مشاوره خانواده چیست و چه مزایایی دارد ؟

مشاوره خانواده

مشاوره خانواده شکلی از روان درمانی هست که استرس و تعارضات بین اعضای خانواده رو کاهش میده و ارتباطات و تعاملات بین اونها رو بهتر میکنه.

مشاوره خانواده

مشاوره خانواده

مشاوره خانواده شکلی از روان درمانی هست که استرس و تعارضات بین اعضای خانواده رو کاهش میده و ارتباطات و تعاملات بین اونها رو بهتر میکنه. مشکلات موجود در خانواده می تونه بر تمام جنبه های زندگی اعضای خانواده اثرگذار باشه. درواقع مشاور خانواده به شما کمک می کنه این مشکلات رو حل کنید.

معمولاً اهمیت مشاور خانواده در حوزه پیشگیری هست تا حوزه درمان و به همین دلیل بهتره که در کنار خانواده ها  مشاوره به طور مداوم حضور داشته باشه. یک مشاور خانواده خوب می تونه خانواده رو در مقابل مشکلاتی مثل اختلاف بین اعضای خانواده، اعتیاد، مسائل پزشکی و تشخیص سلامت جسمی و روانی و …محافظت کنه.

۷ مزایای مشاوره خانواده

هر خانواده سهم خودش رو از مشکلات و معضلات داره که برای جلوگیری از بحران باید به طور جامع رسیدگی شه و از روانشناس خانواده کمک بگیرند . حضور یک روانشناس در خانواده مزایای زیادی داره که اینجا هفت موردش رو جمع آوری کردیم :

۱. بهبود ارتباطات در درون خانواده:

بخاطر مشکلاتی که معمولا در خانواده ها وجود داره این تمایل به ایجاد فاصله و قطع ارتباط بین اعضا وجود داره بنابراین راه رو برای مشکلات بسیار بزرگتر در آینده هموار میکنه. با این وجود ، یک مشاور خانواده میتونه به همه اعضای خانواده در درک نقش اونها در خانواده کمک کنه ، و همچنین مزایای برقراری ارتباط باز و صادقانه رو بهشون نشون بده. اگه یکی از اعضای خانواده از ناتوانی رنج می بره ، همه اعضا فرآیند خودشون رو در مورد این مسئله و احساسات از دست دادن میگذرونن که به راحتی می تونه واحد خانواده رو از هم بپاشه. با این وجود ، یک جلسه مشاوره برای همه اعضا می تواند به “شکستن یخ” کمک کند و آنها را قادر به درک مثبت یکدیگر بدون ایجاد تعارض کند.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

 

۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۲۱۲۲۶۲۲۰۰۶

مشاوره خانواده

۲. بهبود روابط و تقویت پیوندها:

خواهر و برادرها در بعضی مواقع درگیری دارند و بسته به ماهیت اونها ، اگه این درگیری ها حل نشن می تونه به ارتباط در خانواده آسیب جدی برسونه. گاهی خواهر و برادرها نسبت به همدیگه حسادت می کنن و برای جلب توجه در بین چیزهای دیگه مبارزه میکنند. خیلی از والدین نمیتونند این کودکان رو درک کنند یا متوجه اهمیت مشکل نیستند ، به همین خاطر کودکان رو با احساسات حل نشده تربیت می کنند. با این وجود ، دیدن یک مشاور خانواده میتونه به شما کمک کنه فرزندان خودتون رو بسیار بهتر درک کنید ، و بدونید که چطور احساساتتون رو ابراز کنید . علاوه بر این ، آوردن خواهر و برادر در طول جلسه همچنین باید به اونها کمک کنه تا همدیگه رو درک کنند و اختلافات خودشونو حل کنند. این یکی از مهمترین ۷ مزیت مشاوره خانواده ست.

۳.ایجاد عزت نفس :

همه ما نیاز به عزت نفس سالم داریم تا بتونیم از پس چالش های اساسی زندگی بربیاییم و بتونیم در جامعه به خوبی زندگی کنیم . بیشتر افرادی که بدون عزت نفس رشد می کنند یا زندگی می کنند در برابر فشار همسالان ، مشکلات بین فردی و مشکلات سلامتی آسیب پذیر هستند. اگه والدین فاقد انگیزه و عزت نفس باشند ، احتمال ابتلای فرزندانشون از همین مورد بیشتر میشه. یک خانواده درمانی باید بتونه این مسئله رو درست کنه و والدین و فرزندان رو قادر به شناخت و درک همدیگه کنه ، بنابراین اونها احساس بهتری نسبت به خودشون و ارزششون در جامعه دارند. به این ترتیب واحد زندگی مثبت تری رو سپری میکنن و شانس موفقیت در زندگی شون رو افزایش میدن.

۴. شادتر شدن خانواده :

با وجود دستگاه های هوشمند و سیستم های سرگرمی ، اکثر افراد در صورت استرس یا مواجهه با مشکلی ، به ابزارها ، تلویزیون ها و تلفن های هوشمند خودشون پناه میبرند . این بیشتر شبیه فرار یا پنهان شدن از مشکلات شماست که باعث نگرانی و شاید استرس سایر اعضای خانواده میشه. با این وجود ، درک چگونگی کنار اومدن با مشکلات خاص و رو به رو شدن با اونها بدون چشم بستن بر روی سایر اعضای خانواده نقش بسیار مهمی داره و مانع غمگین بودن خانواده میشه .

۵. برخورد با طلاق :

طلاق یکی از بزرگترین کابوس ها برای بیشتر واحدهای خانوادگی و افراد درگیر هست. اگرچه ممکنه بعضی از افراد دلایل موجهی برای طلاق داشته باشند (مثل خیانت) یا به هر دلیل دیگه ای تصمیم به طلاق می گیرند.

مراجعه به خانواده یا مشاور ازدواج می تونه خانواده شما رو نجات بده. مشاور می تونه دلایل احتمالی سو تفاهم و درگیری در خانواده رو شناسایی کنه و به شما در حل و بهبودشون کمک کنه و اغلب باعث استحکام خانواده میشه. با این وجود ، اگه یکی از اعضا تصمیم نهاییش طلاق باشه، مشاور همه اعضای درگیر رو برای پذیرش شرایط آماده می کنه.

۶. سلامت روحی و جسمی:

آرامش برای سلامت روان و جسم مهم هست. با این حال ، صلح وقتی اتفاق میفته که همه همدیگه رو درک کنند و مایل به کار تیمی باشند. تا زمانی که کسی وجود داشته باشه که به مشکلات شما گوش بده و در صورت امکان به شما کمک کنه ، همه اعضای خانواده از هماهنگی بیشتری برخوردار میشن. با این حال اکثر مردم باید همسر و فرزندان خودشون رو با بعضی از تسهیلات مفید درک کنند. با کمک یک خانواده و یک مشاور ازدواج ، به خانواده تون کمک می کنه تا مشکلات خاصی رو شناسایی کنید و بدونید که چطور می تونید اونها رو به روش سازنده اداره کتید.

مشاوره خانواده

چه زمانی نیاز هست به مشاوره خانواده مراجعه کنیم؟

زمانی که احساس می کنید مسائلی که در خانواده شما وجود دارند به قدری بزرگ شدند که خودتون به تنهایی نمی تونید اونها رو حل و مدیریت کنید و شرایط تغییری نمی کنه در این صورت نیاز هست که مراجعه کنید. مشاور خانواده می تونه شما رو در حل این مشکلات راهنمایی کنه که شما بتونید راه های جدیدی برای مدیریت مشکلات و چالش هاتون پیدا کنید. به طورکلی:

 • -زمانی که فرزندان با مشکلاتی مثل: مدرسه، سوء مصرف مواد و یا اختلال در خوردن مواجه هستند.
 • -زمانی که یک ضربه بزرگ و یا یک تغییربزرگ خانواده رو تحت تاثیر قرار میده(به عنوان مثال: نقل مکان به یک خانه جدید، یک حادثه طبیعی، زندانی شدن یکی از اعضای خانواده)
 • -مرگ غیر منتظره یا بیماری یکی از اعضای خانواده
 • -اضافه شدن یک عضو جدید به خانواده (مثل: به دنیا آمدن یک خواهر یا برادر، فرزند خواندگی
 • -خشونت خانوادگی
 • -طلاق
 • -اختلافات والدین
 • -مشکلات رفتاری کودکان
 • -مشکلات بین خوهران و برادران
 • -خیانت
 • – اختلاف میان اعضای خانواده
 • -مشکلات یا اختلاف نظر در رابطه با مسائل مالی

 

در طول جلسات مشاوره خانواده چه کارهایی انجام میشه؟

ابتدا مشاور خانواده با هریک از اعضای خانواده صحبت می کنه تا به درک جامعی از مشکلات برسه. مشاور خانواده در جلسه سوالاتی رو میپرسه تا به این نتیجه برسه هر کدوم از اعضای خانواده مشکلات رو چطور می بینند و زمانی که مشکلی ایجاد میشه چطور اون رو مدیریت می کنند.
در مرحله بعدی، مشاور خانواده طرح درمانی خودش رو طراحی و اجرا میکنه . هدف اصلی حل و درمان تعارضات بین خانواده ست بدون مقصر و سرزنش کردن اعضای خانواده.
 در واقع مشاور خانواده به اعضای خانواده کمک میکنه با همدیگه بهتر تعامل کنند و راه های جدیدی برای حل مشکلاتشون پیدا کنند و مشکلات خودشونو حل کنند. به طور کلی مشاور خانواده آموزش و مهارت هایی به اعضای خانواده میده که در شرایط دشوار به شیوه کارآمد عمل کنند و این مشکلات رو از بین ببرند.
تعداد جلسات مشاور خانواده متغیر هست و اینکه چند وقت یکبار نیازه که با مشاور جلسه داشته باشید بستگی به مشکلاتی که در بین اعضای خانواده هست، وجود داره و در جلسه درمانی این مشکلات مطرح میشه.
نکته آخر اینکه:
بر اساس سازمان بهداشت جهانی به صورت دوره ای همه افراد نیاز دارند تحت مشاوره و درمان مشاوران و روانشناسان قرار بگیرند. اگه تاحالا به هیچ مشاوری مراجعه نکردید و از راهنمایی هاشون استفاده نکردید پیشنهاد می کنیم خودتون به تنهایی یا همراه همسرتون در یک جلسه مشاوره شرکت کنید و مشکلات و مسائلی که باهاشون روبه رو هستید یا مشکلات و مسائل شخصی و بین فردی که بین شما و اعضای خانواده وجود داره رو مطرح کنید و اجازه دهید که مشاور بهتر شما رو بشناسه.
مشاور قطعا متوجه میشه که شما چه دغدغه و چه نیازهایی دارید ؟ چه استعداد ویژه ای دارید که می تونید بهتر در کارتون موفق شید؟ چه مشکلاتی بین شما وجود داره که قادر به حل این مسائل و مشکلات نیستید؟ در واقع مشاوره خانواده به شما کمک می کنه که این مشکلات و مسائل رو به بهترین روش ممکن حل کنید
مشاوره خانواده

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

 

۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۲۱۲۲۶۲۲۰۰۶

مقالات مرتبط
مرکز مشاوره ازدواج و خانواده بوجیکا
مشاوره تلفنی – کودک و خانواده بوجیکا
روانشناس کیست و چه مسئولیت هایی دارد؟؟؟
ازدواج موفق و ۱۶ کلید طلایی برای بدست آوردن آن
زناشویی و آموزش رابطه جنسی

Leave A Reply

Your email address will not be published.

2 Comments
 1. نگین says

  سلام و خسته نباشید خیلی ممنونم واسه وقتی که میذارید من هر موقع وقت کنم میام مقالات سایت شمارو مسخونم خیلی به دردم میخورن خ از مشکلات زندگیمو حل کردن فقط یه درخواست دارم لطفا فایل صوتی هم بزارسن تا یه خلاصه ای از دون مقاله بگه مجبور نشیم همشو بخونیم اینجوری دیگه یه مشورت خانه کامل دارین به قول شاعر که میگه
  ” مشورت خانه بهشتک گردد “

  1. بوجیکا says

   درود به شما
   خیلی خوشحالیم که همراه همیشگی چون شما رو داریم
   بله حتما توی برنامه هامون هست که از این به بعد گذاشته بشه
   سپاس از همراهیتون

Leave A Reply

Your email address will not be published.

خطیب زاده هستم برای دریافت وقت مشاوره چطور میتونم کمکتون کنم
سوالتون رو بپرسید
در اولین فرصت همکاران ما بهتون پاسخگو هستن