6 دلیل مراجعه به مشاوره ازدواج

حقیقت اینه که روابط شخصی و خانوادگی می تونن چالش برانگیز باشند. بنابراین ، هرچقدر خودتون و احساسات و رفتارهاتون بیشتر درک کنید  بهتر می تونید با عزیزان (از جمله همسرتون ) ارتباط برقرار کنید

مشاوره ازدواج

 مشاوره ازدواج

 

حقیقت اینه که روابط شخصی و خانوادگی می تونن چالش برانگیز باشند. بنابراین ، هرچقدر خودتون و احساسات و رفتارهاتون بیشتر درک کنید  بهتر می تونید با عزیزان (از جمله همسرتون ) ارتباط برقرار کنید ، استرس خودتون رو مدیریت کنید و در زندگی روزمره تون به طور مؤثر عمل کنید. ازدواج یکی از مهمترین روابطی هست که در زندگی تون خواهید داشت. اما، واقع بین بودن مهمه ، هر ازدواج “فراز و نشیب” و “بالا و پایین” داره و این طبیعیه .

درروزهای اوج زندگی، شما و شریک زندگی تون با همدیگه احساس عشق و علاقه خواهید داشت و نسبت به هم اشتیاق شدید دارید. با این حال ، در روزهای رکود، ممکنه یک یا هر دو شما نسبت به دیگری احساس سردی، بی تفاوتی، فاصله یا خصومت داشته باشه. ممکنه اونقدر تحت فشار باشید که فکر کنید جدایی  یا طلاق گرفتن بهترین کار هست.

مشاوره ازدواج

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

 

۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۲۱۲۲۶۲۲۰۰۶

 سوالات متداول در مورد مشاوره ازدواج 

 

آیا ما باید با هم در مشاوره ازدواج شرکت کنیم؟

بستگی داره، به طور معمول هر دو نفر در جلسات مشاوره با هم شرکت می کنند، با این حال، ممکنه درمانگر شما درخواست کنه گاهی اوقات شما و شریک زندگی تون رو بطور جداگانه ببینه.

آیا مشاوره ازدواج به من کمک خواهد کرد؟

بله ، مشاوره ازدواج به بهبود روابط شما میتونه بسیار کمک کنه ، با این حال، هر دو زوجین باید کاملاً متعهد به روند درمانی باشند تا بتونن این کار رو انجام بدن. به خاطر داشته باشید که برنامه درمانی خاص شما به وضعیت منحصر به فرد شما بستگی داره. خبر خوب این هست که مشاوره ازدواج علاوه بر مشکلات زناشویی مشکلات دیگه ای مثل فوت یک دوست، یک فاجعه در خانواده و یا یک بیماری مزمن (یعنی سوء مصرف مواد و افسردگی) موارد گسترده ای رو شامل میشه.

مشاوره خانواده

6 دلیل مراجعه به مشاوره ازدواج

گرچه ممکنه طلاق برای برخی از افراد لازم و سالم ترین انتخاب باشه ، اما ممکنه بعضی افراد بخوان برای نگه داشتن زندگی شون تمام تلاششون رو بکنن و زندگیشون رو نجات بدن. اینجا شش دلیل برای مراجعه به مشاوره ازدواج رو جمع آوری کردیم :

1. ارتباطات منفی و خراب شده 

هنگامی که ارتباطات خراب شد ، معمولاً بازگشت به مسیر درست کار راحتی نیست. ارتباطات منفی می تونه شامل مواردی باشه که باعث میشه یک شریک زندگی افسرده ، ناامن ، بی توجه باشه یا دوست نداشته باشه صحبت کنه همچنین میتونه شامل لحن گفتگو هم باشه. ارتباطات منفی شامل هرگونه ارتباطی که احساس صدمه یا سو استفاده رو در فرد ایجاد کنه هم هست .

2.وقتی زوجین بیشتر از یک زوج متاهل به هم اتاقی شباهت دارند

این به این معنی نیست که اگه زن و شوهر همه کارها رو با هم انجام ندن با مشکل روبرو هستند. اگه ارتباط ، گفتگو و صمیمیت یا سایر عناصر دیگه ای که زن و شوهر احساس کنند مهم نیستند و  فقط “با هم” زندگی می کنند ، وجود داره ، این ممکنه نشانه ای باشه که یک روانشناس بالینی ماهر می تونه به مرتب کردن اون چیزی که از دست رفته کمک کنه.

3.وقتی زوج نمیدونند چطور اختلافات خودشون رو حل کنند

بارها شنیدیم که زوجین میگن: “ما می دونیم چه مشکلی وجود داره ، اما نمی دونیم که چطور اون رو برطرف کنیم.” این زمان مناسب برای درگیر کردن شخص ثالث یا روانشناس هست. اگه یک زن و شوهر گیر کرده باشند ، یک روانشناس بالینی ماهر می تونه اونها رو در مسیر درست حرکت بده.

4.وقتی که یکی از طرفین احساسات منفی داره 

اون چیزی که در درون احساس میکنیم در خارج خودش رو نشون میده. حتی اگه بتونیم این احساسات رو برای مدتی مخفی کنیم ، اونها کاملاً ظاهر میشن. احساسات منفی مثل کینه یا ناامیدی می تونه به رفتارهای آسیب زا ، و گاهی مضر تبدیل شه.. یک روانشناس بالینی ماهر می تونه به زوجین کمک کنه احساسات منفی رو مرتب کنند و روش های بهتری برای بیان اونها پیدا کنند.

5. زمانی که فکر میکنید تنها راه فاصله و جداییه

وقتی زن و شوهر با هم اختلاف نظر یا مشاجره دارند گذراندن وقت خارج از خونه معمولاً وضعیت رو حل نمی کنه. درعوض ، منجر به غیبت بیشتری میشه و در نهایت زوج تصمیم به جدایی میگیرند بهتره قبل از اینکه کار به اونجا بکشه به مشاوره خانواده مراجعه کنید .

6.زمانی که زن و شوهر به خاطر فرزندان در کنار هم میمونند

زمانی که زوج صرفا به خاطر بچه ها زندگی رو ادامه میدن تصور میکنن دارن به بچه لطف میکنن و کار درست همینه . برعکس ، اگه زن و شوهر بتونن مسئله رو حل کنند و به سمت یک رابطه مثبت و سالم حرکت کنند این بهترین تصمیم برای همه افراد درگیر هست. کودکان به طور کلی بسیار شهودی و باهوش هستند با تظاهر به زندگی نمیتونید اونها رو گول بزنید.

هدف از مشاوره ازدواج چیست؟

هدف از مشاوره ازدواج کمک به شما در یادگیری ابزارهای مورد نیاز, روش درست در طی زندگی مشترک برای تقویت ازدواج هست.

آیا خانواده درمانی نوعی مشاوره ازدواج است؟

بله ، ازدواج و خانواده درمانی نوعی مشاوره ازدواج است .به طور خاص، ازدواج و خانواده درمانی یک رویکرد جامع تر در مورد مشکلات زناشویی و خانوادگی داره به این معنی که تمام اعضای خانواده رو در پروسه درمانی شامل میشه.

در جلسه مشاوره ازدواج چه اتفاقی میفته ؟

در یک جلسه مشاوره ازدواج، ممکنه به خانواده وظایف نقش آفرینی برای کار در خونه داده بشه. همچنین به شما توصیه میشه تا احساسات واقعی خودتون رو با مشاور و همسرتون به اشتراک بذارید. مهارتهای ارتباطی و حل و فصل اختلافات تمرکز زیادی بر ازدواج و خانواده درمانی داره. روانشناس شما انتظار داره که تمام کارها و تکالیف رو انجام بدید. به عنوان مثال در طول یک جلسه، ممکنه شما و همسرتان تمرینات ارتباطی انجام بدید با این انتظار که در جلسه بعدی تجربیات خودتون رو به اشتراک بگذارید.

مشاوره ازدواج

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

 

۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۲۱۲۲۶۲۲۰۰۶

مراحل مختلف یک رابطه زناشویی چیست؟

بیشتر زوج ها این مراحل رو در مواقع مختلف طی میکنن. با این حال، مشکلات زندگی می تونند در طول هر یک از این مراحل ظاهر شن. خبر خوب این هست که اگه اونها رو درک کنید، می تونید هنگام بروزشون با اونها مبارزه کنید.

مرحله 1: شور و اشتیاق

مرحله اول یک رابطه به طور معمول شامل شور و اشتیاق هست. اشتیاق هنگام ملاقات با شریک زندگی و عاشق شدن. این مرحله به عنوان “مرحله ماه عسل”  شناخته میشه . در آغاز رابطه همه چیز خوب پیش میره و جهان روشن تره. در این مدت، شما شروع به برقراری احترام، صمیمیت و یک تحسین واقعی برای هم می کنید. یادتون باشه که این مرحله موقته. سرانجام، شور و اشتیاق تموم میشه و زمانی که این اتفاق میفته ، مهمه که با اشتیاق دوباره تغییر کنید و چیز جدیدی رو امتحان کنید.

مرحله 2: تحقق بخشیدن به رابطه پژمرده

هنگامی که اشتیاق اولیه شروع به پژمرده شدن کرد، شما “مجبور” میشید تا یک دید واقع بینانه تری از زندگی داشته باشید این مرحله زمانی هست که شما و شریک زندگی تون تصمیم می گیرید که آیا میخواید ازدواج کنید یا نه. در این مرحله ، شما و شریک زندگی تون شروع به دیدن هم به عنوان انسان می کنید (با نقص ها و عیوب مختلف).

اما، از اونجا که واقعاً همدیگه رو می بینید، احتمالاً برای اولین بار یک سطح عمیق تر احترام به هم رو شروع و راحت تر جنبه هایی از خودتون و شخصیت تون رو آشکار می کنید. جنبه هایی که در مرحله “ماه عسل” مخفی نگه داشتید.

مرحله 3: کشمکش زوجین

در این مرحله ، تمرکز به منافع شخصی شما برمیگرده. این مانعی هست که بسیاری از زوج ها در این مرحله باهاش روبرو هستند. به جای “همه چیز درباره ما” به “همه چیز درباره من” تبدیل میشه . در نتیجه ، اگه شما و شریک زندگی تون نمی دونید چطور با یک روش سالم مقابله کنید حتما باید از روانشناس کمک بگیرید .

مشاوره ازدواج

 

حتما بخوانید : مشاوره روانشناسی

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

 

۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۲۱۲۲۶۲۲۰۰۶

مطالب پیشنهادی :

مشاوره پیش از ازدواج | مشاور ازدواج چی میپرسه 

Comments are closed.