عصبانیت و پرخاشگری | علت و 8 روش درمان

 • عصبانیت

  عصبانیت

  خشم یک حالت احساسی است که از میزان خفیف تا خشم شدید متفاوت است. مانند سایر احساسات، با تغییرات فیزیولوژیکی و بیولوژیکی همراه است؛ هنگامی که شما عصبانی هستید، ضربان قلب و فشار خون شما افزایش می یابد، همانطور که سطح هورمون های  آدرنالین و نورآدرنالین نیز افزایش می یابد.

  خشم می تواند ناشی از حوادث داخلی و خارجی باشد. علت خشم شما می تواند یک فرد خاص (مانند یک همکار یا مدیر) و یا رویداد (یک ترافیک، یک پرواز لغو شده) باشد. یا خشم شما ممکن است ناشی از نگرانی در مورد مشکلات شخصی شما باشد. خاطراتی از وقایع تروماتیک یا خشمگین نیز می توانند احساس خشم وعصبانیت را به وجود آورند.

  خشم یک احساس کاملا طبیعی و انسانی است. اما هنگامی که از کنترل خارج شود، مشکل ساز می شود و می تواند مشکلاتی را در کار، روابط شخصی شما و در کیفیت کلی زندگی شما ایجاد کند.

  anger control 300x180 - عصبانیت و پرخاشگری | علت و 8 روش درمان
  عصبانیت

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در مورد کنترل خشم و عصبانیت و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858 –  09212773724

  ابراز عصبانیت

  روش غریزی و طبیعی برای بیان خشم، واکنش شدید است. خشم یک واکنش طبیعی و سازنده برای تهدید حیات است؛ پاسخ به احساسات و رفتارهای قدرتمندی، اغلب پرخاشگرانه است که ما را در برابر حمله و دفاع از خودمان می تواند آماده کند. بنابراین خشم برای بقای ما ضروری است.

  از سوی دیگر، ما نمیتوانیم از نظر فیزیکی به هر کسی و یا جسمی را که باعث تحریک و یا آزار ما می شود، آسیب بزنیم؛ قوانین، هنجارهای اجتماعی و محدوده عرف عمومی،  میتواند خشم ما را محدود کند.

  مردم از انواع مختلفی از فرآیندهای آگاهانه و ناخودآگاه برای مقابله با احساس عصبانی استفاده می کنند. سه رویکرد اصلی بیان، سرکوب و آرام سازی است.

  ابراز احساسات عصبانی به شیوه ی قاطعانه، سالم ترین راه برای ابراز خشم است. برای انجام این کار، شما باید یاد بگیرند که چطور نیازهای خود را مشخص کنید و چگونه آنها را ببینید، بدون اینکه به دیگران آسیب برسانید.
  خشم می تواند سرکوب شود و یا تبدیل و هدایت شود. این اتفاق زمانی می افتد. هدف این است که خشم خود را مهار و آن را تبدیل به رفتار سازنده تر کنید. خطر این نوع پاسخ این است که اگر اجازه ندهید خشم خود را ابراز کنید، خشم شما می تواند موجب فشار خون بالا یا افسردگی شما شود.

  و عصبانیت 300x173 - عصبانیت و پرخاشگری | علت و 8 روش درمان
  عصبانیت

  خشم غیرمنطقی می تواند مشکلات دیگری ایجاد کند. می تواند منجر به خشم پاتولوژیک، مانند رفتار غیر انسانی و تهاجمی شود یا شخصیتی، که به نظر می رسد همیشه موروثی و خصمانه است.
  در نهایت، شما می توانید در درون آرام شوید. این به معنای کنترل رفتار بیرونی شما نیست، بلکه کنترل پاسخ های درونی شما، انجام مراحل برای کاهش ضربان قلب و آرام کردن خودتان است و اجازه دهید احساساتتان فروکش کنند.
  همانطور که دکتر اسپیلبرگر یاد می کند، “زمانی که هیچ کدام از این سه تکنیک کار نمی کنند، این زمانی است که فرد به دردسر می افتد.”

  خشم می تواند عواقب جسمی و روانی  زیادی داشته باشد. روانشناسان تاکید میکنند که شخص عصبانی می تواند به راحتی اشتباه کند چون خشم باعث از دست دادن  کنترل فرد بر رفتار های خود میشود.

  چرا بعضی از افراد بیش از بقیه عصبانی می شوند؟

   برخی افراد واقعا بیشتر از دیگران خشمگین می شوند؛ همچنین کسانی هستند که خشم خود را با شیوه های دیدنی و با صدای بلند نشان نمی دهند،اما  دایما تحریک پذیر و خشمگین هستند.

  افرادی که به راحتی خشمگین می شوند، به طور کلی افرادی هستند که زود ناامید می شوند. اگر به نظر آنها وقایع به نحوی ناعادلانه به نظر برسد، آنها خشمگین میشوند: به عنوان مثال، برای یک اشتباه جزئی، از کوره در میروند.

  کنترل خشم و عصبانیت 768x432 300x169 - عصبانیت و پرخاشگری | علت و 8 روش درمان
  عصبانیت

   چه چیزی باعث عصبانیت زود هنگام می شود؟

  عوامل زیادی دخیل هستند، یک علت ممکن است ژنتیکی یا فیزیولوژیکی باشد، شواهدی وجود دارد که برخی از کودکان سریع بر افروخته و ناراحت میشوند و این نشانه ها از سن بسیار پایین دیده می شود. عامل دیگر ممکن است فرهنگی اجتماعی باشد. خشم اغلب یک احساس منفی است؛ ما آموخته ایم که ابراز همه احساسات درست است، مثلا ابراز اضطراب، افسردگی و یا احساسات دیگر، اما خشم نه. در نتیجه، ما یاد نمی گیریم که چگونهعصبانیت خود را کنترل کنیم یا آن را به طور سازنده هدایت کنیم. تحقیقات نیز نشان داده است که پیشینه خانوادگی نقش مهمی در کنترل و ابراز عصبانیت دارد. به طور معمول، افرادی که به راحتی خشمگین می شوند از خانواده های نامطلوب هستند و در برقراری ارتباطات عاطفی ناتوان هستند.

  حتما بخوانید: ذهن میمونی چیست؟

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در مورد کنترل خشم و عصبانیت و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره بوجیکا با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858 –  09212773724

  علائم عصبانیت تهاجمی عبارتند از:

  • بدرفتاری، مانند تهدید مردم به طور مستقیم، آزار و اذیت، توهین، فریاد زدن.
  • تخریب، مانند از بین بردن اشیاء به عنوان خرابکاری، آسیب رساندن به حیوانات، سوء استفاده از کودک، از بین بردن رابطه، رانندگی بی پروا، سوء مصرف مواد.
  • آسیب پذیری، مانند خشونت، از جمله سوء استفاده جنسی و تجاوز جنسی، نادیده گرفتن احساسات مردم، تبعیض، مجازات کردن افراد برای اعمال غیرمجاز، برچسب زدن به دیگران.
  • رفتارهای ریسک پذیری، مانند صحبت کردن با صدای بلند، راه رفتن تند، رانندگی بیش از حد سریع، هزینه های بی پروا.
  • خودخواهی، مانند نادیده گرفتن نیازهای دیگران.
  • تهدیدات مانند ترساندن مردم با گفتن اینکه چگونه می تواند به آنها آسیب برساند، تکان دادن مشت، پوشیدن لباس یا نمادهای مربوط به رفتار خشونت آمیز.
  • سرزنش ناعادلانه، مانند متهم کردن دیگران به اشتباهات شخصی خود، سرزنش مردم برای احساسات خود، اتهامات عمومی.
  • غیر قابل پیش بینی بودن،  حمله بدون تبعیض، مجازات ناعادلانه، آسیب رساندن به دیگران، استدلال های غیر منطقی.

  روشهای کنترل عصبانیت

             آرامش یا ریلکسیشن
  تنفس عمیق و دیدن تصاویر آرامش بخش، می تواند به آرام کردن احساس عصبانیت شما کمک کند. کتاب ها و دوره هایی وجود دارد که می تواند تکنیک های آرام بخشی را به شما آموزش دهد و هنگامی که تکنیک ها را یاد می گیرید، می توانید آنها را در هر شرایطی اجرا کنید. اگر در رابطه ای قرار دارید که هر دو طرف خشمگین هستید، شاید برای شما هم مفید باشد که بتوانید این تکنیک ها را بیاموزید.
  برخی از روشهای ساده زیر را می توانید امتحان کنید:

  •   نفس عمیقی از دیافراگم خود بکشید تنفس از قفسه سینه شما را آرام نخواهد کرد.
  •     به آرامی یک کلمه آرام یا عبارت مانند “آرامش” را تکرار کنید، “آن را آسان کنید”. در حین تنفس عمیق تکرار کنید.
  •     استفاده از تصاویر؛ تجسم یک تجربه آرامش بخش، از حافظه و تخیل خود استفاده کنید.
  •     با تمرینات یوگا می توانید ماهیچه های خود را آرام کنید و احساس آرامش بیشتری داشته باشند.این تکنیک ها را روزانه انجام دهید. یاد بگیرید که به طور خودکار از آنها استفاده کنید.
   بازسازی شناختی

   مردم عصبانی تمایل به لعنت، قسم دادن، یا صحبت کردن در شرایط بسیار دشواری دارند که اندیشه های درونی خود را بازتاب می دهند. وقتی عصبانی هستید، تفکرتان می تواند بسیار عجیب و غیرمنتظره باشد. سعی کنید این افکار را با موارد منطقی تر جایگزین کنید. به عنوان مثال، به جای اینکه به خودتان بگویید «آه، این وحشتناک است، همه چیز خراب شده است، به خودتان بگویید، ناامید کننده است و این قابل درک است که من در مورد آن ناراحت هستم، اما این پایان جهان نیست.
   هنگام صحبت کردن در مورد خود یا شخص دیگری، از کلماتی مانند “هرگز” یا “همیشه” استفاده نکنید. مثلا: این ماشین هرگز کار نمی کند” یا “شما همیشه فراموش کار هستید”، اینها باعث میشود شما فکرکنید خشم شما قابل توجیه است.
   به خودتان یادآوری کنید که عصبانی شدن چیزی را درست نمیکند و احساس شما را بهتر نمیکند (و در واقع باعث میشود احساس بدی پیدا کنید).     
  • حل مسئلهگاهی خشم و ناامیدی ما در زندگی ناشی از مشکلات واقعی و غیر قابل اجتناب است و خشم اغلب پاسخ طبیعی و سالم به این مشکلات است. همچنین یک باور فرهنگی وجود دارد که هر مشکلی یک راه حل دارد، پس، بهترین نگرش به چنین وضعیتی، این است که به یافتن راه حل متمرکز شویم و بستگی دارد که  شما چگونه با مشکل برخورد می کنید.
   بدخلقی و ویژگی های زننده خانم ها1 1 300x209 - عصبانیت و پرخاشگری | علت و 8 روش درمان
   عصبانیت

   ارتباط بهتر
   افراد عصبانی ناگهان از جا میپرند و دست به عمل ناخوشایندی می زنند و برخی از این نتایج می تواند بسیار ناخوشایند باشد. اولین کاری که باید انجام دهید این است که اگر شما در بحث داغی هستید، آرام شوید و به پاسخ های خود فکر کنید. درباره اولین چیزی که به ذهنتان می رسد حرف نزنید، آرام باشید و در مورد آنچه میخواهید بگویید، با دقت فکر کنید. در عین حال، با دقت به آنچه دیگران میگویند، گوش کنید.

   محیط خود را تغییر دهید

   گاهی اوقات این محیط اطراف ما است که باعث تحریک و عصبانبت ما می شود. مشکلات و مسئولیت ها می توانند بر احساس ناراحتی شما افزوده شوند و شما را به دام احساسات ناگوار بیاندازند که در نهایت باعث احساس خشم و عصبانیت شما می شوند پس بهترین راه این است که بلافاصله محیط خود را تغییر دهید.

  برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در مورد کنترل خشم و عصبانیت و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

  02122636858 –  09212773724

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: