مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی بوجیکا
کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره روانشناسی | مشاوره خانواده | مشاوره فردی | مشاوره بزرگسال

مشاوره آنلاین مزایا و معایب| مشاوره تلفنی و مکاتبه ای داخل و خارج از کشور | بهترین مرکز مشاوره تلفنی و آنلاین

مشاوره آنلاین و مشاوره مکاتبه ای یکی از روش های نوین مشاوره مشکلات اورژانسی و از راه دور می باشد ، در این مطب قصد داریم مزایا و معایب این نوع مشاوره را به شما بگیم تا افرادی که تشخیص می دهند که نیاز به مشاوره حضوری دارند یا با مشاوره آنلاین مشکلشان حل می شود.

مشاوره آنلاین
0 118

مشاوره آنلاین مزایا و معایب

 

مشاوره آنلاین | مشاوره تلفنی | در داخل و ایرانانیان خارج از کشور | مشاوره مکاتبه ای

 

 

همه چیز درباره مشاوره آنلاین

در دهه‌ی گذشته خدمات مشاوره آنلاین با اقبال مردمی در کشورهای توسعه یافته روبرو شده است. خدماتی که به تناسب سبک و شیوه زندگی امروز بشر ایجاد شده و روزانه نفوذ بیشتری در بین متخصصان حرفه‌ی روان شناسی پیدا میکند. در مشاوره روانشناسی آنلاین این امکان مهیا شده است تا تکنولوژی را بمنظور بوجود آوردن تغییرات سازنده در زندگی افراد بکار بگیریم.

مشکلات مشاوره آنلاین

آیا امکان دارد که در فضای آنلاین، به صورت نوشتار (چت) همزمان یا ناهمزمان (مشاوره آفلاین) بتوان اتحاد درمانی را ایجاد کرد؟ مقصود از اتحاد درمانی آن است که زمانی شما با یک مشاور صحبت میکنید احساس کنید که شما را می‌فهمد، حرف تان را شنیده است و با شما همدل است.  از سمت دیگر کار در فضای آنلاین که از مشاوره با ایمیل آغاز شد و اکنون تقریباً در همه‌ی پلتفرم‌های پیام رسانی مانند تلفن، واتس اپ، تلگرام، فیسبوک و اسکایپ ادامه دارد، برای مشاور نیز چالش هایی را در بر دارد. از این رو خدمات مشاوره آنلاین گرچه ایده‌ی خوبی به نظر بیاید ولی با اهمیت ترین امر در حوزه روان‌درمانی و مشاوره، اثربخشی آن است.
مشاوره آنلاین
مشاوره آنلاین

میزان اثر بخشی مشاوره آنلاین

متخصصان روانشناسی در یک دهه‌ی گذشته تحقیق‌های فراوانی را در زمینه‌ی بررسی میزان اثربخشی مشاوره آنلاین انجام داده اند. آیا مشاوره روانشناسی آنلاین به همان میزان مشاوره حضوری اثربخش است؟ آیا از مشاوره آنلاین برای علاج مشکلات خانوادگی که احتیاج به حضور بیشتر از یک عضو خانواده دارند نیز می‌توان استفاده کرد؟
در ۲ سال و نیم گذشته که بصورت خاص به روان‌درمانی آنلاین پرداخته‌ام، نتایج بسیاری در این فضا  مشاهده  کرده‌ام  که ازسطح  انتظارات اولیه‌ام بسیار فراتر بوده است. 
در بخش زیادی از اختلالهای معمول مانند مشکلات اضطرابی ، افسردگی و خلقی اثر بخشی مشاوره روانشناسی آنلاین خوب بیان شده است و تفاوتی با مشاوره حضوری وجود ندارد. 
در بعضی از اختلالات مانند  اضطراب  اجتماعی اثربخشی مشاوره روانشناسی آنلاین خیلی خوب است.
اشخاص زیادی هستند که با دشواری هایی از قبیل حمله‌ی وحشت زدگی (پنیک)، بازار هراسی (آگورافوبیا) و حتی افسردگی دست به گریبان هستند و یکی از عارضه‌های و نشانه‌های اختلال شان آن است که خارج شدن از خانه و مراجعه کردن به روانشناس برای شان بسیار سخت است.
 مشاوره روانشناسی آنلاین با استفاده از تکنولوژی می‌تواند مدت زمان مبتلا شدن به اختلال را به نحو قابل توجهی بکاهد و در صورت ترکیب شدن با مشاوره‌ی حضوری (خصوصاً برای افرادیکه به واسطه‌ی مشکل شان قادر نیستند از خانه خارج شوند) بهترین  نوع درمان ممکن را برای آن‌ها مهیا آورد.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و تخصصی آنلاین و تلفنی
 با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸- ۰۹۲۱۲۷۷۳۷۲۴ -۰۲۱۲۶۷۶۷۹۴۵

موضوع اساسی و مهم دیگر بحث فرهنگی است. روان‌شناسی ایرانی اساساً بر پایه‌ی روان‌شناسی آمریکایی بنیان نهاده شده است از این جهت احتمال دارد برخی ملاحظات فرهنگی مورد غفلت واقع شوند. برای نمونه اشخاص در ایران تقریباً از آموزش‌های جنسی محروم هستند در وضعی که در ایالات متحده و بخش زیادی ازسرزمین‌های دیگر، این آموزش‌ها قسمتی از نظام آموزشی و تحصیلی است.
 در ۲ سال و نیم گذشته با زوج های زیادی برخورد کرده‌ام که سوالاتی ذهن شان را مشغول کرده است ولی بنا به دلایل فرهنگی، تا کنون نتوانسته اند با راحتی و آسودگی خیال سوالات خود را طرح کنند.
زوج‌های بسیاری مطرح کرده اند که چنانچه فضای آنلاین و یا حتی ناشناس موجود نبود مشخص نبود که تا چه مدت دیگر با این سوالات دست به گریبان خواهند بود. 
این دشواری شاید برای خیلی دیگر از مردمان و کشور‌ها چندان مطرح نباشد، گرچه که احساس شرم در همه جای جهان وجود دارد ولی زمانی که این موارد جزئی از آموزش‌های همگانی باشند و در دسترس همه قرار بگیرند، حتی احتمال دارد احتیاجی به مطرح کردن پرسش نباشد و همان آموزش صرف کفایت کند.

 

مشاوره آنلاین

پیشینه مشاوره آنلاین

بسیاری از کارشناسان از دیرباز نسبت بانجام درمان از راه دور مخالفت می‌کردند. شاید نخستین گروهی که بصورت تخصصی اقدام بانجام خدمات مشاوره از راه دور کردند، روان‌کاوها بودند. روان‌کاو‌ها بیشتر از نیم قرن است که از تلفن به منظور انجام روان‌کاوی استفاده میکنند. 
در همه این سال‌ها عده‌ی بسیاری مخالف این چنین ارائه‌ی خدماتی بوده اند ولی جالب است که در گذر زمان از شمار شان کاسته شده است و به تدریج متوجه شده اند که: آنچه که درمان را ممکن میکند ذات ارتباط انسانی است و این ارتباط می‌تواند حتی به صورت نامه نگاری نیز صورت پذیرد.
در روزگار کنونی امکانات بیشتری در اختیار متخصصان قرار دارد، آن‌ها توانایی دارند با بکارگیری تماس صوتی، تصویری، متن و حتی ارسال عکس و تصویر، ویدئو با مراجعان خود در رابطه باشند. 
در مشاوره‌ی اینترنتی ناهمزمان (آفلاین)، مراجع این امکان را دارد که در لحظه‌ای که بخواهد مشاور اش را از تجربیات درونی اش مطلع کند. به عنوان نمونه بسیار پیش میاد که درمان‌گران از مراجعین خود می‌خواهند که رویاهای شان را یادداشت کنند و در جلسه‌ی بعدیدرمان با خود بیاورند. 
در مشاوره‌ی اینترنتی، این احتمال وجود دارد که مراجع حتی با ظبط کردن ویدئویی از خود، درست بعد از بیدار شدن، رویا را با درمان‌گر به اشتراک بگذارد.
بخش زیادی از محققان بیان میکنند که مشاوره روانشناسی آنلاین سبک جدیدی از درمانگری و مشاوره نیست بلکه صرفاً شیوه‌ی جدیدی از ارائه‌ی خدمات است، یعنی؛ چه شما به یک روان‌کاو مراجعه نمایید و چه از مسیر اینترنت با او در رابطه باشید، تکنیک‌ها و روش درمان یکسان است و صرفاً شیوه‌ای که شما این خدمات ِدرمانی را اخذ میکنید تفاوت کرده است.
اساسا توانایی همدل بودن درمانگر یکی از فاکتور‌هایی ست که میتواند بر نتیجه‌ی درمان اثر بگذارد. پرسش مهم این است که آیا همدلی آنلاین ممکن است؟ در سالهای تازه، مکتب اگزیستانسیال و خصوصاً اروین یالوم، نفوذ رو به افزایشی بر جامعه‌ی رواندرمانی ایران داشته است. یالوم و نظریه‌ی وجودگرایی او، برای سالها یکی از مخالفان مشاوره روانشناسی آنلاین بوده اند.
اخیراً اروین یالوم در کنفرانسی که به عنوان «آینده‌ی روان درمانی» با روان پزشکان آنلاین داشت، موردی را تعریف کرد که برای یاری به شخصی در جایی دور افتاده وادار به بکارگیری تکنولوژی و اینترنت شده است. برآیند آن دوره‌ی درمانی در حدی مثبت بود که باعث تغییر دیدگاه یالوم نسبت به مشاوره آنلاین شد. بایستی توجه بشود که مشاوره‌ی آنلاین مکتب متفاوتی در روان شناسی نیست و پایبند به نظریات شناخته شده و کاربردی روان شناسی است. تفاوت مشاوره‌ی آنلاین با مشاوره‌ی قدیمی که به شیوه‌ی رو در رو انجام میشود، در سبکی است که برای ارائه خدمات انتخاب کرده است؛ یعنی انجام خدمات روان شناختی بر بستر اینترنت. 

 

مشاوره آنلاین
مشاوره آنلاین

مزایای مشاوره آنلاین و مکاتبه ای

 • ناشناس بودن
این یکی از قوی ترین و تاثیر گذار ترین عوامل محبوبیت خدمات مشاوره آنلاین می باشد. این که آیا واقعا افراد آنلاین ناشناس هستند یا نه، یک نقطه عطف هستند (هرچند من اعتقاد دارم که آنها، مخصوصا هنگام استفاده از مرورگر وب ناشناس میمانند). 
نکته مهم این است که مردم اعتقاد دارند که آنها ناشناس هستند و بنابراین به طور آنلاین پاسخ می دهند و رفتار متفاوتی دارند. یکی از این تفاوتها این است که آنها میتوانند در مورد مسائل بسیار مهم و موضوعات شخصی در مشاوره آنلاین بسیار صریح تر و راحت تر از مشاوره حضوری بحث و گفتگو کنند. به عنوان مثال، در مشاوره آنلاین هر هفته، تعداد زیادی پیام خصوصی در طول هر چت دریافت می کنم که مربوط به مسایل بسیار مهم و شخصی افراد مثل سوء استفاده از کودک، احساس گناه در مورد مرگ عزیزان، سوء استفاده جنسی، درد مزمن و راه های مقابله با آن، افکار خودکشی و غیره است. این افراد با من هرگز هیچ ارتباط قبلی و حضوری نداشته اند. علاوه بر این، برخی از این افراد به من می گویند که احساس راحتی بیشتری در یک اتاق گفتگوی آنلاین دارند و این یک مزیت بسیار قوی مشاوره آنلاین است.
  اگر احساس می کنید که مراجع آنلاین شما می توانند در مورد سوء استفاده جنسی از دوران کودکی خود صحبت کند به دلیل این عمل، فرض من براین است که رابطه درمانی در درمان آنلاین به اندازه درمان حضوری، قوی و موثر است و این به این معنی است که هم مراجع و هم درمانگر دارای مهارت های آنلاین اولیه خاصی هستند و با سایر شرایط معمول برای روان درمانی بهترین نتیجه حاصل می شود. 
 • بهره مندی از نظر سایر متخصصان: از آنجاییکه جهان آنلاین هیچ مرز جغرافیایی را نمی شناسد، پیدا کردن متخصص برای درمان شما و یا ارائه یک نظر دوم در مورد تشخیص به طور بالقوه بسیار ساده تر است مثلا اگر در جنوب کشور هستید میتوانید  ازنظر یک متخصص درباره اختلال شخصیت مرزی در تهران مطلع شوید. 
 • گزینه‌ی مناسب برای افراد ساکن مناطق دور افتاده
 • مهیا کردن دسترسی برای افرادیکه محدودیت‌های جسمانی دارند.
 • آسودگی در دسترسی برای همگان و صرفه‌ی اقتصادی
 • درمان آنلاین اطلاعات را افزونتر در دسترس همگان قرار میدهد.
 • می‌تواند بعنوان یک ابزار آموزشی عمل کند.
مشاوره آنلاین می‌تواند ابزار کمکی با اهمیتی برای مردم جهت رفع نیازهای روانشناسی خود باشد. حتی چنانچه که حس میکنید از دید سلامت روان‌شناختی قوی هستید، درمان آنلاین میتواند به شما کمک نماید تا از قدرت روان شناختی بیشتری برخوردار شوید.
شما میتوانید در مورد رفتارهای سالم و مکانیزم‌های سازگاری که باعث سلامت مناسب‌تر روان شناختی می‌شوند مطالب بیشتری بیاموزید. 

برای استفاده از خدمات روانشناسی و تخصصی آنلاین و تلفنی
 با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸- ۰۹۲۱۲۷۷۳۷۲۴ -۰۲۱۲۶۷۶۷۹۴۵

معایب مشاوره آنلاین و مکاتبه ای

 •  کمبود ارتباط غیر کلامی
  این بزرگترین و مهمترین عیب برای مشاوره آنلاین است. با این حال، در حال حاضر ادبیات کلامی در درمان تلفنی به طور منطقی می تواند به بسیاری از جنبه های درمان آنلاین اعمال شود. به نظر می رسد که درمان تلفن همراه یک روش مداخله ی اخلاقی و مقرون به صرفه ی بالینی باشد. فقدان نشانه های بصری نیاز به گوش دادن و توانایی گوش دادن را افزایش می دهد. یک ویژگی مهم مشاوره تلفنی نسبت به مشاوره آنلاین، صدای فرد است. صدای فرد بیانگر احساسات فرد باشد. با این حال، مشاوره تلفنی میتواند در مواقع فوری انجام شود. درمان آنلاین اغلب از طریق مبادلات ایمیل انجام می شود، که به فرد فرصت تفکر بیشتر در مورد احساسات خود می دهد. 
 • نگرانی در زمینه حفظ اطلاعات مراجع، حریم خصوصی و کاستی در تکنولوژی
 • درمان آنلاین نمیتواند برای شرایط بحران بکار گرفته شود
 • مشاوره آنلاین برای افرادیکه بیماری‌های شدید روان پزشکی دارند مناسب نیست.
 • مشاوره آنلاین احتمال دارد برخی اطلاعت اساسی و مهم را شامل نشود.
در خیلی موارد متخصصان آنلاین قادر نیستند حالت های چهره‌، سیگنالهای صوتی یا زبان بدن را ببینند. این سیگنال‌ها در بعضی موارد توانایی بیان عواطف مراجع را دارند و برای درمانگر تصویر دقیق‌تری از عواطف، افکار، خلق و رفتار مراجع ترسیم میکنند. بعضی از متد‌های ارائه خدمات مانند ارسال صدا بر بستر اینترنت یا گفت و گوی تصویری توانایی دارند تصویر روشن‌تری از شرایط ایجاد کنند. ولی بررسی اینکه صمیمت در این سبک چطور اتفاق می افتد مورد توافق همگان نیست. 

 

مشاوره آنلاین
مشاوره آنلاین

مزایای درمان به شیوه گفتگوی نوشتاری و مکاتبه ای

نگارش نامه به قصد مشاوره اقدام جدیدی نیست؛ فروید روانکاو شهیر اتریشی برای ارتباط داشتن با مراجعین خود در نزدیک به یکقرن پیش، نامه رد و بدل می‌کرد. در روزگار کنونی نامه‌ها میتوانند با سرعت  ازطریق اینترنت ارسال شوند. بدین صورت است که نامه نگاری اینترنتی، بهمراه بکارگیری ابزار‌های دیگری که تکنولوژی مدرن ارائه میکنند گرد هم آورده شده اند و «مشاوره آنلاین» یا «درمان آنلاین» را ایجاد کرده اند.
یکی از برتری‌های ارائه‌ی مشاوره‌ی آنلاین اینست که به مراجع امکان انتخاب بین ایمیل، چت کردن، ارسال صدا، یا تصویر که قابل ذخیره شدن هستند، را میدهد. مراجع از این امکان‌ها جهت مرور کردن موارد مطرح شده، ممارست کردن رفتارهای جدیداستفاده میکند که باعث پایداری و تقویت درمان میشود. یک درمانگر آنلاین میتواند نه فقط رویدادهای اساسی و مهم زندگی مراجع را مورد بررسی قرار دهد، بلکه می‌تواند کلمات مراجع را در بستر نوشتاری به وی بازنمایی کند و او را ترغیب به استفاده از خلاقیت  در بروز دادن خود (برای نمونه بکارگیری فونت‌های رنگی یا گرافیک)، ترکیب کردن مدل‌های گوناگون در یک دوره درمانی مانند ایمیل، چت، تلفن، مراجعه‌ی رو در رو، پیام نویسی، وقایع نگاری بعنوان تکلیف کند.
بسیار شگفت انگیز است که متخصصان چنین ابزارهای متنوعی را برای کمک رسانی به مراجع در راه کشف خود، یاری رساندن به خود و دست یافتن به اهداف خود، در اختیار داشته باشند و به روشنی می‌توان دید که این ابزارها پتانسیل متحول کردن نحوه‌ی ارائه‌ی خدمات مشاوره  آنلاین را که هم اکنون هم در حال روی دادن است، دارا هستند.
علاوه بر مشاوره در مشاوره آنلاین، مراجعه به روان‌پزشک هم همواره مورد مداخله خیلی از افراد است.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و تخصصی آنلاین و تلفنی
 با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸- ۰۹۲۱۲۷۷۳۷۲۴ -۰۲۱۲۶۷۶۷۹۴۵


 چه زمانی مشاوره آنلاین مناسب است

مشاوره آنلاین برای بسیاری از مسائل مانند اضطراب، افسردگی، مشکلات فردی، مشکلات خانوادگی، مشکلات زوجین، مشکلات ارتباطی، مسائل جنسی،  سازگاری با ناتوانی جسمی، اختلالات اضطرابی، وابستگی به مواد، تعارض بین والد و فرزند، طلاق، انواع اختلالات، مشاوره شغلی و تحصیلی و برنامه ریزی مناسب است. 
در طول چند سال گذشته تعداد بیشتری از افراد به دنبال درمان آنلاین بوده اند. با درمان آنلاین، مراجع و درمانگر برای هر لحظه در زمان مناسب برای گپ متن، تلفن یا ویدیوی آنلاین ملاقات می کنند.
این شبیه به درمان سنتی چهره به چهره است، اما انعطاف پذیری بیشتری را ارائه می دهد. بسیاری از سایت های آنلاین درمانی برنامه های جامع  شامل جلسات نامحدود و ایمیل ها را ارائه می دهند. این برنامه ها مخصوصا برای افرادی که در معرض بحران عاطفی، استرس یا اضطراب هستند، مفید هستند.
گاهی اوقات وقتی افراد با یک تغییر قابل توجه در زندگی مانند شغل جدید، از دست دادن شغل، طلاق، یا مرگ یک دوست عزیز مواجه میشوند، نوشتن  یک ایمیل به یک درمانگر می تواند تاثیر مثبتی بر روی آن داشته باشد. این ایمیل یک نماد عمل می شود، در نتیجه در کاهش احساسات بی نظمی کمک می کند.
هنگامی که درمانگر پاسخ می دهد، او هم زمان کافی برای بررسی ایمیل، ارزیابی محتویات، مقایسه با ایمیل های قبلی، و انجام تحقیقات لازم برای یک موضوع را دارد. یک مزیت متمایز از درمان آنلاین، راحتی آن است. عدم نیاز به زمان در طول روز برای رفتن به دفتر، به معنای زمان و انرژی بیشتری برای فرد برای تمرکز بر روی خودش و موضوع است.

 

مشاوره آنلاین
مشاوره آنلاین

نتیجه

مشاوره آنلاین (شامل انواع امکانات اینترنتی یا تلفنی) یکی از شیوه‌های مشاوره ای نوین میباشد که به سرعت در سرتاسر جهان گسترش کمی و کیفی یافته و به دلیل ناشناس بودن، کاهش هزینه ها، صرفه‌جویی زمانی، سهولت دسترسی بیشتر و راحت تر مردم به ویژه جوانان به خدمات مشاوره‌ای آنلاین از استقبال قابل توجهی در جهان برخوردار شده. مشاوره آنلاین روشی است ساده برای ارتباط با روانشناس برای افراد پرمشغله ای که برایشان حضور در جلسات مشاوره به دلیل ساعات کاری میسر نیست.
این خدمات مناسب دانشجویان و هموطنان مقیم کشورهای دیگر که نیازمند دریافت خدمات مشاوره ای توسط متخصصی با فرهنگ ملی خود هستند، افرادی که ناتوانی جسمانی برای جابجایی بین شهری دارند و یا افراد ساکن روستاها یا شهرهای کوچک که دسترسی به متخصصین ندارند می باشد و همچنین بعضی افراد به این علت این خدمت را انتخاب می کنند که می‌توانند با صراحت بیشتری مطالب، افکار و احساسات خود را بیان کنند، زمان کافی را برای فکر کردن پیش از صحبت با مشاور در اختیار داشته باشند و یا به طور مثال دیده نشوند، ناشناخته بمانند و حریم شخصی خود را تا زمانی که دوست دارند حفظ کنند.
خالی از لطف نیست بدانید که جلسات مشاوره اینترنتی می‌تواند یک یا چندین جلسه باشد و اکثر افرادی که مشاوره اینترنتی را انتخاب می‌کنند تمایل به ارائه مسائلی دارند که راه‌ حل‌های کوتاه ‌مدت دارد.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و تخصصی آنلاین و تلفنی
 با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸- ۰۹۲۱۲۷۷۳۷۲۴ -۰۲۱۲۶۷۶۷۹۴۵

مطالب مرتبط

Comments