن.
  لطفا بخوانید: روانکاوی 

  انتخاب کلمات 

  در گفتگو – کلماتی که انتخاب می کنید – اهمیت دارد. اگر کلمات و حرف های خود را مبهم بیان کنید ، مخاطبان شما به کلماتی که استفاده کرده اید باز می گردند و منظور شما را بررسی می کنند. از این رو مهم است که با دقت انتخاب کنید ، به خصوص هنگامی که حرفی که می گویید مهم است. مواردی که باید در نظر بگیرند عبارتند از:

  • هماهنگ با مخاطبان شما کلماتی که انتخاب می کنید متفاوت است اگر با 200 نفر در یک کنفرانس ، یک همکار صمیمی ، رئیس خود یا فرزندان خود صحبت می کنید برای هر کدام باید نوع کلمات متفاوتی انتخاب کنید. شما باید درباره سطح کلی درک مخاطبان خود و همچنین نوع زبانی که استفاده می کنید فکر کنید.
  • پردازش و درک جملات کوتاه تر ساده تر است. استفاده از جملات کوتاه تر نیز ضرورت ایجاد می کند.
  • کلمات ساده تر بیشتر قابل درک است. اگر نمی توانید چیزی را به زبان ساده توضیح دهید ، احتمالاً خودتان آنرا درک نکرده اید.
  Skilss 300x147 - مهارت گفتگو | گفتگوی موثر | مهارت های گفتگوی صحیح
  مهارت گفتگو

  لهجه ها

  لهجه های منطقه ای و قومی بخشی از شخصیت فردی هستند و عنصر بی نظیری را به روش گفتگوی شما اضافه می کنند. آنها همچنین ممکن است در برخی شرایط موانع بالقوه ای را برای برقراری ارتباط ایجاد کنند. به عنوان مثال ، اگر شما لهجه بسیار شدیدی دارید ، افراد منطقه یا کشور دیگری ممکن است در درک این که شما چه می گویید با مانع رو به رو شوند. بنابراین ممکن است لازم باشد سرعت گفتگوی خود را کند کنید تا اطمینان حاصل کنید که آنها وقت لازم را برای پردازش آنچه می گویید دارند.

  برای استفاده از خدمات روانپزشکی و روانشناسی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره حال کوک با شماره های زیر تماس بگیرید

  02126767945-02122636858- 09212773724

  صدای شما

  صدای شما می تواند به اندازه ظاهر شخصی شما درباره درون و شخصیت شما چیزهایی را نمایان کند. حالت یک صدا و محتوای گفتار می تواند سرنخ هایی از وضعیت عاطفی فرد ایجاد کند. به عنوان مثال ، اگر عزت نفس پایین باشد ، ممکن است با تردید در صدا منعکس شود. ممکن است یک فرد خجالتی بسیار آرام صحبت کند ، اما کسی که به خود اطمینان داشته باشد ، بیشتر خواهد توانست که صدا و وضوح گفتار خود را کنترل کند.

  ارزش دارد که بتوانید کنترل  خود را بر روی صدای خود بهبود بخشید ، به خصوص اگر صحبت کردن در عموم برای شما دشوار است. حتی می تواند به تقویت اعتماد به نفس شما کمک کند! مهم است که به تن صدای خودتان عادت کنید. بیشتر افراد در یک وضعیت خصوصی ، به خصوص در خانه ، جایی که هیچ فشاری برای مطابقت با سایر قواعد و انتظارات اجتماعی دیگر وجود ندارد ، آرامش بیشتری دارند.

  privacy terms israel 300x169 - مهارت گفتگو | گفتگوی موثر | مهارت های گفتگوی صحیح
  مهارت گفتگو

  تمرینی برای بهبود گفتار عمومی

  سعی کنید صدای خود را در یک محیط غیررسمی ، مانند خانه ، ضبط کنید. با دقت گوش کنید صدای شما چطور است. این به شما کمک می کند به صدای خود عادت کنید. شما همچنین ممکن است جنبه های گفتار خود را که باعث کاهش اثربخشی کلی پیام شما می شود پیدا کنید و به آنها توجه کنید. این ممکن است چیزهای زیادی باشد ، مثلا اینکه در حرف زدن زیاد مکث می کنید ، یا کمی لرزش صدا دارید.  غالباً مردم صدای ضبط شده خود را دوست ندارند –  همانطور که عده ای عکس خودشان را دوست ندارند – و از دیدن آن احساس خجالت می کنند. بیشتر ما عادت نداریم صدای خودمان را بشنویم و این احساسات کاملاً طبیعی است.  هرچه بیشتر به تن صدای خود به روشی کمی رسمی تر عادت می کنید ، انجام این کار “در واقعیت” آسان تر می شود.

  تمرینی برای کمک به پیشرفت مهارت گفتگو و سخنرانی

  یک متن برای خواندن پیدا کنید ، چیزی در حدود دو صفحه – چند صفحه اول یک کتاب بسیار مناسب است. ابتدا متن خود را با صدای آهسته بخوانید ، سپس آن را با صدای بلند بخوانید. نگران نباشید اگر تپق بزنید ، فقط تا آخر ادامه دهید. اکنون برای بار سوم آن را بخوانید ، در صورت امکان صدای خود را ضبط کنید و به یاد داشته باشید:

  • کند شدن: این یک واکنش طبیعی است که بخواهیم هر چه حرف های خود را بزنیم. سرعت بخشیدن به گفتگو و کلام در هنگام عصبی بودن نیز اتفاق می افتد و معمولاً درک حرف شما را دشوارتر می کند.
  • سر خود را بالا نگه دارید: سعی کنید سر خود را در متن خود فرو نکنید زیرا صدای شما در این حالت رو به پایین منعکس و منتشر می شود. متن خود را بالاتر نگه دارید.
  • مکث گاه به گاه: با پایان یک جمله یا یک پاراگراف فرصتی برای استراحت به شنونده بدهید ، برای مثال دو یا سه ثانیه. مکث ها می توانند برای تأکید مفید باشند.

  هرکسی می تواند از طریق چند تمرین ساده مانند موارد فوق ، تن صدای خود و طرز صحبت را در چند روز بهبود ببخشد.

  speaking skills clipart 4 300x225 - مهارت گفتگو | گفتگوی موثر | مهارت های گفتگوی صحیح
  مهارت گفتگو

  تأثیر نفس بر صدا و گفتار

  صدا نمایانگر احساسات است و گاهی اوقات “مسدود” می شود ، که می تواند مانع از ایجاد طیف وسیعی از احساسات شود. هنگامی که تحت استرس هستید ، الگوی تنفس فرد تغییر خواهد کرد. هنگامی که عضلات شما تنش دارند ، نمی توانید از ریه های خود با تمام توان استفاده کنید. وقتی کسی ترسیده یا عصبی است ، یک علامت شایع تنش در گردن و شانه هاست. این اتفاق می افتد زیرا ، هنگامی که تحت فشار هستیم ، تمایل به تنفس سریعتر داریم. این بدان معناست که هوای زیادی را استنشاق می کنیم ، اما زمان کافی برای بازدم و استراحت کامل وجود ندارد ، بنابراین ما نفس کامل را نمی گیریم. تنفس خوب به دو دلیل ضروری است:

  • با استفاده از ظرفیت کامل ریه ، نفس از صدا پشتیبانی می کند و صدا غنی تر ، کامل تر و قوی تر می شود. این به نفع افرادی خواهد بود که صدای آرامی دارند و نگرانند که هنگام صحبت با گروهی از مردم نتوانند شنیده شوند. حجم صدا در شکم نه در گلو کنترل می شود ، بنابراین تنفس تا قدرت کامل امکان کنترل بیشتر صدا را فراهم می آورد.
  • تنفس عمیق و ریتمیک دارای یک خاصیت آرامش بخش و درمانی است زیرا تنش را آزاد می کند و باعث آرامش می شود. افرادی که آرامش دارند ، متعادل تراند و اعتماد به نفس بیشتری دارند. تصادفی نیست که بسیاری از مذاهب از تکنیک های تنفس ریتمیک مانند مدیتیشن ، یوگا و تأمل در سکوت و انتشار آواز به شکل مناجات ، مانترا یا آواز خواندن سرود به عنوان کمک به آرامش خود استفاده می کنند. با کاهش تنش جسمی ، استرس ذهنی کاهش می یابد و ذهن به طور مؤثر آزاد می شود تا دنبال اهداف خلاقانه باشد.
  لطفا بخوانید: آموزش زبان بدن 

  زبان بدن

  مقدار قابل توجهی از ارتباطات – برخی تخمین ها حاکی از بیش از 50٪ – غیر کلامی است. لحن صدا ، سرعت و تأکید همه بخشی از ارتباطات غیر کلامی است. با این حال ، زبان بدن شما نیز مهم است. این شامل نحوه ایستادن ، حالت های صورت ، نحوه استفاده از دستان خود برای تأکید بر گفتار و حتی ارتباط چشمی و ارتباط با آنها است.

  اهمیت هماهنگی

  شاید مهمترین جنبه گفتگوی موثر ، هماهنگی باشد. برای اینکه ارتباطات موثر واقع شود ، ارتباط غیر کلامی شما نیاز به تقویت سخنان شما دارد: این دو باید یک موضوع یکسان را بیان کنند. ارتباط غیر کلامی بسیار دشوارتر از کلامی است – اگر می بینید که زبان بدن کسی پیام متفاوتی را از کلمات او ارائه می دهد ، باید اول به منظور غیر کلامی گوش دهید زیرا این امر احتمالاً منعکس کننده نظرات واقعی آنها است. بنابراین ممکن است لازم باشد که در مورد نحوه استفاده از زبان بدن و سایر نشانه های غیر کلامی فکر کنید. این امر به ویژه در صورتی که می خواهید پیام دشوار یا ناخواسته ای بدست آورید بسیار مهم است.

  speaking 300x169 - مهارت گفتگو | گفتگوی موثر | مهارت های گفتگوی صحیح
  مهارت گفتگو

  برای استفاده از خدمات روانپزشکی و روانشناسی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره حال کوک با شماره های زیر تماس بگیرید

  02126767945-02122636858- 09212773724

  مطالب پیشنهادی: 

  https://www.skillsyouneed.com/ips/effective-speaking.html

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: