مشاوره روانشناسی | مرکز مشاوره غرب تهران سعادت آباد

مشاوره روانشناسی

مشاوره روانشناسی چه کمکی به ما می کند؟ آیاواقعا برای ما سودمند است؟ چطور تشخیص دهیم که چه زمانی نیاز به روانشناس داریم؟

بسیاری از اطرافیان یک روانشناس وقتی با او مواجه می شوند تمامی مشکلاتی که در حال حاضر و یا گذشته خود داشته اند را بیان می کنند و خواستار این هستند که با صحبتی کوتاه بتوانند تغییراتی را که نیاز دارند را به وجود بیا ورند.

اما به راستی مشاوره روانشناسی چقدر برای ما کمک کننده است؟

مشاوره روانشناسی
مشاوره روانشناسی

به عنوان یک روانشناس افراد زیادی را دیده ام که پیش روانشناس مراجعه کرده اند و راضی نبودند و همیشه این موضوع را بیان می کنند که هیچ چیز به آنها نگفته که کمک کننده باشد.

مهمترین نکته برای درمان روانشناسی این موضوع می باشد که فرد عمیقا خواستار تغییر باشدو عمیقا معتقد باشد که کسی می تواند به او کمک کند گاهی افراد به در خواست خانواده یا دوست نزدیکی به روانشناس مراجعه می کنند ولی چون عمیقا خواستار تغییر نیستند و این موضوع را فقط یک رفع تکلیف می دانند به همین خاطر با این دید به روانشناس مراجعه می کنند که به اطرافیان ثابت کنند که آنها تغییر پذیر نیستند.

گاهی جملاتی را می شنوم مثل: ” من خودم یکپا روانشناس هستم” ، ” چرا باید به روانشناس پول بدم مگه میخواد چی بهم بگه”، “روانشناس ها خودشان اکثرا مشکل دارند” و بی شمار حرف های دیگر .

من به عنوان کسی که سالها در این حوزه فعالیت و مطالعه می کنم عمیقا بر این باور هستم که اعتقادات کاذبی که نسبت به خود، دانش و تجربه مان داریم مانع بزرگی برای پیشرفت شخصی ما در کار و زندگی هستند، اگر واقعا به دنبال درمان و تغییر اساسی در خودتان هستید بپذیرید که تنهایی نمی توانید و نیاز به کسی دارید که بتواند شما را از جایی که هستید ببیند، درک کند، همدلی کند و بهتان کمک کند تا بهترین راهکار را پیدا کنید.

ما از کودکی آموزش های درست و غلط زیادی دیده ایم گاهی این آموزش ها و الگوهای ذهنی به ما اجازه نمی دهند که درست تصمیم بگیریم و یا بدانیم دقیقا در کجا قرار داریم، این که چیزی را ندانید نشان دهنده ضعف شما نیست ولی اینکه نخواهید کمک بگیرید نشان دهنده ضعف شماست.

اما گاهی یکی از دلایل موفق نبودن ما در اینکار به دلیل انتخاب نامناسب روانشناس است.

چگونه می توانیم تشخیص دهیم که برای مشاوره روانشناسی ، روانشناس مناسبی را انتخاب کرده ایم؟

مشاوره روانشناسی
مشاوره روانشناسی

به شما توصیه می کنم هرچقدر که احساس نیاز کردید ولی برای پیدا کردن یک روانشناس مناسب وقت بزارید، اتفاقی که ممکن است در صورت اینکار برای شما بیافتد این است که گاهی یک روانشناس نامناسب باعث سرخوردگی بیشتر شما در رابطه با مشکلتان می شود و ممکن است به این نتیجه برسید که هیچکس نمیتواند به شما کمک کند، ولی یک روانشناس مناسب می تواند یکی از بهترین اتفاق ها برای شما  در مسیر زندگیتان باشد.

این روزها بازار تبلیغات هرکسی در این زمینه بسیار داغ است و هرکسی به باز کردن یک صفحه یا کانال سعی در شناسایی خود دارد، سعی کنید قبل از اینکه به روانشناس مربوط مراجعه کنید کمی درباره او و روش کارش تحقیق کنید، ببینید مقاله علمی و یا کتابی نوشته است، چند سال سابقه کار بالینی در رابطه با موضوع شما دارد؟

به طور اختصاصی در یک حوزه خاص مانند کودک، بزرگسال یا زوج کار می کند و یا تمامی حوزه ها را شامل می شود، این نکته در علم جدید بسیار مهم است زیرا گسترش علم در هر وجهی انقدر وسیع پیش رفته است که عملا یک فرد نمیتواند در تمام زمینه ها متخصص باشد.

اگر با متخصصی مواجه شدید که در همه زمینه ها و تمامی اختلالات کار می کند زیاد قابل اعتماد نمی باشد مگر اینکه تجربه بسیار زیاد در رابطه با کار داشته باشد و به قولی از اساتید پیشکسوت در زمینه روانشناسی و مشاوره باشند.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنید این است که اگر برای مشاوره روانشناسی مبلغ بالایی برای ویزیت می گیرد دقیقا به آن معنا نیست که بهتر از بقیه می باشد، گاهی بعضی از روانشناسان به خوبی می توانند تدریس کنند و دوره ها آموزشی معتبری گذرانده اند ولی این به این معنی نمی باشد که درمانگر خوبی هستند، در واقع مشاوره روانشناسی یا رواندرمانگری یک تخصص بسیار سخت و حاصل تلاش و تجربه زیاد است، نتیجه کار یک روانشناس برای شما باید بسیار با اهمیت تر باشد.

برای آشنایی بیشتر با ویژگی های یک رواندرمانگر خوب اینجا  و مشاور کودک اینجا را کلیک کنید.

یک سوال رایج در رابطه با مشاوره روانشناسی ” با حرف زدن مشکل من حل میشود”؟

مشاوره روانشناسی
مشاوره روانشناسی

روانشناسی در ایران راهِ درازی را طی کرده است ولی هنوز به جایگاه اصلی و مناسب خود دست نیافته است هم از نظر سطح علمی دانشگاهها و هم در میان جامعه، دستگاههای دولتی و مدارس، روانشناسی یک علم است که بر پشتوانه ی قرن ها تحقیق و پژوهش و آزمایش انسان های مختلفی بنا شده است، اما هدف آن یک چیز است “روان ِ انسان” چیزی که دیدنی و قابل لمس نیست.

ما وقتی به  یک پزشک مراجعه می کنیم تقریبا می دانیم که چه اتفاقی قرار است بیافتد و بعد از معاینه برای ما دارو تجویز می کند، اما یک روانشناس برای چیزی که قابل مشاهده و لمس نیست چکار می کند؟ چطور می تواند تشخیص دهد مشکل از کجاست و چطور آن را درمان می کند؟

روانشناس در واقع از کلمات شما به درون شما و به دنیای روانی شما می رود شما آن را به او نشان می دهید و گاهی او چیزهایی را می بیند که شما تا بحال بدان توجه نکرده بودید! او برای این کار سالها درس خوانده و وقت گذاشته تا بتواند از کلمات استفاده کند و به کمک خودِ شما و در کنار شما برای بهبود حالتان یا رفع مشکلتان تلاش کند.

اما اتفاقی که میافتد ما به طور سرشتی از چیزها و اتفاقاتی که برایمان عینی و قابل لمس نیستند فرار می کنیم و علاقه چندانی نداریم و به طور ناخودآگاه آن را یک خطر می بینیم.

این نکته بسیار مهم می باشد که مشاوره روانشناسی فقط یک گفتگوی ساده نیست، اتفاقی که باعث می شود شما با خودتان و وجودتان بیشتر آشنا شوید، بتوانید بهتر، مناسب تر در زندگی عمل کنید و تصمیم بگیرید.

من عمیقا اعتقاد دارم نگاه کردن به خودمان از منظر یک انسان دیگر که دغدغه و زندگی اش پرداختن به این مسئله است بزرگترین کمکی هست که به خودمان می کنیم.

نویسنده : فریبا دارابی منش

روانشناس و هنر درمانگر

یه پیشنهاد خوب

مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی بوجیکا کادر روانپزشکی و روانشناسی مجربی داره که شما می توانید از خدمات این متخصصین استفاده کنید

همین حالا اقدام کن

Leave A Reply

Your email address will not be published.

برای دریافت وقت مشاوره اگه سوالی دارید بپرسید
سوالتون رو بپرسید
در اولین فرصت همکاران ما بهتون پاسخگو هستن