مشاوره کودک و 5 سوال کلیدی از مشاور کودک ؟؟؟؟ | بهترین مرکز مشاوره کودک در تهران

 • مشاوره کودک

  چه زمانی باید به روانشناس کودک مراجعه کنیم؟ چگونه باید یک روانشناس کودک مناسب را انتخاب کنیم؟ مراجعه به روانشناس کودک از ضروریات دوران رشدی کودک می باشد اما به چه میزان توسط والدین به آن توجه می شود؟

  5 سوال مهم در مورد مشاوره کودک و مراجعه به مرکز مشاوره کودک

  مشاوره کودک چالش بسیار بزرگی برای بسیاری از والدین می باشد. اینکه تشخیص دهند چه روانشناسی برای آنها مناسب است و آیا کودک آنها به مشاور کودک  احتیاج دارد یا نه! متن زیر از دکتر آیلین کندی مور فارغ التحصیل دانشگاه پرینستون آمریکا می باشد که به طور تخصصی در زمینه مشاوره کودک و فرزند پروری کار و پژوهش انجام میدهد:

  کودک شما،هفته ها، ماه ها و شاید چند سالی است که با مشکلاتی درگیر است، ممکن است که مشکلاتی در روابطش و یا نحوه تربیت کردن او داشته باشد، استرس زیادی در رابطه با مدرسه و یا درس داشته باشید و یا به طور کلی   احساس کنید که همیشه مضطرب و بی قرار است، ممکن است  شما نگران وضعیت خُلقی کودکتان باشید و حتی  در حال حاضر شرایط خانوادگی سختی را تجربه می کنید و این موضوع به وضعیت روانی کودک شما ضربه زده و شرایط سختی را برایش ایجاد نموده است.

  اما شما تعجب می کنید که در این شرایط کودک شما به یک روانشناس کودک نیاز دارد، برای بسیاری از والدین قبول این موضوع که کودک آنها به یک روانشناس نیاز دارد بسیار ترسناک است، آنها به این فکر می کنند که مشاوره کودک همه چیز را ممکن است بدتر کند و به شما بگوید که کودک شما مشکل روانی دارد و  همیشه نیازمند درمان روانشناختی می باشد؟ آیا به این فکر می کنید که اگر کودکتان به یک روانشناس کودک مراجعه کند شما یک والد شکست خورده هستید؟

  child psychologist png therapy session with a pediatric psychologist 600 300x200 - مشاوره کودک و 5 سوال کلیدی از مشاور کودک ؟؟؟؟ | بهترین مرکز مشاوره کودک در تهران
  مشاوره کودک

  من ابتدا با آخرین سوال شروع میکنم، خیر، این که کودک شما به یک روانشناس مراجعه کند به این معنا نیست که شما یک والد شکست خورده هستید درواقع معنای اصلی آن این است که به کودک خود یک هدیه ی فوق العاده می دهید تا بتواند کمتر رنج بکشد، روابط بهتری داشته باشد و بتواند خود را با شرایط بهتر منطبق کند، یک مشاور کودک شبیه مادر یا پدر نیست و هیچوقت جایگزین آنها نخواهد شد این نقش تا همیشه برای شماست، وجود روانشناس در واقع اضافه شدن یک رابطه به دیگر رابطه های کودک شماست و به معنای این نیست که این رابطه جایگزین رابطه شما با کودکتان می شود.

  یک روانشناس کودک ترکیبی از مربی، مشوق و شاید کمی موجود افسانه ای باشد که اطلاعات عمیقی در رابطه با رشد کودک، روابط شخصی و تحقیقات بالینی دارد.

  بسیاری از افراد فکر می کنند که این موضوع آنقدر بد نیست که بخواهیم برای مشاوره کودک مراجعه کنیم، یک مشاور کودک به کودکتان و  خودِ شما کمک می کند تا بتوانید توانایی های خود را افزایش دهید.

  مهمترین نکته در این زمینه پیدا کردن یک روانشناس مناسب برای فرزند و خانواده شماست، درست مانند زمانی که به دنبال یک متخصص اطفال هستید، متخصصان مجرب زیادی وجود دارند اما شما باید به دنبال کسی باشید که می توانید با او ادامه دهید و اعتماد داشته باشید.

  iStock 587936658 e1491391844885 300x200 - مشاوره کودک و 5 سوال کلیدی از مشاور کودک ؟؟؟؟ | بهترین مرکز مشاوره کودک در تهران
  مشاوره کودک

  مشاوره کودک بسیار متفاوت از بزرگسالان می باشد زیرا کودکان در ابتدا زیاد در درمان مشارکت نمی کنند، کودکان نمیتوانند به ظور مستقل فکر کنند و تفکر آنها وابسته به افراد دیگر (والدین،معلمین و دیگر مراقبت کنندگان)است.

  شما باید کسی را پیدا کنید که کودکان را دوست دارد و تجربه کار با آنها را دارد،

  برای این منظور دز زیر سوالاتی را آورده ایم که شما از مشاوره کودک بپرسید

  5 سوالی که باید از مشاور کودک خود بپرسید:

  از مشاور کودک تجربه و تخصصش را پیرامون کار در مرکز مشاوره کودک بپرسید

  من کودک شما را ندیدم و خیلی دقیق نمی توانم جواب این سوال را بدهم، اما تخصص من این است که بتوانم به کودکان کمک کنم تا مهارت هایی را یادبگیرند و بر مشکلاتشان غلبه کنند تا وضعیت موجود را تغییر دهند،(این می تواند شامل این قضیه باشد که یادبگیرند بهتر ارتباط برقرار کنند، بتوانند از زاویه ای جدید به مساله نگاه کنند، به جای رفتارهای مخرب بتوانند سازگارانه تر رفتار کنند، بتوانند ناامیدی خود را کنترل کنند و اعتماد بنفس خود را پرورش دهند که تا موقعیت های اضطراب را کنترل کنند،  من همچنین با والدین نیز تعامل نزدیکی دارم تا روش های موثری را یادبگیرند و از کودک خود حمایت کنند تا از پس چالش ها بر بیایند، تمام تلاش من این است که بتوانم به طور عملی و عاطفی پشتیبان شما و کودکتان باشم.

  چطور والدین در پروسه مشاوره کودک مشارکت می کنند؟

  من در این کار به همکاری والدین خیلی نیاز دارم چرا که من متخصص روانشناسی هستم و شما متخصص خانواده خودتان، کار ما در واقع این است که ایده های مان را باهمدیگر به اشتراک بگذاریم که بتوانیم در این شرایط خاص به این کودک خاص کمک کنیم، کودکان خردسال خیلی نیاز دارند که والدین آنها در درمان مشارکت کنند، درمورد کودکانی که خیلی کوچک هستند والدین درمانگر اصلی هستند چراکه شما تنها کسی هستید که همیشه با او هستید و شما باید کارهایی را که برای این منظور در نظر گرفته ایم را انجام دهید.

  اما در مورد کودکان بزرگتر و نوجوانان نیز والدین در حین درمان بسیار مهم هستند، من در ابتدای هر جلسه ابتدا به مدت 5 تا 10 دقیقه والدین را ملاقات می کنم تا متوجه بشوم که اوضاع چطوری پیش می رود و آیا نگرانی تازه ای به وجود آمده است یا خیر! و بعد از جلسه از کودک میخواهم همراه والد خود بیاید و توضیح دهد که اوضاع از نظر او چگونه پیش می رود این مقایسه به من کمک می کند تا بفهمم که کودک به چه چیزهایی توجه نمی کند و یا آنها را نادیده می گیرد، بستگی با شرایط موجود من تصمیم می گیرم که با یکی از والدین و یا کل خانواده جلسه داشته باشم.

  من معقتد هستم که درمان نباید راز آلود باشد و والدین باید بدانند که چطور پیش می رود، به بیان دیگر کودکان نیاز دارند تا مطمئن باشند که حریم خصوصی که پیش من دارند حفظ می شود و به من اعتماد داشته باشند و من نمی توانم تمام چیزی که کودک شما به من می گوید کلمه به کلمه بیان کنم، اما می توانم این اطمینان خاطر را به شما بدهم که اگر چیز مهمی بود از کودکتان بخواهم تا با شما درمیان بگذارد و یا از او اجازه بگیریم تا به شما منتقل کنم.

  behavior 300x184 - مشاوره کودک و 5 سوال کلیدی از مشاور کودک ؟؟؟؟ | بهترین مرکز مشاوره کودک در تهران
  مشاوره کودک

  مشاوره کودک چطور در مرکز مشاوره کودک صورت می گیرد؟

  من در ابتدا با والدین شروع میکنم و این کار را به چند دلیل انجام می دهم اول اینکه این موضوع فرصتی را به من می دهد که بیشتر با خانواده شما آشنا شوم و بفهمم که مشکل ممکن است در گذشته از کجا ناشی شود و همچنین درباره توانمندی های فرزند شما بیشتر اطلاع پیدا کنم و این موضوع خیلی بهتر هست که زمانی که فرزندتون حضور نداره این اطلاعات را کسب کنم و همچنین این ملاقات اولیه به والدین نیز کمک می کند که با من بیشتر آشنا شوند و تشخیص دهند که آیا من روانشناس مناسبی برای کودکشان هستم یا نه!

  تحقیقات روانشناسی نشان دادند که رواندرمانی زمانی موثر واقع می شود که مراجعین بتوانند به خوبی با روانشناس ارتباط برقرار کنند و در انتهای جلسه من از شما میپرسم که تصور کنید که من کسی هستم که میخوام با کودک شما معاشرت داشته باشم آیا این موضوع احساس خوبی به شما می دهد؟ اگر شما بگویید نه باعث ناراحتی من نمی شوید و من مطمئن می شوم که یک روانشناس مناسب را پیدا خواهید کرد ولی اگه جواب شما بله باشد این موضوع بسیار عالی هست و شما می توانید به کودک خود بگویید که ما قراره یه مشاوره کودک خوب را ملاقات کنیم و من مطمئن هستم که بسیار ازش خوشت خواهد آمد.

  من فکر میکنم که فرزندم از اینکه برای مشاوره کودک بخواهد به مرکز مشاوره کودک بیاید بسیار مضطرب خواهد شد! چه چیزی باید به او بگویم؟

  متاسفانه کودکان کمی هستند که از دیدن من برای اولین بار خوشحال می شوند و این موضوع بسیار عادی هست که مضطرب و نگران شوند، چونکه آنها نمی دانند که چه چیزی قرار است اتفاق بیافتد و فکر می کنند که بچه بدی هستند که اینجا آورده شده اند، اما من در ابتدای کار فضای امن و راحتی را برای آنها فراهم می کنم که این موضوع را درک کنند که ما باهم پیش خواهیم رفت و همه چیز بهتر خواهد شد، اگر فرزند شما مشاور مدرسه را دوست دارد می توانید به او بگویید که من یکی مثل او هستم، به بچه های خیلی کوچک می توانید بگویید که او خانم یا آقای مهربانی است که کمک می کند بچه ها بتوانند رابطه بهتری با دوست ها و خانوادشون داشته باشند و همینطور در دفترش کلی اسباب بازی و بازی های سرگرم کننده دارد.

  در مورد بچه های بزرگتر به نیازهای کودکتان فکر کنید اینکه دوست دارید که چه چیزی در او تغییر کند و چه چیزی در فرزندتان تقویت و بهتر شود وقتی که برای درمان فرزندتان هدف می گذارید باعث می شود که پذیرش کودک برای این کار بالاتر برود و همچنین می توانید به او بگویید که فقط چند جلسه امتحانش کن و اگه دوست داشتی ادامه بده.

   

  ocuk psikoloğu 1200x480 300x120 - مشاوره کودک و 5 سوال کلیدی از مشاور کودک ؟؟؟؟ | بهترین مرکز مشاوره کودک در تهران
  مشاوره کودک

  معمولا مشاوره کودک بعد از چه مدتی در مرکز مشاوره کودک نتیجه می دهد؟

  پیش بینی این موضوع بسیار سخت است چون به عوامل مختلفی بستگی دارد اما به طور کلی مشکلاتی که بسیار شدید هستند زمان طولانی را نیاز دارند، ما به یک زمانی نیاز خواهیم داشت که کودک شما بتواند با فرایند درمان تطبیق پیدا کند و ما کشف کنیم چه استراتژی هایی در این درمان موثرتر خواهند بود اگه اونها خیلی سریع و آسان بودند من به شما پیشنهاد خواهم داد که خودتان انجامش دهید.

  اما معمولا جلسات 12 هفتگی را تدوین می کنیم که ممکن هست که کمتر و یا بیشتر هم شود و به پیچیدگی شرایط بستگی دارد، خیلی برای من کم پیش میاد که یک کودک رابالای یک سال ملاقات کنم، سیر درمانی کودک خطی پیش نمی رود و ممکن است که اوایل به خوبی پیش برود و مدتی توقف داشته باشیم و دوباره پیش برویم و گاهی ممکن است که سیر تحولی کودک بسیار کند شروع شود ما معمولا با مهمترین دغدغه ها و مسائل شما شروع می کنیم.

   

  گردآوری و ترجمه :
  فریبا دارابی هنر درمانگر

  مرکز تحقیقات پزشکان و روانشناسان بوجیکا

  مرکز مشاوره کودک و خانواده بوجیکا، آماده ارائه خدمات نوین در زمینه های اختلالات طیف اتیسم، بیش فعالی، اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، اختلالات اضطرابی، افسردگی و مشاوره خانواده می باشد.

  جهت تعین وقت اینجا کلیک کنید

   تماس  :  02122636858  –  09212773724

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  1 Comment
  1. […] با ویژگی های یک رواندرمانگر خوب اینجا  و مشاور کودک اینجا را کلیک […]

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: