6 راهکار مقابله با عزت نفس پائین

عزت نفس پائین

عزت نفس پائین می‌تواند مشکلات جسمی و روحی برای فرد ایجاد کند. برخی اختلالات روانی مانند افسردگی، اضطراب، اختلال خوردن و اعتیاد از جمله مسائلی است که افراد با عزت نفس پائین با آن درگیر هستند.

 • غلبه بر عزت نفس پایین

   

  عزت نفس پائین موضوعی بسیار مهم و قابل تامل که خیلی از افراد دچار آن هستند. خبر خوب این که غلبه بر عزت نفس پائین کاملاً امکان پذیر است! دو م keyلفه اصلی برای مبارزه با این تصویر منفی از خود وجود دارد. اولین مورد این است که گوش دادن به صدای درونی انتقادی خود را متوقف کنید. دوم این که شروع به تمرین خود شفقت کنید.

  1. گوش دادن به منتقد داخلی خود را متوقف کنید

   صدای درونی انتقادی آن ناظر داخلی است که افکار و اعمال ما را به سختی قضاوت می کند. این منتقد درونی تند و زننده به طور مداوم ما را با انبوهی از افکار منفی در مورد خود و افراد اطرافمان اذیت می کند. این عزت نفس ما را بر اساس سازگار با افکار مانند … کاهش می دهد

  “تو احمقی.”

  “تو چاق هستی.”

  “هیچکس تو را دوست ندارد.”

  “شما باید ساکت باشید. هر وقت صحبت می کنید فقط خودتان را احمق می کنید. ”

  “چرا شما نمی توانید مانند دیگران باشید؟”

  “تو بی ارزشی”.

  برای تعیین وقت از متخصصان روانشناسی در زمینه ی مشاوره فردی با شماره های زیر تماس بگیرید.

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۲۱۲۲۶۲۲۰۰۶

  444444444 - 6 راهکار مقابله با عزت نفس پائین
  عزت نفس پائین

  بیشتر بخوانید: ترس از صمیمیت چطور خود را نشان میدهد؟

  برای غلبه بر عزت نفس پایین ، ضروری است که این افکار منفی را به چالش بکشید و در مقابل منتقد درونی خود بایستید. در PsychAlive، ما باید یک بخش کامل از  مقالات ، چند  Webinar ها  و  eCourse  اختصاص داده شده به این موضوع است. اولین قدم این است که بفهمید چه زمانی فکرهای منفی در مورد خود را شروع می کنید.

  سپس ، می توانید انتخاب کنید که به ترورهای شخصیت منتقد درونی یا توصیه های بد گوش ندهید. تصور اینکه اگر شخصی این چیزها را به شما بگوید چه احساسی خواهید داشت می تواند مفید باشد. احتمالاً احساس عصبانیت می کنید و به آنها می گویید سکوت کنند یا توضیح دهند که در مورد شما اشتباه می کنند. این روش را در پاسخ به منتقد درونی خود در پیش بگیرید.

  یکی از راه های انجام این کار این است که تمام انتقادهای منتقد درونی خود را در یک طرف کاغذ بنویسید. سپس ارزیابی واقع بینانه تر و دلسوزانه تری از طرف مقابل خود بنویسید. به عنوان مثال ، اگر از خود انتقادی مانند “شما احمق هستید” بنویسید ، می توانید بنویسید ، “من ممکن است در بعضی مواقع مبارزه کنم ، اما از بسیاری جهات باهوش و با کفایت هستم.”

  به چالش کشیدن منتقد درونی به شما کمک می کند مارپیچی شرم آور که باعث کاهش اعتماد به نفس می شود متوقف شود. وقتی صدای درونی انتقادی را به عنوان منبع خود حمله های منفی خود تشخیص می دهید ، می توانید از این منتقد درونی سرپیچی کنید و خود را برای آنچه که هستید واقعاً ببینید.

  mmmmmmmm - 6 راهکار مقابله با عزت نفس پائین
  عزت نفس پائین

  2. تمرین خود شفقت را شروع کنید

  از بسیاری جهات ، درمان انتقاد از خود ، خود شفقت است. خود شفقت ، عملی بنیادی است که با خود مثل یک دوست رفتار می کنید! این یک روش عالی برای ایجاد اعتماد به نفس بیشتر در خود است. تحقیقات نشان داده است که دلسوزی به نفس حتی برای عزت نفس برای سلامتی شما بهتر است.

  دکتر کریستن نف ، که درباره خود شفقت تحقیق می کند ، توضیح می دهد که خود شفقت بر اساس خودارزیابی یا قضاوت نیست. بلکه مبتنی بر نگرش ثابت مهربانی و پذیرش نسبت به خود است. گرچه به نظر ساده می رسد ، اما در ابتدا رفتار با دلسوزی و مهربانی با خود ممکن است چالش برانگیز باشد. با این وجود ، با گذشت زمان تمرین می کنید ، خود شفقت بیشتری پیدا می کنید.

  در اینجا سه ​​مرحله برای تمرین خود شفقت وجود دارد:

  1) رنج خود را تصدیق و توجه کنید.

  2) در پاسخ به رنج ، مهربان و مراقب باشید.

  3) به یاد داشته باشید که نقص بخشی از تجربه انسان است و چیزی است که همه ما در آن سهیم هستیم.

  بیشتر بخوانید:  آنچه که بیشتر مردم در مورد عشق اشتباه می کنند

  3. چگونه اعتماد به نفس ایجاد کنیم

  تحقیقات در مورد عزت نفس نشان می دهد که عزت نفس پایین و بالا می تواند مشکلات عاطفی و اجتماعی را برای افراد ایجاد کند. در حالی که عزت نفس در سطح بالا می تواند با خودشیفتگی مرتبط باشد. سطح پایین عزت نفس می تواند با اضطراب اجتماعی ، عدم اعتماد به نفس و افسردگی مرتبط باشد. سالم ترین نوع عزت نفس عزت نفس متوسط ​​است که بیشتر مبتنی بر ارزش گذاری ذاتی فرد است و کمتر به مقایسه خود با دیگران بستگی دارد.

  از این نظر ، اگر هدف شما ایجاد اعتماد به نفس بیشتر است ، بهتر است تمرکز خود را بر داشتن سطح بالایی از ارزش شخصی داشته باشید تا اعتماد به نفس بالا. من قبلاً در مورد ایجاد عزت نفس و ایجاد اعتماد به نفس بیشتر نوشته ام. علاوه بر این که منتقد درونی خود را به چالش می کشید و احساس دلسوزی برای خود می کنید ، در اینجا چند راهکار دیگر برای داشتن احساس بهتر در مورد خود آورده شده است.

  bhnkjhnki - 6 راهکار مقابله با عزت نفس پائین
  عزت نفس پائین

  4. مقایسه خود با افراد دیگر را متوقف کنید

  به دنبال تقویت اعتماد به نفس خود با اندازه گیری خود در برابر دیگران یک اشتباه بزرگ است. دکتر کریستن نف توضیح می دهد ، “فرهنگ رقابتی ما به ما می گوید که باید احساس خوبی داشته باشیم و بیش از حد متوسط ​​باشیم تا احساس خوبی نسبت به خود داشته باشیم ، اما همه ما نمی توانیم در یک زمان بالاتر از حد متوسط ​​باشیم … همیشه کسی ثروتمندتر ، جذاب تر یا موفق تر از ما هستیم. ”

  وقتی خود را بر اساس دستاوردهای بیرونی ، تصورات و رقابت های دیگران ارزیابی می کنیم ، “احساس ارزشمندی ما مانند یک توپ پینگ پنگ به عقب باز می گردد ، با آخرین موفقیت یا شکست در مرحله قفل بالا و پایین می رود.” رسانه های اجتماعی فقط این مشکل را تشدید می کنند ، زیرا مردم لحظات ایده آل و دستاوردهای براق خود را ارسال می کنند ، که ما آنها را با زندگی روزمره لکه دار و ناقص خود مقایسه می کنیم.

  برای ایجاد اعتماد به نفس سالم ، باید مقایسه خود را با دیگران متوقف کنیم. به جای نگرانی در مورد نحوه سنجش خود با افراد اطراف خود ، به نوع آدمی که می خواهید باشید فکر کنید. اهدافی را تعیین کنید و اقداماتی را انجام دهید که با ارزشهای خود سازگار باشد.

  5. مطابق با اصول اخلاقی خود زندگی کنید

  اعتماد به نفس و عزت نفس مبتنی بر عزت نفس است. اگر شما زندگی ای را دنبال می کنید که با اصول خودتان مطابقت داشته باشد ، هر آنچه که باشد ، به احتمال زیاد به خود احترام می گذارید ، احساس اعتماد به نفس بیشتری می کنید و حتی در زندگی بهتر عمل می کنید.

  به عنوان مثال ، یک مطالعه در دانشگاه میشیگان نشان داد که دانش آموزان “که عزت نفس خود را بر اساس منابع داخلی بنا می کنند – از جمله افراد با فضیلت یا رعایت موازین اخلاقی – نمرات بالاتری دریافت می کنند و احتمال مصرف الکل و مواد مخدر کمتر است. یا به اختلالات خوردن مبتلا شوند. ”

  برای داشتن احساس خوب در مورد خود ، داشتن صداقت مهم است و اطمینان حاصل کنید که اقدامات شما با گفته های شما مطابقت دارد. به عنوان مثال ، اگر تغذیه سالم و داشتن ظاهری زیبا برای شما ارزش مهمی است ، اگر یک سبک زندگی سالم داشته باشید احساس بهتری خواهید داشت.

  هنگامی که اقدامات شما با گفته های شما مطابقت نداشته باشد ، در برابر حمله های شخصی بسیار آسیب پذیرتر هستید. منتقد درونی دوست دارد به این کاستی ها اشاره کند. وقتی می خواهید اعتماد به نفس خود را بالا ببرید بسیار مهم است که به اصول اصلی خود فکر کنید و مطابق با آن باورها رفتار کنید.

  بیشتر بخوانید: 8 کاری که اگر احساس تنهایی می کنید باید انجام دهید

  6. کاری معنی دار انجام دهید

  ما به عنوان یک انسان ، هنگامی که کار معناداری انجام می دهیم ، در فعالیت هایی بزرگتر از خودمان و یا برای دیگران مفید هستیم ، احساس خوبی نسبت به خود داریم. این یک روش زیبا برای ایجاد اعتماد به نفس و ایجاد سطوح سالم تر از عزت نفس است.

  مطالعات نشان می دهد که داوطلب شدن تأثیر مثبتی بر احساس افراد نسبت به خود دارد. محقق  جنیفر کراکر  پیشنهاد می کند “هدفی بزرگتر از خود” پیدا کنید. هنگام انجام فعالیت های معنی دار ، مهم است که به آنچه مهمترین احساس شماست فکر کنید.

  برای برخی از افراد ، این ممکن است به معنای داوطلب شدن در یک پناهگاه بی خانمان ها ، معلمی کردن کودکان ، شرکت در سیاست های محلی ، باغبانی با دوستان و غیره باشد.

  برای تعیین وقت از متخصصان روانشناسی در زمینه ی مشاوره فردی با شماره های زیر تماس بگیرید.

  ۰۲۱۲۲۶۳۶۸۵۸ –  ۰۲۱۲۲۶۲۲۰۰۶

  • بیشتر بخوانید:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  ۲ Comments
  1. […] بیشتر بخوانید: ۶ راهکار مقابله با عزت نفس پائین […]

  2. […] لطفا بخوانید: ۶ راهکار مقابله با عزت نفس پائین […]

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: