Menstruations Pad mit rotem Glitte 732x549 thumbnail - رابطه جنسی در زمان پریود (ماهانه) | درمان پریود | بهترین مرکز مشاوره ازدواج و زوج درمانی

رابطه جنسی در زمان پریود (ماهانه) | درمان پریود | بهترین مرکز مشاوره ازدواج و زوج درمانی

 • ماهانه

  پریود در خانمها

  هر ماه طی چرخه عادت ماهانه دیواره داخلی رحم ضخیم میشود تا محیط را برای بارداری آماده سازد.

  ولی زمانی که بارداری رخ نمی‌دهد بدن طی عادت ماهانه این لایه ضخیم را به همراه خون خارج میکند .

  میزان خونی که در یک عادت‌ ماهانه از دست می‌رود بطور معمول بین چهار تا دوازده قاشق چایی خوری است.

  چرخه عادت ماهانه  بطور رایج ۲۸ روز زمان میبرد .

  با این وجود این چرخه برای بعضی زنان می‌تواند  به کوتاهی ۲۱ روز یا به بلندی ۳۵ روز باشد. یک عادت‌ ماهانه طبیعی بطور معمول بین دو تا ۷ روز زمان میبرد .

  دلیل درد در دوره پریود :

  درد عادت ماهانه  چنانچه تنها در روزهای اول باشد «دیسمنوره» نام دارد که به دلیل آزاد شدن ماده پروستاگلاندین ایجاد میشود. در این حالت به منظور رفع درد میتوان از داروهای ضدالتهابی مانند دیکلوفناک یا مفنامیک اسید استفاده کرد. چنانچه این داروها تاثیرگذار نباشند گاهی می‌توان تحت‌نظر دکتر به طور محدود از قرصهای ضدبارداری استفاده کرد.

  گاهی وقتها نیز تنگی دهنه رحم سبب پیدایش درد میشود . درواقع چنانچه درد خیلی شدید نباشد و با استفاده از دارو قابل تحمل باشد، طبیعی تلقی میشود . ولی چنانچه از روز دوم یا سوم عادت‌ماهانه بیشتر گردد باید به بیماری آندومتریوز شک کنیم که یک بیماری پیش رونده قابل پیگیری و قابل تشخیص است.

  زنجبیل به میزان مفنامیک اسید و ایبوپروفن در کاستن از درد عادت ماهانه  تاثیرگذار است.

  مصرف توفو، لوبیاسویای سبز در سبزیانه (سالاد) یا سوپ سبب کاهش دردهای ماهانه‌تان میشود سویا و تخم کتان دربردارنده (حاوی) فیتواستروژن‌ها می‌باشد. این ترکیبات شیمیایی مانند استروژن عمل میکنند  و به همین دلیل می توانند به تشکیل اعتدال هورمونی در این مرحله کمک فراوانی کنند.

  salmoneloza 300x197 - رابطه جنسی در زمان پریود (ماهانه) | درمان پریود | بهترین مرکز مشاوره ازدواج و زوج درمانی
  ماهانه

  تغذیه در دوره قاعدگی:

  امکان دارد فکر کنید تغذیه در التیام و بهبود دردهای عادت ماهانه چندان تأثیری ندارد، ولی متخصصان برعکس شما فکر میکنند و می‌گویند به کمکغذای مناسب می‌توان  دشواریها و معضلات این دوره را   کم مردو شرایط بهتری را طی این دوره تجربه کرد.

  طی این دوره بدن به آهن و کلسیم و دیگر عناصری که در سوخت‌وساز این دو تاثیردارد ، نیاز بیشتری می‌یابد و بهمین دلیل مصرف بعضی خوراکی‌ها طی این زمان بایستی بیشتر از قبل شود. به منظور دریافت بیشتر و مناسب‌تر این عناصر، باید استفاده از گوشت طی این دوره اندکی افزایش پیدا کند که البته بهتراست گوشت سفید را در برنامه غذایی‌تان بگنجانید چون گوشت  قرمز چربی فراوانی دارد. و مصرف بیش‌ازحدش توصیه نمیشود

  کسانی که گرفتار علائم سندروم عادت ماهانه  می‌شوند و طی این زمان درد زیادی را تجربه میکنند. ، امکان دارد در معرض کمبود بعضی ریزمغذی‌ها مانند کلسیم، ویتامین D ، روی و ویتامینهای گروه B قرار بگیرند

  اسفناج

  نیز از نظر آهن و منیزیم بسیار مفید است و از آن به‌صورت پخته یا خام استفاده میکنند. جو دو سر هم در سوپ و آش می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و حتی نان و شیرینی‌هایی که از جو دو سر تهیه میشود ، بافایده است تخمه آفتابگردان هم به مانند مغزهای خوبیست که میتوانید از آن بهره ببرید و گردو هم به علت امگا ۳ خوبی که دارد، باید در برنامه تغذیه‌ای گنجانده شود.

  ویتامین ای (E)

  اگر۲ روز پیش از آغاز عادت ماهانه  تا روز سوم آن، هر روز۲۰۰ میلی گرم ویتامین ای (E) را به مدت چهارماه مصرف کنید دردهای شدید ناشی ازانقباضات رحمی به طرز چشمگیری کاهش میابد.‏ با مصرف ویتامین ای (E) ، مصرف ایبوپروفن از ‏۸۹ درصد به ‏۴‏ درصد افت پیدا خواهد کرد.

  زنان طی این دوره باید از یک برنامه غذایی متعادل و متناسب پیروی کنند و به همین سبب مصرف بعضی خوراکی هایی که جایگاهی در این برنامه ندارد، باید محدود یا به‌کلی کنار گذاشته شود.   مصرف مواد خوراکی شیرین و قندها مانند شکلات، آب‌نبات و انواع شیرینی حذف شود.
  خوراکی‌ها و آشامیدنی‌های کافئین‌دار مانند قهوه و نسکافه به علت این‌که محرک هستند، کنار گذاشته شوند.

  300x283 - رابطه جنسی در زمان پریود (ماهانه) | درمان پریود | بهترین مرکز مشاوره ازدواج و زوج درمانی
  ماهانه

   


  یه پیشنهاد ویژه

  مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی بوجیکا کادر روانپزشکی و روانشناسی کودک مجربی داره که شما می توانید از خدمات این متخصصین استفاده کنید.

  همین حالا اقدام کن


  نوسانات خلقی در دوره قاعدگی:

  خیلی از زنان با علائم سندرم پیش از قاعدگی آشنا هستند نوسانات خلقی قبل از قاعدگی بطور معمول در پس‌زمینه‌ای از خلق‌و خوی کلی مانند افسردگی و اضطراب اتفاق میوفتد

  بعضی از نشانه هایی که خانم‌ها گرفتارسندروم پیش از قاعدگی از آن رنج میبرند شامل اضطراب و نگرانی ، تحریک‌پذیری، پریشانی ، نوسانات خلقی، فقدان اعتماد‌به‌نفس و گریه بی‌دلیل است.

  به منظور کاهش تغییرات خلقی به توصیه‌های زیر  عمل نمایید

  حمام آب گرم بگیرید. : حمام آب‌گرم بگیرید و روی لیفتان دو قطره عصاره گل یاس و روغن بابونه بچکانید و روی پوستتان بکشید این کار مانند نوعی ماساژ است که به آرامش شما کمک خواهد کرد.

  قندتان را تنظیم کنید: می‌دانید نوسانات قند موجود در خون میتواند در خلق‌و‌خوی شما تاثیرگذار باشد بهرحال نوسانات هورمونی به‌طور  طبیعی در تمام خانم‌ها قبل از پریود

  2016 03 04 6a periodemoji.94441 300x157 - رابطه جنسی در زمان پریود (ماهانه) | درمان پریود | بهترین مرکز مشاوره ازدواج و زوج درمانی
  ماهانه

  داشتن رابطه جنسی در دوران قاعدگی :

  پزشکان اعتقاد دارند ارتباط جنسی میتواند به کاستن دردهای پیش از دوران قاعدگی یا همان PMS کمک فراوانی کند.
  نزدیکی و برقراری ارتباط جنسی در دوره‌های خاصی ممنوعیت دارد که علت این ممنوعیت خطرات و عوارضی است که متوجه سلامتی همسران است و مشکلات ایجاد شده تنها مختص خانم‌ها نخواهد بود.
  یکی از این ممنوعیت‌ها برقراری ارتباط جنسی در عادت ماهانه است.برقراری رابطه جنسی در عادت ماهانه به علت باز بودن دهانه رحم و احتمال افزایش شانس مبتلا شدن به عفونت حتی با بکارگیری کاندوم نیز بهیچوجه به زوجین توصیه نمیشود از طرفی دیگر طی این دوره به دلیل آغشته شدن آلت مرد به خون بالطبع لذت جنسی هم برای طرفین کاهش میابد .
  cropped 300x112 - رابطه جنسی در زمان پریود (ماهانه) | درمان پریود | بهترین مرکز مشاوره ازدواج و زوج درمانی
  ماهانه
  خون محیط شایسته‌ای برای حضور و رشد و انتقال عوامل بیماریزاست. بنابراین درصورت آلودگی یکی از طرفین به یک عامل میکروبی میکروبی یا ویروسی (مثل سوزاک ، سیفیلیس، کلامیدیا و عامل ایدز و میکروب (ویروس) تبخال) امکان انتقال این عامل به دیگری در زمان عادت ماهانه افزایش میابد افزون بر این عادت ماهانه امکان دارد یکی از عوامل بیرون ریختن تبخال‌های تناسلی در خانم‌ها باشد.
  در یک بررسی در دانشگاه میشیگان بر اساس مصاحبه‌های انجام شده نشان داده شد که درصد مبتلا شدن به عفونت‌های کلامیدیایی با ارتباط جنسی در عادت ماهانه حتی با استفاده از کاندوم رابطه مستقیم دارد.

   

  1 tZs9XvjRnTOKYa1j0Dxgwg 300x200 - رابطه جنسی در زمان پریود (ماهانه) | درمان پریود | بهترین مرکز مشاوره ازدواج و زوج درمانی
  ماهانه

  ارتباط جنسی در عادت ماهانه و پریود چه تاثیری بر مدت زمان و شدت خونریزی دارد؟

  گهگاه امکان دارد بدلیل افزایش انقباضات رحمی متعاقب از ارگاسم(و اثر هورمون اکسی توسین) بافت در حال ریزش داخلی رحم سریعتر ریزش کند و عادت ماهانه پیش از زمان مورد انتظار پایان یابد.
  در یک بررسی در دانشگاهی در آتن در خانم‌ها نزدیک به سن منوپوز (یائسگی) ، بررسی‌ها نمایانگر افزایش همزمانی ارتباط جنسی در عادت ماهانه با بالا رفتن مقدار زمان و شدت خونریزی رحمی در خانم‌ها بود.
  افزایش خونریزی از نشانه هایی است که امکان دارد اشخاص بدین خاطر ترغیب به برداشتن رحم در دوره نزدیک به یائسگی شوند.
  به عبارت دیگر احتمال داده شد که اشخاصی که هنگام عادت ماهانه اقدام به نزدیکی نمیکنند کم‌تر تحت عمل هیسترکتومی یا برداشتن رحم قرار میگیرند .
  در یک بررسی دیگر بر روی ۴۹۸ خانم نابارور آندومتریوز با احتمال داشتن ارتباط جنسی در عادت ماهانه ارتباط مستقیم داشت.
  اتفاق میوفتد ، ولی در زنانی که سندروم پیش از قاعدگی دارند، نوسانات قند‌خون می‌تواند تشدید شود.
  توصیه میشود به منظور داشتن اخلاق و رفتار آرام و با ثبات، اعتدال قند‌خون را در تمام طول ماه نگاه دارید و آن را محدود به روزهای منتهی به عادت ماهانه نکنید

   

  Period Blood Clots 300x200 - رابطه جنسی در زمان پریود (ماهانه) | درمان پریود | بهترین مرکز مشاوره ازدواج و زوج درمانی
  ماهانه

   امگا۳ مصرف کنید

  امگا ۳ نقشی اساسی و مهم در پایداری خلق‌وخو دارد قطعا میدانید که ماهی منبع این ماده است و مصرف آن میتواند تاثیرگذار باشد
  چنانچه گیاهخوار هستید، میتوانید به جای ماهی از بذر کتان استفاده کنید که آن هم منبع امگا۳ است.

  ورزش در دوران قاعدگی:

  بسیارند خانم‌هایی که در دوره عادت ماهانه ورزش‌های هر روزه خود را متوقف و گمان میکنند فعالیت بدنی در این دوران کار درستی نیست ولی در اینجا می‌خواهیم به صحت این موضوع بپردازیم.
  انجام هر نوع ورزشی مجاز است!
  انجام ورزش در این مرحله به حالت جسمی هر کس بستگی دارد. چنانچه شما جزو آن بخش از خانم‌هایی هستید که گرفتار دل‌درد و کمردرد شدید می‌شوند، می‌توانید ورزش‌های سبکی همچون پیاده‌روی یا یوگا را انتخاب کنید
  ولی چنانچه حال مساعدی دارید، انجام هیچ ورزشی دراین دوره ممنوع نیست. میتوانید به تمرینات ژیمناستیک، بسکتبال یا والیبال خود ادامه بدهید .
  Best Bodyweight Exercises 300x216 - رابطه جنسی در زمان پریود (ماهانه) | درمان پریود | بهترین مرکز مشاوره ازدواج و زوج درمانی
  ماهانه

  خون‌ریزی شدید 

  قطعا شما همه متوجه این موضوع شده‌اید که جنبش بیشتر، خون‌ریزی را هم افزایش میدهد
  در حقیقت ورزش سبب خون‌ریزی خیلی شدید و پس از آن ملال و خستگی و بی‌هوشی و کم‌خونی نمی‌شود.
  میزان خونی که شما هر ماه از دست می‌دهید به یک میزان است و تنها وقتی تحرک وشما بیشتر میشود به علت آن که تپش قلب و گردش خون تندتر میشود ، حس میکنید خون‌ریزی شما هم شدت پیدا کرده است، در حالیکه میزان خون از دست رفته یکسان است.
  پس نگران نباشید و با آسودگی به ورزش خود ادامه بدهید . ورزش شدید سیکل ماهیانه را دچار اختلال میکند انجام ورز‌ش‌های شدید میتواند بر سیکل ماهانه اثر گذارد. در حقیقت میزان ترشح هورمون استروژن ارتباط مستقیمی با میزان بافت چربی در بدن دارد. وقتی ما کالری زیادی می‌سوزانیم، میزانترشحاستروژن کاهش قابل توجهی یافته و بنابراین نظم عادات به هم می‌ریزد و حتا گهگاهی به طور کل قطع میشود
  0429period012 300x150 - رابطه جنسی در زمان پریود (ماهانه) | درمان پریود | بهترین مرکز مشاوره ازدواج و زوج درمانی
  ماهانه
  اضطراب و استرس و رژیم غذایی خیلی سخت هم میتواند همین آثار را بر سیکل ماهانه داشته باشد. به همین دلایل است که در اغلب موارد ورزش کاران عادت ماهانه منظمی ندارند. ولی این موضوع آن‌قدرها هم اهمیتی ندارد و توان باروری را کاهش نمی‌دهد ولی بی‌نظمی طی ماه‌ها در اثر به هم خوردن اعتدال هورمونی است و باید قطعا درمورد با آن با دکتر مشاوره کند.
  ورزش درد را کاهش می‌دهد برخلاف آنچه عموم مردم تصور می‌کنند، درد دوران قاعدگی با ورزش افزایش پیدا نمی‌کند. در افرادی که درد شدید دارند حتی با خوابیدن در رخت‌خواب هم این درد ادامه می‌یابد. در دوران قاعدگی به دلیل ترشح ترکیباتی است که سبب انقباض رحم، ماهیچه‌های کمری و شکمی می‌شود. همچنین این ترکیبات حساسیت اعصاب را بالا برده و سبب افزایش جریان خون در زیر شکم می‌شود. با ورزش کردن چون اکسیژن بیشتری به ماهیچه‌ها می‌رسد، میزان انقباض و در نتیجه دردها کاهش می‌یابد. به ماهیچه‌ها می‌رسد، میزان انقباض و بنابراین دردها کاهش میابد .

  یه پیشنهاد ویژه

  مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی بوجیکا کادر روانپزشکی و روانشناسی کودک مجربی داره که شما می توانید از خدمات این متخصصین استفاده کنید.

  همین حالا اقدام کن


  مطالب مرتبط

  تربیت فرزندان را از چه سنی شروع کنیم؟

  شب ادراری کودکان و راههای درمان آن

  درمان لکنت زبان

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  ۳ دیدگاه دربارهٔ «رابطه جنسی در زمان پریود (ماهانه) | درمان پریود | بهترین مرکز مشاوره ازدواج و زوج درمانی»

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  به بالای صفحه بردن