13 فوبیای عجیب مربوط به غذا

فوبیا غیر معمول نیست. در واقع ، طبق گزارش انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا ، 19 میلیون آمریکایی هراسی رو اونقدر شدید تجربه می کنند که زندگی اونها رو به طرز قابل توجهی تحت تأثیر قرار می ده .

 • فوبیا

  فوبیا

  به طور کلی پذیرفته شده که فوبیا بیشتر با ترکیبی از حوادث آسیب زا و عوامل ژنتیکی ظاهر می شه. وراثت ، ژنتیک و شیمی مغز همراه با تجارب زندگی نقش عمده ای در ایجاد هراس دارند. فوبیاهای خاص رو میشه تقسیم کرد ، مواردی مربوط به انسان ، حیوانات ، غذا ، رنگ ، تعداد ، طبیعت، شرایط خاص و غیره وجود داره.

  فوبیا غیر معمول نیست. در واقع ، طبق گزارش انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا ، 19 میلیون آمریکایی هراسی رو اونقدر شدید تجربه می کنن که زندگی اونها رو به طرز قابل توجهی تحت تأثیر قرار می ده .

  در این مقاله ، ما در مورد 13 فوبیای منحصر به فرد فقط در مورد غذا بحث میکنیم.

  15 فوبیای عجیب مربوط به غذا

  1-ترس از غذا :

  افرادی که از این فوبیا رنج می برند از غذا و نوشیدنی به طور کلی یا برخی از مواد غذایی خاص ماثل غذاهای فاسد شدنی ، غذاهای نیمه پخته ، مانده و تاریخ انقضا ترس دارند. ممکنه برای اونها غذا خوردن در رستوران یا خانه شخصی که هیچ دید و نظارتی بر غذای آماده ندارند ، سخت باشه. بنابراین اساساً  ترجیح میدن غذاشون رو خودشونن تهیه کنند.

  2-ترس از چسبیدن کره بادام زمینی به سقف دهان :

  این مورد در واقع ترس از کره بادام زمینی به عنوان یک شی نیست بلکه ترس از چسبیدن کره بادام زمینی به سقف دهان هست. و می تونه مربوط به ترس از خفه شدن باشه . شدت اون به هر فرد بستگی داره. بعضی از افراد می تونن وعده های کوچک بخورند در حالی که دیگران سعی می کنند اون رو کاملا از رژیم غذایی خود حذف کنند. این فوبیا می تونه به هر ماده غذایی مرتبط با بادام زمینی مثل بستنی کره بادام زمینی یا کلوچه ها ، سس های بادام زمینی و … گسترش پیدا کنه.

  6efd7fa3de0247ec9a4c1ef29ad800d4 - 13 فوبیای عجیب مربوط به غذا
  فوبیا غذا
  لطفا بخوانید : ده نشانه اختلال دوقطبی

  3-ترس از سیر :

  افرادی که از این فوبیا رنج می برند ، نمی تونن سیر بخورند و بوی اون خیلی اذیتشون میکنه . همچنین ، اونها از گیاهان تند دیگه مثل پیاز ، پیازچه و موسیر دوری می کنند. علاوه بر این ،نمی تونن وعده های غذایی حاوی سیر رو بخورند. نمی تنن در مکانی بنشینند که بوی سیر رو حس کنند.

  4-ترس از ماهی :

  بعضی افراد از انواع ماهی حتی از کوچکترین ماهی های بی ضرر ، چه زنده و چه مرده ، هراس دارند. همچنین این افراد از شنا کردن یا راه رفتن روی پل یا حتی رفتن به دیدن آکواریوم ها خودداری می کنند. همچنین ، اونها هرگز ماهی نمیخورند، لمس نمیکنند و به اون نگاه نمیکنن. حتی از رستوران غذاهای دریایی و زندگی در کنار اقیانوس اجتناب می کنند.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

   

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۲۱۲۲۶۲۲۰۰۶

  5-ترس از ناهار خوری :

  این مورد مربوط به ترس از غذا خوردن با چند نفر و مکالمه همزمان است.این افراد در مهمانی های شام یا ناهار شرکت نمیکنن و معمولاً در سکوت و در تنهایی غذا می خورند. این فوبیا در گروه فوبیای اجتماعی قرار می گیره و می تونه در اثر یک واقعه آسیب زای قبلی مثل خجالت در یک مهمانی شام یا یک قرار بد و وحشتناک ایجاد بشه.

  6-ترس از سس گوجه فرنگی :

  آیا شما دوست دارید سس گوجه فرنگی رو روی همه غذاتون بریزید؟ احتمالاً این ایده وحشتناکیه که در نزدیکی شخصی که از این مشکل رنج می بره ، این کار رو انجام بدید. هرگز نمی تونن اون رو بچشن و لمس و بو کنن. این افراد  فقط بافت و رنگ رو دوست ندارن و به خون یا گوجه فرنگی مربوط نیست. اگه اونها با شما غذا می خورند ، نباید از اونها بخواید بطری سس گوجه فرنگی رو به شما بدن و ترجیحاً از اون استفاده نکنید.

  7-ترس از پنیر :

  افراد مبتلا به این بیماری نمی تونن پنیر بخورند و لمس کنن. بافت و بو ممکنه به اونها حمله وحشت یا عرق سرد ایجاد کنه. این مورد می تونه مربوط به یک حافظه آسیب زا یا عدم تحمل لاکتوز باشه.

  unnamed 1 - 13 فوبیای عجیب مربوط به غذا
  فوبیا غذا

  8-ترس از پخت و پز :

  همه ما می تونیم هنگام پخت و پز برای مهمونامون عصبی باشیم و نگران این باشیم که غذا طعم خوشمزه ای نداشته باشه یا سرو اون به اندازه دلخواه ما عالی نباشه. اما وقتی این احساس به حدی برسه که به یکی از مشکلات روزمره تبدیل بشه ، فوبیا ست. این ترس می تونه اشکال مختلفی داشته باشه. برخی از افراد از آشپزی برای گروه عظیمی از مردم می ترسند در حالی که دیگران قدرت پختن بیکن یا تهیه تخم مرغ رو ندارند. دلایل زیادی وجود داره که چرا یک نفر ترس از پخت و پز داره . این دلایل می تونه به 2 بخش تقسیم بشه:

  • ترس از فرآیند پخت و پز: برش یا سوزاندن خود یا ترس از تکنیک های پخت و پز که کاملاً بر اون تسلط ندارند ، ترس از چاشنی ، نگرانی در مورد سرو ، ترس از دستور العمل و غیره
  • ترس از نتایج پخت و پز: ایجاد تحریک و ایجاد بیماری ، پخت غذای غیر قابل خوردن: وعده های غذایی نپخته یا پخته شده و غیره

  9-ترس از بلعیدن :

  برای اکثر افراد عمل بلع به اندازه تنفس ساده ست اما در برخی شرایط ، چنین نیست. این معمولاً به دلیل یک اتفاق وحشتناک در مورد خفگی یا بلع به روش غیر طبیعی یا ترس غذایی دیگه ای  اتفاق میفته. کسانی که از بلعیدن وحشت دارند ، ممکنه از نظر جسمی ناتوان یا بیش از حد مضطرب شن. این تنش می تونه باعث انقباض عضلات گلو و به صورت یک توده در گلو احساس بشه. با این حال ، پیدا کردن یک منطقه با آرامش برای مقابله با این ترس از غذا می تونه به غذا خوردن کمک کنه ، مثل تلاش برای حفظ آرامش و غذا خوردن با لقمه های کوچیک و جرعه های نوشیدنی یا آب ، همچنین استفاده از ابزار دیگه ای مثل تلویزیون و موسیقی آرام.

  10-ترس از آدامس :

  این افراد از آدامس و بافت اون و از شکل ظاهریش و حتی از صدایی که ایجاد می کنه متنفرند. همچنین بیشتر مربوط به یک اتفاق وحشتناک در دوران کودکی با لثه ست.

  cropped image of woman eating fresh salad at wooden table 547085253 5895d4335f9b5874eeff83f8 scaled - 13 فوبیای عجیب مربوط به غذا

  11-ترس از ترشی :

  مربوط به ترس از غذای ترش است. این فراد از هر نوع خوراکی ترش ، لیموترش ، پرتقال ، ترشی ، آب نبات ترش و غیره دوری می کنند. و اگه  هر مدل غذای ترشی بخورند ، دچار اضطراب و وحشت می شن. همچنین ، غذا خوردن در بیرون می تونه براشون سخت باشه.

  12-ترس از استفراغ :

  افرادی که از این فوبیا رنج می برند برای جلوگیری از استفراغ دست به هر کاری می زنند. این مورد شامل ترس از دیدن استفراغ ، انجام عمل استفراغ یا تماشای شخصی ست که این کار رو در مکان های عمومی یا خصوصی انجام می ده. کمبود وزن برای این دسته از افراد معمول هست. برای فرار از این وضعیت ، این افراد  هر کاری انجام می دن از گرسنگی کشیدن یا درد کشیدن و فرار کردن . فاکتورها از یک مورد به یک مورد دیگه مثل یه تجربه آسیب زا با استفراغ یا کودک آزاری متفاوته.

  13-ترس از غذای جدید :

  این مورد در کودکان بیشتر از بزرگسالان است. امتحان کردن غذای جدید برای برخی افراد یک تجربه هیجان انگیز به نظر می رسه در حالی که برای برخی دیگه ترسناکه بنابراین اونها فقط با خوردن غذای معمولی که همیشه داشتن احساس امنیت می کنن.

  و در پایان ، اگر هر یک از این ترس ها یا علائم مانند تنگی نفس ، سرگیجه ، حالت تهوع ، ضربان قلب سریع ، اضطراب ، افسردگی ، حملات هراس ، عرق سرد ، ترس ناگهانی و درد قفسه سینه رو دارید یا احساس می کنید که تأثیر شدیدی در زندگی روزمره شما گذاشته ، لطفا سعی کنید کمک بگیرید.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

   

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۲۱۲۲۶۲۲۰۰۶

   

  بیشتر بخوانید :

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: