عدم تمرکز کودکان و روش های درمان آن

 • Screenshot ۲۰۱۷۱۲۲۲ ۲۳۱۲۵۱ 300x214 - عدم تمرکز کودکان و روش های درمان آن

  عدم تمرکز کودکان و روش های درمان آن

  تعداد بچه هایی که دچار عدم تمرکز هستند، رو به افزایش است. معمولا وقتی بچه ها نمی توانند چیزی را خوب به خاطر بیاورند یا بر چیزی تمرکز کنند، ممکن است دچار مشکل عدم تمرکز شده باشند.
  بیشتر بچه ها در طول دوران دبستان دچار این مشکل می شوند و معمولا والدین یا مربیان این کودک ها دایم شکایت می کنند که این بچه ها نمی توانند بر چیزی تمرکز کنند و کاری را به درستی انجام دهند.
  این اختلال را بسیاری از متخصصان کودک و روان شناسان به خوبی تشخیص می دهند. کودکانی که واقعا از این بیماری رنج می برند، مشکلات دیداری، شنیداری و حتی حرکتی نیز دارند. ولی نباید تصور کرد هر کودکی که چیزی را فراموش می کند، دچار این بیماری شده است.
  والدین و مربیانی که نگرانند مبادا بچه ها از این اختلال رنج ببرند، باید بدانند که علاوه بر این مشکل دلایل مختلفی برای کم توجهی بچه ها وجود دارد و آنها نباید همیشه فکر کنند که این مربوط به مشگلات عدم تمرکز می باشد.
  گاهی گفته می شود که اگر مهد کودک ها به بچه ها بیش از حد فشار آورند تا چیزی را یاد بگیرند، ممکن است این اختلال در آنها دیده شود. وقتی از کودک می خواهیم که بعد از یاد گرفتن چیزی سراغ یادگرفتن یک چیز دیگر برود، تمرکز کودک کم می شود و نمی تواند مدت طولانی بر یک چیز تمرکز کند.
  این کار باعث می شود که کودک نتواند بر چیزهای مختلف توجه کافی داشته باشد. کودکی که به مهد کودک می رود، مجبور است صبح ها زود از خواب بیدار شود تا مادرش بتواند زودتر سرکار برود.
  کودک مجبور است سریع به مهد برود و فرصتی برای بازی کردن ندارد. در مهد نیز او مجبور است کارهای مختلفی انجام دهد و مطالب مختلفی را یاد بگیرد بعد از ظهرها هم که کودک از مهد به خانه برده می شود، او می تواند در خانه تلویزیون تماشا کند و کمی هم بازی کند بعد از آن او باید زود بخوابد تا دوباره صبح زود بیدار شود و به مهد کودک برود.
  کودکانی که به مهد می روند ، مجبورند چند سالی همین برنامه را ادامه بدهند. اگرچه به نظر می رسد بچه ها با برنامه های مهد مشغول می شوند ولی این طور نیست.

   

  photo 2017 11 12 22 29 20 300x226 - عدم تمرکز کودکان و روش های درمان آن

  به گفته ی روانشناسان بوجیکا باید به بچه ها در طول این دوران از زندگی شان فرصت بدهیم از عقاید، رفتار و کارهای دیگران الگو بگیرند و برای خودشان اهدافی را مشخص کنند. از این طریق آنها به مسایل مختلف توجه می کنند و آنها را یاد می گیرند.
  در بیشتر مهد کودک ها بچه ها نمی توانند به مسایل مختلفی توجه کافی داشته باشند. چون معمولا وقتی آنها مشغول انجام کاری هستند باید آن را نیمه کاره رها کرده و سراغ کار دیگری بروند.
  این کار باعث می شود که آنها نتوانند به چیزهای مختلف توجه کافی داشته باشند و در نهایت حرف گوش کن نشوند و آرام و قرار نداشته باشند. چنین کودکانی وقتی به مدرسه می روند، با مشکل رو به رو می شوند و معلمشان احساس می کند که آنها از اختلال عدم تمرکز رنج می برند.
  اگر احساس می کنید که فرزندتان از این مشکل رنج می برد نباید خود سر به او دارو بدهید. او را به یک متخصص نشان دهید تا ببیند آیا واقعا دچار این اختلال شده است یا نه.
  برای حل این مشکل راه های متعددی در پیش روی شماست. اول این که خیلی به کودک سخت نگیرید. به او اجازه ندهید زیاد تلویزیون ببیند یا با کامپیوتر بازی کند.
  بیشتر به او توجه کنید و با او بازی کنید. کنجکاوی کودک را تحریک کنید و به توانایی های او توجه داشته باشید. از او بخواهید کارهای خلاقانه انجام دهد. در انجام کارهای کودک عجله نکنید. بگذارید کاری را تمام کند و بعد به سمت انجام کار دیگری برود.
  کم کم به او یاد بدهید چه کاری درست و چه کاری نادرست است.
  همه ی کودکان وقتی مشغول انجام کاری هستند، نمی توانند به راحتی برچیز دیگری تمرکز کنند. اگر احساس می کنید که کودکتان از اختلال عدم تمرکز رنج می برد، مدتی طول می کشد تا او یاد بگیرد بر چیزهای مختلف تمرکز کند.

   

  IMG 20171212 103427 300x300 - عدم تمرکز کودکان و روش های درمان آن

  مرکز تحقیقات پزشکان و روانشناسان بوجیکا
  کلینیک جامع کودک و خانواده بوجیکا، اماده ارائه خدمات نوین در زمینه های اختلالات طیف اتیسم، بیش فعالی، اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، اختلالات اضطرابی، افسردگی و مشاوره خانواده می باشد.
  جهت تعین وقت اینجا کلیک کنید

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  Leave A Reply

  Your email address will not be published.

  %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: