ماساژ کودک ؛ ماساژ کودک برای خواب ؛ فواید ماساژ کودک ؛ ماساژ نوزاد از چه زمانی

ماساژ کودک

ماساژ فواید زیادی برای کودک شما به همراه دارد از جمله افزایش وزن، کمک به هضم غذا، بهبود گردش خون و کاهش درد دندان. ماساژ یک راه عالی برای پیوند با کودک شماست و ممکن است شما نیز آرامش داشته باشید

 • ماساژ کودک

  ماساژ کودک

  Baby Massage How and Why You Need to Do It baby post by Mama Natural 300x158 - ماساژ کودک ؛ ماساژ کودک برای خواب ؛ فواید ماساژ کودک ؛ ماساژ نوزاد از چه زمانی
  ماساژ کودک

  ماساژ روشی دوست داشتنی برای ابراز عشق و مراقبت از کودک است. ماساژ می تواند کودک شما را تسکین داده و به او در خواب کمک کند.

  ماساژ فواید زیادی برای کودک شما به همراه دارد از جمله افزایش وزن ، کمک به هضم غذا ، بهبود گردش خون و کاهش درد دندان. ماساژ یک راه عالی برای پیوند  والدین با کودک است و ممکن است برای شما نیز آرام بخش باشد!

  ماساژ کودک چیست؟

  ماساژ، نوازش ملایم و ریتمیک بدن کودک با دستان شماست. می توانید از روغن یا مرطوب کننده استفاده کنید تا دستان شما بتوانند روی پوست کودک خود نرم و صاف حرکت کنند. به عنوان بخشی از روال ماساژ، می توانید مچ پا، مچ دست و انگشتان کودک را به آرامی ماساژ کنید. در حین ماساژ می توانید با کودک آرام صحبت کنید، آواز بخوانید که ممکن است باعث آرامش بیشتر کودک شما شود.

  اگر او را تماشا می کنید، تولید هورمون احساس خوب اکسی توسین در شما، کودک و حتی همسرتان را تحریک می کند. اکسی توسین هورمونی است که هنگام نگه داشتن کودک و یا شیر دادن به او، آن احساس گرم و دوست داشتنی را به شما می دهد.

  لطفا بخوانید: روانکاو

  مزایای ماساژ کودک چیست؟

  روشهای زیادی برای ماساژ فرزند نه تنها برای کودک شما، بلکه شما و شریک زندگی شما نیز وجود دارد. ماساژ ممکن است به کودک شما کمک کند:

  • از نظر ذهنی، اجتماعی و جسمی بهبود پیدا کند
  • آرام باشد و ناراحت نشود
  • گریه و هیاهو کمتر داشته باشد
  • بهتر بخوابد

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روان پزشکی کودک و خانواده 
  و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

   -02122636858- 09212773724

  • یک مطالعه نشان داد که ماساژ در روزهای اولیه می تواند به نوزادان کمک کند تا سریعتر از زردی بهبود یابند.
  • ممکن است متوجه شوید که ماساژ دادن به کودک شما، روحیه شما را بالا می برد و به شما کمک می کند احساس عشق بیشتری داشته باشید. زمان اختصاصی برای ماساژ می تواند زمان ویژه شما در کنار هم باشد. هنگامی که کودک خود را ماساژ می دهید، طبیعی است که با او گپ بزنید و ارتباط چشم زیادی با او داشته باشید.
  • این یکی از دلایلی است که ماساژ می تواند به مادران مبتلا به افسردگی پس از تولد یا افرادی که در معرض خطر افسردگی هستند، کمک کند تا با نوزادان خود ارتباط برقرار کنند.
  • یک ماساژ منظم توسط پدر می تواند به یک روال معمول، شاید در هنگام خواب تبدیل شود، که به نزدیکتر شدن کودک و شریک زندگی شما کمک می کند. در صورت احساس استرس نیز می تواند به همسرتان کمک کند.
  6 Benefits Of Baby Massage 300x169 - ماساژ کودک ؛ ماساژ کودک برای خواب ؛ فواید ماساژ کودک ؛ ماساژ نوزاد از چه زمانی
  ماساژ کودک
  • ماساژ ممکن است برای نوزادان نارس در مراقبت ویژه بسیار مناسب باشد
   وزن افزایش یافته، به ویژه در صورت استفاده از روغن. ماساژ عصب اصلی به نام عصب واگ را تحریک می کند، که مغز را با قسمت های مهم بدن از جمله معده متصل می کند. تحریک این عصب می تواند باعث بهبود هضم و حرکت روده شود و به کودک شما در افزایش وزن کمک می کند.
  • ضربان قلب با ثبات تر. ماساژ قسمت هایی از سیستم عصبی را تنظیم می کند که اعضای بدن ما را تنظیم می کند. بنابراین ماساژ می تواند به ثابت نگه داشتن ضربان قلب نوزاد نارس کمک کند.
  • پاسخ بهتر به استرس و درد.
  • فعالیت پایدار مغز. نوزادان نارس که ماساژ یافته اند تمایل به فعالیت مغزی دارند که در سطح عادی رشد می کنند. نوزادان نارسی که ماساژ ندارند، کاهش در رشد فعالیت مغز را نشان داده است.
  • این مزایا ممکن است به این نتیجه برسد که نوزادان نارس ماساژ داده شده به اندازه کافی تمایل دارند که زودتر از نوزادانی که ماساژ ندارند، به خانه خود بروند.

  بهترین زمان برای ماساژ فرزندتان کی است؟

  سعی کنید زمانی را انتخاب کنید که کودک شما بین خوراک باشد. کودک نه خیلی گرسنه نه خیلی پر باشد . همچنین بهتر است فقط قبل از چرت زدن او شروع نشود. زمان مناسبی برای ماساژ دادن کودک هنگام بیدار شدن است اگر کودک شما بی سر و صدا و هوشیار است و به محیط خود علاقه مند است، به این معنی است که او آمادگی تعامل با شما را خواهد داشت.

  اگر کودک شما غالباً در حال خواب و تغذیه است ، ممکن است تعجب کنید که این زمان طلایی برای ماساژ چه زمانی فرا خواهد رسید! شما می دانید که کودک شما بیشتر از داشتن ماساژ راضی است. شاید دوست داشته باشید آن را بخشی از کارهای روزانه کودک خود قرار دهید ، شاید بعد از حمام و قبل از تغذیه و خواب. باشد.

  • ماساژ قبل از خواب به کودک شما کمک می کند که بعد از تحریکات روزانه  آرام بماند و آماده خواب شود.

  قبل از شروع ماساژ به چه چیزهایی نیاز دارم؟

  مهم است که یک اتاق مناسب برای کودک در خانه خود پیدا کنید که در آن شما و نوزادتان راحت و آسوده باشید. اطمینان حاصل کنید که اتاق گرم است (حدود 24 درجه سانتیگراد). کودک خود را روی یک حوله یا یک ورق تاشو دراز بکشید، یا یک تشک نرم در زیر.

  از آنجا که این زمان ویژه ای برای شما و کودک شماست، مطمئن شوید که هیچ حواس پرتی در اتاق وجود ندارد. اگر حیوان خانگی دارید، آن را در یک اتاق دیگر قرار داده و تلفن همراه خود را خاموش کنید. حتی ممکن است دوست داشته باشید موسیقی آرامش بخش بخوانید، به اندازه کافی صدا کم باشد تا کودک شما بتواند صدای شما را بشنود.

  African American baby in hands 800x533 300x200 - ماساژ کودک ؛ ماساژ کودک برای خواب ؛ فواید ماساژ کودک ؛ ماساژ نوزاد از چه زمانی
  ماساژ کودک

  هر آنچه را که باید برای ماساژ فرزندتان در دست داشته باشید ، از جمله:

  • روغن ماساژ یا کرم نرم کننده کودک
  • حوله
  • لباس برای پوشیدن کودک خود پس از ماساژ

  استفاده از روغن یا کرم باعث می شود تا دستان شما روی پوست کودک راحت تر بچرخد و ممکن است برای کودک آرامش بیشتری داشته باشد. این به شما بستگی دارد که آیا از مرطوب کننده کودک استفاده می کنید یا اگر کودک شما از پوست خشک یا اگزما رنج می برد، نرم کننده پزشکی، روغن نباتی یا روغن معدنی کودک برای ماساژ استفاده کنید.

  روغنهای گیاهی که به مقدار لینولئیک اسید پرمصرف هستند، مانند روغن گلرنگ، نسبت به روغنهای سرشار از اسید اولئیک مانند روغن زیتون نسبت به پوست کودک شما سازگارتر هستند.

  از هر روغن یا کرم مخصوص کودک  که استفاده می کنید، بهتر است ابتدا کمی روی پوست کودک خود خیس کنید، فقط در صورتی که واکنشی نشان ندهد می توانید از آن روغن برای پوست کودکتان استفاده کنید. روز قبل از ماساژ دادن به کودک، این آزمایش را انجام دهید.

  با این وجود برخی روغنها یا کرمها وجود دارد که قطعاً بهتر است از آنها استفاده نکنید. مانند:

  • روغن خردل به دلیل اینکه اثر سمی بر سد پوست دارد و باعث تحریک و آسیب احتمالی پوست لطیف کودک می شود.
  • روغن بادام زمینی تصفیه نشده، زیرا پروتئین های موجود در آن ممکن است کودک شما را نسبت به واکنش آلرژیک بادام زمینی حساس کند ، یا باعث ایجاد واکنشی در پوست کودک شما شود. همچنین برای جلوگیری از تصفیه شده روغن بادام زمینی نیز ایمن ترین است. اگرچه هیچ مدرکی مبنی بر ایجاد مشکل وجود ندارد اما همیشه خطر آلودگی آن با روغن بادام زمینی تصفیه نشده وجود دارد.
  • کرم آبی، زیرا حاوی ماده شوینده ای خشن به نام سدیم لوریل سولفات است که ممکن است پوست کودک شما را تحریک کرده و به سد پوست آسیب برساند.
  • اگر کودک شما مبتلا به اگزما است ، بهتر است در طول ماساژ از کرم تجویز شده یا نرم کننده آن استفاده کنید.
  لطفا بخوانید: روانشناس خوب

  چگونه باید کودک خود را ماساژ دهم؟

  برای اولین بار ممکن است فقط بخواهید پاهای کودک خود را ماساژ دهید تا زمانی که او به این احساس عادت کند. محل خوبی برای شروع است زیرا کودک شما در حین تغییر حالت خستگی، عادت دارد که پاهایش را لمس کند.

  سپس سعی کنید از یک الگوی معمول پیروی کنید، شاید پاهای کودک را قبل از بازوها، دست و بدن او ماساژ دهید. کودک شما از یک روال قدردانی می کند.

  برای یادگیری روال ماساژ، می توانید از پزشک خود بپرسید که آیا یک کلینیک یا مرکز کودکان در نزدیکی شما وجود دارد که یک دوره ماساژ کودک را طی می کند و آموزش بدهند.

  اگر می خواهید زودتر شروع کنید، این مراحل را دنبال کنید:

  • با مالیدن روغن مناسب بین کف دست، روغن را در دستان خود گرم کنید.
  • خیلی آرام آن را به پوست کودک خود آغشته  و از پاهای او شروع کنید.
  • دست خود را روی پاهای کودک بکشید، به آرامی ران های او را فشار دهید.
  • برای سینه و شکم کودک خود، هر دو دست را به آرامی در مقابل مرکز بدن او قرار دهید. دستان خود را به طرفین بکشید، گویی صفحات یک کتاب را صاف میکنید.
  • در حالی که دستان تان هنوز نرم است، از نوک انگشتان شروع کنید و به بیرون ادامه دهید.
  • ماساژ را ادامه دهید تا زمانی که به نظر می رسد کودک شما از آن لذت می برد.
  image 300x225 - ماساژ کودک ؛ ماساژ کودک برای خواب ؛ فواید ماساژ کودک ؛ ماساژ نوزاد از چه زمانی
  ماساژ کودک

  فهمیدن نشانه های کودک، مهمترین جنبه ماساژ است. هنگامی که ماساژ به پایان رسیده باشد ، کودک شما به شما خواهد گفت که کدام یک از راحل اساژ را دوست دارند یا دوست ندارند. اگر کودک شما در طول ماساژ شروع به گریه کرد، به شما می گوید که به اندازه کافی دوست نداشته است.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی  کودک و خانواده
  و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  -02122636858- 09212773724

  مطالب پیشنهادی:

   

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  ۲ Comments
  1. […] فواید ماساژ کودک […]

  2. نفرت از خود

   […] لطفا بخوانید: ماساژ کودک ؛ ماساژ کودک برای خواب […]

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: